ثبت فروشگاه

اتو لوله

دستگاه اتو لوله کشی یا اتو لوله سبز که به دستگاه جوش لوله معروف است، یکی از پرمصرف ترین و پر کاربردترین ابزارآلات در زمینه صنعت ساختمان و لوله کشی به شمار می آید. این محصول همانطور که از نامش مشخص است، جهت اتصال لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه اتو لوله دارای یک یا دو عدد المنت است که گرمای دستگاه توسط آن تامین می شود. به کمک این دستگاه می توان برای اتصال انواع مختلف لوله های سبز، سفید و پروپلین، پلیمر و لوله های پلاستیکی دیگراستفاده نمود. این دستگاه دارای دو قالب نر و ماده است که به منظور فرم دهی به لوله تعبیه شده است.

برای اتصال لوله ها توسط اتو لوله به یکدیگر، اتصال فقط توسط حرارت از قالب ماده وارد می شود و از قالب نر به منظور حرارت دهی و اتصال استفاده می شود. در هنگام کار با این دستگاه باید نکات ایمنی را رعایت کنیم و به دلیل ایجاد گرمای بالا باید از لوازم ایمنی به ویژه دستکش و لباس ایمنی استفاده نماییم. باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که در حین انجام عملیات لقمه ها باید تمیز باشند و برای بستن آن ها از آچار آلن استفاده شود. همچنین از نگه داشتن اتو لوله بر روی سطح کار برای مدت زیاد می بایست جلوگیری شود.

لازم به ذکر است که در گذشته لوله های فلزی از کاربردهای به سزایی برخوردار بودند. همچنین امروزه اتو لوله سبز یا لوله های فلزی، از ویژگی هایی مانند ضد رسوب بودن، اکسید نشدن، مقاوم بودن و ... برخوردار هستند. همین ویژگی ها باعث شده است تا این محصول از محبوبیت بالایی برخودار باشد. همچنین پلی پروپیلن نام علمی این محصول است و در گذشته ابتدایی ترین انواع لوله، به رنگ سبز بوده اند. از این رو این لوله ها به اتو لوله سبز نامگذاری شده اند.

اتو لوله

کاربرد اتو لوله

همانطور که پیش از این به موضوع اتو لوله و کاربردهای آن اشاره نمودیم، این محصول از کاربردهای به سزایی برخوردار است. کاربرد اصلی این محصول اتصال لوله ها به یکدیگر است. در ادامه به دیگر موارد استفاده این ابزار می پردازیم.

روش کاربرد اتو لوله در اتصالات لوله های سبز

جهت استفاده از این دستگاه در اتصال لوله های سبز، ابتدا باید دستگاه گرم شود و پس از آن، ابتدای لوله در محل معین شده اتو لوله قرار می گیرد. در ادامه رابطی که با لوله قرار است متصل شود را در جایگاه معین شده دستگاه قرار می دهیم. لازم به ذکر است که هنگام اتصال لوله سبز و رابط تمرکز خود را حفظ نمایید تا هر یک از این قطعات در مسیر یکسان قرار بگیرند و به یکدیگر متصل شوند. همچنین این اتصال به گونه ای باید شکل بگیرد که لوله سبز و رابط، به راحتی از یکدیگر جدا نشوند.

روش کاربرد اتو لوله کشی در اتصال لوله های پرو پیلن

از دیگر کاربردهای این محصول می توان به بهره گیری از لوله های پروپیلن اشاره نمود. روش بهره گیری از اتو لوله در این اتصالات، با لوله های نوع سبز متفاوت هستند. اتصال این گونه از لوله ها باید به صورت لب به لب صورت بگیرد. به طوری که همانند جوشکاری به روش لب به لب، این لوله ها به یکدیگر متصل می شوند.

روش این نوع از اتصال به گونه ای است که ابتدا توسط دستگاه اتو لوله، از دو قسمت لوله که باید به یکدیگر متصل شوند، به اندازه های همسان یک لایه جدا نمایید. با انجام این کار،، هیچگونه فاصله ای میان دو لوله به وجود نمی آید. در نهایت با استفاده از اتو لوله داغ، دو قسمت تعیین شده را که برش زده اید، به یکدیگر فشار دهید. در نتیجه دو سر این لوله با این روش به یکدیگر متصل می شوند.

مزیت های استفاده از اتو لوله

همانطور که در ابتدا به تعدادی از مزایای استفاده از لوله های سبز اشاره نمودیم، استفاده از این محصول از مزایای به سزایی برخوردار است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • سهولت در استفاده
 • سرعت بالای آمادگی کار
 • کیفیت مطلوب فطعات
 • هزینه مقرون به صرفه
 • حفظ انرژی بیشتر نسبت به لوله کشی فلزی و ...

ویژگی های اتو لوله

یک اتو لوله از ویژگی های به سزایی برخوردار است. در ادامه به ویژگی های اتو لوله خواهیم پرداخت:

 1. کنترل دما
 2. سیستم حرارتی پیشرفته
 3. جلوگیری از اتلاف انرژی
 4. کابل برق بلند
 5. سرعت بالای گرم شدن
 6. برخورداری از اندازه های گوناگون جهت ایجاد اتصال انواع لوله و ...

نکات مهم خرید اتو لوله سبز یا دستگاه جوش لوله

در ادامه به نکات مهمی که هنگام انتخاب و خرید این محصول باید مورد توجه قرار بگیرد، اشاره خواهیم نمود.

سیستم حرارتی مناسب

هنگام خرید این محصول به سیستم حرارتی آن توجه داشته باشید. دستگاهی مناسب است که سیستم حرارتی آن پیشرفته و به روز باشد و به صورت یکنواخت گرم شود.

توان دستگاه

از دیگر نکات مهم در انتخاب دستگاه اتو لوله، توان دستگاه است. توان دستگاه اتولوله، میزان قدرت سیستم حرارتی را مشخص می نماید و از مهم ترین ویژگی های اتو لوله به شمار می آید.

سرعت گرمایش

هر چه قدر سرعت گرمایش یک اتو زیادتر باشد، باعث افزایش سرعت و کاهش اتلاف وقت می شود.

قابلیت کنترل دما

این ویژگی این امکان را برای شما فراهم می نماید تا دمای دستگاه را متناسب با ضخامت و قطر لوله های مختلف تنظیم نمایید. همچنین از اتلاف انرژی جلوگیری می نماید و کار از کیفیت بالایی برخوردار می شود.

قابلیت اتصال چند نوع لوله

در هنگام انتخاب اتو لوله باید دستگاهی را انتخاب نمایید که قبلیت استفاده برای چندین نوع لوله را داشته باشد. همچنین برای لوله های PE، PB، PP-R   کاربرد داشته باشد.

طول و جنس کابل

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که اتو لوله ایده آل باید از آن برخوردار باشد، کابل با طول مناسب است تا بتوان از آن در فواصلی که از پریز برق دورتر هستند استفاده نمود.

سایز سوکت

سوکت یا لقمه این محصول به صورت نری و مادگی موجود هستنند. سوکت ماده جهت ورود لوله و سوکت نر برای اتصال و ایجاد حرارت لوله مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که اندازه لوله باید متناسب با اندازه سوکت باشد.

لوازم جانبی

دستگاهی که خریدارای می نمایید بهتر است که از لوازم جانبی برخوردار باشد تا موجب سهولت در انجام کار شود. آچار آلن، لقمه اضافی، کیف قابل حمل، قیچی، متر و راکت اضافه از جمله این لوازم جانبی به شمار می آیند.

شرکت تولید کننده دستگاه

با توجه به این که شرکت های زیادی به تولید دستگاه اتو لوله  در سراسر جهان می پردازند، یکی از مهم ترین مواردی که کاربر باید در حین خرید دستگاه به آن توجه داشته باشید، برند تولیدکننده آن است.

گارانتی فروشگاه

از دیگر  نکات حائز اهمیت در انتخاب و خرید این محصول، گارانتی محصول است.  هنگام خرید اتو لوله حتما باید از سالم بودن دستگاه و خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل نمایید.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه اتو لوله

هنگام استفاده از این ابزار رعایت نکات ایمنی قابل توجهی از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به نکات ایمنی که هنگام استفاده از این دستگاه باید بدانید، خواهیم پرداخت.

 1. ابتدا هنگام استفاده از این دستگاه، از دستکش ایمنی استفاده نمایید.
 2. در صورت بروز هرگونه خرابی عایق، دستگاه را خاموش نمایید.
 3. از این دستگاه در محیط های مرطوب و هنگام بارش باران استفاده نکنید.
 4. جهت افزایش طول عمر بیشتر دستگاه، پس از داغ شدن دستگاه پیچ ها را محکم نمایید.
 5. پس از استفاده از دستگاه و خنک شدن آن، آن را بر روی پایه مختص به خود قرار دهید.
 6. از ایجاد هرگونه خراش بر روی سوکت یا لقمه ها، خودداری نمایید.
 7. پس از تمام شدن کار و زمانی که لقمه ها گرم هستند، با یک دستمال مرطوب آنها را تمیز نمایید.
 8. هنگام وجود هرگونه مشکل و خرابی دستگاه را باز نکنید. زیرا این کار موجب واردشدن شوک الکتریکی به دستگاه می شود و مدارهای آن آسیب می بینند.

بهترین اتو لوله

برندهای متعددی به تولید این محصول کاربردی پرداخته اند. در ادامه به برترین برندهای تولیدکننده اتولوله خواهیم پرداخت.

اتو لوله رونیکس

برند رونیکس از محبوب ترین و برترین شرکت های تولیدکننده ابزارآلات به شمار می آید. محصولات تولیدشده این برند طبق استانداردهای بیم المللی و با کیفیت مطلوبی تولید و به بازار ارائه می شوند. اتو لوله رونیکس مدل 4401، RH-4400 و ... از برترین اتولوله های تولیدشده توسط برند رونیکس هستند.

بهترین اتو لوله

اتو لوله توسن

برند توسن از دیگر برندهای محبوب تولیدکننده این ابزار به شمارمی آید. محصولات تولیدشده این برند از کیفیت مطلوب و قیمتی مقرون به صرفه برخوردار هستند. از برترین اتولوله تولیدشده توسط این شرکت می توان به مدل های 7008PWX و 7135PWIB 7135PWIX و ... اشاره نمود.

اتو لوله ادون

برند ادون از دیگر برندهای تولیدکننده محبوب این محصول به شمار می آید. اینن برند در سال 2001 به ثبت رسید و در زمینه تولید ابزارآلات برقی مشغول به فعالیت است. همچنین ابزارآلا این برند ساخت کشور چین هستند و جزو پرفروش ترین ابزارآلات موجود در ایران محسوب می شود. از برترین اتولوله تولیدشده توسط این برند می توان از مدل های EDP-1000T ،EDP-2000T و ... نام برد.

اتو لوله باس، اتو لوله کبرا، آیرون مکس، آروا، ماکیتا و ... از دیگر برندهای محبوب و معتبر تولیدکننده این محصول به شمار می آیند.

قیمت اتو لوله

قیمت اتو لوله مانند بسیاری از ابزارآلات برقی دیگر، به برند و میزان توان دستگاه بسستگی دارد. همچنین المنت و برخورداری از سیستم گرمایشی پیشرفته، لوازم جانبی، لقمه اضافه و موارد دیگر از جمله مواردی هستند که بر قیمت این محصول تأثیرگذار هستنند.

خرید اتو لوله

برای خرید اتو لوله می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت اتو لوله و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


بازه توان