ثبت فروشگاه

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه شامل تمامی دستگاه ها و تجهیزاتی می شود که در ساختار یک شبکه به کار رفته و وظیفه انتقال و ارسال داده، پیکربندی و تنظیم، برقراری ارتباطات، مدیریت اطلاعات و یا ذخیره سازی آن ها را بر عهده دارد. این تجهیزات سیگنال هایی از نوع الکترونیکی ایجاد کرده و آن ها تقویت و اصلاح می کنند و سپس این سیگنال ها توسط تجهیزات پسیو در شبکه انتقال داده شده و هدایت می شوند. انتخاب تجهیزات فعال مناسب و صحیح، امری بسیار مهم است که توجه به آن به عملکرد درست و بالا بردن سطح کارایی شبکه کمک شایانی می کند. تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه در کنارهم کارایی دارند و مکمل یکدیگر هستند. 

آشنایی با انواع تجهیزات اکتیو شبکه

کارت شبکه

کارت شبکه یکی از پراهمیت ترین المان های سخت افزاری در تجهیزات active شبکه است. همه ی کامپیوترهایی که در یک شبکه استفاده می شوند به کارت شبکه نیاز دارند. این کارت ها دارای دو نوع کابلی و وایرلس می باشند. کارت شبکه وظیفه ایجاد ارتباط میان کامپیوتر و محیط انتقال را بر عهده دارد. محیط انتقال شامل تجهیزاتی نظیر فیبر نوری، کابل های مسی و .... می شود. برای اتصال دستگاه هایی مانند کامپیوتر به شبکه های محلی در سرعت های 1000 مگابیتی، 100 و 10 مگابیتی از کارت شبکه استفاده می شود. هر کارت شبکه یک آدرس فیزیکی منحصر به فرد دارد که از 6 بایت تشکیل شده است. سه بایت اول شرکت سازنده کارت و سه بایت بعدی، شماره سریال کارت می باشد.

سرور

سرورها، خواسته ها و داده های ورودی را پردازش کرده و آن ها را به دستگاه های دیگر داخل شبکه و یا در بستر اینترنت انتقال می دهند. انتخاب سرور مناسب در شبکه یک امر بسیار مهم است زیرا سروری که ویژگی های لازم را نداشته باشد موجب ایجاد خرابی و کندی در شبکه می شود. به دستگاهی که برنامه های سرور روی آن انجام می شود سرور می گویند. اصلی ترین کار سرور برآورده کردن حواسته های کاربران (برنامه ها) است.

اکسس پوینت

اکسس پوینت ها یک نوع دستگاه سخت افزاری می باشند که در یک شبکه وایرلس، وظیفه برقراری ارتباط میان چند دستگاه کامپیوتر را برعهده دارند. همان گونه که در شبکه های کابلی برای ارتباط میان اجزای شبکه به سوئیچ نیاز داریم، در شکه های وایرلس نیز به اکسس پوینت نیاز است.

سوئیچ شبکه

با استفاده از سوئیچ در شبکه، چند کاربر می توانند در یک زمان مشخص، اطلاعاتی را ارسال کنند. سرعتی که انتقال اطلاعات دارد کاهش پیدا نمی کند. سوئیچ هایی که در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند اصطلاحاً LAN نامیده می شوند.

روتر

یکی از دستگاه های مهمی که در تمامی شبکه های LAN و WAN مورد استفاده قرار می گیرد روتر است. به کمک روتر می توان یک شبکه را به چند شبکه دیگر متصل کرد. در شبکه های بزرگی که هر بخش آن یک آی پی متقاوت دارد، برای برقراری ارتباط میان این بخش ها از روتر استفاده می شود.

مودم

این وسیله شبکه را به روش بسیار ساده ای به اینترنت متصل می کند. مودم ها دارای انواع گوناگونی هستند. این تجهیزات می توانند از نوع مودم مخابراتی، مودم ADSL ،VDSL و ... باشند. مودم ها اغلب یک دستگاه ضروری در تجهیزات فعال شبکه به شمار می روند.

مودم روتر

مودم روتر دستگاهی است که هم قابلیت مودم و هم قابلیت روتر را داشته باشد. امروزه در تمامی منازل مسکونی و اداره های کوچک با تجهیزات شبکه کم از مودم روتر استفاده می شود.

پرینت سرور

پرینتر یک مجموعه به واسطه یک کابل یو اس بی و یا پارالل به پرینتر سرور متصل می شود و پرینت سرور نیز با کابل به سوئیچ شبکه وصل می شود. این اتصال سبب می شود تا پرینت سرور در شبکه شناخته شده و کاربران می توانند بر روی آن پرینت بفرستند.

خرید و قیمت تجهیزات اکتیو شبکه

سایت راندنو مرجع بسیار خوبی برای خرید و فروش انواع تجهیزات اکتیو شبکه و پسیو شبکه می باشد. با مراجعه به این سایت می توانید لیست تجهیزات اکتیو شبکه به همراه قیمت آن ها را مشاهده کرده و بهترین خرید خود را انجام دهید. از برترین شرکت های تولید کننده انواع تجهیزات اکتیو شبکه می توان به دی لینک، تی پی لینک، هواوی، تندا، یوتل، انجینوس، لینک سیس، میکروتیک، زولتریکس، نزتک و ... اشاره کرد.

لیست مقایسه

برند