ثبت فروشگاه

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق شامل مجموعه ای از قطعات الکترونیکی است که در اماکن مختلف نصب شده و وظیفه آشکار ساختن حریق را برعهده دارند. سیستم اعلان حریق در لحظات اولیه آتش سوزی، محل حریق را شناسایی کرده و اطلاعات را به پنل و مرکز کنترل ارسال می کند در نتیجه بر روی تابلو کنترل نقاط آتش سوزی با نشانگرهای کوچکی نمایان می شود.

انواع سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند؛

 • سیستم اعلام حریق دستی: در این سیستم ها تنها منبع شناسایی حریق، شستی اعلان حریق می باشد. در واقع تشخیص و شناسایی آتش در سیستم های اعلام حریق دستی، به افراد سپرده شده است.
 • سیستم اعلام حریق هوشمند: در سیستم اعلام حریق هوشمند، تجهیزات وابستگی بسیار کمی به نیروهای انسانی دارند و سیستم به صورت خودکار محل آتش سوزی را شناسایی می کند.

انواع سیستم اعلام حریق هوشمند

 • سیستم اعلام حریق متعارف: در سیستم اعلام حریق غیر آدرس پذیر، حسگرهای مختلف منطقه ای از یک مکان را پوشش می دهند. حسگرهای کانونشنال یک منطقه به یک تابلو کنترل مرکزی متصل شده و در قالب یک مدار به هم پیوسته ی شوند.
 • سیستم اعلام حریق آدرس پذیر: در سیستم های اعلان حریق آدرس پذیر علاوه بر این که وجود آتش در نقاط توسط اجزای سیستم اعلام می شود، محل، آدرس و زون وقوع آن نیز مشخص می شود.

سیستم های اعلام حریق هر کدام شامل اجزایی هستند که متعارف بودن و یا آدرس پذیر بودن آن ها باید با کلیه تجهیزات مجموعه هماهنگ باشد.

اجزای سیستم اعلام آتش سوزی

دتکتور

حسگرهایی که سبب آشکارسازی حریق می شوند دتکتور نام دارند. این حسگرها بسته به محل کاربرد و حساسیت به مشخصه های آتش، به چند دسته تقسیم می شوند.

 • دتکتور دودی: سیستم اعلام حریق دودی، وجود دود در محل را تشخیص داده و پس از آن به کمک سایر اجزا مانند آژیر وجود حریق را اعلام می کند. دتکتورهای دودی به دو نوع نقطه ای و خطی (بیم دتکتور) تقسیم بندی می شوند.
 • دتکتور نوری (دتکتور اپتیکال یا فوتوالکتریک): این دتکتورها، میزان نور محیط را اندازه گرفته و کاهش و افزایش ناگهانی و آشکار نور موجود در محیط را به منزله ی آتش تعبیر می کنند.
 • دتکتور یونیزاسیون: این حسگرها از دو صفحه الکترود تشکیل شده اند که هوای موجود در محیط حکم الکترولیت برای آن ها را دارد. تغییر ناگهانی در غلظت هوا برای دتکتور آتش تلقی می شود.
 • دتکتور حرارتی: این دتکتورها خود به دو نوع دما ثابت و دما افزایشی تقسیم بندی می شوند. این دتکتورها بر اساس افزایش حرارت محیط، آتش را تشخیص می دهند.
 • دتکتور ترکیبی (دتکتور مولتی): این دتکتورها از ترکیب چند نوع حسگر مانند دود، حرارت، گاز، نور و ... تشکیل شده اند.

مرکز کنترل

در مرکز کنترل اعلان ها و هشدارهای حسگرها تجزیه و تحلیل شده و توسط نمایشگرهایی نشان داده می شود. در مواقع مشکوک می توان به کمک سیستم کنترل مرکزی شرایط را بازبینی کرد. این سیستم ها معمولاً به یک صفحه کلید مجهز شده اند که در مواقع ضروری بتوان فرمان های مختلف را به آن اضافه کرد. مرکز کنترل در اتاق سرور سیستم اعلام حریق قرار می گیرد. و شامل تعدادی زون است که عدد آن تعداد منطقه تحت پوشش را نشان می دهد.

خروجی ها

بسته به محیط و محل وقوع حریق و شدت آتش سوزی، خروجی می تواند شامل موارد مختلفی باشد به عنوان مثال برخی از خروجی ها توانایی تماس خودکار با آتش نشانی را دارند و با روشن کردن تابلوهای خروج اضطراری و فعال کردن آژیر شرایط خروج از محیط را آسان تر می کنند.

منبع تغذیه و سیم کشی

منبع تغذیه وظیفه تامین برق و انرژی برای سیستم را بر عهده دارد. سیم کشی سیتم های اعلام حریق نیز به دو شکل ستاره ای و حلقه ای انجام می شود. امروزه بیشتر سیم کشی ها در این سیستم به شکل حلقه ای صورت می پذیرد.

تجهیزات هشدار دهنده آژیر و فلاشر اعلام حریق

این تجهیزات با وقوع آتش سوزی از خود واکنش نشان میدهند آژیر با ایجاد صوت افراد را مطیع می سازد و در کنار فلاشر که از خود نور تولید می کند به افزایش آگاهی افراد کمک می کند.

شستی اعلام حریق

این وسیله از یک بدنه و شیشه تشکیل شده است که افراد با شکستن و فشردن دکمه آن می توانند سایرین را از وجود آتش مطلع سازند.

کاربرد سیستم اعلام حریق

 •  ساختمان های مسکونی
 • اداره ها و مراکز تجاریپ
 • انبارها
 • بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • مدارس و مراکز آموزشی

استاندارد سیستم اعلام حریق

 BS5839

NFPA72

EN-54

EVPU

LPCB

UL

خرید سیستم اعلام حریق

سایت راندنو یک مرجع بسیار مناسب برای خرید و استعلام قیمت سیستم اعلام حریق خانگی و صنعتی می باشد که با مراجعه به آن می توانید با فروشندگان و نمایندگان سیستم اعلام حریق تهران و دیگر شهرها در ارتباط باشید.

از برترین برندهای این سیتم ها می توان به سیستم اعلام حریق زیتکس، زیمنس، سنس (SENS)، زتا، آریاک، پرلا و ... اشاره کرد.

لیست مقایسه

برند