ثبت فروشگاه

کابلشو

کابلشو برق (Cable lug) قطعه ای است که یک نوع اتصال برقی محسوب می شود. برای اتصال کابل ها به وسایلی همچون انواع تابلوها، کلید و فیوز، شینه مسی و ... این محصول مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات با توجه به نوع کابل و سطح مقطعی که دارند، به کار گرفته می شوند. کابلشو مسی و کابلشو بی متال از پرکاربردترین Cable lug محسوب می شوند. قیمت و سایز کابل شو مسی نسبت به کابل شو بیمتال بیشتر است. در انتهای Cable lug، برای وارد کردن سیم و یا کابل هایی که از قبل لخت شده اند، یک حفره تعبیه شده است که این سیم ها توسط دستگاه پرس کابلشو یا کابلشو زن دستی و هیدرولیک، داخل Cable lug محکم می شوند.

Cable lug معمولاً هدایت الکتریکی زیادی دارد. برای مقابله با سولفات شدن و خوردگی Cable lug و جهت افزایش دوام آن، از آبکاری کروم یا روکش قلع استفاده می شود. جهت استعلام قیمت کابلشو با مراجعه به سایت راندنو، می توانید لیست فروشندگان محصول مورد نظر خود را مشاهده نمایید. همچنین اگر به دنبال مرکز فروش کابلشو هستید، می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصول در ارتباط باشید و به خرید کابلشو اقدام نمایید.

کابلشو

کابلشو چیست

این وسیله نوعی اتصال الکتریکی است که به کمک آن دو یا چند کابل به یکدیگر یا تجهیزات دیگر متصل می شود. در گذشته سیم ها به صورت مستقیم به هم پیچانده می شدند. در نتیجه برای اتصال سیم های هادی از وسیله دیگری استفاده نمی شد. این روش اتصال کاری خطرناک و ناامن بوده است به همین دلیل امروزه از قطعه ای به نام Cable lugs استفاده می شود. اتصال به واسطه این قطعه امن تر است و در صنعت کاربرد بیشتری دارد. گاهی در صنعت به این تجهیزات سرسیم و وایرشو نیز گفته می شود. اما باید بدانید که این سه محصول کاربردهای متفاوتی دارند.

انواع کابلشو از نظر نوع اتصال

کابل شو براساس نوع اتصال به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

کابلشو لحیمی

این محصولات، یک اتصال جدانشدنی را فراهم می کنند. Cable lug لحیمی به گونه ای است که پس از بریدن عایق کابل، محل اتصال کابلشو را با روغن تمیز کرده و برای حفاظت قسمت بالای عایق کابل از نخ نسوز استفاده می کنند، سپس قسمت داخل Cable lug را با حرارت مستقیم گرم کرده و مقداری لحیم را با قسمت هادی کابل، وارد Cable lug می نمایند.

کابلشو پرسی

این محصول از انواع پرکاربرد بشمار می آید. خریداران Cable lug پرسی باید در نظر داشته باشند که در هنگام استفاده از این محصول، حتماً دستگاه کابلشو را در اختیار داشته باشند. در این روش هادی کابل را داخل قسمت انتهایی کابل شو قرار داده، سپس دو یا سه محل را روی بدنه فلزی Cable lug فشار داده تا هادی به کابلشو محکم شود. 

کابلشو پیچی

این دسته از محصولات، اغلب برای سیم و کابل سایز بالا بکار می روند. در این روش، مغزی یا هادی کابل را داخل Cable lug فشار داده، سپس پیچ های نصب بر روی Cable lug، بر روی کابل محکم می شوند. Cable lug پیچی جزء جدیدترین کابلشوها محسوب می شود.

انواع کابلشو از نظر نوع اتصال

سایز کابلشوها

سایز کابلشوها معمولاً براساس سایز کابل ها انتخاب می شود و در سایزهای پایین تر، معمولاً این محصولات به نام سر سیم و وایرشو که قسمت پلاستیکی نیز دارند، تولید می گردند، اما از سایز سیم یا کابل 6 تا 500، این محصولات تولید می شوند. در سایزهای کوچکتر، معمولاً از وایرشوها استفاده می شود. 

سایز کابلشوها

انواع کابلشو از نظر جنس عایق

Cable lug براساس جنس عایق به انواع زیر تقسیم می شود:

کابلشو مسی (سرکابل مسی)

Cable lug مسی از مس الکترولیتی ساخته شده است که با استاندارد EN 13600 مطابقت دارد و هیچ شکافی بر روی آن وجود ندارد. کانال های کابل لوله ای مسی استاندارد هستند، همچنین کوتاه تر و کوچکتر از انواع دیگر کابلشوها هستند و ابعاد لوله های آنها نیز متفاوت است. این نوع Cable lug براساس IEC 1238-1 طراحی و تولید شده است؛ بنابراین دوام اتصال الکتریکی و مکانیکی آنها تحت تأثیر قرار نمی گیرد. Cable lug مسی دارای انواع زیر است:

 • Cable lug مسی پیچی
 • کابل شو مسی دو سوراخه
 • Cable lug مسی چهار سوراخه
 • کابل شو مسی زاویه دار

کابلشو آلومینیومی (سرکابل آلومینیومی)

Cable lug آلومینیومی در برابر زنگ زدگی و شرایط آب و هوایی نامناسب مقاومت بالایی دارد. سر کابل آلومینیومی برای کابل ها و سیم های آلومینیومی کاربرد دارد. این محصول از سطح مقطع 10 تا 400 میلی متر مربع استفاده می شود. انواع Cable lug آلومینیوم به شرح زیر است:

 • کابلشو آلومینیومی استاندارد
 • کابل شو آلومینیومی دو سوراخه
 • کابل شو آلومینیومی چهار سوراخه
 • کابلشو آلومینیومی زاویه دار
 • کابلشو آلومینیومی پیچی

کابلشو بی متال

کابلشو بی متال در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع هنگامی از Cable lug بی متال استفاده می شود که جنس هادی و محل اتصالات با یکدیگر تفاوت داشته باشد و تمایل به جلوگیری از اکسیداسیون داشته باشید. همچنین برای انتقال جریان برق از کابل و سیم از جنس آلومینیوم که نیم دایره یا دایره است از این نوع cable lug استفاده می شود.

کابلشو بی متال و یا کابلشو فول بی متال، خود به دو نوع کابلشو DTL1 و کابلشو DTL2 تقسیم می شوند. تفاوت این دو نوع در کابلشوهای بی متال این است که مقدار مس به کار رفته شده در نوع دوم یعنی کابل شو DTL2، بیشتر از نوع اول است. محل حفره و پچشو کابلشوی DTL2 از مس ساخته شده است، اما برای Cable lug بی متال DTL1، نصف آلومینیوم و نصف مس به کار رفته است. 

انواع کابلشو از نظر جنس عایق

انواع پرس کابلشو

پرس Cable lug برای پرس کردن به سر سیم کاربرد دارد که دارای سه نوع زیر است:

پرس دستی کابلشو

پرس دستی کابلشو حاوی دو فک است که پس از قرارگیری کابلشو بر روی سر سیم لخت شده، آن را بین این دو فک قرار می دهند درنتیجه با فشردن دسته های پرس دستی، کابلشو به سر سیم پرس می شود. لازم به ذکر است که بر روی فک های پرس دستی شیارهایی وجود دارد که برای اندازه های مختلف کابلشوها طراحی شده اند. لقمه های شش گوش چرخان آن از سایز از 6 تا 120 میلی متر مربع است.

پرس کابلشو هیدرولیکی

پرس کابلشو هیدرولیکی به کمک نیروی مکانیکی کار می کند و مناسب برای برش کابل های آلومینیوم، مس و آرموردار است. قابلیت چرخش کلگی تا 360 درجه و برگشت خودکار پس از تکمیل پرس دارد. همچنین شیر فشار شکن به صورت خودکار قابل تنظیم است. لقمه های آن نیز از سایز 6 تا 300 میلی متر مربع است.

پرس کابلشو هیدرولیک شارژی

این نوع دستگاه به کمک نیروی الکتریسیته و باتری کار می کند و کار با آن آسان است. در ساخت فک های این پرس از فولاد درجه یک استفاده شده است. سایز لقمه های شش گوش این دستگاه از 6 تا 300 میلی متر مربع است.

نحوه اتصال کابلشو

 1. برای اتصال Cable lug ابتدا باید سیمی مناسب با ترمینال انتخاب نمایید.
 2. سپس مقداری از سیم که مناسب برای طول استوانه کابلشو است را لخت کنید.
 3. سیم را داخل استوانه Cable lug قرار دهید.
 4. حال باید سیم را تا انتهای استوانه به داخل استوانه هدایت کنید که برای این کار می توانید از دستگاه پرس کابلشو، هیدرولیک و دستگاه پرس دستی استفاده کنید.
 5. با استفاده از یک شیرینگ و چسب مخصوص برق، قسمتی که پرس شده است را باید عایق بندی کنید.

نحوه اتصال کابلشو

ویژگی های کابلشو استاندارد

 1. Cable lug استاندارد باید ضخامت کافی داشته باشد تا بتواند جریان را از خود عبور دهد.
 2. سایز کابلشو باید با کابل های مصرفی متناسب باشد زیرا اگر بزرگ یا کوچک باشد قادر به برقراری ارتباط مناسبی با کابل ها نخواهد بود.
 3. Cable lug استاندارد باید سوراخ های مناسبی داشته باشد تا پیچ و مهره ها بر روی آن به درستی قرار گیرند.
 4. استاندارد DIN بیانگر کاربرد، ابعاد، نشانه گذاری های Cable lug و محدوده استفاده از کابلشو است.

تشخیص کیفیت کابلشو

برای تشخیص کیفیت و بی نقص بودن کابلشو باید دو مورد زیر بررسی شود:

 1. چنانچه انتهای کابلشو صاف باشد و پلیسه ای در بدنه آن وجود نداشته باشد، کابلشو سالم است.
 2. هرچقدر طول کابلشو بیشتر باشد، اتصال آن بی نقص تر است.

مزایای استفاده از کابلشو

 1. ایمنی بالاتر عایق کاری سیم
 2. عدم نیاز به چسب برق
 3. برخورداری از قیمت مناسب
 4. اتصال مطمئن تر سیم به ترمینال

مزایای استفاده از کابلشو

نکات مهم در هنگام استفاده از کابلشو

 1. کابلشو بی متال در مواقعی استفاده می شود که بخواهید یک سیم یا کابل با هادی آلومینیوم به یک شینه از نوع مس متصل شود. در این صورت نباید از کابلشو آلومینیومی یا مسی استفاده شود. زیرا استفاده از کابلشو هم نام، سرعت اکسیداسیون را بالا می برد.
 2. بر روی هر کابلشو دو عدد حک شده است که عدد اول مربوط به قطر سیم و یا کابلی است که قرار است داخل کابلشو وارد شود و عدد دوم مربوط به اندازه و قطر حفره است.
 3. جهت اتصال کابل های افشان که سطح مقطعی بیشتر از 1 میلی متر مربع دارند، از کابلشو استفاده می شود، همچنین برای اتصال کابل های مفتولی با سطح مقطع 10 میلی متر مربع به بالا نیز کابلشو مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. در کابل های مفتولی با سطح مقطع 6 میلی متر و کمتر می توان بدون استفاده از کابلشو کار انجام داد.
 5. نباید از دو کابلشو زیر یک پیچ استفاده کرد مگر اینکه باز و بسته شدن کابلشوها همزمان باهم انجام شوند. 

استاندارد ساخت کابلشو

 • استاندارد DIN 46235
 • استاندارد EN 13600
 • استاندارد DIN 46234

استاندارد BS7727 و استاندارد BS7609 کابلشو چیست

استاندارد BS7727 کد استانداردی است که جهت نصب پرس کابلشو پیش از عایق و اتصالات برای کابل با هادی مسی تا 6 میلی متر مربع کاربرد دارد. استاندارد BS7609 دستورالعملی است که جهت پرس کابلشو بدون عایق و اتصالات مکانیکی برای کابل های قدرت با هادی مسی حداقل 10 میلی متر مربع و سیم آلومینیومی حداقل 16 میلی متر مربع کاربرد دارد.

عوامل مهم در داغ شدن و آتش گرفتن سیم و کابل ها در محل اتصالات

 1. استفاده نکردن از واشر فنری یا خورشیدی
 2. قرارگیری واشر بین کابلشو و شینه
 3. استفاده نکردن از کابلشو
 4. کیفیت نداشتن هادی و عایق
 5. قرارگیری دو یا چند کابلشو بر روی یکدیگر
 6. استفاده از کابلشو نامناسب برای کابل (بعنوان مثال استفاده از کابلشو مسی برای کابل آلومینیومی)
 7. عدم تعادل بار
 8. مصرف بیش از حد مجاز از آمپر
 9. سفت نبودن اتصالات

نحوه انتخاب کابلشو

 1. سایز کابل
 2. کاربرد
 3. جنس 
 4. کیفیت ساخت
 5. نوع کابلشو

برترین برند کابلشو

در حال حاضر شرکت های بسیاری به تولدی انواع کابلشو می پردازند که در ادامه به معرفی برترین آنها می پردازیم.

کابلشو کلوته

شرکت ایرانی کلوته (کابل شو کلاته) از سال 1372 در زمینه صنعت برق فعالیت می کند و محصولات آن از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و قیمت مناسبی نیز دارند. یکی از محصولات این شرکت کابلشو مسی کلوته است که در انواع مختلفی تولید می شوند. این محصول دارای نمایندگان متعددی در لاله زار است. البته بخشی از موجودی بازار این کالا نیز به صورت وارداتی است.

از برترین شرکت های تولیدکننده کابلشو می توان به دیلم الکتریک، پارس صنایع ، رحیل و ... اشاره کرد.

قیمت کابلشو

کابلشو براساس عواملی مانند نوع کابلشو، سایز سوراخ پیچ، کیفیت ساخت، جنس، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شود. شما می توانید در سایت راندنو قیمت کابلشو از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین کابلشو را انتخاب نمایید.

خرید کابلشو

برای خرید کابلشو 10 و دیگر نمره ها می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابلشو و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


جنس کابلشو


سایز