ثبت فروشگاه
دسته‌بندی‌ها : کیستون Cat6 UTP - کیستون Cat6 SFTP -

کیستون شبکه

کیستون شبکه یا پریز شبکه (Keystone) یکی از پرکاربردترین تجهیزات شبکه های داخلی و پسیو شبکه به شمار می آید. نام Keystone از شکل ظاهری آن گرفته شده است. این وسیله که نقش مهمی را در شبکه ایفا می کند، قطعه کوچکی است که معمولاً در پچ پنل ها و یا پلیت های دیواری قرار می گیرد و همانند یک رابط عمل می کند. هر اتصال کابلی به یک سیستم نری و مادگی نیاز دارد. در شبکه کیستون نقش مادگی و سوکت نقش نری را برعهده دارد. به همین دلیل تکنسین های شبکه به خرید کیستون شبکه اقدام می کنند. قیمت کیستون شبکه نیز به عواملی همچون نوع، جنس، گروه، استاندارد، کاربرد و دیگر موارد بستگی دارد.

مشخصات فنی کیستون شبکه

کیستون از یک سمت به انواع کابل شبکه متصل می شود و از سمت دیگر، یک پورت مادگی در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. بدین ترتیب، این وسیله میان کابل شبکه و دیگر تجهیزات شبکه از قبیل سوئیچ، روتر، پچ پنل شبکه و سرور یا کیس کامپیوتر ارتباط برقرار می کند.

تاریخچه استفاده از کیستون یا پریز شبکه به سال 1979 میلادی برمی گردد. این وسیله در ابتدا در یکی از پروژه های شرکت AMP مورد استفاده قرار گرفت. این شرکت توانست اولین نوع کیستون با استاندارد Cat3 را به بازار عرضه کند تا در سیستم های کابل کشی خطوط تلفن مورد استفاده قرار بگیرد. به دلیل اینکه استفاده از این قطعه در شبکه های کامپیوتری سبب راحتی کار می شد، کیستون از آن پس رواج پیدا کرد.

کاربرد پریز شبکه

این وسیله از پرکاربردترین قطعات موجود در شبکه است که یک قطعه در تجهیزات پسیو شبکه محسوب می شود. اصلی ترین وظیفه کیستون، برقراری ارتباط میان کابل شبکه یا پچ کورد با دیگر تجهیزات شبکه همچون روتر، سرور، سوئیچ، کیس کامپیوتر و در نهایت کاربران است. کیستون این کار را با ارائه دادن نوعی کانکتور مادگی انجام می دهد.

این تجهیزات در دو صورت کیستون شبکه و کیستون تلفن در بازار موجود هستند. یکی از بزرگ ترین مزایای استفاده از کیستون شبکه سهولت در برقراری ارتباط و کاهش نویز و اختلالات الکترومغناطیسی است. البته پیش از خرید این تجهیزات باید به توپولوژی و نوع شبکه دقت زیادی شود.

انواع کیستون شبکه

کیستون ها انواع مختلفی دارند و براساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی می شوند. این فاکتورها می توانند نوع استاندارد، جنس بدنه، مقاومت در برابر نویز، سایز و ... باشند. از مشهورترین دسته بندی های مربوط به کیستون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع کیستون از نظر کاربرد

keystone از نظر کاربرد، یا در داخل ترانک و یا بر روی دیوار نصب می شود. کیستون ها در داخل پچ پنل ها نیز کاربرد دارند. البته keystone داخل پچ پنل از نظر ظاهری متفاوت است و قاب روی کیستون های عادی را ندارد. کیستون ها در حالت کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

  •      کیستون تلفن RJ11 (Keystone RJ-11)
  •      کیستون شبکه RJ45 (Keystone RJ-45)

انواع کیستون از نظر استاندارد

keystone همانند کابل های شبکه، به دسته بندی های CAT 7 ،CAT6a ،CAT6 ،CAT5e ،CAT5 و … تقسیم می شوند. انتخاب کیستون باید براساس تجهیزات مورد استفاده در شبکه باشد. کابل به کار رفته در سیستم شبکه می بایست با نوع کیستون همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال، برای شبکه هایی که دارای سرعت 1000 و بالاتر هستند، باید keystone نوع Cat6 مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع کیستون از نظر مقاومت در برابر نویز

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که کیستون ها براساس آن دسته بندی می شوند، مقاومت در برابر اختلالات شبکه و نویزهای موجود است. این کیستون ها همانند کابل های شبکه و دیگر تجهیزات به دسته بندی های زیر تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی مربوط به نوع شیلد و فوبل آن ها است. کیستون های شیلددار قیمت بیشتری نسبت به کیستون های بدون شیلد دارند.

انواع کیستون از نظر ظاهر و ابعاد

کیستون ها می توانند از نوع باریک و پهن باشند. هرکدام از این کیستون ها در قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. کیستون های پهن و باریک به همراه فیس پلیت نیز به بازار عرضه می شوند. این محصولات در دو حالت 180 و 90 درجه تولید می شوند و برخی از آن ها نیز قابلیت قفل شوندگی دارند. این قابلیت بسیار خوب است زیرا این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید کابل ها را بدون ابزار پانچ کنید.

انواع کیستون از نظر جنس بدنه

کیستون ها از لحاظ نوع جنس بدنه به دو گروه فلزی و یا تمام پی وی سی تقسیم می شوند. به نوع فلزی، کیستون های شبکه SFTP و به نوع پی وی سی، کیستون های شبکه UTP می گویند. هنگامی که کابل های شبکه از کنار کابل برق عبور می کنند، نیاز است تا در سراسر سیستم، ارتینگ بصورت صحیح برقرار شود. در این حالت، حتماً باید از کیستون های فلزی استفاده شود تا سیم ارت کابل شبکه به بدنه فلزی کیستون متصل شده و مسیر عبور جریان تا چاه ارت کامل شود.

طریقه نصب پریز شبکه

keystone را می توان در انواع مختلف پچ پنل، باکس های روکار جهت نصب بر روی دیوار، باکس های توکار جهت نصب داخل دیوار یا باکس های کف خواب و فیس پلیت های مختلف جهت نصب روی ترانکینگ مورد استفاده قرار داد. امروزه از کیستون باکس روکار و کیستون پچ پنل استفاده بسیار زیادی می شود. نکته بسیار مهم در هریک از این موارد این است که از کیستون متناسب با محل نصب مورد نظر استفاده شود. در غیر این صورت، کیستون در جای خود قرار نمی گیرد و عمل نصب تجهیزات شبکه را مختل می کند.

برای نصب داخل دیوار، به قوطی، فیس و چنگک نیاز است و برای نصب روی ترانکینگ نیز وجود کادر و حلقه لازم است. کیستون شبکه به دو صورت پهن و باریک تولید می شود. در هر خانه دو ماژولی، یک کیستون پهن و یا دو کیستون باریک قرار می گیرد. همچنین ممکن است تنها یک کیستون باریک قرار بگیرد و قسمتی از خانه که خالی می ماند، توسط بلنک پوشانده شود. پچ کورد بکار گرفته شده در سیستم، می بایست با نوع keystone هم خوانی داشته باشد.

معمولاً بر روی هر کیستون یک جدول رنگی وجود دارد تا نصاب به کمک آن، بتواند به راحتی اتصال کابل شبکه بر روی keystone را انجام دهد. این جدول رنگی دارای دو ردیف رنگی بیانگر class A و class B است.

تست فلوک پریز شبکه 

پریزهای شبکه نیز مانند کابل های شبکه می بایست تست مورد نظر را پاس کنند. از این رو، هر دو تست پرمننت و چنل از keystone گرفته می شود. پریزهایی که تست پرمننت را پاس می کنند، به قطع تست چنل را نیز پاس خواهند کرد. این تست توسط دستگاه های متفاوتی مانند فلوک و با وصل کردن کابل به کیستون و دستگاه انجام می شود.

برترین برندهای پریز شبکه

در حال حاضر استفاده از کیستون های شبکه رواج زیادی پیدا کرده است به همین دلیل بسیاری از شرکت های بزرگ در زمینه تولید تجهیزات شبکه، به تولید این محصولات نیز می پردازند. از مشهورترین شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیستون شبکه لگراند

لگراند یکی از بزرگترین شرکت ها در زمینه تولید انواع تجهیزات شبکه است. محصولات این شرکت در سطح کیفی بالا عرضه می شوند. این کیستون ها در انواع Cat5 ،Cat6 و ... و همچنین در دسته های FTP ،SFTP و UTP تولید می شوند. پریز شبکه لگراند در سایزهای باریک (یک ماژول) و پهن (دو ماژول) عرضه می شوند. یکی از بزرگ ترین مزایای کیستون های این شرکت این است که خاصیت قفل شوندگی دارند و برای نصب به هیچگونه ابزاری نیاز ندارند.

کیستون شبکه نگزنس

از دیگر شرکت های معتبر در زمینه تولید تجهیزات شبکه می توان به شرکت نگزنس اشاره کرد. این شرکت کیستون های خود را با استانداردهای Cat6 ،Cat5 و ... و در گروه های FTP ،SFTP و UTP به بازار عرضه می کند. این محصولات نیز قابلیت قفل شوندگی دارند و بدون نیاز به آچار نیز می توان آن ها را نصب کرد. کیستون UTP نگزنس بدون شیلد و SFTP آن شیلددار است که از جنس آهن ساخته شده است.

کیستون اشنایدر

اشنایدر از دیگر شرکت های معروف در حوزه شبکه است. این شرکت فرانسوی به تولید کابل شبکه، پچ کورد، پچ پنل و دیگر تجهیزات نیز می پردازد. این کیستون ها می توانند از نوع Cat5 و Cat6 یا SFTP و UTP باشند. کیستون های باریک و پهن اشنایدر بسیار باکیفیت هستند و به راحتی با دیگر تجهیزات شبکه سازگار می شوند.

کیستون شبکه سوپیتا

سوپیتا یکی از شرکت های ایرانی در زمینه تولید داکت و ترانکینگ و برخی محصولات شبکه است. کیستون های این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و قیمت آن ها نسبت به دیگر نمونه های بازار پایین تر است. در حال حاضر این شرکت به تولید تنها یک مدل کیستون یعنی کیستون شبکه Cat6 SFTP از نوع 90 درجه می پردازد.

از دیگر برندهای مشهور کیستون می توان به رپیتون، کیستون شبکه یونیکام و کیستون شبکه دانوب اشاره کرد.

قیمت کیستون شبکه

قیمت کیستون شبکه با توجه به نوع آن متفاوت است. همچنین باریک و پهن بودن آن ها نیز روی قیمت کیستون اثرگذار است. از دیگر موارد مهم می توان به استاندارد پریز شبکه، ابعاد، جنس بدنه، مقاومت در برابر نویز، برند و شرکت سازنده اشاره کرد.

خرید کیستون شبکه

برای خرید کیستون شبکه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کیستون شبکه روکار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


گروه


نوع کیستون