ثبت فروشگاه

کابلشو

کابلشو قطعه ای است که به عنوان یک نوع اتصالات برقی از آن یاد می شود. کابلشو جهت ایجاد اتصال کابل ها به وسایلی همچون انواع تابلوها، کلید و فیوز، شینه مسی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات با توجه به نوع کابل و سطح مقطعی که دارند، به کار گرفته می شوند. کابلشو مسی و کابلشو بی متال از پرکاربردترین کابلشوها محسوب می شوند. در انتهای کابلشوها، برای وارد کردن سیم و یا کابل هایی که از قبل لخت شده اند، یک حفره تعبیه شده است که این سیم ها توسط دستگاه پرس کابلشو، داخل کابلشوها محکم می شوند. کابلشو معمولاً دارای هدایت الکتریکی زیادی می باشد. برای مقابله با سولفات شدن و خوردگی یک کابلشو و جهت افزایش دوام آن، از آبکاری کروم یا روکش قلع استفاده می شود.

انواع کابلشو از نظر نوع اتصال

  • کابلشو لحیمی: این نوع کابلشوها، یک اتصال جدا نشدنی را فراهم می کنند. کابلشو لحیمی به گونه ای است که بعد از بریدن عایق کابل، محل اتصال کابلشو را با روغن تمیز کرده و برای حفاظت قسمت بالای عایق کابل از نخ نسوز استفاده می کنند، سپس قسمت داخل کابلشو را با حرارت مستقیم گرم کرده و مقداری لحیم را با قسمت هادی کابل، وارد کابلشو می نمایند.
  •  کابلشو پرسی: این محصول از انواع کابلشوهای پرکاربرد می باشد. خریداران کابلشو پرسی باید در نظر داشته باشند که در هنگام استفاده از کابلشو پرسی، حتماً دستگاه پرس کابلشو را در اختیار داشته باشند. در این روش هادی کابل را داخل قسمت انتهایی کابلشو کرده، سپس دو یا سه محل را روی بدنه فلزی کابلشو فشار داده تا هادی به کابلشو محکم شود. 
  • کابلشو پیچی: این دسته از کابلشوها، اغلب برای سیم و کابل سایز بالا بکار می روند. در این روش، مغزی یا هادی کابل را داخل کابلشو فشار داده، سپس پیچ های نصب روی کابلشو، بر روی کابل سفت می گردند.

سایز و نحوه اتصال کابلشو

سایز کابلشوها معمولاً براساس سایز کابل ها انتخاب می شود و در سایزهای پایین تر، معمولاً این محصولات به نام سر سیم و وایرشو که قسمت پلاستیکی نیز دارند، تولید می گردند، اما از سایز سیم یا کابل 6 الی 500، کابلشوها تولید می شوند. در سایزهای کوچکتر، معمولاً از وایرشوها استفاده می شود. برای استفاده از کابلشو و ایجاد اتصال، باید سرکابل مورد نظر لخت شده و در داخل یک کابلشوی متناسب با ویژگی های کابل قرار داده شود، سپس کابلشو پرس شده و با استفاده از یک شیرینگ و چسب مخصوص برق، قسمتی که پرس شده است، عایق بندی شود.

انواع کابلشو از نظر جنس عایق

  • کابلشوی مسی
  • کابلشوی آلومینیومی
  • کابلشوی مسی پیچی
  • کابلشوی بی متال

کابلشوهای بی متال و یا فول بی متال، خود به دو نوع کابلشو DTL1 و کابلشو DTL2 تقسیم می شوند. تفاوت این دو تیپ در کابلشوهای بی متال این است که مقدار مس به کار رفته شده در تیپ دوم یعنی کابلشوی DTL2، بیشتر از نوع اول است. محل حفره و پچشو کابلشوی DTL2 از مس ساخته شده است، اما برای کابلشوی بی متال DTL1، نصف آلومینیوم و نصف مس به کار رفته است. 

نحوه انتخاب کابلشو

استفاده از کابلشوی باکیفیت، امری بسیار ضروری محسوب می شود زیرا مدل های غیراستاندارد آن، موجب ایجاد آتش سوزی می گردد.
 کابلشوی بی متال در مواقعی استفاده می شود که یک سیم یا کابل با هادی آلومینیوم بخواهد به یک شینه از نوع مس متصل شود. در این اتصال از کابلشوی آلومینیومی و یا مسی استفاده نمی شود. به این دلیل که استفاده از کابلشوی هم نام، سرعت اکسیداسیون را افزایش می دهد. در واقع می توان گفت کابلشوی بی متال بیشترین کاربرد را در میان سایر کابلشوها دارد.
بر روی هر کابلشو دو عدد حک شده است که عدد اول به معنی قطر سیم و یا کابلی است که قرار است داخل کابلشو وارد شود و عدد دوم اندازه و قطر حفره می باشد. برای ایجاد اتصال کابل های افشان که سطح مقطعی بیشتر از 1 میلی متر مربع دارند، از کابلشو استفاده می شود، همچنین برای اتصال کابل های مفتولی با سطح مقطع 10 میلی متر مربع به بالا نیز کابلشو مورد استفاده قرار می گیرد. کابلشوها دارای حفره سر یا کلگی هستند که محل پیچ شدن آن ها به انواع دستگاه ها می باشد. قطر این حفره می تواند از 4 تا 12 و یا در موارد نادری بالاتر نیز باشد.

خرید کابلشو و قیمت کابلشو مناسب

از برترین شرکت های تولیدکننده کابلشو می توان به دیلم الکتریک، پارس صنایع ، کلوته و ... اشاره کرد. کابلشو کلوته دارای نمایندگان متعددی در لاله زار می باشد. البته بخشی از موجودی بازار این کالا نیز به صورت وارداتی می باشد.
در سایت راندنو خریداران با بازدید مشخصات و قیمت انواع کابلشو، می توانند با فروشندگان این محصول تماس برقرار کنند. فروشندگان در این سایت با قیمت گذاری انواع کابلشو می توانند فروشگاه، مشخصات فروش و اطلاعات تماس خود را به نمایش بگذارند، همچنین متقاضیان انواع کابلشو می توانند درخواست خرید یا همان استعلام خود را درسایت قرار داده و از چندین فروشگاه معتبر پیش فاکتور دریافت نمایند. 

لیست مقایسه

برند


جنس کابلشو


سایز