ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل ابزار دقیق چیست؟

کابل ابزار دقیق یکی از انواع کابل برق است که با هادی خشک و مفتول به بازار عرضه می شود. در صنایع مختلف همچون پتروشیمی، صنایع دفاعی، نظامی، هوافضا، سیستم های نفتی، صنایع غذایی و ... از این نوع کابل استفاده می شود. در این صنایع، سنجش پارامترهایی همچون حجم سیالات، چگالی، جریان، دما و ... امر بسیار مهمی است.

برای کنترل این پارامترها، از تجهیزات و مبدل های الکتریکی همچون سنسور، ترموکوپل، ترانسمیتر، شیرهای کنترل و ... استفاده می شود. برای انتقال این مقادیر به کابل هایی نیاز است که با تمامی سیستم های اندازه گیری تناسب داشته باشند. به همین دلیل، وجود کابل های ابزار دقیق بسیار ضروری است و بدون وجود آن ها، اندازه گیری و کنترل پارامترها بی فایده خواهد بود.  

وظیفه این کابل ها در صنایع مختلف بسیار مهم است. به همین دلیل این کابل ها نباید دچار خرابی و یا اتصال نادرست شوند و لازم است که به صورت مداوم و دوره ای مورد ارزیابی قرار بگیرند.

ساختار کابل ابزار دقیق

ساختار این کابل ها بسیار متنوع است و به گونه ای تولید می شود که در برابر نویز، اختلالات الکترومغناطیسی، تأثیرات کابل های هم جوار، امواج مغناطیسی و ... مقاوم باشد. زیرا وجود این اختلال ها سبب می شود تا فرایند اندازه گیری و کنترل با مشکل مواجه شود و پارامترهای مورد نظر، مقادیر دقیقی نداشته باشند.

این کابل دارای هادی از جنس مس است که توسط یک لایه محافظ پوشیده می شود. این لایه از دریافت نویز و اختلالات الکترومغناطیسی جلوگیری می کند. علاوه بر این، یک شیلد آلومینیومی نیز در ساختار آن ها به کار رفته است. به دور کل زوج ها نیز یک لایه عایق PVC و یا PI کشیده شده است. کابل ابزار دقیق شیلددار از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است. رنگ کابل ابزار دقیق اغلب طوسی رنگ است.

این کابل برخلاف کابل برق، تنها حامل جریان در سطوح ولتاژی پایین و سیگنال هایی با جریان کم است. این ولتاژ معادل 300 ولت است. علاوه بر این، این کابل ها دارای تعداد رشته های زیادتری نیز هستند. سایز این رشته کابل ها اغلب کمتر از 4 میلی متر مربع است. این کابل ها معمولاً به صورت دو به دو، سه به سه و یا چهار به چهار به دور هم پیچیده شده اند و دارای لایه های کنترل کننده از نوع EMI هستند.

انواع کابل ابزاردقیق

این کابل ها براساس استاندارد BS5308، دارای دو نوع روکش مختلف هستند:

کابل ابزار دقیق پلی اتیلن

 این کابل ها به سه نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

 • کابل P1T1: این کابل ها به عایق پلی اتیلن مجهز شده اند اما هیچگونه محافظ مکانیکی و یا آرمور ندارند و اغلب در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • کابل P1T2: این محصولات علاوه بر عایق پلی اتیلن، به آرمور و محافظ مکانیکی نیز مجهز شده است. از کابل ابزار دقیق آرموردار می توان در محیط های آزاد و حتی به صورت دفنی در زیر زمین نیز استفاده کرد.
 • کابل P1T3: این مدل از کابل های ابزار دقیق با عایق پلی اتیلن و محافظ مکانیکی (آرمور) ارائه شده اند. علاوه بر این، در برابر مواد هیدروکربونی همچون نفت و مشتقات آن از خود مقاومت نشان می دهند. عمده کاربرد این کابل ها، در محیط های نفتی همچون تأسیسات و پالایشگاه ها است.

کابل ابزاردقیق PVC

این کابل ها در دو کلاس مختلف ساخته می شوند:

 • کابل P2T1: این کابل ابزار دقیق پی وی سی بدون محافظ مکانیکی و آرمور است و در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کابل P2T2: این کابل ها علاوه بر عایق پلی وینیل کلراید، به محافظ آرمور نیر مجهز شده اند. به همین دلیل در محیط های خارجی نیز عملکرد خوبی از خود نشان می دهند.

کابل های ابزار دقیق از نوع پلی اتیلن، دارای تحمل دمایی 90 درجه سانتی گراد هستند و کابل های PVC قابلیت تحمل دمایی 70 درجه سانتی گراد را دارند.

قیمت کابل ابزار دقیق و تولیدکننده کابل ابزار دقیق

پیش از خرید کابل ابزار دقیق باید به نکات زیر توجه کرد:

 • وزن و حجم کابل
 • مکان مورد استفاده و شرایط محیطی همچون رطوبت و دما
 • نوع تجهیزات و میزان حساسیت آن ها
 • تعداد رشته کابل
 • سطح مقطع مورد نیاز
 • نوع روکش کابل
 • برند و استانداردهای تولید

از برترین برندهای تولیدکننده این محصولات می توان به کابل ابزار دقیق ابهر و سینا، یزد، سپنتا، مشهد، سیمیا و ... اشاره کرد. برای خرید و مشاهده قیمت انواع کابل ابزار دقیق می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نماینده، تولیدکننده و مرکز فروش کابل ابزار دقیق لاله زار و دیگر نقاط در ارتباط باشید.

تعداد رشته


برند