ثبت فروشگاه

لامپ گازی

لامپ گازی یا لامپ تخلیه الکتریکی، یکی از انواع لامپ است که با نام لامپ HID (High Pressure Intenity Discharge) نیز شناخته می شود. حجم نوری که لامپ گازی تولید می کند، بین 50 تا 100 لومن بر وات است و مقدار شار نوری لامپ های گازی از لامپ های رشته ای بیشتر می باشد. لامپ های گازی در توان های 70، 125، 160، 250، 400، 500 و 1000 وات عرضه می شوند.

ساختار لامپ گازی

لامپ گازی از یک شیشه تشکیل شده است که دو الکترود از جنس فلز درون آن قرار گرفته و فاصله میان این الکترودها با یک نوع گاز پر شده است. این گاز می تواند از نوع زنون، آرگون، جیوه، نئون، سدیم و یا متال هالید باشد. لامپ های گازی همانند لامپ های فلورسنت، برای تنظیم میزان توانی که به لامپ وارد می شود، از یک بالاست و یا ترانس استفاده می کنند. این بالاست می تواند از نوع مغناطیسی و یا الکترونیکی باشد.

مزایای استفاده از لامپ های گازی

 1. این لامپ ها بازده نوری خوبی داشته و محیط گسترده ای را روشن می کنند.
 2. طراحی لامپ های خیاری به گونه ای است که دوام و طول عمر بسیار بالایی داشته باشند. لامپ های استوانه ای حدود 24000 ساعت طول عمر دارند.
 3. محدوده کاربرد این لامپ ها بسیار وسیع بوده و از آن ها می توان در روشنایی پارک ها، معابر و خیابان ها، میادین، فروشگاه ها و فضاهای وسیع مانند ورزشگاه ها استفاده کرد.
 4.  بازده نوری این لامپ ها نسبت به سایر لامپ ها بسیار بیشتر است و نوع چراغ آن ها باید به گونه ای باشد تا گرمای تولیدشده، آن را دچار آسیب نکند. 
 5. رنگ نوری که لامپ های تخلیه گاز تولید می کنند، به رنگ نور طبیعی نزدیک است.
 6. حباب استفاده شده در این لامپ ها از کیفیت خوبی برخوردار بوده و دارای تنوع ظاهری بالایی می باشد.
 7. زمان راه اندازی لامپ گازی کوتاه است.
 8. نصب این گونه لامپ ها ساده بوده و نیاز به دانش خاصی ندارد.
 9. لامپ های گازی دارای سرپیچ های متنوعی هستند.

انواع لامپ گازی

 • لامپ گازی بخار جیوه: در ساخت این نوع از لامپ های گازی، از گاز جیوه استفاده شده است. نوری که این لامپ ارائه می دهد، سفید رنگ است. عملکرد این لامپ به گونه ای است که با عبور جریان برق از جیوه داخل حباب، نور تولید می شود. لامپ بخار جیوه خود در دو نوع لامپ بخار جیوه مستقیم و لامپ بخار جیوه ساده تقسیم می شود.
 • لامپ گازی بخار سدیم: این لامپ گازی در ساختار خود از بخار سدیم استفاده کرده است و خود به دو نوع بخار سدیم کم فشار و بخار سدیم پر فشار تقسیم می شود. این نوع لامپ، به لامپ گازی زرد نیز مشهور می باشد.
 • لامپ گازی متال هالید: این دسته از لامپ های گازی، عملکردی مانند لامپ گازی بخار جیوه دارند، با این تفاوت که در ساختار آن ها در کنار گاز، مقداری نمک هالوژنی نیز قرار گرفته است. نمک های هالوژنی موجب افزایش بهره نوری و ایجاد نوری خوش رنگ تر می شوند. این لامپ، پرکاربردترین نوع لامپ های گازی است و در محدوده توان 20 تا 2000 وات تولید می شود. لامپ گازی متال هالید در مکان هایی همچون کارخانه ها، استادیوم های ورزشی، انبارها و سالن ها، معابر شهری و ...، بیشترین کاربرد را دارد.

از بهترین تولیدکنندگان لامپ های گازی در ایران می توان به برندهایی نظیر لامپ نور، اسرام ایران، نور صرام پویا، پارس شهاب، پارس و ... اشاره کرد.

برای مشاهده قیمت لامپ گازی می توانید به راندنو مراجعه کنید و ویترین هزاران کالای برقی را مشاهده کرده و بدون واسطه از فروشندگان عضو در راندنو خرید کنید.

لیست مقایسه

برند