ثبت فروشگاه

کمربند ایمنی کار

کمربند ایمنی کار از تجهیزات ایمنی است که از سقوط کارکنان در ارتفاع جلوگیری می کند. کمربندهای ایمنی برای محافظت از کاربر در برابر خطرات احتمالی استفاده می شوند. این کمربند معمولاً برای استفاده در ارتفاعات کاربرد دارد. کمربندهای ایمنی کار با توجه به نیاز و مکان کاربر در انواع مختلفی تولید می شوند. قیمت کمربند ایمنی کار در ارتفاع یا داربست به عواملی مانند نوع محصول و برند تولیدکننده بستگی دارد. جهت خرید کمربند ایمنی با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این تجهیزات ایمنی را مشاهده نمایید.

کمربند ایمنی کار

کمربند ایمنی چیست

همانطور که در ابتدا گفته شد، کمربند کار از تجهیزات حفاظت فردی است که برای جلوگیری از سقوط کارکنان در ارتفاعات، استفاده می شود. نحوه عملکرد این تجهیزات به گونه ای است که با پوشیده شدن آن توسط کارکنان، به واسطه یک طناب مخصوص به داربست یا یک سازه محکم متصل می شود. سپس از سقوط کارکنان و ایجاد خطر برای آنها جلوگیری می کند. این کمربندها در رنگ های مختلف قرمز، نارنجی، فسفری و دیگر رنگ ها تولید می شوند. لازم به ذکر است کمربند ایمنی به انگلیسی Safety Belt نام دارد.

کاربرد کمربند کار

استفاده از این تجهیزات برای کار در ارتفاعات و یا مکان هایی که احتمال سقوط در آنها وجود دارد، کاربرد دارد. در ادامه به رایج ترین کاربردهای این تجهیزات ایمنی پرداخته شده است:

 • ساخت و ساز ساختمان
 • تمیز کردن پنجره ها و شیشه ها
 • تعمیر دکل های برق
 • مناسب برای رنگ کارها و نقاش ها
 • میز کردن برج ها و افرادی که در ارتفاعات پست می دهند و مواردی از این قبیل

انواع کمربند ایمنی براساس عملکرد

کمربندهای ایمنی کار در ارتفاع براساس نوع عملکرد به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

کمربند ایمنی سیمبانی

در صورت سقوط کاربر، این نوع کمربند کمر او را نگه می دارد. این کمربند به دور کمر مانند کمربند بسته می شود. این کمربند ایمنی بیشتر در ادارات برق استفاده می شود. بر روی کمربند ایمنی سیمبانی بخش‌ هایی برای قرار دادن تجهیزات کار وجود دارد بنابراین نیازی به حمل وسیله اضافی نیست.

کمربند ایمنی هارنس

این نوع کمربند به دلیل استفاده در چتر نجات به کمربند پاراشوتی نیز معروف است. این کمربند نسبت به کمربند ایمنی سیمبانی بیشتر بدن را احاطه می کند یعنی از کتف تا ران پا را پوشش می دهد. این نوع کمربند از ترکیبات پلیمری و الیاف ساخته شده است بنابراین از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار است.

انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع براساس عملکرد

انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع

کمربند ایمنی براساس کاربرد به شرح زیر دسته بندی می شوند.

کمربند ایمنی شوک دار

مدل شوک دار این محصول همانطور که از نامش مشخص است، برای کنترل ضربه به بدن افراد در هنگام سقوط مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات از تحمل بسیار بالایی برخوردار هستند و آسییب های ناشی از سقوط را تا حد زیادی کاهش می دهند.

کمربند ایمنی کار در ارتفاع

برای متصل کردن کاربر به نقاطی جهت حفظ ایمنی به کار می رود تا از سقوط ناگهانی جلوگیری شود. 

کمربند پاراشوت

این کمربند نیز نوعی هارنس است که هنگام انجام عملیات امداد و نجات و همچنین کار در ارتفاع استفاده می شود. دلیل نامگذاری این محصول، استفاده از آن به عنوان کمربند در چتر نجات است. لازم به ذکر است از این وسیله ایمنی در عملیات هایی که سه پایه نجات در آنها به کار می رود، استفاده می شود.

کمربند ایمنی اداره برق

از این نوع کمربند برای کار در زمینه برق استفاده می شود. در بخش چپ و راست آن درینگ D شکل وجود دارد.

کمربند ایمنی پالایشگاه

این کمربند استانداردهای EN362 و EN360 را دارد. این کمربند قلاب هوک داربستی، سیستم ترمز خود جمع شونده اتوماتیک و یک کیف ابزار دارد. از این کمربند ایمنی اغلب مهندسین و ناظرین استفاده می کنند.

هارنس فول بادی

کمربند ایمنی کار هارنس دارای استانداردهای EN361 ،EN813 و EN358 است. این کمربند ایمنی دارای 2 رینگ در چپ و راست، 2 رینگ در جناق سینه و روی شکم، یک رینگ در پشت کتف و یک رینگ در پشت کمر که هر کدام از این رینگ ها کار خاصی را انجام می دهند.

هارنس فول بادی فست

این کمربند از استانداردهای نام برده شده نیز برخوردار است و در مقایسه با هارنس فول بادی، سگک های فست دارد.

هارنس فول بادی فست کرولدار

این کمربند ایمنی کار در ارتفاع هارنس در مقایسه با دو مدل دیگر کامل تر است. این محصول از ابزار صعود کننده نیز برخوردار است.

هارنس جکت

هارنس جکت دارای استانداردهای EN358 و EN361 است که با داشتن بالشتک هایی به کاربر احساس آرامش می دهد. این کمربند ایمنی مانند ژاکت است و ابرهای درون بالشتک های آن از جنس آنتی باکتریال است. از این کمربند برای جلوگیری از سقوط استفاده می شود. ابرهای این ژاکت در جلوی سینه تا پشت گردن، پشت کمر بین دو کتف، دور کمر و دور ران برای محافظت قرار می گیرند.

هارنس جکت فست

هارنس جکت فست استانداردهای EN358 و EN361 را دارد و تفاوت آن با هارنس جکت در داشتن سگک های دور شکم و ران است.

هارنس جکت فست مدل 4-D-A 

هارنس جکت فست مدل 4-D-A، استانداردهای EN358 و EN361 را دارد. این هارنس از هارنس جکت و هارنس جکت فست کامل تر است. همچنین دارای دو رینگ در راست و چپ، دو رینگ در سرشانه های راست و چپ، یک رینگ در پشت کتف و یک رینگ در جناق سینه است که سبب دوام و استحکام این کمربند شده اند.

کمربند ایمنی داربست (هارنس فال)

کمربند ایمنی داربست (هارنس فال) یا هارنس جلوگیری از سقوط، استاندارد EN361 را دارد که بر روی داربست استفاده می شود.

کمربند ایمنی هارنس فال فست

این نوع کمربند دارای استاندارد EN361 است و تنها تفاوت آن با هارنس فال در داشتن سگک های فست (باز و بسته شدن سریع) است.

کمربند قلاب بزرگ

این کمربند همان نمونه فول بادی است با این تفاوت که لنیارد آن از دو قلاب بزرگ برخوردار است.

کمربند ایمنی دو قلاب

این مدل یکی از ساده ترین و کاربردی ترین انواع کمربندهای موجود در بازار است. ابن تجهیزات ظاهر ساده ای دارند و کاربردهای فراوانی برای مراقبت در ارتفاعات دارند. این کمربند همانطور که از نامش مشخص است، از دو عدد لنیارد برخوردار است که موجب اتصال کمربند می شود. استفاده از این ابزار ایمنی در شرایطی مانند صعود یا فرود از نردبان ها و دکل ها، استفاده از داربست و انجام فعالیت های ساختمانی استفاده می شود.

انواع کمربند ایمنی براساس کاربرد

اجزای کمربند ایمنی کار در ارتفاع

این محصول مانند دیگر تجهیزات از بخش های مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به معرفی اصلی ترین اجزا کمربند ایمنی می پردازیم:

 • گیره کمربند ایمنی
 • تسمه های پارچه ای
 • حلقه های D شکل
 • لنیارد قابل تنظیم

استاندارد کمربند ایمنی کار در ارتفاع

در ساخت این تجهیزات از استانداردهای روز جهان استفاده می شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

استاندارد EN361

وجود این استاندارد، مشخصه وجود دو درینگ یا قلاب در جلوی سینه و پشت سینه کمربند است. درینگ این کمربندها از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شود. همچنین با وجود این استاندارد، از جوش دادن قطعات فلزی در کمربند جلوگیری می شود.

استاندارد EN358

این استاندارد برای استفاده آسان تر افراد در نظر گرفته شده است. وجود این استاندارد موجب استفاده از دو درینگ در بخش های چپ و راست کمربند می شود. وجود این درینگ موقعیت ایستادن افراد را به صحیح ترین شکل ممکن کنترل می کند.

اصول ایمنی در استفاده از کمربند ایمنی

در این بخش شما را با نکات مهم استفاده از این تجهیزات آشنا می نماییم:

 • پیش از استفاده، کمربند خود را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 • هارنس ها و کمربرندهای کار یک وسیله حفاظت فردی هستند. به همین دلیل از کمربندهای افراد دیگر استفاده نکنید و یا کمربند خود را برای استفاده در اختیار کسی قرار ندهید.
 • در صورت شست و شوی این تجهیزات، به دستور کار شرکت تولیدکننده آن توجه داشته باشید. بهترین روش تمیز کردن و شستن این محصول، استفاده از آب و صابون است. لازم به ذکر است پس از شست و شو برای خشک شدن آنها از گرما و حرارت استفاده نکنید.
 • پس از پوشیدن هارنس ها، بندهای آن را با توجه به تناسب بدن خود تنظیم نمایید تا بندهای آویزان آن مهار شوند.
 • به تاریخ  انقضاء کمربندهای ایمنی کار توجه داشته باشید.
 • همانطور که می دانید کار در ارتفاعات ریسک بالایی دارد. به همین دلیل بهتر است وسیله را خریداری کنید که شناسنامه داشته باشد.
 • این تجهیزات از برچسب دوخته شده ای برخوردار هستند که بر روی آنها اطلاعاتی مانند شماره سریال، نام کشور و برند تولیدکننده، تاریخ تولید و استانداردهای آن وجود دارد.
 • توجه داشته باشید حداکثر وزن کاربر برای استفاده از این تجهیزات، 140 کیلوگرم است.

نکات مهم در هنگام خرید کمربند ایمنی کار

هنگام خرید این تجهیزات ایمنی باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. در ادامه به آشنایی با راهنمای خرید کمربند کار می پردازیم:

 1. بررسی تمامی قسمت های کمربند ایمنی 
 2. نوع کاربری
 3. توجه به تناسب محصول با سایز اندام شما
 4. وزن
 5. جنس قلاب
 6. نوع اتصال
 7. قابلیت تنظیم سایز
 8. حداکثر وزن قابل تحمل
 9. برند و شرکت تولیدکننده
 10. توجه به قیمت محصول

برترین برندهای کمربند ایمنی کار

شرکت های مختلفی در زمینه تولید انواع کمربندهای ایمنی فعالیت می کنند که در ادامه به معرفی برترین آنها پرداخته شده است.

کمربند ایمنی کار در ارتفاع پرومکس

یکی از برترین برندهای کمربند کار در ارتفاع، برند پرومکس است. کمربند ایمنی کار در ارتفاع پرومکس مدل Luxury از پارچه پلی آمید و اتصالات آلومینیومی ساخته شده است. از قابلیت باز شدن سریع قلاب ها برخوردار است. در محیط هایی مانند تیر چراغ برق، دکل های مخابراتی، صنایع نفت و گاز استفاده می شود. همچنین قلاب های آن مطابق با استاندرد EN358 است.

کمربند ایمنی البرز

البرز پوشش تولیدکننده دیگری است که انواع تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع را به بازار ارائه کرده است. این شرکت به تولید انواع هارنس های ایمنی با کیفیت های گوناگون می پردازد. محصولات البرز نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار  هستند و تجهیزاتی متناسب با نیاز کاربران ارائه می کنند.

کمربند ایمنی آدلا

آدلا تولیدکننده دیگری است که در زمینه ساخت انواع کمربندهای کار فعالیت می کند. این شرکت در سال 1993 تأسیس شد و فعالیت خود را با ارائه کمربندهای ایمنی خودرو آغاز نمود. امروزه این برند به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع لنیارد و تجهیزات حفاظت فردی تبدیل شده است.

از دیگر برندهای معروف کمربند ایمنی کار می توان به کمربند ایمنی ورک من، پیتکس و دیگر برنده اشاره کرد.

قیمت کمربند ایمنی کار

قیمت کمربند ایمنی کارگاهی و دیگر انواع این تجهیزات، براساس عواملی مانند ابعاد و وزن محصول، برخورداری از قابلیت تنظیم سایز، جنس قلاب، نوع اتصال، نوع استاندارد و برند تولیدکننده متغیر است. جهت اطلاع از قیمت کمربند کار در ارتفاع قیمت کمربند ایمنی برق و ... به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای خود را به طور مستقیم از فروشندگان عضو در سایت خریداری کنند.

خرید کمربند ایمنی کار

برای خرید کمربند ایمنی کار در ارتفاع می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کمربند ایمنی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند