ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل جوش

کابل جوش یکی از انواع کابل انتقال نیرو است. کابل جوشکاری از مهم ترین تجهیزات در فرایند جوشکاری محسوب می شود. به کمک این کابل ها می توان جریان را از دستگاه جوش به سمت انبرهای جوشکاری هدایت کرد. این کابل ها وظیفه تأمین نیروی الکتریکی مورد نیاز برای دستگاه جوش را برعهده دارند.
 کیفیت کابل جوش نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا کارکرد دستگاه جوش، مصرف انرژی و بسیاری از عوامل دیگر به کیفیت این کابل ها بستگی دارد. 
این نوع کابل ها در کلاس هایی به بازار عرضه می شوند که هر کدام از آن ها کیفیت مختلفی دارد. بیشترین کاربرد این کابل ها در کارخانه های کشتی سازی، اتومبیل سازی، نوار نقاله و سیستم های حمل و نقل است.

روکش کابل جوشکاری

کابل های جوش از دو بخش هادی و روکش یا ژاکت عایق تشکیل شده اند. این کابل ها در روکش های مختلفی به بازار عرضه می شوند. این روکش ها می بایست از لحاظ مکانیکی و فیزیکی مقاومت بالایی داشته باشند. هم چنین خواص الکتریکی آنها نیز باید استاندارد باشد. بهترین کابل جوش، کابلی است که در برابر تنش های مکانیکی، فرسایش، شوک، پارگی و سایش از خود مقاومت نشان دهد. روکش نهایی این محصولات اغلب به رنگ مشکی و یا قرمز است.
این کابل ها در سه نوع روکش زیر به بازار عرضه می شوند:

 کابل پی وی سی

روکش این کابل ها از جنس PVC است و مقاومت آن ها زیاد است. این محصولات از پرکاربردترین کابل های جوشکاری موجود در بازار هستند.

  کابل  TPR

کابل هایی که از آمیزه های TPR در ساخت آنها استفاده شده است، کیفیت خوبی دارند و در برابر دما از خود مقاومت نشان می دهند. 

کابل جوش نسوز

نوعی از کابل های جوش هستند که به روکش های مقاوم در برابر حرارت مجهز شده اند. این روکش ها از جنس لاستیک هستند. کابل جوش نسوز در سیستم هایی که امکان افزایش دما در آن ها وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فنی کابل جوشکاری

  1.  کابل جوشکاری باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشد تا افرادی که از آن استفاده می کنند، آزادی عمل داشته باشند و کار با آن ها ساده باشد. 
  2. این نوع کابل ها باید قابلیت انتقال جریان با افت ولتاژ کم را داشته باشند. میزان افت ولتاژ مجاز در فرایند جوشکاری 4 ولت است.
  3. ابن کابل ها باید در برابر سایش، کشش و دیگر عوامل محیطی مقاومت داشته باشند.
  4. کابل جوشکاری باید به گونه ای ساخته شده باشد که در حین جوشکاری گرم نشود. گرم شدن بیش از حد این کابل ها سبب آسیب دیدن خود کابل و دستگاه های متصل به آن می شود. هم چنین ایمنی آن پایین می آید و احتمال آتش سوزی افزایش پیدا می کند.

سایز کابل جوشکاری

کابل های جوشکاری دارای استاندارد انحصاری خود هستند. این کابل هم می توانند روکش PVC و هم روکش TPR داشته باشند.

کابل جوشکاری 12

این کابل یک رشته کابل افشان جوشکاری با سطح مقطع 25 میلی متر مربع دارد. در حقیقت کابل 12، کابل جوشکاری 25*1 است.

کابل جوشکاری 14

این کابل دارای یک رشته مسی افشان جوشکاری با سطح مقطع 35 است. در حقیقت کابل 35*1، کابل جوشکاری سایز 14 است.

کابل جوشکاری 16

این کابل دارای یک رشته مسی افشان به سطح مقطع 50 میلی متر مربع است. در حقیقت کابل جوشکاری 16، کابل 50*1 است.

کابل جوش 18

این کابل یک رشته مسی با سطح مقطع 70 میلی متر مربع دارد. در اصل کابل جوش 18 همان کابل جوش 70*1 می باشد.

عوامل مؤثر بر قیمت کابل جوش

عوامل مختلفی بر روی قیمت کابل جوش تأثیرگذار هستند. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد:

  • جنس هادی کابل جوش: کابل های جوشکاری در دو نوع هادی مسی و آلومینیومی به بازار عرضه می شوند. کابل جوشکاری مسی دارای قیمت بیشتری نسبت به کابل آلومینیومی جوشکاری است. 
  •  قطر سطح مقطع کابل: همان طور که پیش تر گفته شد، کابل های جوش دارای سطح مقطع های مختلفی هستند. یکی از عوامل مؤثر در قیمت کابل جوش قطر کابل است. هر چه سطح مقطع کابل بیشتر باشد، میزان فلز آن نیز بیشتر است، در نتیجه کابل قیمت بیشتری دارد.
  • کیفیت و شرکت تولیدکننده کابل: این کابل ها مهم ترین وظیفه در فرایند جوشکاری و دیگر عملیات مربوط به آن را برعهده دارند. به همین دلیل باید از مرغوبیت کافی برخوردار باشند. ساخت کابل جوش باید در کارخانه های مجهز صورت بگیرد. 

خرید کابل جوشکاری افشان

پیش از خرید این محصولات بهتر است به عوامل زیر توجه شود: 

  •  طول کلی مدار: طول مدار برابر است با میزان مسافتی که نیروی الکتریکی طی می کند تا به دستگاه جوش برسد. توجه به طول این مسیر، پیش از خرید کابل های جوشکاری بسیار مهم است.
  • توان خروجی مجاز: میزان نیرویی که دستگاه جوش قادر به تولید آن است، معادل توان خروجی است. مطابق این مقدار می بایست کابل مناسب را خریداری کنید. 

در حال حاضر بسیاری از کارخانه های سیم و کابل سازی در ایران به تولید این محصولات می پردازند. بهترین مارک کابل جوشکاری مربوط به کارخانه پارس، کابل جوش اردستان، افشان ایران، وینر، نیوتون پاور، دلتا، سیمیا، پارسیان، کمان و ... است. جهت خرید و مشاهده لیست قیمت کابل جوشکاری می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و از این طریق با فروشندگان و نمایندگان محصول به طور مستقیم در ارتباط باشید.

سطح مقطع


تعداد رشته


نوع هادی


ولتاژ


برند