ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه، تجهیزاتی هستند که لازمه ی یک شبکه کامپیوتری اند. این نوع از تجهیزات، عملکردشان در شبکه بطور کلی به جریان برق نیازی ندارند و وابسته به جریان برق نیست و در هدایت، تولید و تقویت سیگنال ها نیز نقشی ندارند. این تجهیزات تنها نقش زیر ساختی برای عبور و انتقال دیتا را بر عهده دارند و تاثیر زیادی نیز در سرعت یک شبکه دارند.

لیست تجهیزات پسیو شبکه

انواع رک و نگهدارنده کابل

رک ها با واحد اندازه گیری یونیت اندازه گرفته می شوند و محفظه ای هستند که سرور و متعلقات آن مانند سوییچ، روتر، مودم و... در آن قرار می گیرند. رک ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. رک های 4، 6 و 9 یونیت، رک های دیواری و رک های 20، 24 و ... رک های ایستاده می باشند.

کابل شبکه و انواع پچ کورد

از پچ کورد برای ارتباط بین پچ پنل و تجهیزات ارتباطی شبکه استفاده می شود و از یک طرف به پچ پنل و از طرف دیگر به تجهیزات ارتباطی متصل می شود. پچ کورد شبکه به طور کلی برای متصل کردن اجزای یک شبکه به کار می رود و در دو سر آن یک سوکت با استاندارد RJ-45 تعبیه شده است. برای خرید کابل شبکه می توانید اینجا کلیک کنید. کابل شبکه لگراند، نگزانس، اشنایدر، رفسنجان، شهید قندی و... از بهترین برندها موجود در ایران می باشد.

ترانک شبکه و انواع زوایای داکت شبکه

داکت قطعه ای است که کابل های شبکه را می توان درون آن قرار داد. انواع ترانک شبکه دارای شاخه های 2 متری می باشد و با توجه به سایز و عرض آن، به دسته های مختلف تقسیم می شوند. با این قطعه در سایز های مختلفی تولید می شود و برای سنجش اندازه آن ها از سانتی متر و یا نمره استفاده می شود. کارایی ترانک نیز همانند داکت است با این تفاوت که ترانک ظاهری زیبا دارد و می تواند تعداد زیادی از کابل ها را داخل خود جای دهد و بر روی آن نیز پریز شبکه، پریز برق و... را می توان قرار داد.

انواع پچ پنل کابل های مسی و پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل ها دارای تعدادی ورودی و به شکل صفحه ای مستطیل شکل می باشند. انواع پچ پنل ها برای کمک به اتصال دو زیر سامانه کابل کشی به کار می روند و در اصل نود را به شبکه متصل می کند و به وسیله آن می توان شبکه ارتباطی را به نقطه ای که نود نصب شده است، اتصال داد. پچ پنل کابل های مسی در دو نوع پچ پنل با کیستون (loaded) و پچ پنل بدون کیستون (unloaded) تولید می شوند که تفاوت بارز این دو نوع با یکدیگر در داشتن و نداشتن کیستون آن ها است. پچ پنل های فیبر نوری نیز به صورت دو نوع تکی (simplex) و دوتایی (duplex) تولید می شوند و در اکثر مواقع از پچ پنل دوتایی در شبکه های کامپیوتری و از پچ پنل های تکی برای تجهیزات پسیو شبکه مخابراتی استفاده می شود. تفاوت اصلی این پچ پنل فیبر نوری و پچ پنل کابل مسی در نوع کابل مورد استفاده در آن ها می باشد.

انواع کابل فیبر نوری

کابل های فیبر نوری به دو دسته تک حالته و چند حالته تقسیم می شوند و در دسته بندی تجهیزات پسیو شبکه فیبر نوری قرار می گیرند.

 • کابل های تک حالته: این کابل ها شدت نور بالایی دارند و منبع نور آن ها از لیزر می باشد و نور را به صورت مستقیم و بدون شکست عبور می دهند. قطر هسته این کابل ها نیز بسیار کم است.
 • کابل های چند حالته: این نوع از کابل ها نور را با طول موج های متفاوت و در پرتوهای متعدد منتشر می کند همچنین این پرتوها نسبت به نوع کابل، شکل انتشارهای مختلفی را در طول کابل ایجاد می کنند. نسبت قطر این کابل ها به نوع تک حالته بسیار بزرگتر است و منبع نور خود را از LEDها دریافت می کنند.

 اتصالات شبکه

 • کیستون شبکه (keystone): این قطعه داخل پریز شبکه قرار می گیرد و سوکت شبکه موجود بر روی کابل ها به کیستون متصل می شود. در اصل کابل شبکه به کیستون متصل می شود.
 • سوکت شبکه (سوکت RJ 45): این قطعه جهت اتصال کابل شبکه به کامپیوتر استفاده می شود و از سوکت تلفن نیز کمی بزرگتر است. سوکت rj45 میتواند utp و sftp باشد.

کانتورهای فیبر نوری

 • پیگتیل: از پیگتیل برای نصب اتصال روی تار فیبر نوری به دلیل نداشتن امکان اتصال فیبر نوری در حالت عادی استفاده می شود. پیگتیل تکه کوتاهی از فیبر است که قطعه اتصال بر روی آن تعبیه شده است. پیگتیل دارای انواع SC،LCوFC می باشد.
 • پچ کورد فیبر نوری: پچ کورد همانند یک کابل شبکه است که دو سر آن سوکت شبکه خورده است. از این وسیله اغلب برای اتصال پچ پنل به سوییچ و برای اتصال کامپیوتر به پریز شبکه استفاده می شود. پچ کوردها در اندازه های 1 متری، 3 متری و 5 متری و ... در بازار موجود هستند.
 • آداپتور فیبر نوری: آداپتور فیبر نوری وسیله ای است که قطعه اتصال فیبر در آن محکم می شود تا پچ کورد فیبر به آن متصل شود. محل قرار گرفتن آداپتور داخل شکاف هایی است که در جلوی پچ پنل تعبیه شده است.

نکات مهم درباره تجهیزات پسیو شبکه

 • دقت به میزان کیفیت زیر ساخت شبکه بسیار مهم است، در غیر این صورت شبکه شما دچار کندی می شود.
 • به دلیل داشتن اهمیت بالای تجهیزات پسیو شبکه کامپیوتری لازم است دقت کامل و کافی را در خرید داشته باشید.
 •  برای کاهش قطعی شبکه کافیست از تجهیزات به جا استفاده شود و کابل کشی ساختار یافته نیز صورت بگیرد.
 •  برای نصب این تجهیزات نیز نیاز به رعایت استاندارد های لازم در بخش پسیو دارد و کارشناس نیز برای نصب باید تجربه لازم را در این زمینه داشته باشد.

خرید تجهیزات شبکه و لیست قیمت انواع تجهیزات شبکه

برای خرید و اطلاع از قیمت تجهیزات شبکه می توانید با مراجعه به سایت راندنو و انتخاب کالا ی مورد نظر خود آن را مستقیم از فروشنده مربوطه خریداری کنید. در صورت بروز هرکونه مشکل پشتیبانان سایت راندنو پاسخ گوی شما مشتریان عزیز خواهند بود.

برند