ثبت فروشگاه

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق (Fire System)، از مجموعه تجهیزات الکترونیکی تشکیل شده است. هنگامی که حریق و در پی آن دود، بو و گرما به وجود می آید، این سیستم وارد عمل می شود و با آژیر و چراغ چشمک زن به ما هشدار می دهد. با هشداری که توسط سیستم های اعلام حریق به ما داده می شود، از خطرهای جانی و مالی جلوگیری می شود. قیمت سیستم اعلام حریق به عواملی همچون نوع سیستم، تعداد تجهیزات، برند و استانداردهای آن بستگی دارد. امروزه استفاده از این سیستم ها ضرورت پیدا کرده است. به همین دلیل افراد به خرید سیستم اعلام حریق اقدام می کنند.

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق چیست

سیستم اعلام حریق شامل مجموعه ای از قطعات الکترونیکی است که در اماکن مختلف نصب شده و وظیفه آشکار ساختن حریق را برعهده دارند. سیستم اعلان حریق در لحظات اولیه آتش سوزی، محل حریق را شناسایی کرده و اطلاعات را به پنل و مرکز کنترل ارسال می کند در نتیجه بر روی تابلو کنترل نقاط آتش سوزی با نشانگرهای کوچکی نمایان می شود. این سیستم با جمع آوری اطلاعات از دستگاه های مختلف در زمان وقوع آتش، به نحوی افراد یک مجموعه را از وجود آتش با خبر می کند.

تاریخچه سیستم اعلام حریق ساختمان

در گذشته، زمانی که حریق رخ می داد به دلیل نداشتن امکانات کافی، اعلام کردن و درخواست کمک کار سختی بود. در تاریخ 1840 نیروهای امداد با استفاده از تلگراف از محل حادثه مطلع می شدند. در سال 1847 در نیویورک اولین سیستم اعلام حریق نصب شد. به مرور زمان 36 دستگاه اعلام حریق در شهرهای مختلف آمریکا نصب شد. با وجود این دستگاه ها، نیروهای امداد راحت تر از محل حادثه با خبر می شدند و راحت تر از عواقب بد آتش جلوگیری می کردند. اولین سیستم اعلام حریق، از دتکتور حرارتی تشکیل شده بود. دتکتورهای حرارتی در سال 1863 توسط رز الکساندر وارد بازار شد.

سیستم اعلام حریق یا اعلان حریق

اعلان در زبان فارسی به معنای آشکار سازی و ظاهر کردن است. این سیستم نیز وظیفه آشکار سازی آتش سوزی را برعهده دارد. به طور کلی این دو واژه معادل هم هستند و با یک مفهوم مشترک استفاده می شوند. به همین دلیل در بسیاری از مکان ها اعلان حریق به کار گرفته می شود.

کاربرد سیستم اعلام حریق

از سیستم های اعلام آتش سوزی در مکان های زیر استفاده می شود:

 • انبارها
 • متروها
 • پارکینگ ها
 • ساختمان ها
 • مراکز تجاری
 • بیمارستان و مراکز درمانی

عملکرد سیستم اعلام حریق

آشکارساز حریق در انواع زیر به بازار عرضه می شود:

سیستم اعلام حریق دستی

در سیستم دستی عملکرد به صورتی است که با فشار دادن شستی توسط کاربر آژیر به صدا در می آید و افرادی که در محل هستند آگاه می شوند. سیستم اعلام حریق دستی وابسته به نیروی انسانی است و در شرایطی که اپراتور وجود نداشته باشد عملاً کارایی ندارد. مجموعه هایی که سیستم اعلام حریق خودکار دارند، باید سیستم اعلام حریق دستی هم داشته باشند.

سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم اعلام حریق اتوماتیک عملکرد به این صورت است، زمانی که دتکتور ها دود را حس می کنند به کنترل پنل هشدار صادر می کنند. مرکز کنترل اعلام حریق دستور هشدار را به آژیر می دهد و با فعال شدن این دو دستگاه اعلام حریق صورت می گیرد. سیستم هوشمند اعلام حریق از تجهیزات مختلف مانند پنل مرکزی، هشداردهنده ها، سنسورها، دتکتورها و دیگر موارد تشکیل شده است. این سیستم از سیگنال های شنیداری و عینی در راستای هشدار آتش و دود استفاده می کند. منظور از سیگنال ها دود، حرارت و آتش هستند. این سیستم به سایر المان ها دستور ارسال می کند. به عنوان مثال آژیر وارد عمل می شود و نور و صدای زیادی از خود تولید می کند.

این سیستم ها از نظر عملکرد به دو نوع تقسیم می شوند.

 • سیستم اعلام حریق اتومات موضعی (انفرادی): در این سیستم ها بر روی آشکارسازها آژیر هشدار نصب می شود.
 • سیستم اعلام حریق خودکار مرکزی: این محصولات پنل مرکزی دارند و آشکارسازها سیگنال را به پنل و پنل به آژیرها و دیگر المان ها ارسال می کند.

سیستم اعلام حریق وایرلس (بیسیم)

یکی از سیستم ها جدید، سیستم اعلام حریق بیسیم است. این سیستم عملکردی شبیه به سیستم هوشمند دارد. سیستم وایرلس اعلام حریق بدون استفاده از سیم و کابل برق ارتباط برقرار می کند و در آن به جای کابل، از امواج استفاده می شود.

مزایای سیستم هوشمند اعلام حریق

 • این سیستم آتش سوزی را فوراً تشخیص می دهد.
 • این سیستم به صورت 24 ساعته ساختمان را مانیتور می کند.
 • روش نگه داری و تعمیر کردن سیستم هوشمند هزینه کمی دارد.
 • سیستم هوشمند قابلیت این را دارد که به دیگر تجهیزات امنیتی ساختمان متصل شود.
 • با تشخیص سریع آتش سوزی، از خسارت های سنگین جانی و مالی جلوگیری می کند.
 • در سیستم هوشمند این امکان جود دارد که حساسیت تجهیزات آشکار کننده توسط شخصی تنظیم شود.

انواع سیستم اعلام حریق هوشمند

امروزه در اغلب مجموعه ها از سیستم های هوشمند اعلام حریق استفاده می شود. این سیستم ها براساس ساختار و نوع عملکرد به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

سیستم اعلام حریق متعارف یا Conventional

سیستم اعلام حریق کانونشنال آشکارسازهای مختلف منطقه ای از یک مکان را پوشش می دهد. این آشکارسازها به یک صفحه مرکزی وصل شده اند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر یا Addresable

سیستم های آدرس پذیر به مجموعه ای از تجهیزات الکتریکی می گویند که هنگام اعلام وقوع حریق، محل دقیق وقوع حادثه را مشخص می کنند. در این سیستم ها علاوه بر این که وجود آتش در نقاط مختلف توسط اجزای سیستم اعلام می شود، محل، آدرس و زون وقوع آن نیز مشخص می شود.

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

هر دستگاهی که به سیستم اعلان حریق آدرس پذیر متصل است، آدرس منحصر به خودش را دارد. با تشخیص آتش سوزی، آدرس دستگاه، در صفحه اصلی کنترل پنل نمایان می شود. در نتیجه اوپراتور متوجه می شود که کدام دستگاه فعال شده است. با این کار می توان آتش را سریع تر خاموش کرد. در صورتی که در سیستم اعلام حریق متعارف این امکان وجود ندارد. راهی برای تعیین محل وقوع نیست. با سیم کشی ساختمان بر اساس زون بندی می توان یک اطلاعات کلی از محل حریق دریافت کرد. لازم به ذکر است که سیم کشی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با غیرآدرس پذیر نیز متفاوت است.

اجزای سیستم اعلام حریق

آشکارسازهای حریق برای این که بتوانند در زمان مناسب وجود آتش را اعلام کنند و مهم تر از آن بتوانند مکان آتش سوزی را تشخیص دهند، باید به تجهیزاتی متصل باشند. در ادامه به معرفی اجزای این سیستم پرداخته شده است:

دتکتور

دتکتورها ابزارآلاتی هستند که توسط آن می توان آتش و اثرات آن را تشخیص داد. این تجهیزات در انواع گوناگون به بازار عرضه می شوند:

 • دتکتور حرارتی: این نوع دتکتورها ساختار ساده ای دارند. دتکتورهای حرارتی، به تغییرات دما حساس اند و واکنش ناگهانی دارند. این تجهیزات قابل اطمینان هستند. به محض این که در یک سیستم حرارت افزایش پیدا کند، این محصولات وارد عمل می شوند.
 • دتکنور دودی: در سیستم آشکارساز حریق، دتکتور دودی یکی از رایج ترین دتکتورها محسوب می شود. این محصول به دود ناشی از حریق حساس است. در نتیجه به محض احساس کردن دود، وارد عمل می شود. البته براساس آمار این محصول اطمینان کمتری نسبت به دتکتور حرارتی دارد و پوشش دهی آن هم پایین تر است.
 • دتکتور شعله ای: دتکتور شعله ای به نور آتش و وجود آن در مجموعه واکنش بسیار زیادی نشان می دهد.
 • دتکتور گازی: در جهت شناسایی گازهای سمی و خطرناک ناشی از احتراق این دتکتور مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دتکتور مولتی: این دتکتورها قابلیت تشخیص چند المان از آتش سوزی یعنی دود و حرارت و دیگر موارد را دارند.
 • دتکتور یونیزاسیون: دتکتور یونیزاسیون یک نوع دتکتور دودی است. این دتکتورها یک عنصر تشعشع کننده­ رادیواکتیو دارند. این محصول می تواند ذرات 1 درصد تا 1 میکرون را تشخیص دهد. دتکتورهای یونیزاسیون، به صورت منظم و مرتب هوای عبوری را یونیزه می کنند. در مکان هایی که احتمال آتش سوزی با دود بسیار غلیظ وجود دارد، این محصول به کار گرفته می شود.
 • دتکتور دودی کانالی: دستگاه ردیاب دود کانالی شرایط خاموش کردن فن ها را محیا می کند، تا از انتشار دود در فضاهای دیگر جلوگیری شود. این دتکتور برای تشخیص دود در کانال های تهویه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دتکتور دودی خطی: بیم دتکتورها بر اساس ارسال و دریافت اشعه های مادون قرمز فعالیت می کنند.
 • دتکتور نمونه گیر: این نوع دتکتور یکی از قدرتمندترین تجهیزات اعلام حریق با تشخیص بسیار بالا است. این محصول از یک لوله رفت و یک لوله برگشت تشکیل شده است. هوای داخل محیط توسط موتور مکنده مکیده می شود.

دتکتور

شستی اعلام حریق

شاسی اعلام حریق پرکاربردترین تجهیزات هشداردهنده آتش در مکان هایی مانند ساختمان های مسکونی، ادارات، بیمارستان ها و قطارها و... است. معمولاً رنگ این شستی ها قرمز است و روی آن کلمه FIRE درج شده است. هنگامی که آتش سوزی رخ داد، افراد با فشردن این شستی می توانند آژیرها را به صدا در بیاورند.

شستی اعلام حریق

آژیر اعلام حریق

وسیله ای اکتریکی است که با انتشار صدای بلند و هشدارگونه، اعلام حریق را اطلاع می دهد. آژیرها علاوه بر بلندگو برای انتشار صدا، چراغ هایی دارند که نور قرمز پخش می کنند. به این محصول چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق نیز گفته می شود.

آژیر اعلام حریق

اینترفیس اعلام حریق

ماژول یا اینترفیس محصولی برای برقرار کردن ارتباط و هدایت سیستم های جانبی است. سیستم های جانبی شامل انواع پمپ های آتش نشانی، آسانسور و فن اگزاست می شوند. سیستم اعلام حریق به اینترفیس دستور خاموش روشن می دهد. این محصولات برروی کارکرد زون ها هم تاثیر گذار هستند.

مرکز کنترل اعلام حریق

پنل ها به عنوان پخش کننده سیستم های اعلان حریق فعالیت می کنند. چندین دتکتور به ان ها متصل است. وظیفه ی ان ها نظارت بر وقوع آتش سوزی، آگاه کردن افراد از محل وقوع و تامین برق دتکتور ها است.

تلفن کننده خودکار

تلفن کننده وسیله الکترونیکی است که انواع مختلفی دارد. در سیستم های دزدگیر و اعلام حریق از این محصولات استفاده می شود. این دستگاه سیگنال های هشدار را (آتش سوزی، سرقت) کنترل می کند. هنگامی که مشکل شناسایی شد آن را در تماس شخصی به فرد یا افرادی اطلاع می دهد.

جدول استاندارد های سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام آتش در کشورهای مختلف استانداردهای گوناگونی دارند:

 • آمریکا: NFPA - UL - FM
 • انگلستان: BS58
 • کانادا: ULC
 • اروپا: EN54

مزایای استفاده از سیستم اعلام حریق

استفاده از این سیستم ها دو مزیت کلی دارد که مهم ترین آن نجات جان انسان ها است. مزیت بعدی نیز کاهش آسیب های مالی است. به طور کلی این محصولات امنیت مجموعه را بالا می برند. در محیط های آزمایشگاهی، تولید و دیگر بخش ها باید از این سیستم ها به کار گرفته شود.

نکات مهم در انتخاب سیستم اعلام حریق

برای انتخاب مناسب ترین سیستم باید موارد زیادی را در نظر بگیرید:

 1. ابتدا باید بررسی کنید که چه تعداد آشکارساز در مجموعه نیاز است. برای این کار باید مساحت مجموعه، ارتفاع سقف، نوع وسایل موجود در مجموعه و دیگر موارد را در نظر بگیرید.
 2. برای انتخاب سیستم باید به مشخصات ساختمان، تعداد طبقات، بودجه، کاربرد، تعداد ساکنین و اهمیت آن توجه شود.
 3. به دنبال سیستم اعلام حریقی باشید که با سیستم امنیتی مجموعه سازگار باشد.
 4. به سیستم هایی که ویژگی خاص دارند اولویت بدهید.
 5. نصب سیستم اعلام حریق کار دشواری است و این کار باید به متخصص آن سپرده شود.

برترین برندهای سیستم اعلام حریق

امروزه استفاده از این سیستم ها ضروری است. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت انواع سیستم اعلام آنش سوزی می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم اعلام حریق زیتکس

برند زیتکس یکی از بهترین برندهای ایرانی در زمینه تولید سیستم امنیتی اعلام حریق است. همچنین یکی از اولین برندهای ایرانی نیز محسوب می شود. از تولیدات این شرکت می توان به کنترل پانل آدرس پذیر زیتکس و دتکتور حرارتی زیتکس اشاره کرد.

سیستم اعلام حریق زیمنس

این برند یک برند آلمانی مشهور در جهان است با ابزار و سیستم هایی با طول عمر زیاد که در سرتا سر جهان وجود دارد. پنل اعلام حریق Cerberus PRO Modular Panel وپنل اعلام حریق Cerberus PRO 50 pt. Panel از محصولات این شرکت هستند.

سیستم اعلام حریق سنس

برند سنس نیز یک برند ایرانی با کیفیت جهانی است. این شرکت فعالیت خود را از سال 1387 آغاز کرده است. و با نام تجاری سنس محصولات خود را در بازار عرضه می کند.

از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به سیستم اعلام حریق تسلا، سیستم اعلام حریق آریاک و دیگر موارد اشاره کرد.

قیمت سیستم اعلام حریق

قیمت این سیستم به تعداد تجهیزات مورد نیاز، متراژ مجموعه جهت سیم کشی، ابزار مورد استفاده و برند کالاهای مربوطه بستگی دارد. همچنین این سیستم به دو دسته هوشمند و دستی تقسیم می شود که در قیمت آن ها بسیار تاثیر گذار است.

خرید سیستم اعلام حریق

برای خرید سیستم اعلام حریق می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات سیستم اعلام حریق را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سیستم اعلام حریق و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند