ثبت فروشگاه
لیست مقایسه
دسته‌بندی‌ها : لامپ شمعی -

لامپ

لامپ ها در دنیای امروز برای نورپردازی های مختلف، بسیار پرکاربرد هستند، به عنوان مثال در تمامی نورپردازی های شهری و داخل ساختمان ها، افراد با انواع لامپ ها سروکار دارند.

انواع لامپ بر اساس تکنولوژی

  1. لامپ رشته ای: این نوع لامپ، دارای تکنولوژی قدیمی بوده که امروزه کمتر مورد توجه قرار می گیرد و جایگاه خود را به لامپ های کم مصرف و با دوام داده است. لامپ های رشته ای یا التهابی، با توان های مختلف ساخته می شوند. نوری که این نوع لامپ ها تولید می کنند، درخشان و سالم است. از رشته های فلامنت (تنگستنی) که درون لامپ قرار گرفته است، جریان برق عبور کرده، موجب گرم شدن آن شده و باعث تولید نور می گردد. این رشته ها درون حبابی شیشه ای قرار گرفته اند که داخل آن خلأ بوده و یا از نیتروژن پر شده است. بخشی از انرژی لامپ های رشته ای به گرما تبدیل شده و در واقع تلف می شود. بهره نوری لامپ های رشته ای تقریباً برابر با 15 لومن بر وات است. از لامپ های رشته ای در روشنایی مکان های اداری، منازل مسکونی، فروشگاه ها و ... استفاده می شود.
  2. لامپ فلورسنت (کامپکت کم مصرف): این لامپ ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند و حدود 10000 ساعت عمر دارند. علاوه بر این، مصرف انرژی آن ها نیز بسیار کم بوده و دارای بهره نوری برابر با 60 لومن می باشند. لامپ های CFLS، با رنگ نورهای سفید، زرد و در برخی موارد رنگ های دیگر تولید و عرضه می شوند. لامپ مهتابی برای روشن شدن نیاز به گرما در لحظه اولیه دارد که این گرما توسط جریان اولیه ترانس، به وجود می آید.
  3. لامپ گازی (متال هالید): لامپ های تخلیه با شدت بالا، نوع دیگری از لامپ ها هستند که دارای محدوده تابش گسترده ای می باشند، به همین دلیل این لامپ ها بیشترین کاربرد را در سالن های همایش، استادیوم های ورزشی، مکان های عمومی و بزرگ و ... دارند. این لامپ ها از یک لوله قوس دار از جنس سرامیک، جیوه، کوارتز و الکترودهای تنگستن ساخته شده اند. لامپ های بخار جیوه و بخار سدیم از انواع لامپ های گازی هستند.
  4. لامپ ال ای دی: امروزه بخش وسیعی از صنعت روشنایی به لامپ های ال ای دی اختصاص یافته است. در ساختار این لامپ ها، از دیودهای ساطع کننده نور استفاده شده است. لامپ های LED در مقایسه با لامپ های رشته ای، بازده نوری بیشتری داشته اما از مصرف بسیار کمی برخوردار هستند. طول عمر بالای این لامپ ها همواره یک مزیت برای آن ها محسوب می شود. این طول عمر به تعداد خاموش و روشن شدن لامپ بستگی نداشته و به مدت زمان روشن بودن لامپ ال ای دی بستگی دارد. لامپ های ال ای دی تلفات انرژی کمتری دارند و گرمای کمی تولید می کنند. لامپ های فیلامنتی هم از تکنولوژی ال ای دی استفاده می کنند.
  5. لامپ ال ای دی - اس ام دی: SMD، نوعی تکنولوژی از لامپ های ال ای دی است که قطعات الکترونیکی با استفاده از لحیم کاری بدون سوراخ بر روی بورد قرار گرفته اند. این تکنولوژی، طول عمر لامپ ها را افزایش داده و بازده نوری بیشتری را فراهم کرده است. لامپ های اس ام دی انعطاف بالایی داشته و دارای تنوع رنگی بسیاری هستند.
  6. لامپ ال ای دی - سی او بی: لامپ COB از جدیدترین تکنولوژی لامپ های ال ای دی استفاده کرده است. لامپ های سی او بی دارای اندازه های کوچک اما بهره نوری بسیار بالایی هستند، از خود گرما تولید نکرده و در مصرف برق نیز صرفه جویی می کنند.

انواع لامپ از لحاظ شکل ظاهری و رنگ

لامپ ها می توانند در انواع حبابی، شمعی، خطی، هالوژنی، اشکی، ادیسونی، قارچی، استوانه ای، سفینه ای و ... تولید شوند. لامپ ها امروزه در رنگ های مختلفی تولید می شوند. از پرکاربردترین رنگ ها می توان به لامپ آفتابی (زرد)، لامپ مهتابی (سفید) و لامپ یخی (طبیعی) اشاره کرد، همچنین در نورپردازی های مدرن امروز، رنگ های متنوعی از لامپ های ال ای دی مانند قرمز، آبی، بنفش، انبه ای، سبز، نارنجی و غیره استفاده می شود.

انواع لامپ بر اساس نوع سرپیچ

سرپیچ ها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. با توجه به نوع سرپیچ در محصولات مربوط به روشنایی، نوع لامپ نیز مشخص می شود.

  • سرپیچ های پیچ و مهره ای که با عنوان E شناخته می شوند: سرپیچ E27، پرکاربردترین سرپیچ ها است. سرپیچ E14 که اغلب لامپ های شمعی و اشکی به این سرپیچ مجهز هستند. سرپیچ های E40 و E10 نیز از دیگر سرپیچ های مدل E به شمار می آیند.
  • پایه لامپ های هالوژنی که در انواع  GU10 ،GU5.3 ،GU4 و GZ10 به بازار عرضه می شوند.
  • پایه های کلاه نیزه ای که در لامپ های معمولی مورد استفاده قرار می گیرند، قطر آن ها به 22 میلی متر می رسد و با عنوان SBC نیز شناخته می شوند.
  • پایه لوله مهتابی که در هر دو سر لامپ مهتابی قرار می گیرد و در سایز های T8 ،T5 و T12 به بازار عرضه می شوند.

نکات مهم در هنگام خرید لامپ

نکته اول در هنگام انتخاب لامپ، توجه به محیط و میزان روشنایی مورد نیاز است. معمولاً برای استفاده از در لوسترهای تزئینی امروزی، لامپ هایی با سرپیچ E14 و در لوستر های تک شعله، با سرپیچ E27 و یا E40 کاربرد دارند.

از برترین برندهای تولیدکننده لامپ می توان به کیهان، پارس شهاب، ZFR، افراتاب، افق، بالاستیران، خزرشید، لامپ نور، نورصرام پویا و ... اشاره کرد. در راندنو می توانید قیمت انواع لامپ را مشاهده کرده و با فروشندگان آنها ارتباط برقرار نمائید.

برند