ثبت فروشگاه

لامپ گازی

لامپ گازی یا لامپ HID (لامپ تخلیه الکتریکی)، یکی از انواع لامپ است که در انگلیسی به آن HID یا High Pressure Intenity Discharge گفته می‌شود. با ورود این لامپ‌ها به بازار، لامپ‌های فلورسنت و رشته‌ای جای خود را به این لامپ‌ها دادند. لامپ‌های تخلیه الکتریکی براثر گذشتن الکترون‌های پرانرژی از داخل گاز، نور تولید می‌کنند. حجم نوری که لامپ گازی خیابانی تولید می‌کند بین 50 تا 100 لومن بر وات است. همچنین مقدار شار نوری لامپ‌های تخلیه الکتریکی از لامپ‌های رشته ای بیشتر است. لامپ‌های HID در توان‌های 70، 125، 160، 250، 400، 500 و 1000 وات تولید و به بازار عرضه می‌شوند. ترانس لامپ‌های تخلیه گاز در دو مدل ترانس مغناطیسی و ترانس الکترونیکی به بازار عرضه می‌شوند.

این لامپ‌ها جهت روشنایی انواع مراکز و ساختمان‌های تجاری، جاده‌ها و خیابان‌ها کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این لامپ‌ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند و نوع چراغ آن‌ها باید به گونه‌ای باشد تا گرمای تولید شده، آن را دچار آسیب نکند. میزان مصرف لامپ گازی از لامپ فلورسنت فشرده بیشتر اما از لامپ رشته‌ای کمتر است. لامپ‌های HID براساس کاربرد به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  • لامپ گازی بخار جیوه: در ساخت این نوع از لامپ‌ها، از گاز جیوه استفاده شده است. نوری که این لامپ ارائه می‌دهد، سفید رنگ است. این لامپ‌ها جهت روشنایی‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عملکرد لامپ بخار جیوه به گونه‌ای است که با عبور جریان برق از جیوه داخل حباب، نور تولید می‌کند. لامپ بخار جیوه خود در دو نوع لامپ گازی مستقیم و لامپ بخار جیوه و گازی ساده تقسیم می‌شود. این لامپ‌ها از بهره نوری بالایی برخوردار هستند و به صورت حبابی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. گفتنی است که این لامپ‌ها در توان‌های 125 تا 500 وات به بازار عرضه می‌شوند. لامپ‌های گازی بخار جیوه جهت روشنایی اتوبان‌ها، بانک‌ها، سالن‌های ورزشی، کارخانه‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • لامپ گازی بخار سدیم: این نوع از لامپ‌ها جزو لامپ‌های اقتصادی بوده و جهت روشنایی اتوبان‌ها و جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ساختار این لامپ، از بخار سدیم به کارگیری شده است. لامپ بخارسدیم نیز در دو نوع کم فشار و پرفشار تولید و به بازار عرضه می‌شوند. لامپ بخارسدیم گازی به لامپ گازی زرد مشهور است و نوع پرفشار آن از محبوبیت بیشتری برخوردار است. لازم به ذکر است که این لامپ‌ها در محدوده توانی 35 تا 1000 وات تولید و به بازار عرضه می‌شوند.
  • لامپ گازی متال هالید: لامپ‌های گازی متال هالید به لامپ خیاری نیز شهرت دارند. این دسته از لامپ‌های گازی، عملکردی مانند لامپ بخار جیوه گازی دارند، با این تفاوت که در ساختار آن‌ها در کنار گاز، مقداری نمک هالوژنی نیز قرار گرفته است. نمک‌های هالوژنی موجب افزایش بهره نوری و ایجاد نوری خوش رنگ‌تر می‌شوند. رنگ نوری این لامپ‌ها سفید بوده و از پرکاربردترین نوع لامپ‌های گازی به شمار می‌آیند. این لامپ‌ها در محدوده توان 20 تا 2000 وات تولید می‌شود. این لامپ متال هالید در مکان‌هایی همچون کارخانه‌ها، سالن‌های اجتماعات، استادیوم‌های ورزشی، انبارها و سالن‌ها، معابر شهری و دیگر موارد، بیشترین کاربرد را دارد. رنگ نور لامپ‌های متال هالید زرد بوده و با گذشت زمان و پس از تبخیر متال هالید، به زمینه سفید رنگ تغییر می‌کند.

این لامپ‌ها براساس فشار گاز به دو دسته کم فشار و پر فشار تقسیم می‌شوند.

  • لامپ گازی کم فشار: این لامپ‌ها از بهره نوری بالایی برخوردار است و جهت استفاده در روشنایی منازل گزینه مناسبی هستند.
  • لامپ گازی پر فشار: لامپ‌های تخلیه گاز فشار قوی حاوی گازهایی مانند آرگون، زنون، نئون، کریپتون، جیوه، سدیم و غیره هستند که تخت فشار داخل لامپ پرشده‌اند.

قیمت لامپ گازی

این لامپ‌ها براساس ویژگی‌هایی که دارند، از قیمت‌های متنوعی در بازار برخوردار هستند. توان لامپ، نوع سرپیچ، رنگ نور، بهره نوری و دیگر موارد در قیمت لامپ گازی تأثیرگذار هستند. برند لامپ نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلاً قیمت لامپ گازی 1000 وات کمتر از لامپ با توان 800 است.

خرید لامپ گازی از راندنو

برای خرید لامپ گازی 250 وات می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ گازی 500 وات و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


نوع لامپ


توان