ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار جهت توزیع و تأمین برق در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کابل ها نسبت به کابل های قدیمی که از هادی های آنیل نشده مسی تشکیل شده اند، ویژگی های بهتری دارند. وظیفه اصلی این کابل، انتقال برق به روشنایی خیابان و خانه ها روی تیرهای برق با سطح ایمنی بالا و کاهش حوادث و خطرات جانی و مالی است. کابل خودنگهدار برق، بیشترین کاربرد را در مسیرهای کم عرض دارد. این نوع کابل از هادی آلومینیوم و عایق پلی اتیلن کراس لینک (XLPE) به رنگ مشکی ساخته شده است. رنگ این کابل مشکی و درهم پیچیده می باشد. این کابل ها جایگزین کابل های تک رشته مسی هستند. کابل خودنگهدار، هوایی بوده و به صورت زمینی هیچ کاربردی ندارد.

طریقه کابل کشی کابل خودنگهدار

برای نصب این گونه کابل ها، به یک سیم نگهدارنده وزن و یا به اصطلاح مسنجر نیاز است که این سیم برای کابل خودنگهدار فشار ضعیف و فشار متوسط، از جنس آلومینیوم بوده و به عنوان سیم نول نیز در کابل به کار می رود و برای کابل خودنگهدار 20 کیلو ولت، از جنس فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. در کابل کشی کابل های خودنگهدار باید کابل را از دو طرف محکم کشید تا کابل ها درحد امکان به صورت مستقیم و راست نصب شوند و به اصطلاح، از شکم دادن کابل جلوگیری شود.

انواع کابل خودنگهدار

کابل های خودنگهدار در سه نوع چهار، پنج و شش رشته تولید می شوند.

  • کابل خود نگهدار 4 رشته: این نوع کابل برای سه رشته فاز و یک رشته نول جهت روشنایی ها در نظر گرفته شده است.
  • کابل خودنگهدار 5 رشته: این نوع کابل از سه رشته فاز، یک رشته روشنایی و یک رشته مسنجر نول تشکیل شده است. هادی آن آلومینیومی بوده و مطابق با استاندارد کابل خودنگهدار، به هم تابیده و فشرده شده است. هادی نول این نوع کابل نیز از جنس آلومینیوم آلیاژی است.
  • کابل خودنگهدار 6 رشته: این نوع کابل از سه رشته فاز، یک رشته روشنایی، یک رشته نول و یک رشته مسنجر با سطح مقطع های یکسان و یا متفاوت تشکیل شده است و دارای هادی فاز از نوع آلومینیوم سخت می باشد. این کابل طبق استاندارد ASTM B231، به هم تابیده و فشرده شده است. در محاسبه کابل های خودنگهدار شش رشته، عدد اول تعداد فازهای کابل، عدد دوم سطح مقطع فازها، عدد سوم روشنایی، عدد چهارم نول و عدد پنجم مسنجر می باشد. به طور مثال: 25+50+95+120*3

مزایای استفاده از کابل خودنگهدار

1. بالا بردن سطح ایمنی و اطمینان در شبکه انتقال و توزیع برق
2. کاهش اتلاف انرژی
3. کم بودن هزینه های مربوط به کابل کشی خودنگهدار به دلیل استفاده از آلومینیوم به جای مس
4.  وزن کم و مقاومت بالا در مقابل خوردگی و پارگی
5. قیمت مقرون به صرفه نسبت به سایر کابل ها
6. کم بودن هزینه های مربوط به نگهداری، ترمیم، تعویض کابل و ...
7. کاهش سوء استفاده از برق معابر و جلوگیری از هدر دادن و سرقت انرژی
از برترین برندهای تولیدکننده این کابل می توان به همدان، سیمیا، سیمند کابل، بایکا، ایران و ... اشاره کرد. سایت راندنو بستری مناسب برای خرید و فروش کابل خودنگهدار است. در این سایت می توانید به طور مستقیم با فروشندگان و تولیدکنندگان کابل در ارتباط باشید و برای مشاهده قیمت روز کابل خودنگهدار، می توانید به فروشندگان عضو در راندنو مراجعه کنید.

سطح مقطع


تعداد رشته


جنس هادی


نوع هادی


ولتاژ


برند