ثبت فروشگاه

مخزن گاز خودرو

مخزن گاز خودرو یا مخزن گاز CNG محفظه ای است که جهت خیره سازی سوخت گاز، به صورت فشرده مورد استفاده قرار می گیرد. مخازن گاز خودرو یکی از اصلی ترین سیستم سوخت رسانی گاز CNG به شمار می آیند. در انواع مخزن گاز خودرو فشاری که بر روی گازها وارد می شود، بیش از 200 بار افزایش می یابد. این نوع مخازن معمولاً به شکل کپسول های استوانه ای یا به صورت کروی، طراحی و تولید می شوند. جهت اطلاع از قیمت مخزن گاز خودرو و خرید مخزن گاز سی ان جی با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این محصول را مشاهده نمایید.

لازم به ذکر است که استفاده از گاز طبیعی فشرده یا CNG که امروزه به عنوان سوخت جایگزین خودروها کاربرد دارد، موجب کاهش آلودگی هوا می شود. همچنین جنس این نوع مخازن گاز خودرو به طور معمول، از متریال های فولادی ساخته می شود. تعداد مخزن گاز به کار رفته در ماشین ها و همچنین حجم و طراحی آنها، به نوع خودرو و فضای در نظر گرفته شده برای مخازن بستگی دارد.

انواع مخزن گاز سی ان جی

انواع مخزن گاز ماشین باتوجه به گاز فشرده مورد استفاده، به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

مخازن تمام فلزی

مخزن تمام فلزی که با نام مخازن نوع اول شناخته شده هستند، با سه روش و با استفاده از لوله، شمشال و ورق صفحه ای و دیگر روش های خاص ساخته می شوند. با بهره گیری از این روش ها، این نوع مخازن به صورت یکپارچه و بدون هیچگونه درز و جوش تولید و عرضه می شوند. مخزن تمام فلزی وزن بالایی دارد و نسبت به دیگر مخازن خودرو از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار است. لازم به ذکر است که این نوع محفظه باتوجه به ظرفیتی که دارد، 3.1 الی 90 کیلوگرم وزن دارد.

مخازن نیمه کامپوزیت

مخازن نوع دوم یا نیمه کامپوزیت که با نام کمرپیچ هم شناخته شده هستند، از یک لایه آستری از جنس فولاد یا آلومینیوم بدون درز ساخته شده اند. ساخت این نوع مخازن از سال 1980 میلادی آغاز شد که مبنای طراحی آنها، به کارگیری از آسترهای فولادی است که در برابر فشار پر شدن مخزن، مقاومت بالایی دارند. بخش استوانه ای شکل این مخزن خودرو، توسط آرامید، کربن و یا مخلوطی از آنها پوشانده شده است. استفاده از این ساختار کامپوزیتی موجب کاهش ضخامت قسمت استوانه ای این محصول می شود.

درنتیجه این موضوع موجب شده است تا وزن آن نسبت به نوع اول کاهش یابد. این نوع مخازن به ازای هر لیتر ظرفیت آب، در وزن های 60 الی 85 کیلوگرم تولید می شوند.

مخازن نوع سوم

نوع دیگری از مخازن گاز خودرو وجود دارند که با استفاده از یک لایه آستری از جنس آلومینیوم بدون درز ساخته شده است. این ساختار کامپوزیتی که به این نوع از مخازن خودرو داده شده است، موجب شده است تا وزن آنها کاهش یابد. لازم به ذکر است که وزن مخازن نوع سوم نسبت به دیگر انواع این محصول، سبک تر است. همچنین قابلیت تحمل فشار نسبت به انواع قبلی کاهش می یابد و به ازای هر لیتر ظرفیت آب، 3 الی 4 کیلوگرم وزن دارند.

مخزن سی ان جی کامپوزیت

مخزن گاز CNG تمام کامپوزیت خودرو تقریباً شبیه به مخازن نوع سوم هستند و باتوجه به نوع و جنس آسترها با یکدیگر تفاوت هایی دارند. آستر این نوع مخازن از جنس پلیمر بدون درز ساخته می شود و تمامی سطح آن توسط مواد کامپوزیتی پوشانده شده است. همچنین این ساختار باعث شده است تا این مخازن وزن سبکی داشته باشند. همچنین محل نصب شیر مخزن گاز سی ان جی و پورت های خروجی آن از جنس آلومینیوم است که توسط روش خاصی، به لایه داخلی متصل می شوند.

این نوع از مخازن تمام کامپوزیت از وزن 3 الی 5 کیلوگرم برخوردار هستند. لازم به ذکر است که سازندگان این نوع مخازن در جهان محدود هستند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر عمر مخزن گاز خودرو برای شما اهمیت زیادی دارد، می توانید این نوع مخزن را انتخاب نمایید. زیرا احتمال ترکیدگی در اثر حوادث مختلف در این نوع مخازن کاهش یافته می یابد.

کاربرد مخزن سی ان جی

در ابتدا لازم است بدانید که از گاز CNG برای خودروهای بنزین س.ز که موتور آنها جهت استفاده از گاز سی ان جی اصلاح شده است نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این گاز در ماشین هایی که موتور اختصاصی سی ان جی هم دارند، می توان استفاده نمود. به این نکته توجه داشته باشید که گاز طبیعی نسبت به بنزین آلایندگی کمتری ایجاد می کند که در ایران از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. از این رو می توان گفت که تهیه و خرید مخزن گاز CNG خودرو با قیمت بسیار مقرون به صرفه ای تمام می شود.

اگر قصد تهیه مخزن گاز CNG پراید، پیکان، نیسان، نیسان وانت را دارید، می توانید از مخزن گاز ماشین با حجم 75 لیتر را انتخاب نمایید. همچنین اگر به دنبال بهترین حجم مخزن گاز پژو 405 هستید، انتخاب مخازنی با ظرفیت 75 لیتر بهترین گزینه است.

استانداردهای ساخت مخازن CNG

امروزه توسعه خودروهای گازسوز بسیار افزایش داشته است و ایمنی یکی از اصلی ترین دغدغه ها در طراحی و تولید مخازن سی ان جی به شمار می آید. در لیست زیر به نمونه هایی از استانداردهای ملی و بین المللی مرتبط با مخازن سی ان جی اشاره شده است:

  • ISO 11439
  • ECER 110
  • ANSI/CSA NGV2
  • ANCSA B5 PT2

گنجایش سیلندر CNG

به دلیل برخورداری از قیمت پایین این نوع مخازن و روش تولید آسان این محصولات، از مخازن نوع اول یا تمام فلزی استفاده بیشتری می شود. اگر می خواهید بدانید که مخزن 75 لیتری چند کیلو گاز میگیره و این میزان به چه مخزنی نیاز دارد؟ در پاسخ باید گفت به طور معمول گنجایش مخازن سوخت به ازای هر 4 لیتر حجم اسمی ظرفیت آبی، 17 کیلوگرم بر لیتر است. به لازم به ذکر است که حجم این نوع مخازن 20 تا 130 لیتر است.

عملکرد و طول عمر مخزن گاز سی ان جی

همانطور که در ابتدا به این موضوع پرداخته شد، سرویس مخازن سی ان جی با فشار 200 بار و در دمای 15 درجه سانتی گراد برابر است. همچنین میزان فشار پر شدن سیلندر CNG برابر با 260 بار است که نشان دهنده میزان مجاز در مخازن است. این میزان هنگام پر شدن مخزن در دستگاه های با قدرت، اتفاق می افتد. لازم به ذکر است که کمترین میزان پر شدن یک سیلندر گاز ماشین 15000 بار و حداکثر عمر مخازن گاز خودرو معمولاً 20 سال است.

علت داغ شدن مخزن گاز خودرو

همانطور که در ابتدا گفته شد، مخازن گاز سی ان جی به صورت فشرده ذخیره می شوند. از این رو با آزاد کردن انرژی، دمای آن افزایش می یابد. زیرا سیلندر حین سوخت گیری گرم می شود و کاملاً طبیعی است. در نتیجه هنگام برخورد با داغ شدن مخزن گاز ماشین جای هیچگونه نگرانی نیست.

انبار کردن و نگهداری سیلندرهای سی ان جی

به منظور جلوگیری از وارد شدن صدمه به مخازن گازی در انبار، باید نکات مهمی را به خاطر بسپارید. در این بخش شما را با نکات مهم در نگهداری از مخزن گاز خودرو آشنا خواهیم نمود.

  • توجه داشته باشید که مخازن گاز نباید در معرض باران و تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند. محیط نگهداری این نوع مخازن باید به گونه ای باشد که موجب خوردگی و پوسیدگی مخازن نشود.
  • نکته دیگر برای انبار کردن این مخازن این است که دور از مواد آتش زا قرار بگیرند. همچنین قرارگیری در کنار دستگاه هایی موجب ایجاد جرقه می شوند، خطرناک است.
  • انواع مخازن گاز نباید با زمین و یا با یکدیگر برخوردر داشته باشند.
  • از کشیدن مخازن بر روی زمین و غلطاندن آنها به هنگام جابه جایی خودداری نمایید. برای جابه جایی مخازن سی ان جی بهتر است   با استفاده از بالابر دستی و یا جرثقیل این کار را انجام دهید.
  • همچنین قرارگیری در محیط هایی که به چربی آلوده هستند، برای مخزن گازهای خودرو خطرات احتمالی به بار می آورد.

قیمت مخزن گاز خودرو

قیمت مخزن گاز خودرو به عواملی مانند ظرفیت مخزن، نوع اتوموبیل و مواردی از این قبیل بستگی دارد. جهت اطلاع از قیمت مخزن گاز پژو 405 و قیمت مخزن گاز نیسان با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این مخازن را مشاهده نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مخزن CNG دوقلو پراید و نیسان را برای شما فراهم نموده است.

خرید مخزن گاز خودرو

برای خرید مخزن CNG می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مخزن گاز خودرو و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


ظرفیت


نوع گاز