ثبت فروشگاه

لامپ مادون قرمز

لامپ مادون قرمز یا لامپ فروسرخ که با نام های اینفرارد و IR نیز شناخته می شود، نوعی تابش الکترومغناطیسی است. این محصول یک منبع تولید موج مادون قرمز با طول موج 700 نانومتر تا 1 میلی متر است که در دسته لامپ های تخصصی قرار می گیرند. این محصول وسیله ای الکتریکی است و جهت انتشار اشعه مادون قرمز مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی لامپ مادون قرمز همان لامپ معمولی است با این تفاوت که به جای تولید نور با طول موج مرئی و رنگی، طول موج نامرئی فروسرخ تولید می کنند.

این وسیله کاربردهای فراوانی دارد و از حرارت تابشی آنها جهت فرآیندهای صنعتی و گرمایشی بهره گیری می شود. برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که این محصول یک لامپ قرمز است. همچنین بسیاری از افراد بعد از روشن شدن لامپ تصور می کنند لامپ معیوب است زیرا نور تولید شده کم رنگ و گرمای ساطع شده زیاد است. اما این لامپ ها به دلیل ویژگی ساختاری خود که برای تولید اشعه مادون قرمز طراحی شده اند و ساخت لامپ مادون قرمز این گونه است که نور چندان زیادی منتشر نکنند. در حال حاضر لامپ مادون قرمز مدادی و حبابی و دیگر انواع آن به بازار عرضه می شود.

لامپ مادون قرمز

کاربرد لامپ مادون قرمز

این محصول در انواع صنایع کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به فواید و خواص لامپ مادون قرمز می پردازیم.

 • از این لامپ جهت پختن و برشته کردن غذاها استفاده می شود.
 • پرتو این لامپ جهت درمان بیماری های پوستی و برخی از زخم ها استفاده می شود.
 • از این لامپ ها در محیط های تفریحی، رستوران ها و ... به عنوان یک منبع گرمایشی مقرون به صرفه استفاده می شود.
 • در مرغداری ها و قفس های نگهداری طیور، لامپ فروسرخ برای پرندگان به عنوان یک منبع گرمایشی و مادر مصنوعی استفاده می شود.
 • استفاده از این وسیله کاربرد درمانی هم دارد و تابش اشعه لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی راه کار مناسبی جهت تسکین درد و درمان اسپاسم است.
 • از دیگر کاربردهای این محصول می توان به کاربردهای شخصی مانند گرم کردن حمام و یا گرم کردن محیط نگهداری حیوانات خانگی اشاره کرد.

کاربرد لامپ مادون قرمز

انواع لامپ فروسرخ

چند نوع بسیار کاربردی و شناخته شده این نوع لامپ ها از نظر کارکرد عبارتند از: لامپ مادون سرخ فیزیوتراپی، لامپ مادون سرخ طبی و لامپ مادون قرمز کرسی. در ادامه به انواع این لامپ ها از نظر تکنولوژی می پردازیم:

لامپ رشته ای مادون قرمز

در لامپ های مادون قرمز حبابی از سیستمی شبیه به سیستم لامپ های التهابی یا رشته ای استفاده می شود. در این لامپ ها از ماده قرمز رنگی جهت فیلتر کردن سایر طول موج ها به جز فرو سرخ استفاده می شود. این دسته از لامپ ها به دلیل داشتن شباهت بسیار زیاد با نمونه های معمولی و سهولت در استفاده مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. هم چنین عدم نیاز به مدار یا ترانس اضافه برای راه اندازی یکی دیگر از مزیت های این لامپ است.

لامپ ال ای دی مادون قرمز

لامپ LED مادون قرمز در شکل های مختلف و توان های متفاوت برای استفاده به بازار عرضه شده است. ارائه این نوع لامپ ها به صورت ال ای دی این امکان را برای مصرف کنندگان فراهم کرده است تا بتوانند از آن در دستگاه های مختلف و به صورت های گوناگون برای کاربردهای متنوع استفاده کنند. پایه لامپ مادون قرمز ال ای دی اغلب همانند سایر لامپ های معمولی است.

انواع لامپ فروسرخ

فواید لامپ مادون قرمز

در ادامه به مزایای استفاده از این محصول می پردازیم.

 • به کارگیری از این لامپ به دلیل تابش مستقیم حرارت، موجب خشک شدن کف سالن ها و کاهش بیماری های حاصل از رطوبت می شود.
 • به دلیل ایجاد گرمای مطلوب برای جوجه ها، سوخت و ساز آنها زیاد شده و ضریب تبدیل افزایش می یابد.
 • استفاده از این محصول نیاز به تأمین اکسیژن اضافی نداشته و اکسیژن سالن یا محیط را کاهش نمی دهد.
 • هزینه نگهداری لامپ مادر مصنوعی کمتر بوده و تمیز نمودن آن به آسانی انجام می پذیرد.
 • از دیگر مزایای این محصول می توان به توزیع دما به صورت مناسب اشاره کرد.

مزایای لامپ مادون قرمز

مضرات اشعه مادون سرخ

تابش اشعه مادون قرمز تنها 4 سانتی متر به بدن انسان نفوذ می کند. در نتیجه خطرات اصلی در معرض تابش این اشعه، برای پوست و چشم است. در ادامه به برخی از عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض اشعه فروسرخ می پردازیم.

 1. افزایش مدت زمان قرار گرفتن در معرض اشعه مادون سرخ موجب افزایش تولید هورمون MMP-1 در بدن انسان می شود. این هورمون یک عامل ایجاد پیری پوست است و باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست می شود. لازم به ذکر است که تقریباً 65 درصد از اشعه فروسرخ که به بدن انسان می رسد، قبل از جذب به سلول های پوست نفوذ می کند.
 2. عدسی چشم نسبت به اشععه مادون سرخ بسیار حساس است و اشعه مادون قرمز می تواند به پروتئین های حیاتی که عملکرد طبیعی عدسی را تسهیل می کنند، آسیب رسانده و وضوح بینایی را کاهش دهد.

مضرات اشعه مادون قرمز

بهترین برندهای لامپ مادون قرمز

شرکت های تولیدکننده محبوبی به تولید این محصول پرداخته اند. در ادامه به معرفی برندهای معتبر تولیدکننده این محصول اشاره خواهیم کرد.

لامپ مادون قرمز فیلیپس

شرکت فیلیپس در سال 1891 توسط جرارد فیلیپس در شهر آیندهوون تأسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر آمستردام کشور هلند واقع شده است. شرکت فیلیپس یک برند محبوب تولیدکننده انواع تجهیزات روشنایی است و ئر حوزه های دیگر مانند تولید لوازم خانگی، سامانه های پزشکی و ... فعالیت می کند. از برترین لامپ تولیدشده توسط این برند می توان از لامپ مادون قرمز 60 وات  نام برد.

لامپ نور مادون قرمز

شرکت نور به عنوان یکی از برترین تولدکننندگان تحهیزات روشنایی در کشور است. کلیه محصولات تولیدشده این برند از پروانه کاربرد علامت استاندارد ایران و اروپا برخوردار است. این برند با عرضه محصولات با کیفیت و مقرون به صرفه توانسته است اطمینان خاطر مشتریان را جلب کتد. این شرکت به تولید انواع لامپ های فروسرخ در پایه های گوناگون پرداخته است. از برترین لامپ تولید شده توسط این شرکت می توان به لامپ مادون قرمز 50 وات نور اشاره کرد.

قیمت لامپ مادون قرمز

این لامپ ها براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. توان لامپ، نوع سرپیچ، نوع تکنولوژی،و ... در قیمت لامپ فروسرخ تأثیرگذار هستند. برند لامپ نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

خرید لامپ مادون قرمز

برای خرید لامپ مادون قرمز می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با مراکز فروش لامپ مادون قرمز ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ مادون قرمز و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع لامپ


توان