ثبت فروشگاه

سیم و کابل

سیم و کابل چیست و چه انواعی دارد؟ این یکی از اساسی ترین سؤالات کاربران و متخصصان در حوزه تجهیزات برقی است. سیم ها و کابل ها انواع متنوعی دارند. در ادامه به آشنایی با سیم کابل می پردازیم. همچنین پس از معرفی انواع کابل برق و سیم، بهترین برند آن ها را نیز معرفی خواهیم کرد. پس از آن به بررسی عوامل مؤثر در قیمت سیم و کابل و نکاتی که به هنگام خرید سیم و کابل باید مورد توجه قرار بگیرد نیز، می پردازیم.

سیم و کابل

تعریف کابل و سیم برق

سیم برق و کابل برق از اساسی ترین تجهیزات در صنعت برق هستند. این محصولات به عنوان ستون اصلی در شبکه های برق و ساختمان محسوب می شوند. درواقع بدون وجود سیم و کابل انتقال انرژی الکتریکی، اطلاعات و دیگر موارد صورت نمی گیرد. 

کابل برق معمولاً از یک یا چند رشته سیم با دو عایق ساخته می شود. در صورتی که سیم برق دارای یک رشته با روکش یک لایه است. کابل و سیم برق وظیفه انتقال جریان الکتریکی بوسیله هادی را برعهده دارند.

تفاوت سیم و کابل 

 1. معمولاً کابل های برق دارای دو روکش عایق هستند ولی سیم برق یک روکش دارد و از استحکام مکانیکی کمتری نسبت به کابل برق برخوردار است.
 2. در شبکه های توزیع و انتقال برق، سیم ها بیشتر به صورت تکفاز کاربرد دارند اما کابل ها به علت قابلیت 1 رشته تا 200 رشته بودن، در شبکه های قدرت سه فاز، شبکه های فرمان یا کنترل و شبکه های مخابراتی نیز بکار می روند.
 3. سیم ها می توانند دارای عایق باشند و یا بدون عایق به شکل مفتول نیمه افشان در شبکه های ارت و آلومینیومی بکار روند. در صورتیکه کابل ها فقط به شکل روکش دار مورد استفاده قرار می گیرند.
 4. سیم های برق معمولاً دارای رنگ بندی عایقی متفاوتی هستند اما کابل های برق روکش هایی به رنگ معمولاً مشکی، قرمز (در برخی موارد قدرت) و طوسی (مخابراتی) دارند.

تفاوت سیم و کابل

انواع سیم و کابل برق

کابل های برق دسته بندی های متفاوتی دارند که در ادامه اشاره ای مختصر به آن ها شده است:

انواع کابل برق براساس نوع هادی

کابل های برق براساس نوع هادی به انواع زیر تقسیم می شوند:

کابل برق افشان

این کابل ها دارای هادی هایی معمولاً از جنس مس هستند و به شکل رشته های نازک در کنار یکدیگر قرار می گیرند. یک لایه روکش معمولاً از جنس PVC روی آنها قرار می گیرد. کابل افشان معمولاً کاربرد هوایی دارد و در صنعت ساختمان سازی از کاربرد ویژه ای برخوردار است. این کابل به علت انعطاف بالا، به کابل فلکسیبل نیز مشهور است. قیمت کابل افشان معمولاً از کابل نیمه افشان همان سایز بالاتر است.

کابل برق مفتولی 

کابل مفتولی معمولاً تا مقطع 10 میلی متر مربع یا 16 میلی متر مربع تولید می شود. این کابل دارای یک لایه مفتول و یک لایه روکش بر روی آن است. در نهایت روکش دوم نیز بر روی سیم های مفتول کشیده می شود تا به شکل کابل مفتول درآید. این کابل انعطاف پذیری کمی دارد و نسبت به کابل افشان از کاربرد کمتری برخوردار است.

کابل برق نیمه افشان

کابل های نیمه افشان در صنعت کابل و سیم کاربرد زیادی دارند. معمولاً برای ولتاژهای 300 ولت تا 32 کیلوولت و بالاتر، از این کابل ها استفاده می شود. سیم داخل این کابل ها معمولاً از مفتول های متعددی تشکیل شده است. این مفتول ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند و نسبت به کابل مفتول، انعطاف پذیری بیشتر و نسبت به کابل افشان، انعطاف پذیری کمتری دارند.

کاربرد این کابل ها معمولاً به صورت زمینی است. از این جهت به این کابل ها، کابل زمینی یا خشک نیز گفته می شود. معمولاً کابل های آلومینیوم زمینی و هوایی و همچنین کابل های مسی از سایز 10 به بالا به صورت نیمه افشان تولید می شوند.

انواع کابل برق از نظر جنس هادی و عایق

 • کابل های برق معمولاً دارای هادی مس و آلومینیوم هستند. کابل های مسی عمر طولانی تر و قدرت جریان دهی بیشتری دارند و به شکل افشان، نیمه افشان و مفتولی تولید می شوند. اما کابل های آلومینیومی طول عمر کمتری دارند. این کابل ها نسبت به کابل های مسی قابلیت جریان دهی کمتر و در عوض، قیمت به طرز چشمگیر پایین تری دارند. این کابل ها معمولاً به شکل نیمه افشان تولید می شوند.
 • جنس عایق کابل های برق معمولاً PVC و XLPE و لاستیکی یا LSZH است. کابل های افشان و هوایی دارای روکش PVC هستند و کابل های زمینی می توانند هم از جنس PVC و هم از جنس XLPE باشند.
 • کابل های آرموردار و زره دار نیز بسته به نیاز در بازار موجود هستند. این کابل ها معمولاً در مکان هایی که امکان وارد شدن ضربه و خوردگی توسط جوندگان و یا مواد اسیدی وجود دارد، بکار می روند.

انواع کابل برق از نظر جنس هادی و عایق

انواع کابل برق براساس کاربرد

کابل های برق براساس نوع کاربردی که دارند، به انواع زیر تقسیم می شوند:

 کابل فشار ضعیف و فشار متوسط

این کابل ها معمولاً به شکل افشان، مفقول و نیمه افشان مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های فشار ضعیف در ولتاژهای 300 تا 500 ولت و یا 0.6 تا 1 کیلو ولت تحمل ولتاژ دارند و بسیار پرمصرف هستند. این محصولات در صنایع ساختمان سازی، کارخانجات، سیم کشی شهری، نورپردازی و ... کاربرد زیادی دارند.

 کابل فشار ضعیف و معمولی

کابل قدرت

این کابل برق معمولاً از ولتاژ 1 کیلو ولت تا 63 کیلو ولت تولید می شود و به آن کابل فشار قوی نیز گفته می شود. در صورتیکه ولتاژ 20 کیلو ولت در اصطلاح برق به فشار متوسط مشهور است. این کابل ها می توانند از جنس مس یا آلومینیوم باشند. 

کابل فوق فشار قوی

کابل های فوق فشار قوی که به آن ها کابل EHV نیز گفته می شود، کابل هایی هستند که می توانند سطح ولتاژی بسیار بالایی را تحمل کنند. به همین دلیل از آن ها اغلب در شبکه های انتقال و توزیع برق و نیروگاه ها استفاده می شود.

کابل قدرت

کابل تلفن یا کابل مخابراتی

کابل تلفن همان کابل زوجی است و برای انتقال صدا از این کابل ها استفاده می شود. این کابل به صورت مس و آلومینیوم تولید و عرضه می شود. این کابل ها هم به شکل زمینی، مشکی رنگ و هم به شکل هوایی، طوسی رنگ ارائه می شوند. هادی این کابل ها دارای سطح مقطع 04 تا 07 است. این کابل ها که از 2 زوج تا 200 زوج تولید می شوند، می توانند دارای فویل و شیلد باشند. بدین ترتیب فرکانس و نویز کمتری به شبکه وارد می شود.

کابل خودنگهدار 

امروزه در شبکه های برق، کابل خودنگهدار جایگزین کابل های مسی بدون روکش شده است. جنس این کابل ها آلومینیوم است. این کابل ها به صورت نیمه افشان تولید می شوند. معمولاً کابل های چند رشته با یک رشته مسنجر یا نگهدارنده عرضه می شوند. این کابل ها دارای ایمنی بیشتر و قیمت بسیار پایین تری نسبت به کابل های مسی هستند. کابل خودنگهدار به شکل هوایی و بین دو تیر برق نصب می شود و هم برق منازل و هم برق روشنایی معابر را تأمین می کند.

کابل فرمان

کابل فرمان یا همان کابل کنترل وظیفه برقراری ارتباطی هوشمند میان ماشین آلات صنعتی را برعهده دارد. این کابل ها تعداد رشته های متنوعی دارند و در انواع افشان یا مفتولی تولید و عرضه می شوند. معمولاً برای شناسایی رشته سیم های کابل کنترل، بر روی آن ها شماره گذاری انجام می شود و یا رشته سیم ها با رنگ بندی جداگانه در نظر گرفته می شوند.

کابل کولری

کابل های کولری کاربرد وسیعی در صنعت برق دارند. این کابل ها معمولاً دارای روکش PVC هستند و رنگ آن ها سفید است. این کابل ها به صورت افشان و مفتولی تولید می شوند و در اغلب موارد 4 یا 5 رشته هستند. کابل 1.5*4 کولر، 1*4 کولری، 1*5 کولری و 1.5*5 کولر از پرکاربردترین این کابل ها به شمار می آیند. کابل کولر خراسان افشارنژاد، سیمیا، همدان، پرتو، افق البرز، البرز، ابهر، دامغان، کمان، پرتو صادراتی، زاگرس و مسین از بهترین برندهای سیم کولری به شمار می آیند.

کابل آنتن

سیم آنتن یا همان کابل آنتن از سری کابل های کواکسیال است. این نوع کابل وظیفه انتقال تصویر و صدا از آنتن به گیرنده را برعهده دارد. این نوع کابل ها دارای روکش PVC هستند و با رنگ سفید یا مشکی عرضه می شوند. این کابل ها معمولاً دارای مغز مس و یک لایه شیلد مس یا آلومینیوم به دور خود هستند. سیم آنتن هم می تواند دارای فویل و هم بدون فویل باشد. کابل آنتن سیمیا، کرمان، رسانا، خراسان افشارنژاد، رسانا اراک، البرز و ... از بهترین های کابل آنتن به شمار می آیند.

کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال 75 و 50 اهمی از سری کابل های هم محور هستند. معمولاً این کابل ها در انتقال صوت و تصویر کاربرد دارند. سیم آنتن از انواع متداول کابل های کواکسیال است. کابل های RG که معمولاً در انتقال تصاویر کاربرد دارند، دارای انواع RG6 و RG11 و RG59 هستند.

کابل کواکسیال

کابل ابزار دقیق و کابل فرمان

این کابل ها معمولاً در سیستم ها و صنایعی که اندازه گیری و سنجش در آن ها انجام می گیرد، بکار می روند. این کابل ها می توانند به صورت مفتول و افشان ارائه شوند. این کابل ها دارای تعداد رشته های متفاوتی نسبت به کابل های معمولی هستند و می توانند دارای شیلد و یا بدون شیلد باشند. کابل کنترل سیمیا، رسانا، زیمنس، ابهر، دامغان و ... از بهترین برندهای این نوع کابل هستند.

کابل اعلام حریق

معمولاً در تجهیزات اطفاء و اعلام حریق از این کابل ها استفاده می شود. این نوع کابل به عنوان کابل نسوز یا کابل سیلیکونی نیز شناخته می شود. کابل های اعلام حریق معمولاً دارای روکش سیلیکونی یا XLPE هستند و مغز مس آن ها در اکثر مواقع قلع اندود است. همچنین این کابل ها می توانند دارای ارت تخلیه نیز باشند. در مکان هایی که نیاز به درجه حرارت بالایی است، از نوار میکا نیز در ساختار کابل استفاده می شود. کابل اعلام حریق سیل کیبل، سیل تک، یاقوت، سیمیا و ... از بهترین برندهای موجود در بازار هستند.

کابل جوش

کابل های جوش در فرآیند جوشکاری و همچنین استفاده از دستگاه جوش، کاربرد زیادی دارند. این کابل ها معمولاً دارای مقاومت حرارتی و مکانیکی بالایی هستند و روکش این کابل ها معمولاً PVC یا لاستیکی است. این کابل ها به صورت افشان هستند و مغزی یا هادی آن ها از مس است.

کابل جوش 12، 14، 16 و 18 معمولاً در بازار موجود است. کابل جوش پارسیان، جوش کابل یزد، سیمیا و دامغان از بهترین کابل های جوش بازار به شمار می آیند.

کابل جوش

جدا از بحث کاربرد، کابل ها از نظر مسلح بودن یا غیر مسلح بودن نیز به انواعی تقسیم می شوند که در ادامه به طور مختصر به آنها اشاره شده است:

کابل زره دار

کابل زره دار دارای مقاوت و استحکام مکانیکی بیشتری نسبت به سایر کابل ها است.

کابل زره دار

زره کابل چیست

زره کابل پوششی است که به صورت مفتول و یا ورق گالوانیزه یا آلومینیوم بر روی انواع کابل و سیم قرار می گیرد. معمولاً در جاهایی که احتمال ضربه مکانیکی و جوندگی حیوانات وجود دارد، از این زره استفاده می شود. در برخی از مواقع، زره در محیط های اسیدی و یا در برخی از کابل های ضد انفجار بکار می رود. در ادامه به معرفی انواع کابل آرموردار یا مسلح پرداخته شده است:

کابل SWA

زره این کابل ها از فولاد گالوانیزه تشکیل می شود. این زره تا 85 درصد مقاوت مکانیکی را پوشش می دهد.

کابل NYRY و N2XRY

این کابل ها با زره نواری عرضه می شوند و در نوع XYR با روکش کابل XLPE موجود هستند.

کابل N2XSYRY و N2XSEYRY و NA2SYRY

زره این کابل ها به شکل سیمی پیچیده می شود. تفاوت این کابل ها با یکدیگر در نوع هادی و عایق آنها است. کابل هایی که دارای پسوند A هستند، کابل آلومینیومی و کابل های دارای پسوند X، کابل هایی با روکش XLPE به شمار می آیند.

کابل AWA و ATA

این کابل ها کابل تک رشته با روکش آلومینیومی هستند.

کابل برق شیلددار

کابل برق شیلددار یک نوع کابل است که به لایه های شیلد مجهز شده است. این کابل ها در برابر نویز و اختلالات الکترومغناطیسی از خود مقاومت نشان می دهد. شیلد این کابل ها از جنس فویل آلومینیومی و دیگر موارد است. اگر شبکه برق در کنار شبکه مخابراتی قرار گرفته است، استفاده از این کابل ها پیشنهاد می شود. 

ساختمان کابل برق

کابل برق از اجزای مختلفی تشکیل شده است. مهم ترین بخش های یک کابل، هادی، عایق و روکش کابل است. ساختمان کابل ها با هم تفاوت دارد. به عنوان مثال، ساختمان کابل مخابراتی و کابل فشار ضعیف و فشار متوسط با یکدیگر متفاوت است. نوع کاربرد کابل ها سبب می شود که جنس، شکل، تعداد رشته، سطح مقطع، نوع عایق و دیگر موارد در کابل تغییر پیدا کند و در نهایت ساختمان کابل ها با یکدیگر متفاوت شود. به طور کلی، کابل ها از بخش های اساسی زیر تشکیل شده اند:

 • هادی: هادی کابل وظیفه حمل جریان الکتریکی را برعهده دارد. هادی از جنس فلز رسانا ساخته شده است. قیمت روز سیم و کابل به قیمت هادی بستگی دارد.
 • عایق: عایق ها معمولاً از جنس پلاستیک هستند و وظیفه حفاظت از هادی و افزایش ایمنی را برعهده دارند.
 • روکش: روکش کابل ها وظیفه افزایش ایمنی و حفاظت از اجزای کابل را برعهده دارد. این روکش ها با توجه به محل استفاده کابل و کاربرد کابل، از جنس های مختلفی ساخته می شوند.

مواد اولیه سیم و کابل

سیم و کابل باید از مواد اولیه مرغوب تشکیل شده باشد. از مهمترین مواد تشکیل دهنده این تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هادی اصلی ترین بخش کابل است و باید از جنس فلزی رسانا باشد. اغلب از مس و آلومینیوم به عنوان هادی استفاده می شود.
 • عایق از موادی تشکیل شده است که جریان الکتریکی از آن عبور نمی کند. گرانول پی وی سی رایج ترین ماده ای است که در ساخت عایق به کار می رود. از بهترین عایق ها می توان به عایق پی وی سی اشاره کرد. 
 • روکش بخش نهایی سیم و کابل است و آن هم از مواد عایق تشکیل شده است. روکش ها از جنس پی وی سی، هالوژن فری، سیلیکونی، پلی اتیلن کراس، نسوز و ... می توانند باشند.

موارد ذکر شده ابتدایی ترین مواد در این محصولات هستند. برای انواع دیگر کابل به زره یا آرمور (نوار فولادی و گالوانیزه)، شیلدهای آلومینیومی، نوار PP، نوار کاغذی، قرقره های چوبی، رنگ دانه و دیگر موارد نیاز است.

سیم برق و انواع آن

سیم برق انواع متنوعی دارد. سیم ها معمولاً دارای یک هادی جریان الکتریسیته هستند که توسط آن جریان الکتریکی انتقال پیدا می کند. این هادی می تواند به صورت مس، آلومینیوم و ... باشد. سیم روکش دار دارای روکش عایق است که می تواند از جنس سیم PVC، سیم برق XLPE، سیم برق سیلیکونی و سیم برق لاستیکی باشد. پرکاربردترین انواع سیم، سیم برق با روکش PVC است.

سیم برق و انواع آن

سیم افشان

سیم افشان از تعداد زیادی هادی مسی نازک به هم تابیده شده تشکیل شده است. این سیم ها به سیم فلکسیبل یا سیم نرم نیز مشهور هستند. سیم افشان روکش دار در بازار دارای رنگ بندی متفاوتی است. معمولاً سیم ها از سایز 0.25 تا سایز 300 میلی متر مربع تولید و به بازار ارائه می شوند. سیم های افشان معمولاً دارای هادی مسی هستند و در مصارف ساختمانی و صنعتی کاربرد دارند. کاربرد سیم افشان بیشتر از سیم مفتولی و نیمه افشان است.

سیم افشان

سیم مفتولی

سیم مفتولی یکی از انواع پرکاربرد سیم برق است. این سیم ها معمولاً تا سطح مقطع 10 میلی متر مربع یا نهایت 16 میلی متر مربع تولید می شوند. سیم مفتول به سیم خشک نیز مشهور است و دارای یک رشته مفتولی با سایز مشخص است. کاربرد سیم مفتول بیشتر زمینی است و این کابل انعطاف پذیری پایینی دارد. سیم مفتولی معمولاً دارای هادی مسی است و می تواند در مقاطع پایین شکننده باشد.

سیم نیمه افشان

سیم نیمه افشان از چند رشته مفتول کنار هم تشکیل می شود. در سطح مقطع های بالاتر، سیم های مفتول جای خود را به سیم های نیمه افشان می دهند. سیم نیمه افشان می تواند دارای هادی آلومینیومی و یا مسی باشد. کاربرد سیم های نیمه افشان زمینی است و روکش آن ها می تواند XLPE ،PVC، پلی اتیلن، لاستیکی و یا سیلیکونی باشد.

سیم مسی بدون روکش

این سیم ها معمولاً در چاه های ارت کاربرد دارند. این سیم ها به صورت نیمه افشان هستند و به صورت مس خام و کیلویی به بازار ارائه می شوند. سیم مسی بدون روکش از سایز 16 الی 240 به بازار عرضه می شود.

سیم مسی بدون روکش

انواع سیم و کابل برق براساس نام اختصاری

برای نام گذاری کابل برق و سیم برق به صورت خلاصه از یک سری حروف و اعداد استفاده می شود. به کمک این سبک نامگذاری می توان از نوع سیم برق و کابل برق، مواد سازنده، نوع عایق، ساختمان کابل و کیفیت آن باخبر شد. این سبک نامگذاری از قاعده و قانون خاصی پیروی می کند. بر روی کابل چهار گروه عبارت درج می شود که هرکدام نشان دهنده بخشی از کابل است. این عبارت ها براساس استاندارد VDE آلمان مشخص می شوند.

بخش اول جنس هادی را مشخص می کند. N نشان دهنده مس بودن و NA نشان دهنده آلومینیومی بودن هادی کابل یا سیم است. بخش دوم عایق سیم یا کابل برق را مشخص می کند. Y نشان دهنده عایق PVC و 2Y نشان دهنده پلی اتیلن و 2X نشان دهنده عایق XLPE است. بخش سوم نوع قرارگیری هادی را نشان می دهد. C هادی مسی هم مرکز، CW هادی هم مرکز مسی موجی شکل و CE هادی هم مرکز بر روی هسته را نشان می دهد. حرف S نشان دهنده حفاظ مسی و SE حفاظ مسی روی هسته را نشان می دهد. در همین بخش اگر حرف H وجود داشته باشد، یعنی شیلد بر روی هادی قرار گرفته است و حرف F یعنی شیلد در برابر آب نیز مقاوم است.

اگر کابل برق مورد نظر آرموردار باشد، در بخش چهارم حروف B - F - G - R را مشاهده خواهید کرد که به ترتیب نشان دهنده زره فولادی گرد، نوار گالوانیزه مارپیچی، زره سیم فولادی تخت و زره فولادی ساده است. بخش پنجم لایه بیرونی و غلاف خارجی سیم یا کابل برق را نشان می دهد. حرف Y غلاف و عایق PVC، حرف A نشان دهنده پوشش کنفی و 2Y پوشش پلی اتیلن را نشان می دهد. در بخش ششم اگر حرف J را مشاهده کردید، یعنی کابل دارای محافظ هادی است و در غیر این صورت، حرف O نوشته شده است.

برای نشان دادن نوع هادی و سطح مقطع آن از حروف R - S - E - M استفاده می شود. این حروف به ترتیب نشان دهنده هادی افشان، هادی مفتولی، هادی مثلث شکل و هادی گرد است.

از پرکاربردترین سیم های برق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیم NYA: سیم مسی تک لایه افشان با روکش پلاستیک
 • سیم NYAF: سیم افشان با رشته های مسی به هم تابیده شده و روکش پلاستیک
 • سیم NYM: سیم مسی با عایق PVC و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و رطوبت
 • سیم Y: سیم مسی دو، سه و چهار رشته به هم تابیده شده با روکش پی وی سی

کاربرد سیم و کابل برق

بدون وجود سیم یا کابل برق بسیاری از فعالیت های روزانه متوقف می شود زیرا برق جریان پیدا نمی کند. بسیاری از صنایع، خطوط تولید، کارگاه ها، سیستم های روشنایی، فروشگاه ها و ... برای ادامه فعالیت خود به برق احتیاج دارند. به طور کلی، کابل و سیم برق وظیفه انتقال انرژی الکتریکی را برعهده دارند. این تجهیزات می توانند بخش های مختلف را به هم متصل کنند. هر سیم یا کابل وظیفه مخصوص به خود دارد. به عنوان مثال، برخی از آن ها وظیفه انتقال داده و اطلاعات میان دستگاه های مختلف را برعهده دارند.

مراحل تولید سیم و کابل

اغلب سیم و کابل های معمولی مراحل تولیدی مشابه هم دارند. به طور کلی سیم بق و کابل برق باید برای تولید مراحل زیر را پشت سربگذارند:

 1. نازک کاری: در این مرحله دستگاه نازک کن مفتول های مسی یا آلومینیومی را به قطر مورد نظر تبدیل می کند. 
 2. آنیل کردن: مفتول های نازک شده نرم و شکننده هستند. در این مرحله آنیل و بازپخت می شوند تا مقاومت آن ها افزایش پیدا کند. 
 3. استرند کردن: در این مرحله رشته های هادی به هم تابیده می شوند و فضای خالی و حفره های بین آن ها از بین می رود. 
 4. اکسترودر: سیم ها و هادی هایی که استرند شده اند، وارد دستگاه اکسترودر می شوند. این دستگاه یک لایه عایق برروی آن ها ایجاد می کند. اگر محصول نهایی سیم باشد، تولید در این بخش به پایان می رسد و محصول به بخش بسته بندی می رود.
 5. روکش زنی: در این مرحله سیم ها به همراه هادی برای روکش زنی آماده می شوند. لایه روکش زنی تنها برای کابل های برق انجام می شود. 
 6. بسته بندی: در این بخش محصولات تولید شده برروی قرقره یا کلاف های مخصوص پیچانده می شوند و برای عرضه به بازار آماده می شوند. 
 7. بازرسی نهایی: تمامی ویژگی های سیم و کابل در آزمایشگاه مخصوص پیش از ورود به بازار تست و ارزیابی می شود. تا در صورت بروز مشکل بتوان آن را برطرف کرد. 

برترین برندهای کابل و سیم برق

در حال حاضر تمامی فعالیت های ما به برق وابسته است و برق نیز برای جریان پیدا کردن به سیم یا کابل برق احتیاج دارد. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این تجهیزات می پردازند که در ادامه به برخی از بهترین برندهای کابل و سیم برق اشاره شده است:

سیم و کابل سمنان

یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع کابل و سیم شرکت سمنان است. این شرکت به تولید انواع کابل فشار ضعیف، متوسط و فشار قوی می پردازد. این محصولات از کیفیت بالایی برخوردار هستند و می توانید در تمامی مجموعه ها به خصوص سیستم های روشنایی از آن ها استفاده کنید. همچنین شرکت سمنان به تولید سیم برق افشان و مفتول نیز می پردازد.

سیم و کابل آمل

از دیگر شرکت های تولیدکننده این محصولات می توان به شرکت آمل اشاره کرد. این شرکت در سال 1375 تأسیس شده است و در حال حاضر یکی از پیشرفته ترین تولیدکنندگان کابل و سیم در ایران محسوب می شود. این شرکت موفق به دریافت استانداردهای منطبق با اروپا CE و نیز گواهینامه های ISO شده است.

آزمایشگاه کنترل کیفیت این کارخانه بسیار مجهز است و تمامی محصولات پیش از ورود به بازار، تست و ارزیابی می شوند. سیم افشان و مفتول، کابل افشان و مفتول، کابل آلومینیوم، کابل کواکسیال و ... از تولیدات این کارخانه سیم و کابل هستند.

سیم و کابل سیمیا

سیمیا یکی از شرکت هایی است که به تولید سیم برق و کابل باکیفیت می پردازد. این شرکت در سال 1360 تأسیس شده است و در حال حاضر بسیار توسعه یافته است. کابل شبکه سیمیا از محصولات نسبتاً جدید این شرکت است. این شرکت موفق به دريافت گواهينامه های سيستم مديريت كيفيت (ISO-17025 و ISO-45001 و ISO-14001 و ISO-9001) و گواهينامه كيفيت اتحاديه اروپا (CE) شده است.

این شرکت می تواند بیش از 18000 تن کابل و سیم در سال تولید کند. از محصولات سیمیا می توان به کابل و سیم با کاربرد ساختمانی، کابل کواکسیال، کابل قدرت، کابل فشار ضعیف و متوسط، کابل مخابراتی، کابل دریایی و ... اشاره کرد.

سیم و کابل خراسان افشارنژاد

این شرکت قدمت بسیار زیادی دارد و محصولات بسیار باکیفیتی را به بازار برق ایران عرضه می کند. از این شرکت به عنوان یکی از اولین تولیدکننده های کابل در ایران یاد می شود. شرکت خراسان افشارنژاد موفق به دریافت اولین نشان استاندارد ایران ISIRI (معادل IEC 227 اروپا) در بیش از چهل سال پیش شده است و محصولات خود را مطابق با درخواست مشتری و براساس استانداردهای مختلف نظیر VDE (استاندارد آلمان)، IEC (استاندارد بین المللی)، BS (استاندارد انگلستان) و ... تولید می کند.

این شرکت توانسته گواهینامه ایزو 9002 در مدیریت کیفیت را از شرکت SGS سوئیس دریافت کند. از محصولات این شرکت می توان به کابل های افشان و مفتول، ضد حریق، هالوژن فری، کابل مخابراتی، کابل ابزار دقیق و ... اشاره کرد.

سیم و کابل افق البرز

افق البرز از سال 1372 باکیفیت ترین محصولات خود را در زمینه کابل فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی به بازار عرضه کرده است. محصولات این کارخانه مطابق با استانداردهای بین المللی و با استفاده از به روزترین تجهیزات تولید می شوند. لیست قیمت کابل افق البرز را می توانید از نمایندگی فروش لاله زار در سایت راندنو مشاهده کنید.

سیم و کابل همدان

این کارخانه یکی از محبوب ترین انواع کابل برق و سیم برق را به بازار عرضه می کند. محصولات این برند تنوع فراوانی دارند و در انواع کابل کنترل، کابل تخت و ... به بازار عرضه می شوند. لیست قیمت کابل همدان در لاله زار را می توانید در سایت راندنو مشاهده کنید و از نمایندگی های آن در تهران و ... قیمت بگیرید.

سیم و کابل پرتو الکتریک

این کارخانه از سال 1390 محصولات خود را مطابق با استانداردها و گواهینامه های بین المللی به بازار عرضه کرده است. کابل آنتن، مخابرات، کابل کولر و ... از محصولات این شرکت به شمار می آیند. لیست قیمت پرتو الکتریک را می توانید در سایت راندنو مشاهده کنید.

سیم و کابل رسانا

رسانا کابل از سال 1372 با رعایت اصول HSE و بکارگیری ماشین آلات پیشرفته به تولید انواع سیم مفتولی، نیمه افشان و افشان، کابل قدرت و ... پرداخته است. محصولات این شرکت بسیار متنوع هستند و موفق به دریافت استاندارد ملی نیز شده اند.

سیم و کابل مسین

شرکت مسین یکی از واردکنندگان و توزیع کنندگان اصلی مس و آلومینیوم در کشور است. این شرکت با بیش از 25 سال سابقه در زمینه تولید انواع کابل های مفتول و افشان، کابل قدرت، کنترل، ابزار دقیق و ... فعالیت می کند. این مجموعه آزمایشگاه بسیار دقیقی دارد و محصولات آن از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

از دیگر برندهای مشهور در زمینه تولید کابل و سیم می توان به دامغان، البرز الکتریک نور، یزد، رسانا اراک و دیگر موارد اشاره کرد.

قیمت سیم و کابل برق

قیمت سیم و کابل برق براساس پارامترهای مختلف، متفاوت است. نوع هادی، نوع و جنس عایق کابل، برند کابل و سیم، زره دار یا بدون زره بودن، کاربرد کابل، ایرانی یا وارداتی بودن سیم ها و کابل ها، فشار ضعیف یا فشار قوی بودن و عوامل جانبی دیگر در قیمت گذاری آنها بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال، کابل مسی همواره دارای ارزش و قیمت بیشتری نسبت به کابل آلومینیومی همان سایز است. در هنگام خرید کابل برق و سیم از فروشگاه اینترنتی سیم و کابل به استانداردها و کیفیت آن توجه کنید. در سایت راندنو می توانید قیمت روز کابل را مشاهده کنید.

خرید سیم و کابل 

برای خرید سیم و کابل برق می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با مراکز فروش سیم و کابل ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سیم و کابل و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشگاه سیم و کابل را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند