ثبت فروشگاه

کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم از انواع سیم و کابل است که هادی از جنس فلز آلومینیوم دارد. آلومینیوم نسبت به مس، دارای هدایت الکتریکی ضعیف تری است اما به دلیل مزایای زیادی که دارد، امروزه در بسیاری از تأسیسات برقی، پست های فشار قوی، نیروگاه ها و ...، از این کابل استفاده می شود. این کابل ها وظیفه انتقال جریان الکتریکی و توزیع آن را برعهده دارند. لازم به ذکر است که این محصولات، تنها به صورت مفتول و خشک ساخته می شوند زیرا آلومینیوم، فلزی شکننده تر از مس است و قابلیت شکل پذیری بالایی ندارد.

این کابل از گذشته های دور در تأسیسات برقی، خطوط انتقال و توزیع برق مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروزه استفاده از این کابل ها بیشتر از گذشته رواج پیدا کرده است زیرا مس نسبت به آلومینیوم، فلزی گران قیمت تر است و استفاده از آن مقرون به صرفه نیست. با وجود این که آلومینیوم مقاومت الکتریکی بالایی دارد، اما می تواند به راحتی جایگزین کابل های مسی شود زیرا افت ولتاژ ندارد و دمای بالایی برای شبکه به وجود نمی آورد.

کابل آلومینیوم

کاربرد کابل برق آلومینیومی

کابل های آلومینیومی همانند سایر کابل ها، وظیفه انتقال جریان برق و برقراری اتصال را برعهده دارند. در خطوط انتقال و توزیع برق می توان از این کابل ها استفاده کرد. کابل برق آلومینیومی جریان الکتریکی را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کند و در خطوط برق رسانی به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد. 

از انواع کابل برق آلومینیوم در سیستم های توزیع برق ساختمان های مسکونی، توزیع برق در خطوط محلی، خطوط انتقال نیرو و همچنین سیم کشی در برخی از هواپیماها استفاده می شود.

کاربرد کابل برق آلومینیومی

مزایای کابل برق آلومینیومی

  1. کابل آلومینیوم قیمت کمتری نسبت به کابل مسی دارد. در نتیجه در دسترس تر و مقرون به صرفه تر از کابل مسی است.
  2. در یک متراژ معین از هر دو کابل، کابل برق آلومینیوم وزن کمتری نسبت به کابل برق مسی دارد. 
  3. خطر به سرقت رفتن کابل های مسی از کابل هایی که هادی از جنس آلومینیوم دارند، به مراتب بیشتر است. 
  4. مقدار آمپر کابل آلومینیومی در یک متراژ مشخص، نسبت به کابل مسی کمتر است.

مزایای کابل برق آلومینیومی

انواع کابل آلومینیومی

در حال حاضر کابل ها از لحاظ ساختار و کاربرد در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. هریک از این کابل ها کابردهای مخصوصی دارند و در مکان های مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل هایی که هادی از جنس آلومینیوم دارند، به انواع زیر تقسیم می شوند:

کابل آلومینیوم زمینی

این کابل از بهترین کابل های آلومینیومی موجود در بازار است. این محصولات ولتاژ نامی در بازه 0.6 تا 1 کیلو ولت دارند. این کابل ها در انواع دو، سه و یا چهار رشته به بازار عرضه می شوند. این محصولات اغلب در پروژه هایی با سطوح ولتاژ پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند. از کابل زمینی آلومینیوم در پروژه های انتقال نیرو، برق رسانی و ... استفاده می شود. کابل آلومینیوم 6*2 یکی از پرکاربردترین کابل های زمینی است. 

کابل آلومینیوم زمینی

کابل آلومینیوم هوایی

در فضاهای بیرونی همانند دکل های برق، تیرهای برق و ... از این نوع کابل استفاده می شود. این کابل ها خود به سه نوع مختلف تقسیم می شوند:

  • کابل آلومینیوم هوایی ACC: این کابل ها هادی های آلومینیومی دارند و در ولتاژهای متوسط و کم از آن ها استفاده می شود. از آلومینیوم آنیل نشده به عنوان هادی در این کابل ها استفاده شده است که با طول های یکسان به هم تابیده شده اند و نیروی کششی بالایی دارند. 
  • کابل آلومینیوم هوایی AAAC: هادی این کابل ها از آلیاژهای آلومینیوم است و اغلب در شبکه هایی با ولتاژ متوسط رو به بالا مورد استفاده قرار می گیرند. 
  • کابل آلومینیوم هوایی ACSR: در شبکه های برق رسانی با ولتاژ بالا از این نوع کابل ها استفاده می شود. یک نوع مهار فولادی به دور مفتول های آلومینیومی در این کابل ها کشیده شده است که سبب افزایش استحکام آن ها می شود.

کابل آلومینیوم هوایی

کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل خودنگهدار نوعی کابل است که هادی از جنس آلومینیوم دارد. این کابل ها در بسیاری از تأسیسات تک فاز و سه فاز استفاده می شوند. به این کابل ها اصطلاحاً کابل ABC نیز گفته می شود. رشته سیم هایی که کابل خودنگهدار آلومینیومی را تشکیل داده اند، با ماده ای به نام پلی اتیلن (Polyethylene) و یا XLPE عایق می شوند. این کابل ها نصب ساده تری دارند و از ایمنی بالایی برخوردار هستند. 

کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل آلومینیومی زره دار

همان طور که از عنوان این کابل ها پیدا است، این کابل ها به نوعی زره مجهز شده اند. این محصولات دوام و کیفیت بالایی دارند. به همین دلیل، در زیر زمین و به صورت دفنی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها در برابر اشعه خورشید، مواد شیمیایی، اشعه فرابنفش، شعله و ... مقاومت مطلوبی از خود نشان می دهند. از این کابل ها می توان در محیط هایی که امکان وارد شدن صدمات فیزیکی به کابل وجود دارد، استفاده کرد. اغلب از عایق XLPE در ساختار این کابل ها استفاده شده است و دلیل مقاومت بالای آن ها نیز همین موضوع است. 

کابل آلومینیومی زره دار

برترین برندهای کابل برق آلومینیوم

در حال حاضر استفاده از کابل های آلومینیومی به جای کابل های مسی در شبکه های انتقال و توزیع برق، بسیار رواج پیدا کرده است. به همین دلیل شرکت های زیادی درصدد تولید این نوع کابل ها برآمده اند که عبارتند از:

کابل آلومینیوم مشهد

شرکت سیم و کابل مشهد به تولید انواع سیم و کابل با کاربردهای ساختمانی  و ... می پردازد. این شرکت در سال 1370 و با هدف رفع نیازهای صنعت برق در مشهد تأسیس شد. محصولات این شرکت موفق به دریافت استانداردها و مجوزهایی در سطح ملی و بین الملل شده اند. در حال حاضر سیم و کابل مشهد به تولید انواع سیم مسی و آلومینیومی، انواع کابل با هادی های افشان و مفتول از جنس آلومینیوم و مسی می پردازد. 

کابل آلومینیوم یزد

صنایع سیم و کابل یزد یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع سیم و کابل است. این شرکت به تولید کابل های فشار ضعیف و فشار قوی مسی و آلومینیومی و انواع کابل های خودنگهدار می پردازد. سیم و کابل یزد از سال 1359 فعالیت خود را در یزد آغاز کرده است و روز به روز در حال توسعه مجموعه خود است. سیم و کابل یزد استانداردها و گواهینامه هایی را دریافت کرده است و محصولات آن پیش از ورود به بازار، در آزمایشگاه های تخصصی مورد تست و ارزیابی قرار می گیرند.

کابل آلومینیوم شیراز

شرکت تولیدی کابل شیراز در سال 1372 تأسیس شده است. این شرکت از کادر فنی مجرب و ماشین آلات تخصصی در ساخت سیم و کابل استفاده می کند. کابل شیراز امروزه در بسیاری از محیط های صنعتی و پروژه های سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر نوع آلومینیوم، این شرکت به تولید سیم و کابل افشان مسی نیز می پردازد. 

از دیگر برندهای تولیدکننده این محصول می توان به کابل آلومینیومی شهاب جم، ماهان، اصفهان، سیمیا، مسین و ... اشاره کرد.

قیمت کابل آلومینیوم

عوامل بسیار زیادی برروی قیمت کابل آلومینیوم اثرگذار هستند. عواملی مانند برند، نوع روکش، تعداد رشته، سطح مقطع، زره دار بودن و یا فاقد زره بودن کابل، کارخانه تولیدکننده کابل و ... می توانند تعیین کننده قیمت کابل برق آلومینیومی باشند. 

خرید کابل آلومینیوم

برای خرید کابل آلومینیوم می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل آلومینیوم زمینی و هوایی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگان و مراکز فروش کابل آلومینیوم لاله زار و دیگر نقاط را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند