ثبت فروشگاه

کابلشو

کابلشو (Cable lugs) قطعه ای است که به عنوان یک نوع اتصالات برقی محسوب می شود که برای اتصال کابل ها به وسایلی همچون انواع تابلوها، کلید و فیوز، شینه مسی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات با توجه به نوع کابل و سطح مقطعی که دارند، به کار گرفته می شوند. کابلشو مسی و کابلشو بی متال از پرکاربردترین کابلشوها محسوب می شوند. در انتهای کابلشوها، برای وارد کردن سیم و یا کابل هایی که از قبل لخت شده اند، یک حفره تعبیه شده است که این سیم ها توسط دستگاه پرس کابلشو، داخل کابلشوها محکم می شوند.

کابلشو معمولاً دارای هدایت الکتریکی زیادی است. برای مقابله با سولفات شدن و خوردگی یک کابلشو و جهت افزایش دوام آن، از آبکاری کروم یا روکش قلع استفاده می شود. جهت استعلام قیمت کابلشو با مراجعه به سایت راندنو، می توانید لیست فروشندگان محصول مورد نظر خود را مشاهده نمایید. همچنین اگر به دنبال مرکز فروش کابلشو هستید، می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصول در ارتباط باشید و به خرید کابلشو اقدام نمایید.

کابلشو

انواع کابلشو از نظر نوع اتصال

کابلشو براساس نوع اتصال به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

کابلشو لحیمی

این نوع کابلشوها، یک اتصال جدانشدنی را فراهم می کنند. کابلشو لحیمی به گونه ای است که پس از بریدن عایق کابل، محل اتصال کابلشو را با روغن تمیز کرده و برای حفاظت قسمت بالای عایق کابل از نخ نسوز استفاده می کنند، سپس قسمت داخل کابلشو را با حرارت مستقیم گرم کرده و مقداری لحیم را با قسمت هادی کابل، وارد کابلشو می نمایند.

کابلشو پرسی

این محصول از انواع کابلشوهای پرکاربرد بشمار می آید. خریداران کابلشو پرسی باید در نظر داشته باشند که در هنگام استفاده از کابلشو پرسی، حتماً دستگاه پرس کابلشو را در اختیار داشته باشند. در این روش هادی کابل را داخل قسمت انتهایی کابلشو قرار داده، سپس دو یا سه محل را روی بدنه فلزی کابلشو فشار داده تا هادی به کابلشو محکم شود. 

کابلشو پیچی

این دسته از کابلشوها، اغلب برای سیم و کابل سایز بالا بکار می روند. در این روش، مغزی یا هادی کابل را داخل کابلشو فشار داده، سپس پیچ های نصب بر روی کابلشو، بر روی کابل محکم می شوند. کابلشو پیچی جزء جدیدترین کابلشوها محسوب می شود.

انواع کابلشو از نظر نوع اتصال

سایز کابلشوها

سایز کابلشوها معمولاً براساس سایز کابل ها انتخاب می شود و در سایزهای پایین تر، معمولاً این محصولات به نام سر سیم و وایرشو که قسمت پلاستیکی نیز دارند، تولید می گردند، اما از سایز سیم یا کابل 6 تا 500، کابلشوها تولید می شوند. در سایزهای کوچکتر، معمولاً از وایرشوها استفاده می شود. 

سایز کابلشوها

انواع کابلشو از نظر جنس عایق

کابلشو براساس جنس عایق به انواع زیر تقسیم می شود:

کابلشو مسی (سرکابل مسی)

سرکابل مسی از مس الکترولیتی ساخته شده است که با استاندارد EN 13600 مطابقت دارد و هیچ شکافی بر روی آن وجود ندارد. کانال های کابل لوله ای مسی استاندارد هستند، همچنین کوتاه تر و کوچکتر از انواع دیگر کابلشوها هستند و ابعاد لوله های آنها نیز متفاوت است. این نوع کابشلو براساس IEC 1238-1 طراحی و تولید شده است؛ بنابراین دوام اتصال الکتریکی و مکانیکی آنها تحت تأثیر قرار نمی گیرد. کابلشو مسی دارای انواع زیر است:

 • کابلشو مسی پیچی
 • کابلشو مسی دو سوراخه
 • کابلشو مسی چهار سوراخه
 • کابلشو مسی زاویه دار

کابلشو آلومینیومی (سرکابل آلومینیومی)

کابلشو آلومینیومی در برابر زنگ زدگی و شرایط آب و هوایی نامناسب مقاومت بالایی دارد. سر کابل آلومینیومی برای کابل ها و سیم های آلومینیومی کاربرد دارد. این کابلشو از سطح مقطع 10 تا 400 میلی متر مربع استفاده می شود. انوع کابلشو آلومینیوم به شرح زیر است:

 • کابلشو آلومینیومی استاندارد
 • کابلشو آلومینیومی دو سوراخه
 • کابلشو آلومینیومی چهار سوراخه
 • کابلشو آلومینیومی زاویه دار
 • کابلشو آلومینیومی پیچی

کابلشو بی متال

کابلشو بی متال در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. درواقع هنگامی از کابلشو بی متال استفاده می شود که جنس هادی و محل اتصالات با یکدیگر تفاوت داشته باشد و تمایل به جلوگیری از اکسیداسیون داشته باشید. همچنین برای انتقال جریان برق از کابل و سیم از جنس آلومینیوم که نیم دایره یا دایره است از این نوع کابلشو استفاده می شود.

کابلشو بی متال و یا کابلشو فول بی متال، خود به دو نوع کابلشو DTL1 و کابلشو DTL2 تقسیم می شوند. تفاوت این دو نوع در کابلشوهای بی متال این است که مقدار مس به کار رفته شده در نوع دوم یعنی کابلشو DTL2، بیشتر از نوع اول است. محل حفره و پچشو کابلشوی DTL2 از مس ساخته شده است، اما برای کابلشوی بی متال DTL1، نصف آلومینیوم و نصف مس به کار رفته است. 

انواع کابلشو از نظر جنس عایق

انواع پرس کابلشو

پرس کابلشو برای پرس کردن کابلشو به سر سیم کاربرد دارد که دارای سه نوع زیر است:

پرس دستی کابلشو

پرس دستی کابلشو حاوی دو فک است که پس از قرارگیری کابلشو بر روی سر سیم لخت شده، آن را بین این دو فک قرار می دهند درنتیجه با فشردن دسته های پرس دستی، کابلشو به سر سیم پرس می شود. لازم به ذکر است که بر روی فک های پرس دستی شیارهایی وجود دارد که برای اندازه های مختلف کابلشوها طراحی شده اند. لقمه های شش گوش چرخان آن از سایز از 6 تا 120 میلی متر مربع است.

پرس کابلشو هیدرولیکی

پرس کابلشو هیدرولیکی به کمک نیروی مکانیکی کار می کند و مناسب برای برش کابل های آلومینیوم، مس و آرموردار است. قابلیت چرخش کلگی تا 360 درجه و برگشت خودکار پس از تکمیل پرس دارد. همچنین شیر فشار شکن به صورت خودکار قابل تنظیم است. لقمه های آن نیز از سایز 6 تا 300 میلی متر مربع است.

پرس کابلشو هیدرولیک شارژی

این نوع دستگاه به کمک نیروی الکتریسیته و باتری کار می کند و کار با آن آسان است. در ساخت فک های این پرس از فولاد درجه یک استفاده شده است. سایز لقمه های شش گوش این دستگاه از 6 تا 300 میلی متر مربع است.

نحوه اتصال کابلشو

 1. برای اتصال کابلشو ابتدا باید سیمی مناسب با ترمینال انتخاب نمایید.
 2. سپس مقداری از سیم که مناسب برای طول استوانه کابلشو است را لخت کنید.
 3. سیم را داخل استوانه کابلشو قرار دهید.
 4. حال باید سیم را تا انتهای استوانه به داخل استوانه هدایت کنید که برای این کار می توانید از دستگاه پرس کابلشو، هیدرولیک و دستگاه پرس دستی استفاده کنید.
 5. با استفاده از یک شیرینگ و چسب مخصوص برق، قسمتی که پرس شده است را باید عایق بندی کنید.

نحوه اتصال کابلشو

ویژگی های کابلشو استاندارد

 1. کابلشو استاندارد باید ضخامت کافی داشته باشد تا بتواند جریان را از خود عبور دهد.
 2. سایز کابلشو باید با کابل های مصرفی متناسب باشد زیرا اگر بزرگ یا کوچک باشد قادر به برقراری ارتباط مناسبی با کابل ها نخواهد بود.
 3. کابلشو استاندارد باید سوراخ های مناسبی داشته باشد تا پیچ و مهره ها بر روی آن به درستی قرار گیرند.
 4. استاندارد DIN بیانگر کاربرد، ابعاد، نشانه گذاری های کابلشو و محدوده استفاده از کابلشو است.

تشخیص کیفیت کابلشو

برای تشخیص کیفیت و بی نقص بودن کابلشو باید دو مورد زیر بررسی شود:

 1. چنانچه انتهای کابلشو صاف باشد و پلیسه ای در بدنه آن وجود نداشته باشد، کابلشو سالم است.
 2. هرچقدر طول کابلشو بیشتر باشد، اتصال آن بی نقص تر است.

مزایای استفاده از کابلشو

 1. ایمنی بالاتر عایق کاری سیم
 2. عدم نیاز به چسب برق
 3. برخورداری از قیمت مناسب
 4. اتصال مطمئن تر سیم به ترمینال

مزایای استفاده از کابلشو

نکات مهم در هنگام استفاده از کابلشو

 1. کابلشو بی متال در مواقعی استفاده می شود که بخواهید یک سیم یا کابل با هادی آلومینیوم به یک شینه از نوع مس متصل شود. در این صورت نباید از کابلشو آلومینیومی یا مسی استفاده شود. زیرا استفاده از کابلشو هم نام، سرعت اکسیداسیون را بالا می برد.
 2. بر روی هر کابلشو دو عدد حک شده است که عدد اول مربوط به قطر سیم و یا کابلی است که قرار است داخل کابلشو وارد شود و عدد دوم مربوط به اندازه و قطر حفره است.
 3. جهت اتصال کابل های افشان که سطح مقطعی بیشتر از 1 میلی متر مربع دارند، از کابلشو استفاده می شود، همچنین برای اتصال کابل های مفتولی با سطح مقطع 10 میلی متر مربع به بالا نیز کابلشو مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. در کابل های مفتولی با سطح مقطع 6 میلی متر و کمتر می توان بدون استفاده از کابلشو کار انجام داد.
 5. نباید از دو کابلشو زیر یک پیچ استفاده کرد مگر اینکه باز و بسته شدن کابلشوها همزمان باهم انجام شوند. 

استاندارد ساخت کابلشو

 • استاندارد DIN 46235
 • استاندارد EN 13600
 • استاندارد DIN 46234

استاندارد BS7727 و استاندارد BS7609 کابلشو چیست

استاندارد BS7727 کد استانداردی است که جهت نصب پرس کابلشو پیش از عایق و اتصالات برای کابل با هادی مسی تا 6 میلی متر مربع کاربرد دارد. استاندارد BS7609 دستورالعملی است که جهت پرس کابلشو بدون عایق و اتصالات مکانیکی برای کابل های قدرت با هادی مسی حداقل 10 میلی متر مربع و سیم آلومینیومی حداقل 16 میلی متر مربع کاربرد دارد.

عوامل مهم در داغ شدن و آتش گرفتن سیم و کابل ها در محل اتصالات

 1. استفاده نکردن از واشر فنری یا خورشیدی
 2. قرارگیری واشر بین کابلشو و شینه
 3. استفاده نکردن از کابلشو
 4. کیفیت نداشتن هادی و عایق
 5. قرارگیری دو یا چند کابلشو بر روی یکدیگر
 6. استفاده از کابلشو نامناسب برای کابل (بعنوان مثال استفاده از کابلشو مسی برای کابل آلومینیومی)
 7. عدم تعادل بار
 8. مصرف بیش از حد مجاز از آمپر
 9. سفت نبودن اتصالات

نکات مهم درهنگام خرید کابلشو

 1. سایز کابل
 2. کاربرد
 3. جنس 
 4. کیفیت ساخت
 5. نوع کابلشو

برترین برند کابلشو

در حال حاضر شرکت های بسیاری به تولدی انواع کابلشو می پردازند که در ادامه به معرفی برترین آنها می پردازیم.

کابلشو کلوته

شرکت ایرانی کلوته از سال 1372 در زمینه صنعت برق فعالیت می کند و محصولات آن از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و قیمت مناسبی نیز دارند. یکی از محصولات این شرکت کابلشو است که در انواع بی متال و مسی تولید می شوند. 

از برترین شرکت های تولیدکننده کابلشو می توان به دیلم الکتریک، پارس صنایع ، رحیل و ... اشاره کرد. کابلشو کلوته دارای نمایندگان متعددی در لاله زار است. البته بخشی از موجودی بازار این کالا نیز به صورت وارداتی است.

قیمت کابلشو

کابلشو براساس عواملی مانند نوع کابلشو، سایز سوراخ پیچ، کیفیت ساخت، جنس، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شود. شما می توانید در سایت راندنو قیمت کابلشو از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین کابلشو را انتخاب نمایید.

خرید کابلشو

برای خرید کابلشو می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابلشو و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


جنس کابلشو


سایز