ثبت فروشگاه

فازمتر

فازمتر یا فازنما یکی از پرکاربرد ترین و رایج ترین ابزارآلات موجود در صنعت برق است که برای مصارف خانگی نیز کاربرد دارد. از فازمتر برای تشخیص وجود یا عدم وجود ولتاژ الکتریکی و تشخیص سیم فاز یا نول استفاده می شود.

وجود این وسیله برای هر کاربر فنی برق و هر جعبه ابزاری لازم و ضروری است. از جمله کاربردهای دیگر فازمترها این است که می توان به وسیله آنها پیچ های مختلف را باز و بسته کرد.

فازمتر

اجزای فازمتر

 1. لبه
 2. مقاومت
 3. عایق
 4. محفظه
 5. گیره
 6. لامپ 
 7. فنر
 8. پیچ

اجزای فازمتر

انواع فازمتر

فازمتر ها در انواع مختلفی تولید شده اند که برای آشنایی با انواع فازمتر در این بخش به آن پرداخته می شود:

فازمتر دیجیتالی(الکترونیکی)

فازمتر دیجیتالی نوعی از فازمتر است که الکترونیکی است و با تماس قسمت فلزی تستر با قسمت برق دار و فشردن دکمه تست از طریق چراغ نئون می توانید فاز را از نول تشخیص دهید، همچنین این نوع فازمتر میزان ولتاژ و اندوکتانس را بر روی صفحه نمایش کوچکی که دارد نشان می‌دهد. باید گفت که استفاده از این نوع فازمترها بی خطر است.

 فازمتر القایی (حرفه ای)

 این نوع از فازمترها، یکی از ابزارهای حرفه ای هستند که علاوه بر تشخیص فاز و نول، قابلیت اندازه‌گیری و تست ولتاژ AC و DC را هم دارند. با استفاده از این نوع فازمتر می‌ توانید از میزان مقاومت الکتریکی و فرکانس سیم یا قطعه ای که قصد تست آن را دارید اگاه شوید.

فازمتر یک سر

در این فازمتر یک سر آن در محل مورد نظر و سر دیگر آن در دست کاربر قرار می گیرد. نوک این نوع فازمتر محلی برای تست الکتریکی است. همچنین یک لامپ با جریان ضعیف نیز در آن تعبیه شده است که در صورت وجود جریان برق، لامپ روشن می شود.

فاز متر مدل یک سر از معمول ترین و ارزان ترین انواع فازمتر در بازار محسوب می شود و امکان برق گرفتگی هنگام کار از معایب آن است. وجود آب داخل محفظه فازمتر باعث می شود تا کاربر در برابر جریان مستقیم برق قرار گیرد که بسیار خطرناک  است و حتی منجر به مرگ او می شود.

از دیگر معایب این فازمتر این است که ممکن است جریان های برق ضعیف را نشان ندهد و لامپ روشن نشود.

فاز متر دو سر

این فاز متر دو سر دارد. یک سر آن پیچ گوشتی و سر دیگر آن دارای سیم لامپ دار است که در قسمت انتهایی فازمتر قرار گرفته است. بخش جلوی فاز متر برای مشخص کردن ولتاژ، به محل مورد نظر تماس داده می شود و بخش انتهایی فازمتر را به جای تماس با انگشتان دست، به زمین وصل می کنند.

اگر ولتاژی بین دو نقطه وجود داشته باشد، لامپ روشن می شود. در فاز متر یک سر، اختلاف پتانسیل یک نقطه از مدار با زمین نشان داده می شود. اما از این نوع فازمتر جهت تشخیص قطعی سیم های اتومبیل و سایر مدارهای مستقیم استفاده می شود. فازمترهای دو سر به دلیل نداشتن ارتباط مستقیم با فرد، خطر برق گرفتگی را تا حد زیادی کاهش می دهند اما، زمانی که کاربر می خواهد سیم ها را به جریان برق تماس دهد، باز هم خطر اتصالات برق وجود خواهد داشت.

فاز متر غیر تماسی

در این فازمتر نیازی به تماس مستقیم با سیم وجود ندارد، بلکه می تواند با تشخیص تغییرات میدان الکتریکی در اطراف سیم، یا هر وسیله ای که جریان متناوب دارد، داشتن یا نداشتن ولتاژ آن وسیله را تشخیص دهد. از مزایای این فازمتر می توان گفت که نیازی به لخت کردن سیم وجود ندارد و تماس با جریان برق و خطر برق گرفتگی به حداقل می رسد بدین صورت که با حرکت دادن فازمتر غیر تماسی در اطراف سیم می توان محل قطعی وجود ولتاژ را تشخیص داد.

همچنین می توان گفت که فازمتر غیر تماسی می تواند جریان برق از سیم هایی که در داخل دیوار قرار گرفته اند و عمق زیادی ندارند را تشخیص دهد. البته از این نوع فازمتر نمی توان برای تشخیص کابل هایی که روکش ضخیم دارند و در عمق دیوار قرار گرفته اند، استفاده کرد.

فازمتر مولتی کالر

این نوع فاز متر از مدل های جدید بازار است و یک لامپ نئونی با نور بالا، در آن وجود دارد. وجود این لامپ باعث می شود تا از آن در محیط های بارانی و تاریک به خوبی استفاده شود. همچنین باید گفت که لامپ های نئونی موجود در این فاز متر قابل تعویض هستند.

انواع فازمتر

نحوه عملکرد فازمتر

این محصولات در اصل یک نوع مدار باز هستند که برای تکمیل و بسته شدن این مدار به یک رسانا نیاز است که جریان را به زمین متصل نماید و از آنجایی که بدن انسان یک رسانا است، این مدار به وسیله آن جریان را به زمین متصل می نماید.

نحوه کار با این وسیله به این صورت است که وقتی نوک آن را داخل جایی مانند پریز قرار می دهید و دست خود را در قسمت فلزی انتهای آن قرار می دهید اگر سر آن داخل فاز باشد، اختلاف پتانسیل ایجاد شده باعث روشن شدن چراغ فازمتر می شود ولی اگر داخل نول باشد اختلاف پتانسیلی ایجاد نشده است و چراغ روشن نمی شود.

نحوه عملکرد فازمتر

مزایای استفاده از فازمتر

 • قیمت آن نسبت به وسایل مشابهی مانند مولتی متر ارزان‌ تر است، در مدل‌ های دیجیتالی مقدار ولتاژ را نیز به راحتی روی صفحه نمایش می دهد.
 • یکی از وسایل ایمنی کار برقی است، بدون نگرانی می‌ توانید با استفاده از این وسیله از وجود یا عدم وجود برق اطمینان حاصل کنید.
 •  به وسیله فازمتر می‌ توانید پیچ درون انواع ترمینال که پیچ گوشتی معمولی قادر به باز کردن آن‌ها نیست را باز کنید.

مزایای استفاده از فازمتر

نکات ایمنی هنگام کار با فازمتر

برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و محافظت از جان کاربر، به هنگام کار با فازمتر باید نکات ایمنی رعایت شود. پس حتماً به نکات زیر توجه کنید:

 • باید ابزار را به طور کامل بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • روی هر کدام از این ابزار محدوده‌ ولتاژ قابل تشخیص آن حک شده است. قبل از شروع کار توجه کنید که محدوده ولتاژ ابزار با میزان ولتاژ محل مورد تست برابر باشد.
 • ولتاژها در سه نوع ضعیف، متوسط و قوی وجود دارند. از ابزاری که برای تشخیص فشار ضعیف مناسب است برای فشار قوی استفاده نکنید و بالعکس.
 • در حین کار نوک و میله‌ آن را لمس نکنید. زیرا درصورت وجود جریان، دچار آسیب و برق گرفتگی می‌شوید.
 • در زمان بارندگی و رعد و برق از این ابزار استفاده نکنید.
 • همیشه هنگام کار با آن از دستکش لاستیکی عایق استفاده کنید.
 • برای هر فاز باید به صورت جداگانه ولتاژ را تشخیص دهید.
 • فازمتر را در جای مرطوب و خیس قرار ندهید. زیرا اگر رطوبت به داخل آن نفوذ کند ممکن است به کاربر شوک الکتریکی وارد کند.

نکات ایمنی هنگام کار با فازمتر

نکات مهم در خرید فازمتر

 • شرکت های داخلی و خارجی بسیاری به تولید این محصول می پردازند که از بهترین فازمتر ها می توان به شرکت های رونیکس، نووا، بوش و غیره اشاره کرد.
 • برای خرید یک فاز متر باید دقت داشته باشید که برای چه مصارفی آن را لازم دارید، اگر علاوه بر تشخیص فاز و نول نیاز به محاسبه میزان مقاومت و فرکانس نیز باشد و یا کار تخصصی باشد از فازمتر های دیجیتال استفاده می شود.
 • فازمتری مناسب است که از جنس بدنه خوب و ضد لغزش داشته باشد همچنین مطابق با اصول ارگونومیکی و تکیه بر استانداردهای بین المللی تولید شده باشد.

خریداران در سایت راندنو می توانند با عضویت رایگان در سایت و ایجاد استعلام با فروشنده های فازمتر در ارتباط باشند، سایت راندنو همواره در تلاش است تا با شناسایی نمایندگان و عاملین فروش فازمترهای مختلف، جهت سهولت در خرید آن ها را به خریداران معرفی کند.

بهترین برندهای فازمتر

امروزه فازمترهایی متناسب با نیازهای کاربران در مدل‌ها و کیفیت‌ های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که در ادامه به برترین آنها می پردازیم.

فازمتر توسن

شرکت توسن با تولید انواع ابزارالات برقی با کیفیت، یکی از برترین برندهای ابزارالات تبدیل شده است و قدرت انتخاب خریدار را افزایش داده است. یکی از این ابزارها، فازمتر آن است و می توان به فاز متر مدل T9-370T این برند اشاره کرد. این مدل از بهترین فازمتر توسن است که با طول 14.5 سانتی متر تولید می شود. دسته پلاستیکی آن خوش‌ دست است و آج های روی آن مانع از لغزش یا عرق کردن دست کاربر می شود.

فازمتر  نووا

شرکت نووا در سال 1387 فعالیت خود را آغاز نمود. محصولات تولید شده این برند از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و قیمت مقرون به صرفه ای دارند. از برترین فازمتر تولید شده توسط این برند می توان به مدل  1012_NTT اشاره کرد. 

این مدل فاز متر از یک سری پیچ گوشتی دوتایی با محفظه پلاستیکی ساخته شده است که می تواند دامنه قدرت مناسب را بررسی کند. در این مدل از یک میله با نوک سخت شده استفاده شده است. همچنین این مدل دارای استاندارد GS آلمان است که ایمنی محصول را ضمانت می کند.

از دیگر برندهای معروف می توان به رونیکس، جنرال، واستر، ایران پتک، دوپرو، اسرام، آراکس، جتک، لیماک، آلرت اشاره کرد.

قیمت فازمتر

قیمت فازمترها معمولاً با توجه به نوع و برند، جنس دسته و سری، نوع فازمتر، قابلیت تعویض سری، تعداد سری، قابلیت کوبش پذیری و آهنربایی، ولتاژ عملکرد و ... تعیین می شود. کاربران می توانند با مراجعه به سایت راندنو قیمت انواع فازمتر را مشاهده و با فروشندگان این کالا به صورت مستقیم در ارتباط باشند.

خرید  فازمتر

برای خرید فازمتر می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فازمتر و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند