ثبت فروشگاه
لیست مقایسه
دسته‌بندی‌ها : کابل شبکه UTP - کابل شبکه SFTP -

کابل شبکه

کابل شبکه وظیفه ارسال اطلاعات و انتقال داده ها در شبکه را برعهده دارد. کابل های LAN در گروه های متفاوت تولید می شوند. کابل لن CAT6 و کابل لن CAT7 در ایران بیشترین کاربرد را در سیستم های شبکه دارند. البته گاهی انواع a از این کابل ها نیز تولید می شود که قابلیت های بیشتری نسبت به مدل های ساده دارد. a مخفف عبارت Augmented است.

علت نامگذاری آن، پهنای باند بیشتر این نوع کابل ها است. به عنوان مثال، کابل شبکه cat5e ،cat6a و cat7a از این دسته کابل ها هستند. قیمت کابل شبکه cat6 sftp را می توانید در سایت راندنو مشاهده کنید و از نمایندگی های معتبر، خرید خود را انجام دهید.

کابل لن TP

در گذشته اغلب از کابل های کواکسیال برای انتقال داده استفاده میشده است. اما امروزه از کابل های به هم تابیده یا همان Twisted Pair که معمولاً دارای 8 رشته و به صورت 4 رشته زوج به هم تابیده شده هستند، استفاده می شود. در هم تنیده شدن زوج سیم های برق موجب می شود تا با ایجاد یک لایه امنیتی، نویز را به حداقل اندازه خود برساند.

خرید کابل TP را می توانید در برندهای متفاوتی همچون لگراند، نگزنس، بلدن، اشنایدر، رفسنجان، سیمیا، شهید قندی و ... انجام دهید.

تفاوت کابل شبکه CAT5 و CAT6

اختلاف این کابل ها معمولاً در سرعت انتقال، حجم و کیفیت انتقال داده است. به عنوان مثال، کابل های cat6 با سرعت حداکثر 1000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند 250 مگاهرتز، در شبکه های Gigabit Ethernet مورد استفاده قرار می گیرند. سوکت ها یا همان کانکتورهای اتصال کابل LAN معمولاً از نوع RJ45 هستند. در صورتی که کابل لن cat5 از حداکثر سرعت انتقال 100 مگابیت در ثانیه برخوردار است.

انواع کابل LAN و تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP

کابل LAN براساس نوع روکش (عایق) به دسته های زیر تقسیم می شود. برای خرید کابل لن utp می توانید همین حالا اقدام نمایید.

 • کابل لن UTP
 • کابل لن SFTP
 • کابل لن STP
 • کابل لن FTP

networking cables به ازای هر اندازه و مدل، به انواع پوششی UTP ،FTP ،STP و SFTP تقسیم می شوند. از محبوب ترین انواع کابل در ایران می توان به کابل شبکه CAT6 SFTP اشاره کرد.

 • کابل شبکه UTP

این نوع کابل ها بدون شیلد و بدون فویل هستند. این کابل ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند و از این جهت، کاربردهای متنوعی نیز دارند. کابل های UTP معمولاً در قرقره های 305 متری به بازار ارائه می شوند.

 • کابل شبکه SFTP

این نوع کابل دارای یک روکش شیلد آلومینیومی و همچنین یک لایه فویل است. این کابل در مقابل نویز و فرکانس مقاومت بیشتری دارد و معمولاً در قرقره های 500 متری به بازار عرضه می شود. کابل CAT6 SFTP از پرکاربردترین این کابل ها در ایران به شمار می آید. این نوع کابل LAN سرعت انتقال دیتا و پهنای باند مناسبی دارد.

 • کابل STP

همانگونه که از نام این کابل پیداست، این کابل لن فقط دارای یک لایه شیلد است. این کابل نسبت به نوع UTP، وزن بیشتری دارد.

 • کابل FTP

این کابل فقط دارای یک نوع فویل است. جنس این فویل معمولاً از ورق نازک آلومینیوم است.

قیمت کابل LAN و تفاوت کابل شبکه outdoor و indoor

قیمت کابل شبکه با توجه به نوع روکش، جنس روکش، نوع گروه کابل (CAT4 تا CAT8)، برند و OUTDOOR بودن یا ساده بودن آن متفاوت است. کابل های شبکه قیمت های متنوعی دارند. کابل LAN لگراند، نگزانس، اشنایدر، بلدن، شهید قندی، رفسنجان، آر اند ام (R&M) و رپیتون در سایت راندنو به همراه لیست قیمت درج شده اند. کاربران می توانند با مراکز فروش کابل lan در ارتباط باشند. برای انتخاب بهتر این کالا به نکات مهم زیر توجه کنید:

 • قیمت کابل LAN بیرونی (OUTDOOR) از کابل INDOOR بیشتر است.
 • قیمت کابل های روکش دار و فویل دار (کابل SFTP) از نوع ساده و بدون روکش (UTP) بیشتر است.
 • قیمت کابل LAN با گروه بالاتر (نسل جدید) از مدل های پایین تر بیشتر است. به عنوان مثال، کابل CAT8 از کابل CAT7 گران تر است.
 • معمولاً کابل های وارداتی دارای تست فلوک، نسبت به کابل های ایرانی قیمت بالاتری دارند.

تفاوت کابل LAN با کابل تلفن

 • کابل های لن (شبکه) دارای 8 رشته یعنی 4 زوج به هم تابیده شده و با رنگ بندی مشخص و استاندارد هستند. اما کابل تلفن زوج های متفاوت با رنگ بندی متنوع دارد.
 • روکش این کابل ها در نوع هوایی، مشکی و در نوع زمینی معمولاً طوسی رنگ است. کابل های تلفن دارای مغزی مس نازک تری نسبت به کابل لن هستند و نیازی به تست فلوک ندارند.
 • کابل های مخابراتی معمولاً با سوکت RJ11 متصل می شوند در صورتی که networking cables با سوکت rj45 ارتباط برقرار می کنند.
 • در کابل LAN انتقال دیتا میسر است اما در کابل های تلفن فقط فرکانس صوتی انتقال می یابد.
 • رنگ بندی network cables در هنگام سوکت زدن بسیار مهم است اما در کابل تلفن این چنین نیست.

با پرطرفدارترین کابل های شبکه در ایران آشنا شوید:

کابل شبکه لگراند

 لگراند یکی از بهترین برندهای موجود در دنیا برای ارائه محصولات شبکه است. در بازار ایران کابل شبکه لگراند از محبوب ترین انواع کابل لن است. کابل لگراند در انواع مختلفی ارائه می شود و رنگ بندی متنوعی دارد. البته معمولاً در بازار ایران، کابل LAN لگراند با رنگ آبی شناخته می شود و در قرقره های 305 متری utp و 500 متری sftp عرضه می گردد. این برند، تجهیزات پسیو دیگر همچون پچ پنل شبکه و پچ کورد، کیستون، ترانک شبکه و انواع کلید و پریز را نیز به بازار عرضه می کند.

کابل شبکه نگزانس

این نوع کابل به صورت استاندارد در کشور آلمان تولید می شود. کابل LAN نگزنس دارای گروه های CAT4 تا CAT8 است. این نوع کابل اگر اصلی و وارداتی باشد، تست چنل و تست پرمننت دارد. اما امروزه این کابل در کشور مونتاژ می شود که برخی از نمونه های آن تست ندارد. در هنگام خرید کابل LAN نگزانس حتماً از تست آن آگاه شوید.

کابل lan بلدن

کابل بلدن در رنگ های طوسی و آبی تولید می شود. کابل بلدن sftp به صورت قرقره های 500 متری و کابل utp بلدن به صورت قرقره های 305 متری همراه با روکش PVC تولید و عرضه می شود. همچنین در بازار بعضاً کابل بلدن تقلبی با روکش مس و مغزی آلومینیوم دیده می شود که به هیچ عنوان مورد تأیید نیست. لازم به ذکر است که این کابل تست فلوک را نیز پاس نمی کند.

رنگ بندی کابل شبکه

 این نوع کابل ها معمولاً دارای 4 رنگ اصلی و 4 رنگ فرعی هستند. رنگ های اصلی کابل شبکه عبارتند از: سفید، قهوه ای، نارنجی و آبی و رنگ های فرعی نیز شامل ترکیب یک رنگ با رنگ سفید است. به عنوان مثال: سفید نارنجی. چیدمان این کابل ها می بایست به صورت استاندارد زیر سوکت انجام بگیرد که این چیدمان در دو نوع زیر انجام می شود:

 • استاندارد T-568A

از سمت راست به ترتیب: قهوه ای-قهوه ای سفید | نارنجی-آبی سفید | آبی-نارنجی سفید |  سبز-سبز سفید که نوع قدیمی تر استاندارد است.

 • استاندارد T-568B 

از سمت راست به ترتیب: قهوه ای-قهوه ای سفید | سبز-آبی سفید | آبی- سبز سفید | نارنجی-نارنجی سفید که بیشترین کاربرد را دارد.

گروه کابل LAN چیست؟

همانطور که گفته شد، کابل های lan از تکنولوژی زوج های به هم تابیده شده بهره برده اند. این زوج ها در حالت استاندارد از جنس مس هستند و یک روکش PVC نیز بر روی آنها قرار گرفته است. این مفتول در سطح مقطع های مختلف تشکیل می شود که همان گروه کابل از cat3 تا cat8 را تشکیل می دهد. سرعت انتقال دیتا و پهنای باند این گروه ها با یکدیگر متفاوت است.

کابل های شبکه براساس نوع (گروه کابل) متفاوت هستند و این تفاوت مربوط به سرعت انتقال دیتا و پهنای باند آن ها است. در انتخاب کابل ها براساس گروه کابل، می بایست نوع روکش آن را مناسب با پروژه خود انتخاب کنید.

کابل Cat3

نوع CAT3 سرعت انتقال داده 10 مگابیت در ثانیه و حداکثر پهنای باند 16 مگاهرتز دارد.

کابل Cat5

این نوع کابل سرعت انتقال داده 10 الی 100 مگابیت در ثانیه و حداکثر پهنای باند 100 مگاهرتز دارد.

کابل Cat5e

حداکثر سرعت انتقال داده این کابل 100 مگابیت در ثانیه و حداکثر پهنای باند آن 100 مگاهرتز است.

کابل Cat6

حداکثر سرعت انتقال داده این نوع کابل شبکه 1000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند آن 250 مگاهرتز است.

کابل Cat6a

حداکثر سرعت انتقال داده این نوع کابل 10000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند آن 500 مگاهرتز است.

کابل Cat7

حداکثر سرعت انتقال این کابل 10000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند آن 500 مگاهرتز است.

کابل Cat7a

حداکثر سرعت انتقال داده این کابل 10000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند آن بسیار بالا و در حدود 10 گیگاهرتز است.

کابل CAT8

حداکثر سرعت انتقال داده این کابل 40000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند آن 40 گیگاهرتز است.

کابل های شبکه کوچک در سیستم های شبکه بسیار پرکاربرد هستند که عبارتند از:

کابل شبکه پنج متری

کابل های LAN به انداره دلخواه برش داده شده و دو سر آنها سوکت زده می شود. ولی عمدتاً به دلیل اینکه این نوع کابل مفتولی است و انعطاف ندارد، از پچ کورد 5 متری استفاده می شود. نوع کابل پچ کورد افشان است و دارای خمش بیشتری نسبت به نوع مفتول است. کابل شبکه 5 متری از پرطرفدارترین انواع کابل LAN است.

کابل شبکه 15 متری

کابل های 15 متری معمولاً در بازار به شکل عمده موجود نیستند. این کابل ها می توانند دارای شیلد و فویل (SFTP) و بدون شیلد و فویل (UTP) باشند. پچ کورد 15 متری افشان است و انعطاف بیشتری دارد.

کابل شبکه 20 متری

پچ کوردها معمولاً در سایزهای استاندارد خود، 20 متری را شامل نمی شوند و حتماً می بایست در نوع utp و sftp تولید شوند.

کابل شبکه 50 متری

این نوع کابل می بایست از روی کلاف و قرقره برش بخورد و دو سر آن با سوکت تحویل مشتری شود. معمولاً قیمت کابل های برش خورده از کلاف و قرقره بیشتر است.

سوکت کابل LAN، نحوه سوکت زدن کابل لن

سوکت های کابل شبکه معمولاً RJ45 هستند. در نوع UTP، معمولاً جنس این سوکت شبکه ها از پلاستیک و در نوع SFTP، از جنس فلزی است. در هنگام سوکت زدن، می بایست ابتدا network cable را روکش برداری کرده، سپس رنگ ها را مطابق با استاندارد، کنار یکدیگر قرار داده و سپس، با آچار پانچ آن را اتصال دهید.

روکش کابل های LAN معمولاً در دو نوع PVC و LSZH است

 • کابل  LSZH: در ساختار این نوع کابل هالوژن به کار نرفته است و در هنگام سوختن، دود سمی تولید نمی کند.
 • کابل  PVC: این دسته از کابل های شبکه نسبت به نوع LSZH از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار هستند و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند.

تست کابل LAN شبکه

 • جهت اندازه گیری کارایی این نوع کابل، آن را مورد تست قرار می دهند. معروف ترین این تست ها تست فلوک است. تست فلوک به دو صورت چنل (Channel) و پرمننت (Permanent) انجام می شود.
 • در تست چنل، دو سر کابل را کیستون زده و با پچ کوردها به دستگاه می زنیم و تست فلوک را می گیریم. تست پرمننت، تست سخت تر و کامل تری است که در آن، سرهای کابل را کیستون زده و و آن را به وسیله ماژول های پرمننت خود دستگاه متصل می کنیم. سپس هدروم کابل را اندازه گیری می نماییم.
 • استاندارد تست فلوک در مدل های چنل و پرمننت 90 متر طول کابل است. یعنی انتقال داده در 90 متر طول کابل به صورت یک تکه سنجیده می شود. معمولاً کابلی که تست پرمننت را پاس کند، تست چنل را نیز پاس می کند.

کابل LAN ایرانی

معمولاً کابل های LAN هم به صورت وارداتی و هم به صورت تولیدی در بازار ایران ارائه می شوند. کابل لگراند نیز از این جمله کالاها است که در ایران نیز مونتاژ شده و به خریداران ارائه می شود. در هنگام خرید کابل شبکه حتماً باید به پارامترهای تست چنل و تست پرمننت آن توجه کرد. قیمت کابل ایرانی معمولاً از کابل های وارداتی ارزان تر است. از بهترین کابل های شبکه ایرانی می توان به کابل شبکه رفسنجان و سیمیا، شهید قندی و کرمان اشاره کرد.

ابعاد کابل لن (LAN CABLE)

کابل های شبکه در ابعاد و اندازه های مختلفی به بازار عرضه می شوند و مصرف کنندگان می توانند مطابق نیازشان آنها را سفارش دهند. البته معمولاً منظور کاربران همان پچ کورد شبکه است. قیمت کابل شبکه 20 متری، 10 متری، 5 متری، 3 متری و ... با یکدیگر متفاوت است.

خرید کابل LAN و معرفی مرکز فروش کابل شبکه

در سایت راندنو فروشگاه ها و نمایندگان بهترین کابل های شبکه، محصولات خود را قیمت گذاری کرده اند. خریداران می توانند ضمن مشاهده قیمت انواع کابل ایرانی و خارجی، تمامی اطلاعات فروشندگان را مشاهده کنند و برای خرید این محصول و سایر تجهیزات شبکه، اقدام نمایند. همچنین در قسمت درخواست خرید یا همان استعلام خرید، می توانند درخواست خرید کابل شبکه خود را ثبت کنند و از فروشندگان متعددی پیش فاکتور دریافت نمایند. در ادامه چند سؤال مهم کاربران را پاسخ می دهیم:

چرا کابل شبکه وصل نمیشه؟

این مشکل به دلایل مختلف می تواند اتفاق بیافتد. مهمترین دلیل این اتفاق، می تواند خراب یا معیوب بودن سوکت سر کابل LAN باشد. معمولاً سوکت های بی کیفیت و بدون تست در برقراری ارتباط مشکل دارند. یک دلیل دیگر نیز می تواند بی کیفیت بودن کابل باشد. معمولاً کابل cca (آلومینیوم روکش مس) بدون تست است و زمانی که به شکل پچ کورد به کار می رود، در هنگام برقراری ارتباط دچار مشکل می شود. البته در قسمت سخت افزاری و همچنین تجهیزات اکتیو همچون مودم نیز ممکن است قطعی داشته باشیم که باید بررسی شود.

کابل شبکه چه رنگی است؟

معمولاً کابل های شبکه با توجه به برندشان رنگ های متفاوتی دارند. برای مثال، کابل lan نگزنس به رنگ نارنجی، کابل lan لگراند به رنگ آبی و کابل بلدن به رنگ طوسی تولید می شود. در کابل های ایرانی، کابل شبکه رفسنجان به رنگ آبی در کابل utp و به رنگ نارنجی در کابل sftp عرضه می شود. البته رنگ داخل کابل یا همان زوج به هم تابیده می بایست به شکل استاندارد باشد و ترتیب رنگ بندی آن بسیار مهم است.

چگونه با کابل lan به اینترنت وصل شویم؟

برای اتصال سیستم به اینترنت، احتیاج به دستگاه مودم است. اگر مودم دارای wireless نباشد و یا به هر دلیلی، نیاز به برقراری ارتباط با کابل باشد، خروجی Ethernet پشت مودم را انتخاب کنید. کابل lan یا همان پچ کورد شبکه خود را در داخل این خروجی مودم قرار دهید. اکنون چراغ دکمه ethernet مودم روشن است. سر دیگر کابل lan شبکه خود را به سیستم (محل کارت شبکه) متصل کنید. اکنون چراغ کارت شبکه سیستم روشن می شود و می توانید تنظیمات مودم خود را انجام دهید.

برند


گروه


نوع کابل