ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل شبکه چیست

کابل شبکه وظیفه ارسال اطلاعات و انتقال داده ها در شبکه را برعهده دارد. کابل های شبکه در گروه های متفاوت تولید می شوند. کابل شبکه Cat7، کابل شبکه Cat6 و Cat5 در ایران بیشترین کاربرد را در شبکه دارند. البته گاهی انواع a از کابل های شبکه نیز تولید می شود که قابلیت های بالاتری نسبت به مدل های ساده دارد. a مخفف کلمه Augmented است که علت نامگذاری آن، پهنای باند بیشتر این نوع کابل ها می باشد به عنوان مثال کابل شبکه cat5a، cat6a وcat7a  از این دسته کابل ها هستند. اختلاف این کابل ها معمولاً در سرعت انتقال، حجم و کیفیت انتقال داده آن ها می باشد. به عنوان مثال، کابل های cat6 با  حداکثر 1000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند 250 مگاهرتز، در شبکه های Gigabit Ethernet مورد استفاده قرار می گیرند. سوکت ها یا همان کانکتورهای اتصال کابل شبکه معمولاً RJ45 است.

قیمت کابل شبکه

فیمت کابل شبکه با توجه به نوع روکش، جنس روکش، نوع گروع کابل، برند، OUTDOOR بودن یا ساده بودن آن متفاوت می باشد. کابل های شبکه دارای قیمت متنوعی می باشند. کابل شبکه لگراند، نگزانس، اشنایدر، بلدن، شهید قندی، رفسنجان، آر اند ام، رپیتون در سایت راندنو به همراه لیست قیمت موجود می باشد که کاربران می توانند با مراکز فروش کابل شبکه در ارتباط باشند.

کابل شبکه لگراند

 لگراند یکی از بهترین برندهای موجود در دنیا برای ارائه محصولات شبکه می باشد. در بازار ایران کابل شبکه لگراند از محبوبترین انواع آن می باشد. کابل شبکه لگراند در انواع مختلف ارائه می شود و دارای رنگ بندی متنوعی است. البته معمولا در بازار ایران کابل شبکه لگراند با رنگ آبی شناخته شده و در قرقره های 305 متری utp و 500 تری sftp عرضه می گردد. این برند دارای تجهیزات پسیو دیگر مانند پچ پنل شبکه، پچ کورد، کیستون، ترانک شبکه، انواع کلید و پریز و غیره می باشد.

انواع کابل شبکه

کابل شبکه بر اساس نوع روکش(عایق) به دسته های زیر تقسیم می شوند.

  • کابل شبکه UTP
  • کابل شبکه SFTP
  • کابل شبکه STP
  • کابل شبکه FTP

در گذشته اغلب از کابل های کواکسیال برای انتقال استفاده می شده است، اما امروزه از کابل های به هم تابیده یا همان Twisted Pair که معمولاً دارای 8 رشته و به صورت 4 رشته زوج به هم تابیده شده هستند، استفاده می شود کابل شبکه به ازای هر اندازه و مدل، به انواع پوششی UTP،FTP،STP وSFTP تقسیم می شوند. از محبوبترین انواع کابل در ایران می توان به کابل شبکه CAT6 SFTP اشاره کرد.

کابل شبکه UTP

این نوع از کابل ها شبکه بدون شیلد و بدون فویل می باشد. کاربرد این کابل ها به علت مناسب بودن قیمت بسیار زیاد می باشد. کابل های UTP معمولا در قرقره های 305 متری در بازار ارائه می شود

کابل شبکه SFTP

این نوع کابل دارای یک روکش شیلد آلومینیومی و همچنین یک فلایه فویل می باشد. در مقابل نویز و فرکانس دارای مقاومت بیشتری است و معمولا در قرقره های 500 متری به بازار ارائه می شود.

کابل شبکه STP

همانگونه که از نام پیداست، فقط دارای یک لایه شیلد می باشد و وزن این کابل کمی بیشتر از نوع UTP می باشد.

کابل شبکه FTP

این کابل فقط دارای یک نوع فویل بر روی خود بوده. جنس این فویل معمولا از ورق نازک آلومینیوم می باشد.

کابل های شبکه بر اسا س نوع (گروه کابل) متفاوت می باشند و این تفاوت در سرعت انتقال دیتا و پهنای باند آن ها نیز می باشد. در انتخاب کابل ها بر اساس گروه کابل می بایست نوع روکش آن را مناسب برای انجام پروژه انتخاب کرد.

کابل شبکه Cat3

نوع CAT3 دارای سرعت انتقال د اده 10 مگابیت در ثانیه و حداکثر پهنای باند آن 16مگا هرتز می باشد.

کابل شبکه Cat5

این نوع دارای سرعت انتقال داده 10 الی 100 مگابیت در ثانیه و حداکثر پهنای باند آن 100 مگا هرتز می باشد.

کابل شبکه Cat5e

حداکثر سرعت انتقال داده این کابل 100 مگا بیت در ثانیه بوده و حداکثر پهنای باند آن 100 مگاهرتز می باشد.

کابل شبکه Cat6

حداکثر سرعت انتقال داده این نوع کابل شبکه 1000 مگابیت در ثانیه می باشد و همچنین دارای پهنای باند 250 مگاهرتز است.

کابل شبکه Cat6a

حداکثر سرعت انتقال داده این نوع کابل 10000 مگابیت در ثانیه است و دارای پهنای باند 500 مگاهرتز می باشد.

کابل شبکه Cat7

حداکثر سرعت انتقال این کابل 10000 مگابیت در ثانیه می باشد و دارای پهنای باند 500 مگاهرتز است.

کابل شبکه Cat7a

حداکثر سرعت انتقال داده این کابل 10000 مگابیت در ثانیه است و دارای پهنای باند بسیار بالایی در حدود 10 گیگا هرتز می باشد.

کابل شبکه CAT8

حداکثر سرعت انتقال داده این کابل 40000 مگابیت در ثانیه بوده و همچنین دارای پهنای باند 40 گیگی هرتز می باشد.

روکش کابل های شبکه معمولاً بر دو نوع PVC و LSZH است.

  • کابل شبکه LSZH: در ساختار این نوع کابل شبکه هالوژن به کار نرفته است و در هنگام سوختن، دود سمی تولید نمی کند.
  • کابل شبکه PVC: این دسته از کابل های شبکه به نسبت نوع LSZH از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار هستند و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند.

تست کابل شبکه و رنگ بندی کابل

جهت اندازه گیری کارایی کابل شبکه، آن را مورد تست قرار می دهند. معروف ترین این تست ها تست فلوک است. تست فلوک به دو صورت چنل (Channel)  و پرمننت (Permanent) انجام می شود. در تست چنل، دو سر کابل شبکه را کیستون زده و با پچ کوردها به دستگاه می زنیم و تست فلوک را می گیریم. تست پرمننت، تست سخت تر و کامل تری بوده که در آن سرهای کابل را کیستون زده و و آن را به وسیله ماژول های پرمننت خود دستگاه متصل می کنیم، سپس هدروم کابل را اندازه گیری می نماییم. استاندارد تست فلوک در مدل های چنل و پرمننت 90 متر طول کابل است، یعنی انتقال داده در 90 متر طول کابل به صورت یک تکه سنجیده می شود. این نوع کابل ها معمولاً دارای 4 رنگ اصلی و 4 رنگ فرعی هستند. رنگ های اصلی کابل شبکه عبارتند از: سفید، قهوه ای، نارنجی و آبی و رنگ های فرعی نیز ترکیب یک رنگ با رنگ سفید می باشد. به عنوان مثال: سفید نارنجی.

ابعاد کابل شبکه

کابل های شبکه در ابعاد و اندازه های مختلفی به بازار عرضه می شود و مصرف کنندگان می توانند مطابق نیازشان سفارش بدهند. البته معمولا منظور کاربران همان پچ کورد شبکه می باشد. کابل شبکه 10 متری Cat6، کابل شبکه 5 متری، 15 متری، 20 متری و 100 متری پرکاربردترین اندازه های کابل شبکه در ایران می باشند.

خرید کابل شبکه و مراکز فروش کابل شبکه

در سایت راندنو فروشگاه ها و نمایندگان بهترین کابل های شبکه، محصولات خود را قیمت گذاری کرده اند. خریداران ضمن مشاهده قیمت انواع کابل شبکه ایرانی و خارجی، تمامی اطلاعات فروشندگان را مشاهده کرده و می توانند برای خرید این محصول و سایر تجهیزات شبکه، اقدام نمایند. همچنین در قسمت درخواست خرید یا همان استعلام خرید، می توانند درخواست خرید کابل شبکه خود را ثبت کرده و از فروشندگان متعددی پیش فاکتور دریافت نمایند.

مشاهده ادامه مطلب

برند


گروه


نوع کابل