ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

عینک ایمنی

عینک ایمنی وسیله ای برای حفاظت فردی و جلوگیری از آسیب دیدگی چشم در برابر پرتاب اجسام، مواد شیمیایی و تابش اشعه و لیزر،  مانع ورود ذرات خطرناک گرد و غبار، چوب و براده های فلزمی باشد. جنس این عینک از  پلی کربنات ساخته شده است. کاربرد این عینک  در جوشکاری، پزشکی، چوبکاری، مهندسی و آزمایشگاهی می باشد. لنز و قاب این عینک ها بسیار قوی است و به طوری طراحی شده تا از چشم در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. در هنگام استفاده از انواع اره برقی، دریل، فرز، لوازم آزماشگاهی خطرناک و دیگر ابزارآلات برقی استفاده از عینک ایمنی توصیه می شود.عینک ایمنی تراشکاری، از جمله عینک های محبوب میان کاربران فنی می باشد.  عینک ایمنی ضد خش، در بین کاربران بسیار پرطرفدار می باشد از این رو جنس شیشه عینک های ایمنی از شیشه هایی که با کمک حرارت مقاوم شده اند تشکیل شده است همچنین می تواند از جنس  پلی کربنات، استات سلولزو... باشد. از مناسب ترین شیشه ها می توان به شیشه هایی که  واسطه واکنش های شیمیایی مقاوم شده اند، شیشه های لایه لایه، پلاستیک، عدسی حاوی تورسیمی، آلیل دی گلیکول کربنات و پلی متیل متاکریلات اشاره کرد. قاب عینک ها ممکن است از مواد فلزی مانند نیکل و مواد پلاستیکی مانند سلولز استات بوتیرات، سلولز استات، پلی کربنات و نایلون تهیه و به بازار عرضه شوند. 

انواع عینک ایمنی کار

  •     عینک آزمایشگاهی: عینک آزمایشگاهی، برای جلوگیری ازورود قطره های اسیدی و شیمیایی به کار می رود و به گونه ای طراحی شده که کاملا اطراف چشم را می پوشاند.
  •   عینک سنگ زنی: عینک سنگ زنی ، برای مقابله با برخورد اجسام ریز جامد همچون چوب و فلز می باشد و معروف ترین نوع این عینک، عینک سنگ زنی بغل توری می باشد. 
  •     عینک جوشکاری: عینک جوشکاری، برای جلوگیری از انعکاس نور شدید است و مقاومت زیادی در برابر اشعه ماورا بنفش دارد و در سایز های بزرگ ساخته می شود معمولا رنگ آنها تیره می باشد.
  •   عینک گاگل ایمنی: عینک گاگل ایمنی بیشتری نسبت به سایر عینک ها دارد و از فریم ژلاتینی نرم تشکیل شده است ولی تنها مشکل آن بند پشت عینک است که فرد احساس راحتی نمی کند.

نکات ضروری در خرید عینک ایمنی

  1. بیشتر مواقع امکان اینکه افراد در بینایی خود احساس ضعف کنند یا نمره چشم آنها پایین باشد، است پس به همین خاطردر عینک ایمنی آنها باید از لنزهایی کار گرفته شود که امکان دید بهتر نسبت به اجسام را داشته باشند.
  2. رنگ لنز در مکان هایی که بروز خطر توسط انعکاس نور بیشتر باشد اهمیت دارد می بایست از روکش های خاکستری و سبز رنگ استفاده شود. 
  3. سبکی وزن و راحتی عینک ایمنی برای کارکنان حائز اهمیت است به همین منظور در تهیه و تولید عینک ایمنی می بایست طراحی ارگونومیک را در نظر داشت.
  4. سطوح داخل و خارج شیشه های حفاظتی باید موازی بوده و هیچگونه خمیدگی نداشته باشد. قطر دایره شیشه عینک های مدور غیر نمره ای باید حداقل 50 میلیمتر باشد.
  5. عرض شیشه های حفاظتی باید 5/44 میلیمتر و ارتفاع آن در جهت قائم 38 میلیمتر باشد. 

توجه داشته باشید هر بار قبل از استفاده عینک خود را تمیز نموده و در جای تمیز و خشک نگه داری کنید. اگر عینک ایمنی آسیب دید یا دچار خط و خش شد آن را تعویض نمایید این کار سبب افزایش طول عمر عینک ایمنی می گردد. کارکنان مراکز صنعتی در برابر بخارها و غبارهای داغ، نور و گرمای تشعشعی، جرقه های موادشیمیایی و ... به عینک های ایمنی با شیشه های رنگی احتیاج دارند. همچنین برای جلوگیری از بروز آسیب های چشمی ناشی از پوسته و پلیسه های آهن یا گردو غبار به هنگام جوشکاری، برشکاری، آهنگری و ماسه پاشی باید عینک ایمنی مناسب استفاده نمود. 

مقاومت شیشه عینک های حفاظتی برای کارهای برش، پرچ کاری، سنگ زدن، صیقل کردن، کار با سنگ سمباده و ... باید مطابق استاندارد باشد. همچنین در محیط هایی که احتمال پرتاب اجسام خارجی و ذرات شناور وجود دارد از عینک حفاظتی با حفاظ جانبی یا بدون آن، عینک پیاله ای، حفاظ های پلاستیکی چشم یا صورت استفاده می شود. پلاستیک شفاف یا شیشه و یا حفاظ های توری فلزی هم مورد استفاده قرار می گیرند. در جایی که ضربات شدید از پرتاب اجسام خارجی احتمال می رود عدسی شیشه ای می تواند مانع از آسیب شود. کارکنان آزمایشگاه های صنعتی می بایست  هنگام تهیه مخلوط های اسید و آب از عینک های پلاستیکی مخصوص که برای جلوگیری از پاشیده شدن احتمالی مخلوط در چشم ها به کار می رود، استفاده نمایند. برخی از آزمایشگاه های پزشکی از عینک سربی برای محافظت استفاده می کنند که به آن عینک آزمایشگاهی گفته می شود. 

امروزه به دلیل خطرات محیطی و آلودگی ها استفاده از عینک ایمنی به فضاهای پرخطر محدود نشده و برای محافظت فردی در برابر ویروس کرونا نیز استفاده می شود این نوع عینک معمولا ازجنس پلاستیک فشرده تشکیل شده و وزن پایینی دارد. عینک های ایمنی ضد خش و ضد بخار نیز از پرکاربردترین عینک های ایمنی موجود در بازار می باشند. کاربران می توانند برای اطلاع از قیمت انواع برندهای عینک ایمنی مانند پرشین سیفتی، گاگل، عینک ایمنی پزشکی، رونیکس، uvex و .. به سایت راندنو مراجعه نمایند و با فروشندگان این کالا به طور مستقیم ارتباط بر قرار کنند.

مشاهده ادامه مطلب

برند