ثبت فروشگاه

کابل جوش

کابل جوش یکی از انواع کابل انتقال نیرو است. کابل جوشکاری از مهم ترین تجهیزات در فرایند جوشکاری محسوب می شود. به کمک این کابل ها می توان جریان را از دستگاه جوش به سمت انبرهای جوشکاری هدایت کرد. به همین دلیل اولین گام در فرایند جوشکاری، خرید کابل جوش مناسب است. این کابل ها وظیفه تأمین نیروی الکتریکی مورد نیاز برای دستگاه جوش را برعهده دارند. عمدتاً این نوع کابل ها دارای نرخ ولتاژ 600 ولت هستند که تا 100 ولت بیشتر از آن نیز قابل افزایش است. کابل های مناسب دستگاه جوش به انعطاف پذیری و دوام بالا شهرت دارند. این کابل ها مدام روی سطوح زبر کشیده می شوند، به همین دلیل باید دوام بالایی داشته باشند. قیمت کابل جوش نیز به عوامل محتلفی همچون جنس روکش، نوع عایق و دیگر موارد بستگی دارد.

کیفیت این کابل نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا کارکرد دستگاه جوش، مصرف انرژی و بسیاری از عوامل دیگر به کیفیت این کابل ها بستگی دارد. این نوع کابل ها در کلاس هایی به بازار عرضه می شوند که هرکدام از آن ها کیفیت های مختلفی دارند. بیشترین کاربرد کابل جوشکاری در هنگام جوشکاری دستی و اتوماتیک و در کارخانه های کشتی سازی، اتومبیل سازی، نوار نقاله، سیستم های حمل و نقل و ... است. برخی از کابل جوش های باکیفیت در برابر سوختگی صنعتی، بریدگی، نشت روغن، نشت رطوبت و دیگر عوامل مقاوم هستند.

کابل جوش استاندارد کابلی است که از هادی های مسی ساخته شده باشد. اما برخی از شرکت های تولیدکننده این کابل ها را با هادی های آلومینیومی به بازار عرضه می کند. کابل آلومینیومی جوش انعطاف پذیری کمتر و قیمت پایین تری دارد.

کابل جوش

روکش کابل جوشکاری

کابل دستگاه جوش دارای دو بخش هادی و روکش یا ژاکت عایق است. یک لایه عایق حرارتی نئوپرن در ساختار این کابل ها به کار رفته است که از کابل در دماهای 90 و حتی 150 درجه سانتی گراد محافظت می کند. این کابل ها در روکش های مختلفی به بازار عرضه می شوند. روکش این کابل ها یک نوع ترموست است، به این دلیل که این روکش ها باید از لحاظ مکانیکی و فیزیکی مقاومت بالایی داشته باشند. هم چنین خواص الکتریکی آنها نیز باید مطابق با استاندارد باشد.

بهترین کابل دستگاه جوش، کابلی است که در برابر تنش های مکانیکی، فرسایش، شوک، پارگی و سایش از خود مقاومت نشان دهد. روکش نهایی این محصولات اغلب به رنگ مشکی و یا قرمز است.

روکش کابل جوشکاری

 

مشخصات فنی کابل دستگاه جوش

 1.  کابل دستگاه جوش باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشد تا افرادی که از آن استفاده می کنند، آزادی عمل داشته باشند و کار با آن ساده باشد. 
 2. این نوع کابل ها باید قابلیت انتقال جریان با افت ولتاژ کم را داشته باشند. میزان افت ولتاژ مجاز در فرآیند جوشکاری 4 ولت است.
 3. این کابل ها باید در برابر سایش، کشش و دیگر عوامل محیطی مقاومت داشته باشند.
 4. کابل دستگاه جوش باید به گونه ای ساخته شده باشد که در حین جوشکاری گرم نشود. گرم شدن بیش از حد این کابل ها سبب آسیب دیدن خود کابل و دستگاه های متصل به آن می شود. هم چنین ایمنی آن پایین می آید و احتمال آتش سوزی افزایش پیدا می کند.

مشخصات فنی کابل دستگاه جوش

سایز کابل مناسب جوشکاری

کابل های مخصوص جوشکاری دارای استاندارد انحصاری مخصوص به خود هستند. کابل جوشکاری دست دوم ممکن است استانداردهای لازم را نداشته باشد و استفاده از آن خطرناک باشد. این کابل ها در سایزها و ابعاد مختلفی به بازار عرضه می شوند.

سایز کابل مناسب جوشکاری

تفاوت کابل جوشکاری با الکترود

الکترود یک مفتول است که از یک پوشش ضخیم در ساختار آن استفاده شده است و انعطاف پذیری آن بسیار کم است. اما کابل مناسب جوشکاری منعطف و عایق برق است. مقاومت کابل مناسب جوشکاری بیشتر از الکترود است و به دلیل عایق بودنش در برابر گرما و رطوبت، عملکرد بسیار خوبی از خود ارائه می دهد.

تفاوت کابل جوشکاری با الکترود

کاربرد کابل جوشکاری

 • جوشکاری و اتصالات قطعات
 • صنایع اتومبیل سازی
 • صنایع کشتی سازی
 • صنایع حمل و نقل

جوشکاری با روش های مختلفی صورت می گیرد. به عنوان مثال در جوشکاری اتمی هیدروژنی، جوشکاری قوس کربنی، جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری با پوشش فلزات، جوش مقاومت  و جوشکاری arc از کابل جوش استفاده می شود.

نکات ایمنی کابل برق جوشکاری

 • هنگامی که قصد دارید برای افزایش طول از چند کابل متصل به هم استفاده کنید، باید محل اتصال کابل به الکترود و زمین به خوبی عایق شده باشند.
 • در هنگام انجام کار جوشکاری کابل ها باید از خطرات احتمالی و آسیب دیدگی دور نگه داشته شوند.
 • بهتر است از کابل جوشکاری ناقص و معیوب در جوشکاری استفاده نکنید. زیرا این کار بسیار خطرناک است.
 • کابل باید در محلی تمیز نگهداری شود.
 •  

بهترین مارک کابل جوشکاری

امروزه استفاده از این نوع کابل ها در صنعت رواج یافته است. به همین دلیل بسیاری از کارخانه های سیم و کابل در ایران به تولید این محصولات می پردازند.

کابل جوش اردستان

یکی از بهترین شرکت هایی که در زمینه تولید انواع کابل دستگاه جوش فعالیت می کند، اردستان است. این شرکت به تولید کابل افشان جوشکاری می پردازد. هادی این کابل ها از مس آنیل شده انعطاف پذیر است و دمای کاری این هادی در بازه منفی 35 تا مثبت 85 درجه سانتی گراد قرار می گیرد. از جداکننده نوار پلی استر 23 میکرون در ساخت این محصول استفاده شده است و روکش نهایی آن از کامپاند لاستیکی مشکی ساخته شده است که در برابر اسید ، آب، مواد نفتی و روغنی و همچنین سرما مقاوم است.

کابل جوشکاب یزد

صنایع جوشکاب یزد به تولید کابل هایی با استاندارد ملی و بین المللی می پردازد. در ساخت کابل های جوشکاری این شرکت از هادی های مسی با انعطاف بالا استفاده شده است که در صورت نیاز قلع اندود می شوند. این کابل ها از نوار پلی استر 23 میکرون به عنوان جداکننده استفاده کرده اند. روکش نهایی این محصولات از کامپاند لاستیکی مشکی و از نوع SE4 است که از کابل در برابر عوامل محیطی محافظت می کند. این کابل ها در سایزها و انواع مختلف به بازار عرضه می شوند.

کابل جوشکاری وینر

این کابل ها انعطاف پذیری بالایی دارند و انتخاب خوبی برای دستگاه های جوش به شمار می آیند. این کابل ها در مقابل گرما و سرما از خود مقاومت نشان می دهند. از سلفون نسوز و سیم هایی با تاب بالا و استرندشده در ساختار این محصولات استفاده شده است. این کار باعث افزایش رسانایی و طول عمر این محصولات می شود. در انواع جوشکاری های با قوس الکتریکی و پلاسمایی می توان از این محصولات استفاده کرد.

کابل جوش نیوتن

از دیگر شرکت های برتر در زمینه تولید انواع کابل دستگاه جوش، شرکت نیوتن پاور است. محصولات این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند. این محصولات در سطح مقطع های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. تنوع بالای محصولات شرکت نیوتن پاور، مصرف کنندگان را از هر محصول دیگری با برند متفرقه بی نیاز کرده است.

از دیگر برندهای محبوب در زمینه تولید این تجهیزات می توان به کابل جوشکاری نور، تابش، پارس، کابل افشان ایران، دلتا، سیمیا، پارسیان، کمان و ... اشاره کرد.

قیمت کابل جوش

قیمت هر متر کابل جوشکاری به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد:

 • جنس هادی کابل دستگاه جوش: کابل های جوشکاری در دو نوع هادی مسی و آلومینیومی به بازار عرضه می شوند. کابل جوشکاری مسی دارای قیمت بیشتری نسبت به کابل آلومینیومی جوشکاری است. 
 •  قطر سطح مقطع کابل: همان طور که پیش تر گفته شد، کابل های مناسب جوشکاری دارای سطح مقطع های مختلفی هستند. یکی از عوامل مؤثر در قیمت این کابل ها، قطر کابل است. هرچه سطح مقطع کابل بیشتر باشد، میزان فلز آن نیز بیشتر است، در نتیجه قیمت کابل نسوز جوشکاری نیز بیشتر می شود.
 • کیفیت و شرکت تولیدکننده کابل: این کابل ها مهم ترین وظیفه در فرآیند جوشکاری و دیگر عملیات مربوط به آن را برعهده دارند. به همین دلیل باید از مرغوبیت کافی برخوردار باشند. مراحل ساخت کابل مناسب جوشکاری باید در کارخانه های مجهز صورت بگیرد. 

خرید کابل جوش

پیش از خرید این محصول بهتر است به نکات زیر توجه شود: 

 •  طول کلی مدار: طول مدار برابر است با میزان مسافتی که نیروی الکتریکی طی می کند تا به دستگاه جوش برسد. توجه به طول این مسیر، پیش از خرید کابل های جوشکاری بسیار حائز اهمیت است.
 • توان خروجی مجاز: میزان نیرویی که دستگاه جوش قادر به تولید آن است، معادل توان خروجی است. مطابق این مقدار می بایست کابل مناسب را خریداری کنید. 

برای خرید کابل جوش می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل جوش و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

سطح مقطع


تعداد رشته


نوع هادی


ولتاژ


برند