ثبت فروشگاه
دسته‌بندی‌ها : کابل شبکه UTP - کابل شبکه SFTP -

کابل شبکه یا کابل لن (Network Cable) وظیفه ارسال اطلاعات، اشتراک گذاری و انتقال داده‌ها در شبکه را برعهده دارد. این کابل‌ها از مجموعه‌ای از سیم‌های به هم تابیده شده از جنس مس تشکیل شده‌اند که به طور کلی بین اجزای شبکه و مولفه‌های آن نصب می‌شود. کابل‌های LAN در گروه‌های متفاوت تولید می‌شوند. کابل لن CAT6 و کابل لن CAT7 در ایران بیشترین کاربرد را در سیستم‌های شبکه دارند. البته گاهی انواع a از این کابل‌ها نیز تولید می‌شود که قابلیت‌های بیشتری نسبت به مدل‌های ساده دارد. a مخفف عبارت Augmented است. قیمت کابل شبکه به عوامل مختلفی همچون جنس هادی، نوع استاندارد، گروه و دسته بندی و دیگر موارد بستگی دارد. در هرجایی که سیستم‌های کامپیوتری و انتقال داده وجود داشته باشد، کابل لن نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل تکنسین‌های شبکه برای راه اندازی سیستم‌های انتقال داده ابتدا به سراغ خرید کابل شبکه می‌روند. این کابل‌ها گاهی با عنوان کابل اترنت و Ethernet Cable نیز شناخته می‌شوند.

یکی از مهمترین سوالات مربوط به حوزه شبکه، کابل لن چیست است. کابل لن شبکه به کابلی گفته می‌شود که وظیفه انتقال دیتا و داده‌های مختلف را از یک دستگاه یا سوییچ شبکه به دستگاه دیگر را دارد. این کار توسط سیم‌های مسی درون کابل lan یا شیشه‌های کابل فیبر نوری انجام می‌شود. نگهدارنده کابل شبکه نیز وظیفه نگهداری این تجهیزات را برعهده دارند. قیمت کابل شبکه cat6 sftp را می‌توانید در سایت راندنو مشاهده کنید و از نمایندگی‌های معتبر، خرید خود را انجام دهید. کابل لن از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. مغزی، روکش خارجی، تفکیک کننده، رشته سیم، لایه محافظ یا شیلد و اتصال به زمین از بخش‌های مختلف این کابل هستند. کابل‌های به هم تابیده یا Twisted Pair دارای 8 رشته سیم هستند که به صورت 4 زوج به هم تابیده شده‌اند. در هم تنیده شدن زوج سیم‌های برق موجب می‌شود تا با ایجاد یک لایه امنیتی، نویز را به حداقل اندازه خود برساند.

سوکت کابل معمولاً RJ45 است. در نوع UTP، معمولاً جنس این سوکت شبکه‌ها از پلاستیک و در نوع SFTP، از جنس فلزی است. جهت اندازه گیری کارایی این نوع کابل، آن را مورد تست قرار می‌دهند. معروف‌ترین این تست‌ها تست فلوک کابل شبکه است. تست فلوک به دو صورت چنل (Channel) و پرمننت (Permanent) انجام می‌شود.

انواع کابل شبکه

کابل‌های شبکه براساس ویژگی‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند:

گروه کابل لن

این کابل‌ها از Cat1 الی Cat8 به بازار عرضه شده‌اند. این عبارت‌ها سرعت و پهنای باند کابل را نشان می‌دهد. در حال حاضر کابل‌های Cat1 تا Cat4 در بازار موجود نیست. هرچه عدد قرار گرفته شده در مقابل Cat بالاتر باشد، سرعت و پهنای باند کابل نیز بیشتر می‌شود. کابل‌های Cat6 و Cat7 شبکه بیشترین کاربرد را در سیتسم‌ها و شبکه‌های ایران دارند. البته لازم به ذکر است که نسخه A این کابل ها مانند Cat6a و Cat7a نیز به بازار عرضه شده است. این کابل‌ها پیشرفته‌تر از نسخه‌های عادی هستند.

شیلد و فویل

نوع دیگری از کابل‌ها، کابل شبکه شیلد دار است که برای جلوگیری از نویز و فرکانس ازآن استفاده می‌شود.  کابل LAN براساس نوع روکش (عایق) به دسته‌های کابل UTP، کابل SFTP، کابل STP و کابل FTP تقسیم می‌شوند. تفاوت این کابل‌ها در نوع ساختار شیلد و فویل آن‌ها است. کابل شبکه SFTP بهترین ساختار شیلد و فویلی را دارد.

روکش کابل

روکش کابل‌های LAN معمولاً در دو نوع PVC و LSZH است. در ساختار کابل LSZH هالوژن به کار نرفته است و در هنگام سوختن، دود سمی تولید نمی‌کند.

محل نصب

کابل‌های لن براساس نوع کاربرد و محل نصبشان به دو دسته کابل‌های Indoor و Outdoor تقسیم می‌شوند. کابل شبکه Outdoor مناسب محیط‌های خارجی است. این کابل‌ها به روکش‌های مقاومی از جنس PE مجهز شده‌اند که در برابر رطوبت، اشعه خورشید، مواد شیمیایی و ... از خود مقاومت نشان می‌دهند. روکش این کابل‌ها اغلب مشکی رنگ است. کابل شبکه Indoor در محیط‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ‌بندی سیم

کابل‌ها در دو نوع Straight و Crossover  به بازار عرضه می‌شوند. تفاوت این کابل‌ها در نحوه رنگ بندی سیم‌های آن‌ها است. در کابل استریت هر دو سر کابل با استاندارد A یا B سوکت زده می‌شوند. در کابل شبکه کراس اور یک سر کابل با استاندارد A و سر دیگر کابل با استاندارد B سوکت زده می‌شود. 

  • استاندارد T-568A: از سمت راست به ترتیب: قهوه ای-قهوه ای سفید | نارنجی-آبی سفید | آبی-نارنجی سفید |  سبز-سبز سفید که نوع قدیمی تر استاندارد است.
  • استاندارد T-568B: از سمت راست به ترتیب: قهوه ای-قهوه ای سفید | سبز-آبی سفید | آبی- سبز سفید | نارنجی-نارنجی سفید که بیشترین کاربرد را دارد.

ابعاد کابل لن

کابل های LAN  در ابعاد و اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند و مصرف کنندگان می‌توانند مطابق نیازشان آن‌ها را سفارش دهند. البته معمولاً منظور کاربران همان پچ کورد است. قیمت کابل لن 20 متری، 10 متری، 5 متری، 3 متری و ... با یکدیگر متفاوت است.

انواع جنس رشته سیم های کابل اترنت

  • کابل تمام مس شبکه
  • کابل آلومینیومی شبکه با روکش مس
  • کابل فولادی شبکه با روکش مس

قیمت کابل شبکه

قیمت کابل شبکه با توجه به نوع روکش، جنس روکش، نوع گروه کابل (CAT5 تا CAT8)، برند و OUTDOOR بودن یا ساده بودن آن متفاوت است. کابل‌های LAN قیمت‌های متنوعی دارند. کابل LAN لگراند، نگزانس، اشنایدر، بلدن، شهید قندی، رفسنجان، آر اند ام (R&M) و رپیتون در سایت راندنو به همراه لیست قیمت درج شده اند. کاربران می‌توانند با مراکز فروش کابل lan در ارتباط باشند. برای انتخاب بهتر این کالا به نکات مهم زیر توجه کنید:

  • قیمت کابل LAN بیرونی (OUTDOOR) از کابل INDOOR بیشتر است.
  • قیمت کابل‌های روکش دار و فویل دار (کابل SFTP) از نوع ساده و بدون روکش (UTP) بیشتر است.
  • قیمت کابل LAN با گروه بالاتر (نسل جدید) از مدل‌های پایین‌تر بیشتر است. به عنوان مثال، کابل CAT8 از کابل CAT7 گران‌تر است.
  • معمولاً کابل‌های وارداتی دارای تست فلوک، نسبت به کابل‌های ایرانی قیمت بالاتری دارند.

معمولاً کابل‌های LAN هم به صورت وارداتی و هم به صورت تولیدی در بازار ایران ارائه می‌شوند. کابل لگراند نیز از این جمله کالاها است که در ایران نیز مونتاژ شده و به خریداران ارائه می‌شود. در هنگام خرید کابل لن حتماً باید به پارامترهای تست چنل و تست پرمننت آن توجه کرد. قیمت کابل ایرانی معمولاً از کابل‌های وارداتی ارزان‌تر است. از بهترین کابل شبکه ایرانی می‌توان به کابل شبکه رفسنجان و سیمیا، شهید قندی و کرمان اشاره کرد.

خرید کابل شبکه از راندنو

اگر برای شما هم این سواال پیش آمده که کابل شبکه چه رنگی است؟ باید بگوییم که معمولاً کابل‌های شبکه با توجه به برندشان رنگ‌های متفاوتی دارند. برای مثال، کابل lan نگزنس به رنگ نارنجی، کابل lan لگراند به رنگ آبی و کابل بلدن به رنگ طوسی تولید می‌شود. در کابل‌های ایرانی، کابل شبکه رفسنجان به رنگ آبی در کابل utp و به رنگ نارنجی در کابل sftp عرضه می‌شود. البته رنگ داخل کابل یا همان زوج به هم تابیده می‌بایست به شکل استاندارد باشد و ترتیب رنگ‌بندی آن بسیار مهم است.

برای خرید کابل شبکه و به طور کلی تجهیزات شبکه همچون پریز کابل شبکه می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل شبکه و برقراری ارتباطی بدون واسطه با مراکز فروش کابل شبکه را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


گروه


نوع کابل