ثبت فروشگاه

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه شامل تمامی دستگاه ها و تجهیزاتی می شود که در ساختار یک شبکه به کار رفته و وظیفه انتقال و ارسال داده، پیکربندی و تنظیم، برقراری ارتباطات، مدیریت اطلاعات و یا ذخیره سازی آن ها را بر عهده دارد. این تجهیزات سیگنال هایی از نوع الکترونیکی ایجاد کرده و آن ها تقویت و اصلاح می کنند و سپس این سیگنال ها توسط تجهیزات پسیو در شبکه انتقال داده شده و هدایت می شوند. انتخاب تجهیزات فعال مناسب و خرید تجهیزات اکتیو صحیح و سازگار با شبکه، موضوعی بسیار مهم است که توجه به آن به عملکرد درست و بالا بردن سطح کارایی شبکه کمک شایانی می کند. تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه در کنارهم کارایی دارند و مکمل یکدیگر هستند. قیمت تجهیزات اکتیو شبکه اغلب از پسیو شبکه بیشتر است.

آشنایی با تجهیزات اکتیو شبکه

برای ایجاد ارتباط بین کامپیوترها در یک شبکه و راه اندازی اینترنت از تجهیزات اکتیو استفاده می شود. هرکدام از این تجهیزات کاربرد خاصی دارد و در یک بخش مخصوص شبکه به کار گرفته می شود. نبود این تجهیزات سبب می شود که عملکرد شبکه با اختلال مواجه شود. وجود برخی از آن ها ضروری است و برخی دیگر دسترسی به اطلاعات را ساده تر می کند. در ادامه به بررسی مهمترین تجهیزات شبکه می پردازیم.

کارت شبکه

کارت شبکه یکی از پراهمیت ترین المان های سخت افزاری در تجهیزات active شبکه است. همه کامپیوترهایی که در یک شبکه استفاده می شوند به کارت شبکه نیاز دارند. این کارت ها دو نوع کابلی و وایرلس دارند. کارت شبکه وظیفه ایجاد ارتباط میان کامپیوتر و محیط انتقال را برعهده دارد. محیط انتقال شامل تجهیزاتی نظیر فیبر نوری، کابل های مسی و .... می شود. برای اتصال دستگاه هایی مانند کامپیوتر به شبکه های محلی در سرعت های 1000 مگابیتی، 100 و 10 مگابیتی از کارت شبکه استفاده می شود. هر کارت شبکه یک آدرس فیزیکی منحصر به فرد دارد که از 6 بایت تشکیل شده است. سه بایت اول شرکت سازنده کارت و سه بایت بعدی، شماره سریال کارت است.

کارت شبکه

سرور

سرورها قلب تپنده شبکه هستند و خواسته ها و داده های ورودی را پردازش می کنند و آن ها را به دستگاه های دیگر داخل شبکه و یا در بستر اینترنت انتقال می دهند. انتخاب سرور مناسب در شبکه یک موضوع بسیار مهم است زیرا سروری که ویژگی های لازم را نداشته باشد موجب ایجاد خرابی و کندی در شبکه می شود. اصلی ترین کار سرور برآورده کردن خواسته های کاربران (برنامه ها) است.

سرور

اکسس پوینت

اکسس پوینت ها یک نوع دستگاه سخت افزاری هستند که در یک شبکه وایرلس، وظیفه برقراری ارتباط میان چند دستگاه کامپیوتر را برعهده دارند. همان گونه که در شبکه های کابلی برای ارتباط میان اجزای شبکه به سوئیچ نیاز داریم، در شکه های وایرلس نیز به اکسس پوینت نیاز است.

اکسس پوینت

سوئیچ شبکه

با استفاده از سوئیچ در شبکه، چند کاربر می توانند در یک زمان مشخص، اطلاعاتی را ارسال کنند. سرعتی که انتقال اطلاعات دارد کاهش پیدا نمی کند. سوئیچ هایی که در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند اصطلاحاً LAN نامیده می شوند.

سوئیچ شبکه

روتر

یکی از دستگاه های مهمی که در تمامی شبکه های LAN و WAN مورد استفاده قرار می گیرد روتر است. به کمک روتر می توان یک شبکه را به چند شبکه دیگر متصل کرد. در شبکه های بزرگی که هر بخش آن یک آی پی متقاوت دارد، برای برقراری ارتباط میان این بخش ها از روتر استفاده می شود.

روتر

مودم

این وسیله شبکه را به روش بسیار ساده ای به اینترنت متصل می کند. مودم ها دارای انواع گوناگونی هستند. این تجهیزات می توانند از نوع مودم مخابراتی، مودم ADSL ،VDSL و ... باشند. مودم ها اغلب یک دستگاه ضروری در تجهیزات فعال شبکه به شمار می روند.

مودم

مودم روتر

مودم روتر دستگاهی است که هم قابلیت مودم و هم قابلیت روتر را داشته باشد. امروزه در تمامی منازل مسکونی و اداره های کوچک با تجهیزات شبکه کم از مودم روتر استفاده می شود.

مودم روتر

پرینت سرور

پرینتر یک مجموعه به واسطه یک کابل یو اس بی و یا پارالل به پرینتر سرور متصل می شود و پرینت سرور نیز با کابل به سوئیچ شبکه وصل می شود. این اتصال سبب می شود تا پرینت سرور در شبکه شناخته شده و کاربران می توانند بر روی آن پرینت بفرستند.

پرینت سرور

رپیتر

رپیتر دستگاهی است که سیگنال های دریافتی را تقویت می کند و آن ها را با قدرت بیشتری ارسال می کند. این سیگنال ها می توانند مسافت های طولانی تر را پوشش دهند.

رپیتر

هاب شبکه

هاب دستگاهی است که امکان اتصال تجهیزات مختلف را برای تجهیزات شبکه فراهم می کند. هاب را می توان به عنوان یک تکرار کننده نیز مورد استفاده قرار داد. زیرا سیگنال ها در طی عبور از کابل ها ضعیف می شوند. هاب کاربردی شبیه به سوئیچ دارد اما عملکرد ن ضعیف تر است.

بریج

برای اتصال دو شبکه جدا از هم، از بریج استفاده می شود. در این حالت دو شبکه محلی به هم متصل می شوند. همچنین بریج برای تقسیم شبکه بزرگ به بخشی کوچک نیز  به کار گرفته می شود. بریج با قرار گرفتن بین دو بخش فیزیکی شبکه و مدیریت جریان داده می تواند شبکه بزرگ را به چند شبکه کوچک تقسیم کند.

Gateway

این محصولات دو یا چند شبکه مجزا را به هم متصل می‌ کنند. هر کدام از این گیت وی ها الگوریتم های مسیریابی، پروتکل‌ها، توپولوژی‌، خدمات نام دامنه و دیگر موارد دارند.پ

پرینت سرور

در برخی از مجموعه ها به یک چاپگر اشتراکی نیاز است. به کمک این وسیله کاربران می توانند پرینت های خود را ارسال کنند.

فایروال و دیوار آتش

این محصولات بر بسته های ورودی و خروجی در یک شبکه سازمانی نظارت می کنند. فایروال بسته ها را بازبینی و بررسی می کند. در نتیجه مانع اجرای برنامه های کاربردی بدون اطلاع کاربر می شود. همچنین در صورتی که کاربر به اینترنت متصل شود و به تبادل اطلاعات بپردازد، فایروال وارد عمل می شود. با این کار هکرها نمی توانند به راحتی اقدام به سرقت یا شنود اطلاعات کنند.

عناصر اکتیو در مدار و شبکه

  • دیود
  • SCR
  • منبع ولتاژ
  • Op-amp
  • منبع جریان
  • ترانزیستور
  • Diac - Triac

تفاوت تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه

تجهیزات اکتیو تجهیزات فعال در شبکه هستند. به ملزوماتی در شبکه تجهیزات اکتیو گفته می شود که عدم وجود آن ها سبب از بین رفتن یک قابلیت در شبکه می شود. تجهیزات پسیو به هیچ گونه جریان الکتریکی برای انجام فرایند انتقال اطلاعات نیاز ندارند. به همین دلیل از آن ها به عنوان تجهیزات منفعل یاد می شود. هنگامی که از تجهیزات و خدمات پسیو در شبکه استفاده می کنیم، تغییری در داده ها ایجاد نخواهد شد. تجهیزات اکتیو برای خلاف تجهیزات پسیو، برای راه اندازی به نیروی الکتریکی نیاز دارند. تجهیزات فعال در شبکه می توانند داده ها را تغییر دهند.

برترین برندهای تجهیزات شبکه اکتیو

شرکت های بسیار زیادی به تولید انواع تجهیزات اکتیو می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجهیزات اکتیو شبکه تی پی لینک

تی پی لینک یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات شبکه است. این شرکت از سال 1996 در چین فعالیت خود را آغاز کرده است. تی پی لینک در رتبه اول تولیدکنندگان تجهیزات شبکه قرار گرفته است. این شرکت در بیش از 170 کشور دنیا نمایندگی دارد و میلیون ها نفر در سرتاسر جهان از محصولات تی پی لینک استفاده می کنند. این شرکت به تولید انواع مودم، سوئیچ شبکه، روتر و ... می پردازد.

تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو

سیسکو شرکتی فعال در زمینه تولید تجهیزات شبکه به خصوص سوئیچ شبکه است. این شرکت در سال 1984 در آمریکا تاسیس شده است. محصولات شبکه سیسکو رابط کاربری یا سیستم عامل ندارند و در محیطی CLi از طریق فرامین کدنویسی کانفیگ می شود. از مهمترین محصولات این شرکت می توان به روتر یا مسیریاب، سوئیچ، فایروال یا دیوار آتشین، محصولات کنترل  و نظارت بر شبکه، وویپ یا تلفن بر بستر شبکه اشاره کرد.

  • از دیگر شرکت های برتر در زمینه تولید تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه می توان به دی لینک، هواوی، تندا، یوتل، انجینوس، لینک سیس، میکروتیک، زولتریکس، نزتک و ... اشاره کرد.

قیمت تجهیزات اکتیو شبکه

سایت راندنو مرجع بسیار خوبی برای خرید و فروش تجهیزات اکتیو شبکه و پسیو شبکه است. با مراجعه به این سایت می توانید لیست تجهیزات اکتیو شبکه به همراه قیمت آن ها را مشاهده کرده و بهترین خرید خود را انجام دهید. قیمت این محصولات به عواملی همچون برند، سرعت انتقال داده و پهنای باند بستگی دارد.

خرید تجهیزات اکتیو شبکه

برای خرید تجهیزات اکتیو شبکه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تجهیزات اکتیو شبکه و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند