ثبت فروشگاه

کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی نوعی کابل است که هادی از جنس فلز آلومینیوم دارد. آلومینیوم نسبت به مس دارای هدایت الکتریکی ضعیف تری است اما به دلیل مزایای زیادی که دارد، امروزه در بسیاری از تأسیسات برقی، پست های فشار قوی، نیروگاه ها و ...، از کابل های آلومینیومی استفاده می شود. این کابل ها وظیفه انتقال جریان الکتریکی و توزیع آن را برعهده دارند. لازم به ذکر است که این محصولات، تنها به صورت مفتول و خشک ساخته می شوند زیرا آلومینیوم، فلزی شکننده تر است و قابلیت شکل پذیری بالایی ندارد.

مزایا و معایب کابل آلومینیوم

  1. کابل آلومینیوم قیمت کمتری نسبت به کابل مسی دارد. در نتیجه در دسترس تر و مقرون به صرفه تر از کابل مسی است.
  2. در یک متراژ معین از هر دو کابل، کابل برق آلومینیوم وزن کمتری نسبت به کابل برق مسی دارد. 
  3. خطر به سرقت رفتن کابل های مسی از کابل هایی که هادی از جنس آلومینیوم دارند، به مراتب بیشتر است. 
  4. مقدار آمپر کابل آلومینیومی در یک متراژ مشخص، نسبت به کابل مسی کمتر است.
  5. احتمال پوسیدگی کابل آلومینیوم در مدت زمان مشخص بیشتر است.

انواع کابل آلومینیومی

کابل هایی که هادی از جنس آلومینیوم دارند، به انواع زیر تقسیم می شوند:

  • کابل آلومینیوم زمینی

این محصولات ولتاژ نامی در بازه 0.6 تا 1 کیلو ولت دارند. این کابل ها در انواع دو، سه و یا چهار رشته به بازار عرضه می شوند. این محصولات اغلب در پروژه هایی با سطوح ولتاژ پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند. 

  • کابل آلومینیوم هوایی

در فضاهای بیرونی همانند دکل های برق، تیرهای برق و ... از این نوع کابل استفاده می شود. این کابل ها خود به سه نوع ACC، کابل AAAC و کابل ACSR تقسیم بندی می شوند. 

  • کابل آلومینیوم خودنگهدار

این کابل ها در بسیاری از تأسیسات تک فاز و سه فاز استفاده می شوند. به این کابل ها اصطلاحاً کابل ABC نیز گفته می شود. رشته سیم هایی که کابل خودنگهدار آلومینیومی را تشکیل داده اند، با ماده ای به نام پلی اتیلن و یا XLPE عایق می شوند. این کابل ها نصب ساده تری دارند و از ایمنی بالایی برخوردار هستند. 

  • کابل آلومینیومی زره دار

همان طور که از عنوان این کابل ها پیدا است، این کابل ها به نوعی زره مجهز شده اند. این محصولات دوام و کیفیت بالایی دارند. به همین دلیل، در زیر زمین و به صورت دفنی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها در برابر اشعه خورشید، مواد شیمیایی، اشعه فرابنفش، شعله و ... از خود مقاومت مطلوبی نشان می دهند. 

قیمت کابل آلومینیوم هوایی، زمینی و خودنگهدار

پیش از خرید کابل آلومینیومی باید به نکاتی مانند برند، نوع روکش، تعداد رشته، سطح مقطع، زره دار بودن و یا فاقد زره بودن و ... توجه کرد. این پارامترها بر قیمت کلی یک کابل برق اثرگذار خواهند بود. از برترین برندهای تولیدکننده این محصول می توان به کابل آلومینیومی شهاب جم، مشهد، ماهان، یزد، اصفهان، سیمیا، مسین و ... اشاره کرد. برای خرید انواع کابل های برق آلومینیومی و مسی می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با فروشنده و نمایندگی کابل آلومینیومی به طور مستقیم در ارتباط باشید. 

لیست مقایسه

دسته بندی

برند