ثبت فروشگاه

پچ پنل Cat6 UTP لگراند 24 پورت

از ۱,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲۳,۲۷۵,۰۰۰ تومان

تجهیزات شبکه و مخابرات

تجهیزات شبکه و مخابرات از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. به سخت افزارهایی که برای برقراری ارتباطات رادیویی و مخابراتی مانند خطوط انتقال دیتا، ایستگاه رادیویی، شبکه های اینترنتی و ... از آن ها استفاده می شود، تجهیزات شبکه و مخابرات گفته می شود. این ارتباطات علاوه بر شبکه های مسی، شامل شبکه های فیبر نوری نیز می شود. تجهیزات مخابراتی و فناوری اطلاعات از سال 1990 به بعد از اهمیت ویژه ای برخوردار شدند. رشد اینترنت سبب افزایش اهمیت فضای ارتباطاتی شد و انتقال داده ها نقش بسیار مهمی را ایفا کردند. تجهیزات شبکه و تجهیزات مخابرات دو کلمه مترادف هم هستند که زیردسته های گوناگونی دارند.

تجهیزات مخابراتی در اصل به تجهیزاتی که در شبکه های تلفن ثابت، تلفن همراه، سیستم های تقویت کننده آنتن و ... به کار می رود گفته می شود. انواع کابل ها کانکتورهای اتصال کابل، دستگاه های انتقال، آنتن های گیرنده و فرستنده همگی از جمله این دستگاه ها هستند. البته بخش نرم افزار نیز در انتقال داده وجود دارد که به مجموعه پروتکل ها و برنامه هایی گفته می شود که در حوزه آی تی قرار دارند و سیستم توسط این برنامه ها مدیریت و کنترل می شود.

ارتباط بروی سیم های فلزی یکی از قدیمی ترین نحوه انتقال دیتا و برقراری ارتباط است. اما امروزه با وجود سیگنال های آنالوگ و دیجیتال این کار گسترش پیدا کرده و بسیار پیشرفته تر شده است. ارتباط با فیبر نوری نیز نوع دیگری از ارتباط مخابراتی است که جدیدترین نسل انتقال نیز محسوب می شود. در این روش انتقال علاوه بر سرعت بالا، در فاصله های بسیار طولانی با پهنای باند بالا نیز صورت می گیرد. تجهیزات مخابراتی که در این روش به کار گرفته می شود، غالباً تجهیزات استاندارد و متناسب با فیبر نوری هستند.

تجهیزات شبکه و مخابرات

شبکه (Network)

به مجموعه ای از نرم افزارها، سخت افزارها و کامپیوترهایی که با هدفی به هم متصل هستند و به وسیله آن ها کابران می توانند با هم در ارتباط باشند، شبکه گفته می شود. ساده ترین شبکه ترکیبی از دو کامپیوتر است که توسط کابل شبکه به هم متصل شده اند. به این نوع شبکه ها شبکه های نظیر به نظیر گفته می شود. در شبکه های نظیر به نظیر سلسه مراتب وجود ندارد و هر دو عضو شبکه امتیازهای یکسانی دارند.

مزایای استفاده از شبکه

 1. استفاده از شبکه سبب می شود تا افراد بتوانند به راحتی اطلاعات را باهم در تبادل کنند.
 2. به کمک شبکه می توانید محدودیت های جغرافیایی را حذف کنید.
 3. شبکه امنیت بالایی دارد و به کمک آن می توان اطلاعات را در بستری امن هدایت کرد.
 4. به کمک شبکه می توان اطلاعات را با سرعت بیشتری انتقال داد.
 5. استفاده از شبکه سبب صرفه جویی در هزینه های مالی، زمانی و منابع می شود.
 6. شبکه بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی توسعه پیدا می کند.
 7. شبکه سبب می شود اطلاعات به راحتی در دسترس افراد قرار بگیرد.
 8. شبکه ظرفیت ذخیره سازی بالایی دارد.

مزایای استفاده از شبکه

انواع تجهیزات شبکه

انواع مختلفی از تجهیزات شبکه را می توان در مراکز داده ابری به کار برد. در حالت کلی تجهیزات در دو دسته زیر به بازار عرضه می شوند:

تجهیزات اکتیو شبکه یا تجهیزات فعال (Active Network)

به تجهیزاتی که برای فعال سازی و راه اندازی به جریان برق نیاز دارند، تجهیزات اکتیو گفته می شود. این تجهیزات وظیفه تولید، هدایت و تقویت سیگنال ها را برعهده دارند. از مهم ترین تجهیزات اکتیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوئیچ: سوئیچ ها یک دستگاه چند پورتی هستند که کارایی شبکه را بهبود می بخشند. این وسایل می توانند بین دستگاه های موجود ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.
 • روتر: روتز وظیفه مسیریابی و انتقال اطلاعات در شبکه را برعهده دارد. این وسیله داده ها را با دقت ارسال و دریافت می کند.
 • مودم: مودم ها سیگنال های دیجیتال را انتقال می دهند و می توانند سرویس اینترنت را در شبکه فراهم کنند. مودم داده ها را ار کابل تلفن دریافت می کند و پس از اعمال تغییرات روی آن ها، بستر اینترنت را مهیا می کند.
 • اکسس پوینت: این وسیله در شبکه های وایرلس مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک اکسس پوینت می توان چندین سیستم کامپیوتری را به هم متصل کرد. این تجهیزات عملکردی شبیه روتر دارند.

از دیگر تجهیزات شبکه اکتیو می توان به بریج یا پل، درگاه، تکرار کننده و ... اشاره کرد.

تجهیزات اکتیو شبکه یا تجهیزات فعال (Active Network)

تجهیزات پسیو شبکه یا تجهیزات غیرفعال (Passive Network)

برخلاف تجهیزات اکتیو، تجهیزات پسیو شبکه برای راه اندازی به توان الکتریکی و جریان برق نیاز ندارند. برروی تجهیزات پسیو هیچگونه عملی انجام نمی شود و تنها نقش زیرساختی همچون انتقال و هدایت داده را برعهده دارند. تجهیزات پسیو لازمه یک شبکه هستند. از مهمترین تجهیزات شبکه پسیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کابل شبکه: کابل شبکه از اصلی ترین تجهیزات شبکه است. برای تبادل اطلاعات، اتصال تجهیزات، اشتراک گذاری و ... از کابل لن استفاده می شود. پچ کورد نیز همین وظیفه را برعهده دارد. با این تفاوت که در دو سر آن سوکت وجود دارد و در متراژهای مشخص عرضه می شود.
 • پچ پنل: پچ پنل قطعه ای است که همانند رابط یا سوئیچ عمل می کند و در انتها و ابتدای کابل شبکه وصل می شود. این وسیله پورت هایی ارائه می دهد که به وسیله آن ها می توان کابل و پچ کورد را به تجهیزات شبکه متصل کرد.
 • نگهدارنده کابل: کیبل منیجمنت یا نگهدارنده کابل داخل رک، تابلو و دیگر بخش ها نصب می شود و از به هم ریختگی و گره خوردن کابل ها جلوگیری می کند.
 • رک شبکه: رک محفظه ای است که می تواند دیگر تجهیزات اکتیو و پسیو را در خود جای دهد. این محصولات از وارد شدن آسیب و صدنمات فیزیکی به تجهیزات جلوگیری می کند.

از دیگر تجهیزات غیرفعال شبکه می توان به سوکت شبکه، کیستون شبکه، پریز برق ماژولار و ... اشاره کرد.

تجهیزات پسیو شبکه یا تجهیزات غیرفعال (Passive Network)

بهترین برندهای تجهیزات شبکه و مخابرات

از شبکه های مخابراتی در بسیاری از مجموعه ها استفاده می شود. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجهیزات شبکه لگراند

لگراند یکی از معتبرترین شرکت های دنیا در زمینه تولید تجهیزات شبکه است. این شرکت طیف وسیعی از محصولات مخابراتی همچون پچ پنل، پچ کورد، کابل شبکه، کستون، سوکت و ... تولید می کند. این شرکت در سال 1865 تاسیس شده است و مقر اصلی آن در کشور فرانسه واقع شده است. در حال حاضر محصولات فرانسه به صدها کشور در دنیا صادر می شود.

تجهیزات شبکه نگزنس

نگزنس یکی از اصلی ترین تولیدکننده های تجهیزات پسیو شبکه در دنیا است. مقر اصلی این شرکت در کشور فرانسه واقع شده است. این شرکت طیف وسیعی از محصولات همچون پچ کورد، پچ پنل، کیستون، کابل شبکه و ... را نیز تولید می کند. نگزنس از سال 1897 تاسیس شده است و امروزه گسترش پیدا کرده است.

تجهیزات شبکه دی-لینک

این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات اکتیو شبکه همچون مودم و روتر در دنیا است. در لینک در سال 1986 تاسیس شد و در سال 2007 توانست 22 درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص دهد. دی لینک امروزه به عنوان هشتمین شرکت بزرگ آی تی در دنیا فعالیت می کند. دی لینک به تولید پچ پنل، مودم، روتر و ... می پردازد.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به تی پی لینک، اشنایدر، بلدن، امپ، اچ پی آسیا، تندا، ایسوس و ... اشاره کرد.

قیمت تجهیزات شبکه و مخابرات

عوامل بسیاری زیادی وجود دارد که برروی قیمت تجهیزات شبکه و مخابرات اثرگذار است. از مهم ترین آن ها می توان به نوع سرور مورد نیاز، نحوه مانیتورینگ شبکه، نحوه پشتیبان گرفتن، ابعاد و توپولوژی شبکه، محل استفاده و کاربرد شبکه اشاره کرد.

خرید تجهیزات شبکه و مخابرات

برای خرید تجهیزات شبکه و مخابرات می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تجهیزات شبکه و مخابرات و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند