ثبت فروشگاه
دسته‌بندی‌ها : عینک جوشکاری -

عینک ایمنی

عینک ایمنی یا عینک کار وسیله ای برای حفاظت فردی و جلوگیری از آسیب دیدگی چشم در برابر پرتاب اجسام، مواد شیمیایی و تابش اشعه و لیزر است که مانع ورود ذرات گرد و غبار، چوب و براده های فلز به داخل چشم می شود. جنس این عینک از پلی کربنات ساخته شده است. عینک کار در جوشکاری، پزشکی، چوبکاری، مهندسی و کارهای آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. عینک جوشکاری از پرطرفدارترین عینک ها است. عینک ایمنی برای محافظت از چشم ها بکار می رود و با توجه به نوع کاربرد، از تفاوت هایی برخوردار است. این وسیله در کنار شیلد محافظ صورت از اصلی ترین ابزار ایمنی به شمار می آید.

لنز و قاب این عینک ها بسیار قوی است و به گونه ای طراحی می شود تا از چشم در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. در هنگام استفاده از اره برقی و دریل، فرز، لوازم آزمایشگاهی خطرناک و دیگر ابزارآلات برقی، استفاده از این عینک توصیه می شود. عینک ایمنی تراشکاری از جمله عینک های محبوب در میان کاربران فنی به شمار می آید. عینک ایمنی ضد خش نیز در بین کاربران بسیار پرطرفدار است. 

عینک ایمنی

کاربرد عینک کار ایمنی و محافظ چشم

 • در بسیاری از فعالیت های صنعتی از جمله جوشکاری 
 • در صنعت نجاری و کار با چوب
 • در فعالیت های آزمایشگاهی و محیط های درمانی 
 • مقاومت در برابر گازهای شیمیایی غیر سمی 
 • مقاومت در برابر نور و اشعه فرابنفش 
 • جهت کار با بسیاری از ابزارآلات برقی از جمله فرز، دریل و ...
 • فعالیت های عمرانی و ساختمانی
 • در حال حاضر عینک های کار دیگری نیز برای مقابله با بیماری های مختلف از جمله کرونا مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد عینک کار ایمنی و محافظ چشم

انواع عینک ایمنی کار

انواع عینک کار عبارتند از:

عینک آزمایشگاهی

عینک آزمایشگاهی برای جلوگیری از ورود قطرات اسیدی و شیمیایی به کار می رود و به گونه ای طراحی می شود که کاملاً اطراف چشم را بپوشاند.

عینک آزمایشگاهی

عینک سنگ زنی

عینک سنگ زنی برای مقابله با برخورد اجسام ریز جامد همچون چوب و فلز طراحی شده است. معروف ترین نوع این عینک، عینک سنگ زنی بغل توری است.

عینک سنگ زنی

عینک جوشکاری

عینک جوشکاری برای جلوگیری از انعکاس نور شدید بکار می رود و مقاومت زیادی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد. این عینک در سایزهای بزرگ ساخته می شود و معمولاً رنگ آن تیره است.

عینک جوشکاری

عینک گاگل ایمنی

عینک گاگل، ایمنی بیشتری نسبت به سایر عینک ها دارد و از فریم ژلاتینی نرم تشکیل شده است. تنها مشکل آن، بند پشت عینک است که باعث می شود فرد احساس راحتی نکند.

عینک گاگل ایمنی

عینک مخصوص لپ تاپ

این محصول به ضد اشعه مانیتور نیز معروف است و از آن برای جلوگیری از برخورد اشعه کامپیوتر و لپ تاپ به چشم و بهینه سازی دید چشم استفاده می شود. 

عینک مخصوص لپ تاپ

استاندارد عینک ایمنی 

معمولا استاندارد های خاص عینک ایمنی بسیار حائز اهمیت است.

 • استاندارد EN172: این استاندارد نشان دهنده ویژگی های فیزیکی خواسته شده، مقاومت و ضد ضربه بودن عینک است.
 • استاندارد EN170: این استاندارد در رابطه با عینک های ایمنی مقاوم در برابر اشعه UV و فرابنفش بکار می رود.
 • استاندارد EN169: این استاندارد برای لنزهای مربوط به محافظت از کارکنان در حوزه های لحیم کاری، جوشکاری، جوش قوس الکتریکی، هوابرش، برش پلاسما و … بکار می رود.

نکات مهم در هنگام خرید عینک ایمنی

در ادامه به بررسی نکات مهمی که لازم است در هنگام خرید عینک کار مورد توجه قرار بگیرد، پرداخته شده است:

شیشه عینک کار

شیشه عینک کار از نوعی است که به کمک حرارت مقاوم شده است. همچنین این شیشه ها می توانند از جنس پلی کربنات، استات سلولز و ... باشند. از مناسب ترین شیشه ها می توان به شیشه هایی که به واسطه واکنش های شیمیایی مقاوم شده اند، شیشه های لایه لایه، پلاستیک، عدسی حاوی تورسیمی، آلیل دی گلیکول کربنات و پلی متیل متاکریلات اشاره کرد. عرض شیشه های حفاظتی باید 5.44 میلی متر و ارتفاع آنها در جهت قائم 38 میلی متر باشد. 

مقاومت شیشه عینک های حفاظتی برای انجام کارهای برشکاری، پرچ کاری، سنگ زدن، صیقل دادن، کار با سنگ سنباده و ... باید مطابق با استاندارد باشد. همچنین در محیط هایی که احتمال پرتاب اجسام خارجی و ذرات شناور وجود دارد، از عینک حفاظتی با حفاظ جانبی یا بدون آن، عینک پیاله ای، حفاظ های پلاستیکی چشم یا صورت استفاده می شود.

پلاستیک شفاف یا شیشه و یا حفاظ های توری فلزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سطوح داخل و خارج شیشه های حفاظتی باید موازی باشند و هیچگونه خمیدگی نداشته باشند. قطر دایره شیشه عینک های مدور غیر نمره ای باید حداقل 50 میلی متر باشد.

جنس عینک کار

قاب عینک ها ممکن است از مواد فلزی مانند نیکل و مواد پلاستیکی مانند سلولز استات بوتیرات، سلولز استات، پلی کربنات و نایلون تهیه و به بازار عرضه شوند.

لنز عینک کار

لنز به کار رفته در عینک های کار با یکدیگر متفاوت است. لنز به کار رفته در عینک ها باعث تمایز آن ها می شود. اغلب لنزها از جنس پلی کربنات و بعضی از آن ها از جنس شیشه تولید می شوند. اکثر مواقع، احتمال آنکه افراد در بینایی خود احساس ضعف کنند یا نمره چشم آنها پایین باشد، وجود دارد. پس به همین علت، در عینک کار باید لنزهایی به کار گرفته شود که امکان دید بهتر اجسام را فراهم کند.

هم چنین در مکان هایی که انعکاس نور وجود دارد، باید از روکش های خاکستری و سبز استفاده شود. کارکنان مراکز صنعتی در برابر بخارها و غبارهای داغ، نور و گرمای تشعشعی، جرقه های مواد شیمیایی و ... به عینک ایمنی با شیشه های رنگی احتیاج دارند.

انواع لنزهای به کار رفته در عینک ایمنی کار عبارتند از:

 • لنز شفاف
 • لنز قطبی
 • لنز کهربایی یا لنز قهوه ای
 • لنز نارنجی
 • لنر آیینه ای
 • لنز آبی 
 • لنز سبز

طراحی استاندارد و ارگونومیک

سبکی وزن و راحتی عینک کار برای کارکنان حائز اهمیت است. به همین منظور در تهیه و تولید این نوع عینک می بایست طراحی ارگونومیک را در نظر داشت.

نکات مهم در هنگام استفاده و نگهداری عینک ایمنی

توجه داشته باشید که هربار قبل از استفاده، عینک خود را تمیز کنید و آن را در جای تمیز و خشک نگهداری کنید. اگر عینک ایمنی کار آسیب دید یا دچار خط و خش شد، آن را تعویض نمایید. این کار سبب افزایش طول عمر عینک می شود. همچنین برای جلوگیری از بروز آسیب های چشمی ناشی از پوسته ها و پلیسه های آهن یا گرد و غبار به هنگام جوشکاری، برشکاری، آهنگری و ماسه پاشی باید از عینک مناسب استفاده کرد. 

در جایی که احتمال ضربات شدید ناشی از پرتاب اجسام خارجی وجود دارد، عدسی شیشه ای می تواند مانع از وقوع آسیب شود. کارکنان آزمایشگاه های صنعتی می بایست هنگام تهیه مخلوط های اسید و آب، از عینک های پلاستیکی مخصوص که برای جلوگیری از پاشیده شدن احتمالی مخلوط در چشم ها به کار می رود، استفاده کنند. برخی از آزمایشگاه های پزشکی از عینک سربی برای محافظت استفاده می کنند که به آن عینک آزمایشگاهی گفته می شود. 

امروزه به دلیل خطرات محیطی و آلودگی ها، استفاده از عینک محافظ کار به فضاهای پرخطر محدود نمی شود و برای محافظت فردی در برابر ویروس کرونا نیز کاربرد دارد. این نوع عینک کار معمولاً از جنس پلاستیک فشرده تشکیل شده است و وزن پایینی دارد. عینک های ایمنی ضد خش و ضد بخار نیز از پرکاربردترین عینک های ایمنی کار موجود در بازار هستند.

نکات مهم در هنگام استفاده و نگهداری از عینک ایمنی

بهترین برند عینک ایمنی

همان طور که گفته شد، عینک کار دارای انواع مختلفی است که هرکدام کاربردهای متفاوت و متنوعی دارد. شرکت های داخلی و خارجی زیادی به تولید و عرضه این کالا همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش می پردازند. از بهترین و محبوب ترین برندهای عینک کار می توان به عینک ایمنی کاناسیف، دیوالت، توسن، رونیکس، پارس اپتیک، توتاص، تری ام، پارکسون، جنیوس، جکسون، تک پلاست، ولکان، دیکنز، هانیول، ماتریکس، صاموپرشین، یووکس، اخوان و ... اشاره کرد. 

قیمت عینک ایمنی 

انواع عینک کار قیمت های مختلفی دارند. قیمت عینک ایمنی به مسائل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل در خرید عینک ایمنی نوع آن است. نکته دیگر در قیمت این کالا شرکت تولیدکننده یا برند آن است، معمولاً شرکت های مطرح قیمت بیشتری نسبت به نمونه های جدید دارند.از نکات دیگر مهم در رابطه با قیمت عینک کار می توان به نوع لنز، میزان انعطاف پذیری، جنس قاب و... اشاره کرد. 

خرید عینک ایمنی 

برای خرید عینک ایمنی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت عینک ایمنی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند