ثبت فروشگاه

فازمتر

فازمتر به انگلیسی به نام phase meter یا Voltage tester شناخته شده است. این ابزار یکی از پرکاربردترین و رایج ترین ابزارآلات موجود در صنعت برق است. لازم به ذکر است که این محصول ظاهری شبیه به پیچ گوشنی دارد. برای برخی کاربران سؤال پیش آمده است که نام دیگر فازمتر چیست؟ در پاسخ باید بگوییم فازنما نام دیگر این محصول است. جهت اطلاع از قیمت فازمتر با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار را مشاهده نمایید. راندنو امکان خرید فازمتر حرفه ای را برای شما فراهم نموده است.

استفاده از این ابزار دستی برای مصارف خانگی نیز کاربرد دارد. در پاسخ به پرسش کاربرد فازمتر چیست می توان گفت از این محصول برای تشخیص وجود یا عدم وجود ولتاژ الکتریکی و تشخیص سیم فاز یا نول استفاده می شود. وجود این وسیله برای هر کاربر فنی برق و هر جعبه ابزاری لازم و ضروری است. از جمله کاربردهای دیگر فازمترها این است که می توان به وسیله آنها پیچ های مختلف را باز و بسته کرد.

 

فازمتر

انواع فازمتر

این محصول باتوجه به نوع کاربری که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شده اند. در ادامه به معرفی انواع این ابزار کارآمد و کاربرد آنها می پردازیم.

فازمتر دیجیتال (الکترونیکی)

فازمتر دیجیتالی نوعی الکترونیکی است و با تماس قسمت فلزی تستر با قسمت برق دار، فاز و نول را تشخیص می دهد. برای انجام کار با فازمتر تستر تنها کافی است دکمه تست را بفشارید و از طریق چراغ نئون، فاز را از نول مشخص نمایید. همچنین این نوع فازنما میزان ولتاژ و اندوکتانس را بر روی صفحه نمایش کوچکی که بر روی تعبیه شده است، نشان می دهد. لازم به ذکر است که استفاده از این محصول بی خطر است.

 فازمتر القایی (حرفه ای)

نوع دیگری از انواع این محصول، تحت عنوان القایی در بازار موجود است. این محصول نمونه حرفه ای فازنما است که علاوه بر تشخیص فاز و نول، از قابلیت اندازه‌ گیری و تست ولتاژ AC و DC برخوردار است. با استفاده از این ابزار می‌ توانید میزان مقاومت الکتریکی و فرکانس سیم یا قطعه ای که قصد تست آن را دارید، مشاهده نمایید.

فازمتر یک سر

استفاده از این ابزار به گونه ای است که یک سر آن در محل مورد نظر و سر دیگر آن در دست کاربر قرار می گیرد. توجه نمایید که نوک این محصول محلی برای تست الکتریکی است. همچنین یک لامپ با جریان ضعیف نیز در آن تعبیه شده است که در صورت وجود جریان برق، لامپ فازمتر روشن می شود. فاز متر مدل یک سر از معمول ترین و ارزان ترین انواع این ابزار در بازار محسوب می شود و امکان برق گرفتگی هنگام کار از معایب آن است.

وجود آب داخل محفظه فازمتر باعث می شود تا کاربر در برابر جریان مستقیم برق قرار گیرد که بسیار خطرناک  است و حتی منجر به مرگ او می شود. از دیگر معایب این ابزار این است که ممکن است جریان های برق ضعیف را نشان ندهد و لامپ روشن نشود.

فازمتر دو سر

این فاز متر دو سر دارد. یک سر آن پیچ گوشتی و سر دیگر آن دارای سیم لامپ دار است که در قسمت انتهایی محصول قرار گرفته است. بخش جلوی فاز متر برای مشخص کردن ولتاژ، به محل مورد نظر تماس داده می شود و بخش انتهایی این ابزار را به جای تماس با انگشتان دست، به زمین وصل می کنند.

اگر ولتاژی بین دو نقطه وجود داشته باشد، لامپ روشن می شود. در فاز متر یک سر، اختلاف پتانسیل یک نقطه از مدار با زمین نشان داده می شود. اما از این محصول جهت تشخیص قطعی سیم های اتومبیل و سایر مدارهای مستقیم استفاده می شود. فازمترهای دو سر به دلیل نداشتن ارتباط مستقیم با فرد، خطر برق گرفتگی را تا حد زیادی کاهش می دهند اما، زمانی که کاربر می خواهد سیم ها را به جریان برق تماس دهد، باز هم خطر اتصالات برق وجود خواهد داشت.

فازمتر غیر تماسی

این ابزار نیازی به تماس مستقیم با سیم ندارد. همچنین می تواند با تشخیص تغییرات میدان الکتریکی در اطراف سیم یا هر وسیله ای که جریان متناوب دارد، داشتن یا نداشتن ولتاژ آن را تشخیص دهد. از مزایای این ابزار می توان به عدم نیاز لخت کردن سیم برای تست اشاره نمود. همچنین تماس با جریان برق و خطر برق گرفتگی به حداقل می رسد. به طوریکه با حرکت دادن انواع غیر تماسی این ابزار در اطراف سیم، می توان محل قطعی وجود ولتاژ را تشخیص داد.

همچنین می توان گفت که نمونه غیر تماسی این ابزار می تواند جریان برق از سیم هایی که در داخل دیوار قرار گرفته اند و عمق زیادی ندارند را تشخیص دهد. البته از این محصول نمی توان برای تشخیص کابل هایی که روکش ضخیم دارند و در عمق دیوار قرار گرفته اند، استفاده کرد.

فازمتر مولتی کالر

 فاز متر چراغ دار از مدل های جدید بازار است و یک لامپ نئونی با نور بالا، در آن وجود دارد. وجود این لامپ باعث می شود در محیط های بارانی و تاریک دقت بر روی قطعه کار افزایش یابد. لازم به ذکر است لامپ های نئونی موجود در این ابزار قابل تعویض هستند.

انواع فازمتر

اجزای فازمتر

در ساخت فازمتر از قطعات مختلفی استفاده شده است. در ادامه این بخش به معرفی اجزای تشکیل دهنده این ابزار کاربردی می پردازیم.

 1. لبه: قسمت سری یا نوک میله این ابزار است و ساختاری شبیه به پیچ گوشتی دوسو دارد. همچنین ورود جریان برق، از طریق این بخش انجام می شود.
 2. بدنه میله: این میله از انتهای لبه تا مقاومت ادامه دارد. همچنین به منظور افزایش ایمنی، با بدنه این محصول عایق بندی شده است.
 3. مقاومت: مقاومت نیز وظیفه کاهش جریان برق را با شدن بالا بر عهده دارد.
 4. عایق: عایق پوششی است که بر روی میله و بدنه این ابزار وجود دارد. این عایق از برق گرفتگی افراد جلوگیری می کند.
 5. لامپ: لامپ نیز مشخصه ای است که پیدا کردن جریان برق را نشان می دهد.
 6. فنر: این بخش انتقال دهنده لامپ محصول و انتهای آن است. همچنین این فنر موجب نگه داشتن اجزای تشکیل دهنده داخلی این ابزار کنار یکدیگر شده است.

از دیگر بخش های تشکیل دهنده این ابزار می توان از محفظه، گیره و پیچ نام برد.

اجزای فازمتر

نحوه عملکرد فازمتر

این محصول در اصل نوعی مدار باز است. همچنین  برای تکمیل و بسته شدن این مدار به یک رسانا نیاز است. که جریان را به زمین متصل نماید و از آنجایی که بدن انسان یک رسانا است، این مدار به وسیله آن جریان را به زمین متصل می نماید.

نحوه کار با این وسیله به این صورت است که وقتی نوک آن را داخل جایی مانند پریز قرار می دهید و دست خود را در قسمت فلزی انتهای آن قرار می دهید اگر سر آن داخل فاز باشد، اختلاف پتانسیل ایجاد شده باعث روشن شدن چراغ فازمتر می شود ولی اگر داخل نول باشد اختلاف پتانسیلی ایجاد نشده است و چراغ روشن نمی شود. جهت اطلاع از قیمت فازمتر تستر با مراجعه به سایت راندنو می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این تجهیزات در ارتباط باشید.

نحوه عملکرد فازمتر

مزایای استفاده از فازمتر

استفاده از این ابزار از مزایا و ویژگی های خاصی برخوردار است. در ادامه به مزایای استفاده از این محصول کاربردی می پردازیم.

 • قیمت آن نسبت به وسایل مشابهی مانند مولتی متر ارزان‌ تر است، در مدل‌ های دیجیتالی مقدار ولتاژ را نیز به راحتی روی صفحه نمایش می دهد.
 • یکی از وسایل ایمنی کار برقی است، بدون نگرانی می‌ توانید با استفاده از این وسیله از وجود یا عدم وجود برق اطمینان حاصل کنید.
 •  به وسیله این کالا می‌ توانید پیچ درون انواع ترمینال که پیچ گوشتی معمولی قادر به باز کردن آن‌ها نیست را باز کنید.

مزایای استفاده از فازمتر

نکات ایمنی هنگام کار با فازمتر

برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و محافظت از جان خود هنگام کار با این ابزار، باید نکات ایمنی مهمی را رعایت نمایید. در ادامه به نکات مهم استفاده و کار با این ابزار پرداخه شده است.

 • ابتدا باید ابزار را به طور کامل بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 • بر روی هر یک از انواع این ابزار محدوده‌ ولتاژ قابل تشخیص آن حک شده است. پیش از شروع کار توجه کنید که محدوده ولتاژ ابزار با میزان ولتاژ محل مورد تست برابر باشد.
 • ولتاژها در سه نوع ضعیف، متوسط و قوی وجود دارند. توجه نمایید از فازمتر فشار قوی نباید برای برای تشخیص فشار ضعیف جریان برق استفاده کنید. همچنین بلعکس این موضوع، نمی توانید از نوع فشار ضعیف این محصول برای جریان فشار قوی استفاده نمایید.
 • در حین کار نوک و میله‌ آن را لمس نکنید. زیرا درصورت وجود جریان، ممکن است آسیب هایی مانند برق گرفتگی شما را تهدید کند.
 • در زمان بارندگی و رعد و برق از این ابزار استفاده نکنید.
 • هنگام کار با آن از دستکش لاستیکی عایق استفاده کنید.
 • برای هر فاز باید به صورت جداگانه ولتاژ را تشخیص دهید.
 • توجه نمایید که این محصول را در جای مرطوب و خیس قرار ندهید. زیرا اگر رطوبت به داخل آن نفوذ کند ممکن است به کاربر شوک الکتریکی وارد شود.
 • در صورت وجود هرگونه مشکل و عدم کارکرد این محصول، این ابزار را به متخصص نشان دهید و به تعمیر فازمتر اقدام نمایید.

نکات ایمنی هنگام کار با فازمتر

نکات مهم در خرید فازمتر

هنگام خرید این ابزار باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. در ادامه شما را با راهنمای خرید این ابزار آشنا می نماییم.

 • در ابتدا برای خرید فاز متر باید دقت داشته باشید که برای چه نوع فشار یا جریان برقی به این محصول نیاز دارید. اگر علاوه بر تشخیص فاز و نول به محاسبه میزان مقاومت و فرکانس یا به منظور انجام کار تخصصی به این ابزار نیاز دارید، بهتر است فازمترهای دیجیتال را خریداری نمایید.
 • فازمتری مناسب است که جنس بدنه آن از متریال های باکیفیت و ضد لغزش تهیه شده باشد. همچنین مطابق با اصول ارگونومیکی و تکیه بر استانداردهای بین المللی تولید شده باشد.
 • لازم به ذکر است که این تجهزات در ابعاد و اندازه های مختلفی به بازار ارائه شده اند. از این رو باتوجه به نوع فعالیت و شرایط محیطی مورد نظر، مناسب ترین سایز آن را انتخاب نمایید. همچنین جهت تهیه فازمتر کوچک با مراجعه به راندنو می توانید محصول مورد نظر را خریداری نمایید.

بهترین فازمتر

امروزه شرکت های بسیاری متناسب با نیاز کاربران به تولید انواع فازمترها پرداخته اند. در این بخش به معرفی برترین و معتبرترین برندهای تولیدکننده این محصول می پردازیم.

فازمتر رونیکس

رونیکس از برترین و محبوب ترین تولیدکنندگان انواع ابزارآلات در جهان است. محصولات این برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و باتوجه به استانداردهای بین المللی تولید می شوند. فازمترهای رونیکس مدل 2718 و 2714 از پرمصرف ترین انواع این ابزار هستند که توسط رونیکس به بازار عرضه شده اند.

فازمتر توسن

شرکت توسن با تولید انواع ابزارالات برقی با کیفیت، یکی از برترین برندهای ابزارالات تبدیل شده است و قدرت انتخاب خریدار را افزایش داده است. از برترین فازنماهای تولیدشده توسط این برند می توان به مدل های t9-4110t ،t9-370t و دیگر مدل ها اشاره نمود.

فازمتر  نووا

شرکت نووا در سال 1387 فعالیت خود را آغاز نمود. محصولات تولید شده این برند از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و قیمت مقرون به صرفه ای دارند. از برترین فازمترهای تولید شده توسط این برند می توان از مدل های ntt 1902 و ntt 1901 نام برد.

این مدل فاز متر از یک سری پیچ گوشتی دوتایی با محفظه پلاستیکی ساخته شده است که می تواند دامنه قدرت مناسب را بررسی کند. در این مدل از یک میله با نوک سخت شده استفاده شده است. همچنین این مدل دارای استاندارد GS آلمان است که ایمنی محصول را ضمانت می کند.

از دیگر برندهای معروف می توان به رونیکس، جنرال، واستر، ایران پتک، دوپرو، اسرام، آراکس، جتک، لیماک و آلرت اشاره نمود.

قیمت فازمتر

قیمت فازمترها معمولاً با توجه به جنس دسته و سری، نوع محصول، قابلیت تعویض سری، تعداد سری، قابلیت کوبش پذیری و آهنربایی، ولتاژ عملکرد، برند تولیدکننده و مواردی از این قبیل تعیین می شود. کاربران می توانند با مراجعه به سایت راندنو می توانید قیمت فازمتر آلمانی را مشاهده و با فروشندگان این کالا به صورت مستقیم ارتباط برقرار نمایید.

خرید  فازمتر

برای خرید فازمتر می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت انواع فازمتر و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند