ثبت فروشگاه

مبدل حرارتی یک دستگاه یا سیستم است که برای انتقال حرارت از یک محیط به محیط دیگر استفاده می‌شود. هدف اصلی مبدل حرارتی، انتقال حرارت از یک محیط با دمای بالا (معمولاً محیط گرم‌تر) به یک محیط با دمای پایین‌تر (معمولاً محیط سردتر) است. به عبارت دیگر، این دستگاه حرارت را در اثر اختلاف دمای ایجادشده میان دو سیال منتقل می‌کند. انواع مبدل حرارتی از پرکاربردترین تجهیزات مکانیکی موتورخانه هستند. این تجهیزات به منظور تبادل حرارت میان دو یا چند سیال به کار می‌روند. لازم به ذکر است این محصول هیت اکسچنجر Heat Exchanger نیز نام دارد.

وجود مبدل حرارتی در تأسیسات، تهویه مطبوع، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی و کارخانه‌های تولید نوشیدنی، صنایع داروسازی، استخرهای شنا، سونا و جکوزی و همچنین تولید برق در نیروگاه‌های برق کاربرد دارد. مبدل حرارتی‌ها در انواع مختلف و با استفاده از فرآیندهای مختلفی مانند هدایت، تابش و جابه‌جایی هوا، حرارت را انتقال می‌دهند. برخی از انواع مبدل حرارتی عبارتند از:

  • مبدل حرارتی پوسته و لوله (Shell and Tube Heat Exchanger): در این نوع مبدل حرارتی، چند لوله داخلی با سایز کوچک درون یک لوله بزرگتر استوانه‌ای قرار می‌گیرند و جریان حرارت گرم و سرد از طریق دیواره لوله‌ها منتقل می‌شود. انتقال حرارت در این تجهیزات میان دو سیال مکانیزم کانداکشن و کانوکشن انجام می‌شود. این مبدل جهت انتقال دما و فشار بالا مناسب است.
  • مبدل حرارتی لوله‌ای دوبل (Double Pipe): مبدل‌های لوله‌ای دوبل از ساده‌ترین مبدل‌هایی هستند که در صنایع به کار می‌روند. این مبدل از دو لوله با قطر‌های گوناگون تشکیل شده است. لوله کوچکتر به صورت هم مرکز درون لوله قرار می‌گیرد. به طوری که یکی از سیال‌ها درون لوله کوچکتر و دیگری در فضای حلقوی میان دو لوله جریان پیدا می‌کند. این نوع مبدل قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد اما راندمان پایین و اشغال فضای زیاد این دستگاه، موجب عدم استفاده در صنایع امروزی شده است.
  • مبدل حرارتی صفحه ای (Plate Heat Exchanger): در این نوع مبدل حرارتی، صفحات فلزی موازی یکدیگر قرار دارند و حرارت از طریق صفحات منتقل می‌شود. صفحات فلزی در این دستگاه به صورت موازی قرار داده می‌شوند و بین آن‌ها فاصله‌های کوچکی وجود دارد. دو سیال مختلف از طریق این فاصله‌ها عبور می‌کنند و حرارت از یک سیال به سیال دیگر نیز منتقل می‌شود. این فاصله‌ها به عنوان مسیر عبور سیال و همچنین سطح تماس بین سیال‌ها و صفحات فلزی عمل می‌کنند و انتقال حرارت را تسهیل می‌کنند.
  • مبدل حرارتی خنک‌کننده هوا (Air Cooler): در این نوع مبدل حرارتی، حرارت از طریق هوا خنک می‌شود. این نوع مبدل حرارتی برای خنک کردن سیالاتی مانند روغن و آب استفاده می‌شود. در این مبدل سیال که باید خنک شود توسط تماس با هوا به هوا منتقل می‌شود. مبدل هوا خنک شامل سیستمی با لوله‌ها یا صفحات فلزی است که سیال گرم در آن جریان دارد. هوای خنک از طریق لوله‌ها یا صفحات فلزی عبور می‌کند و حرارت سیال را جذب می‌کند و این حرارت توسط هوا به هوا منتقل می‌شود و سپس هوای خنک شده به محیط خارجی دفع می‌شود.
  • مبدل حرارتی بخار (Steam Heat Exchanger): در این نوع مبدل حرارتی، حرارت از طریق بخار منتقل می‌شود. این نوع مبدل حرارتی برای تولید بخار و گرمایش در صنایع استفاده می‌شود. مبدل حرارتی بخار معمولاً شامل یک لوله داخلی است که بخار در آن جریان دارد و یک لوله خارجی که سیال دیگری در آن جریان دارد. حرارت بخار به سیال دیگر که باید گرم شود، از طریق دیواره لوله‌ها منتقل می‌شود. این نوع مبدل حرارتی برای تولید بخار و گرمایش در صنایع مختلف به کار می‌رود.

قیمت مبدل حرارتی

قیمت مبدل حرارتی موتورخانه با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع مبدل، ابعاد مبدل حرارتی، ظرفیت حرارتی، مواد اولیه تولید، کیفیت ساخت و برند تولیدکننده آن بستگی دارد. همچنین شرایط و نوسانات بازار نیز می‌تواند بر قیمت این تجهیزات تأثیرگذار باشد.

شما کاربران گرامی جهت تهیه مبدل حرارتی پکیج می‌توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید. راندنو همواره در تلاش است با معرفی تولیدکنندگان و فروشندگان معتبر مبدل‌های حرارتی، انتخاب آسان و مطمئنی را برای خریداران فراهم کند.

خرید مبدل حرارتی از راندنو

برای خرید مبدل حرارتی موتورخانه می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مبدل حرارتی صنعتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با مراکز فروش مبدل حرارتی را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


توان


جنس