فروشگاه بساز !
لیست مقایسه

کابل شبکه

کابل های شبکه به کابل هایی گفته می شود که وظیفه ارسال اطلاعات و انتقال داده ها را بر عهده دارند. کابل های شبکه در مدل های متفاوت cat1 الی cat8 تولید می شوند. امروزه کابل های شبکه اغلب به صورت سری 5 (cat5)، سری 6 (cat6) و سری 7 (cat7)، کاربرد زیادی در صنعت شبکه و اینترنت دارند. سایت راندنو مرجع معرفی فروشندگان کابل شبکه است. خریداران و متقاضیان کابل شبکه علاوه بر مشاهده قیمت ها در سایت، می توانند به صورت مستقیم با فروشندگان تماس برقرار نمایند. البته گاهی انواع a از کابل های شبکه نیز تولید می شود که قابلیت های بالاتری نسبت به مدل های ساده دارد. a مخفف کلمه Augmented است که علت نامگذاری آن، پهنای باند بیشتر این نوع کابل ها می باشد: cat5a-cat6a-cat7a. اختلاف این کابل ها معمولاً در سرعت انتقال، حجم و کیفیت انتقال داده شده می باشد. به عنوان مثال، کابل های cat6 با  حداکثر 1000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند 250 مگاهرتز، در شبکه های Gigabit Ethernet مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کابل شبکه

در گذشته اغلب از کابل های کواکسیال برای انتقال استفاده می شده است، اما امروزه از کابل های به هم تابیده یا همان Twisted Pair که معمولاً دارای 8 رشته و به صورت 4 رشته زوج به هم تابیده شده هستند، استفاده می شود. این نوع کابل ها معمولاً دارای 4 رنگ اصلی و 4 رنگ فرعی هستند. رنگ های اصلی کابل شبکه عبارتند از: سفید، قهوه ای، نارنجی و آبی و رنگ های فرعی نیز ترکیب یک رنگ با رنگ سفید می باشد. به عنوان مثال: سفید نارنجی. کابل شبکه به ازای هر اندازه و مدل، به انواع پوششی UTP،FTP،STP وSFTP تقسیم می شوند. کابل های UTP، کابل های بدون شیلد و روکش، کابل های STP، کابل های دارای شیلد آلومینیومی، کابل های FTP کابل های فویل دار بدون شیلد و کابل هایSFTP، کابل های شیلد دار و فویل دار می باشند. روکش کابل های شبکه معمولاً بر دو نوع PVC و LSZH هستند که تفاوت این کابل ها در این است که کابل LSZH فاقد هالوژن بوده و در هنگاه سوختن، دود سمی تولید نمی کند. سوکت ها یا همان کانکتورهای اتصال کابل های شبکه معمولاً RJ45 است. کابل های شبکه cat 1 تا cat7 بر اساس حداکثر پهنای باند و حداکثر سرعت انتقال، دسته بندی و نام گذاری می شوند. جدول زیر این دسته بندی را نشان می دهد:

دسته بندی نوع کابل حداکثر سرعت انتقال حداکثر پهنای باند
Cat 3 UTP 10 مگابیت در ثانیه 16 مگا‌هرتز
Cat 5 UTP 10-100 مگابیت در ثانیه 100 مگا‌هرتز
Cat 5e UTP 1000 مگابیت در ثانیه 100 مگا‌هرتز
Cat 6 UTP یا STP 1000 مگابیت در ثانیه 250 مگا‌هزتز
Cat 6a STP 10000 مگابیت در ثانیه 500 مگا‌هرتز
Cat 7 SSTP 10000 مگابیت در ثانیه 500 مگا‌هرتز

 

کاربرد کابل شبکه

جهت اندازه گیری کارایی کابل شبکه، آن را مورد تست قرار می دهند. معروف ترین این تست ها تست فلوک است. تست فلوک به دو صورت چنل (Channel) و پرمننت (Permanent) انجام می شود. در تست چنل، دو سر کابل شبکه را کیستون زده و با پچ کوردها به دستگاه می زنیم و تست فلوک را می گیریم. تست پرمننت، تست سخت تر و کامل تری بوده که در آن سرهای کابل را کیستون زده و و آن را به وسیله ماژول های پرمننت خود دستگاه متصل می کنیم، سپس هدروم کابل را اندازه گیری می نماییم. استاندارد تست فلوک در مدل های چنل و پرمننت 90 متر طول کابل است، یعنی انتقال داده در 90 متر طول کابل به صورت یک تکه سنجیده می شود.

خرید آسان و به صرفه کابل شبکه

در سایت راندنو فروشگاه ها و نمایندگان بهترین کابل های شبکه، محصولات خود را قیمت گذاری کرده اند. خریداران ضمن مشاهده قیمت انواع کابل شبکه، تمامی اطلاعات فروشندگان را مشاهده کرده و می توانند برای خرید و ارسال این محصول، اقدام نمایند. همچنین در قسمت درخواست خرید یا همان استعلام خرید، می توانند درخواست خرید کابل شبکه خود را ثبت کرده و از فروشندگان متعددی پیش فاکتور دریافت نمایند.

مشاهده ادامه مطلب

برند


گروه


نوع کابل