ثبت فروشگاه

لامپ اف پی ال (FPL)

لامپ اف پی ال (FPL) جهت روشنایی منازل و محل کار مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ FPL مخفف عبارت Fluoescent Parallel Lamp و به معنای لامپ فلورسنت موازی است. این لامپ ها یک جایگزین بسیار مناسب برای لامپ های رشته ای، مهتابی و قدیمی هستند. این محصول برای نصب و روشن شدن، نیازی به بالاست ندارد و به راحتی با برق شهری کار می کند. همچنین لامپ اف پی ال بدون ترانس است به همین دلیل این لامپ ها از روشنایی و طول عمر بالاتری برخوردار هستند.

در ساختار این گونه لامپ ها از هیت سینک آلومینیومی استفاده شده است که حرارت را از داخل لامپ به خارج آن هدایت می کند. سرپیچ این نوع لامپ ها معمولاً 2G11 است. این لامپ ها اغلب در توان های 18 وات و 36 وات به فروش می رسند و در پنل های سقفی کاربرد فراوانی دارند.

لامپ اف پی ال (FPL)

نحوه تولید نور لامپ FPL

نحوه تولید روشنایی این گونه لامپ ها به گونه ای است که ابتدا ولتاژ به دو سر لامپ اعمال می شود و این فرآیند موجب داغ شدن گاز آرگون یا نئون درون لامپ می شود. سپس مقدار کمی از جیوه که در ساختار این لامپ ها به کارگیری شده است، به حالت بخار در می آید و عبور جریان برق از ولتاژ، دو رشته درون لامپ را گرم می کند. لازم به ذکر است که رشته های به کارگیری شده درون این لامپ ها، پوشیده از موادی هستند که پس از گرم شدن از خود الکترون آزاد می کنند. سپس الکترون های آزاد شده به بخار جیوه برخورد کرده و آنها را تحریک می کنند. طی این فرآیند اتم های جیوه به سرعت به حالت اولیه خود برمی گردند و اشعه فرابنفش آزاد می کنند. در نتیجه با برخورد اشعه فرابنفش به لایه فسفر که سطح داخلی این گونه لامپ ها را پوشانده است، نور سفید تولید می شود.

مزایای لامپ FPL

استفاده از این لامپ ها از مزایای قابل توجهی برخوردار است. در ادامه به ویژگی های این گونه لامپ ها می پردازیم.

 • شکل ظاهری مناسبی دارند.
 • راندمان و بهره نوری بسیار بالایی دارند.
 • نسبت به لامپ های رشته ای عملکرد بهتری دارند.
 • طول عمر بالایی داشته و به طور میانگین 8000 ساعت عمر می کنند.
 • در مقایسه با نسل قدیمی لامپ های مهتابی، کم مصرف تر بوده و کارکرد بهینه ای دارند.
 • دارای رنگ های متنوع آفتابی، مهتابی و آفتابی ملایم و همچنین دامنه دمای رنگی مناسبی هستند.
 •  قابلیت کارکردن با ترانس های الکترونیکی و القایی قدیمی را دارند و از نصب سریع و آسانی برخوردار هستند.
 • به دلیل این که در ساخت انواع لامپ اف پی ال از فسفر کمتری در مقایسه با لامپ های کم مصرف استفاده شده است، در نتیجه با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند.

مزایای لامپ FPL

معایب لامپ FPL

مزایای استفاده از لامپ های FPL از معایب آن بیشتر است. با این حال این لامپ ها معایبی نیز دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 • پخش روشنایی این لامپ ها در فضای سرد کاهش یافته و افت نور پیدا می کنند.
 • ساطع کردن اشعه فرابنفش به میزان کم، از دیگر نقاط ضعف این لامپ ها به شمار می آید.
 • این لامپ ها پس از چندبار خاموش و روشن شدن دچار مشکل شده و از کارکردن و تولید نور باز می مانند.
 •  در ساختار این لامپ ها از فلز جیوه استفاده شده است. جیوه فلز مایع سمی است و در اثر شکستن لامپ، بخار جیوه در فضا پخش می شود که برای سلامتی انسان مضر است.

کاربرد لامپ FPL

این لامپ ها جهت روشنایی محیط های گوناگون مانند:

 • منازل و واحدهای مسکونی
 • فروشگاه ها، رستوران ها و هتل ها
 • اداره ها، مراکز تجاری و موزه ها
 • بیمارستان ها، سالن های همایش و ... کاربردی بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد لامپ FPL

تفاوت لامپ های FPL با سایر لامپ ها

لامپ های FPL نسل جدیدی از لامپ های مهتابی هستند. تنها تفاوت این دو محصول در داشتن ترانس است و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، در ساختار لامپ های FPL ترانس به طورکلی حذف شده است. حذف ترانس از این محصول موجب شده است که این لامپ ها از روشنایی و طول عمر بالاتری برخوردار باشند.

همچنین تنها تفاوت لامپ های FPL با لامپ های PLL در این است که در ساختار لامپ PLL از فناوری ال ای دی به جای گازهای مضر فلورسنت، بهره گیری شده است. لازم به ذکر است که امروزه لامپ PLL جایگزین لامپ های FPL شده اند.

لامپ اف پی ال ال ای دی

لامپ اف پی ال LED جایگزین مناسبی برای لامپ های مهتابی و فلورسنتی هستند. لامپ FPL LED با حذف اشعه فرابنفش به خوبی توانسته است جای لامپ های قدیمی اف پی ال را بگیرد. لامپ های FPL از نوع ال ای دی به راحتی بر روی قاب خود نصب می شوند و از طول عمر بالایی برخوردار هستند. همچنین این لامپ ها هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهند. نوع ال ای دی این گونه لامپ ها بسیار کم مصرف بوده و به دلیل بازده نوری زیاد جایگزین مناسبی برای لامپ های قدیمی تر مانند لامپ های فیلامنتی و رشته ای هستند.

لامپ اف پی ال ال ای دی

نکات مهم در نصب و استفاده از لامپ FPL

 1. پیش از نصب و استفاده از این محصولات باید به این نکته توجه داشت که لامپ FPL در محدوده ولتاژی مناسبی قرار گرفته باشد.
 2. در زمان نصب، تعمیر، تعویض و یا تمیز کردن این لامپ های، باید از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل کرد.
 3. به دلیل این که این لامپ ها از ساختاری یکپارچه ای برخوردار هستند، باید از باز کردن اجزای آن خودداری کرد.
 4. برای نصب این لامپ باید وزن آن و نوع سرپیچ را در نظر گرفت.
 5. این محصولات نباید در برابر مواد قابل اشتعال قرار بگیرند.

نکات مهم در نصب و استفاده از لامپ FPL

بهترین برندهای لامپ FPL

شرکت های بسیار زیادی به تولید این محصول پرداخته اند. در ادامه به معتبرترین برندهای تولیدکننده این محصول اشاره خواهیم کرد.

لامپ اف پی ال پارس شهاب

شرکت پارس شهاب یکی از بزرگترین و معتبرترین تولیدکنندگان انواع لامپ در ایران است. این شرکت در سال 1348 در شهر رشت تأسیس شد. از سال 1385 به بعد این شرکت اقدام به تولید انواع لامپ های ال ای دی، کم مصرف و ... نمود. محصولات تولیدشده این شرکت براساس استانداردهای ISO9001 ،ISO14001 و استاندارد ملی ایران تولید و به بازار عرضه می شوند. این برند نیز به تولید انواع لامپ FPL در توان ها و سرپیچ های گوناگون می پردازد.

لامپ اف پی ال بروکس

این شرکت یکی از پیشرفته ترین برندهای تولیدکننده تجهیزات روشنایی است و از سال 1393 فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرد. این شرکت در شهرهای گوناگون نمایندگی داشته و دفتر مرکزی آن در تهران است. این شرکت نیز از تولیدکنندگان معتبر لامپ های FPL بوده و این محصول را در انواع گوناگون توان و سرپیچ ها تولید و به بازار ارائه می کند. لامپ اف پی ال 18 وات از لامپ های تولید شده این برند است.

برندهای دیگری مانند لامپ اف پی ال ایران زمین، نمانور، آوا، ساروز، درنا برق ایرانیان و ... از برندهای معتبر تولیدکننده این کالا به شمار می آیند.

قیمت لامپ اف پی ال (FPL)

این لامپ ها براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. توان لامپ، نوع سرپیچ، نوع تکنولوژی و ... در قیمت لامپ FPL تأثیرگذار هستند. برند لامپ نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. برای اطلاع از قیمت لامپ اف پی ال 36 وات با مراجعه به سایت راندنو با فروشندگان این محصول ارتباط برقرار نمایید.

خرید لامپ اف پی ال (FPL)

برای خرید لامپ اف پی ال می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ اف پی ال FPL و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


توان