ثبت فروشگاه

لوله پلیکا یا PVC

لوله پلیکا یا PVC  از جمله معروف ترین لوله های پلیمری محسوب می شود که قابل انعطاف بوده و دارای قیمت ارزان تری نسبت به نوع فلزی می باشد. این لوله به سختی صدمه می بیند وطول عمر بالایی دارد. این لوله معمولاً برای لوله کشی برق، آب و ... بسیار کاربردی است و ماده تشکیل دهنده آن پلی وینیل کلراید است که از محصولات ارزشمند در صنعت پتروشیمی محسوب می شود. ماده پی وی سی بسیار مستحکم بوده و با اضافه کردن روان کننده ها منعطف شده و با حرارت، قابلیت خم شدن خواهد داشت. لوله های PVC امروزه در صنعت ساختمان سازی، به عنوان محافظ و نگهدارنده کابل های برق کاربرد دارند. این لوله را می توان با ضخامت های متفاوتی تولید کرد که به آن لوله سنگین و غیر سنگین نیز می گویند. طول لوله پی وی سی 6 متر بوده و بسته های آن (بندیل) دارای 20 شاخه می باشد. خرید لوله پلیکا با توجه به سایز لوله (قطر لوله) و ضخامت آن، با قیمت های متفاوتی انجام می شود. لوله های PVC دارای سایزهای متفاوتی هستند که پرکاربردترین این سایزها، لوله سایز 11، 13.5، 16، 21 و 29 می باشد که در رنگ های سفید، مشکی و طوسی تولید می شوند.

خم لوله

همان طور که گفتیم لوله های پی وی سی دارای انعطاف مناسبی هستند اما این انعطاف به اندازه ای نیست که به راحتی بتوان آنها را تغییر جهت دهیم. برای این کار از خم لوله استفاده می شود. زانوعصایی پی وی سی اغلب در برق کشی کاربرد دارد و به دو دسته عصایی پایه بلند و پایه کوتاه تقسیم می شود.
لوله ها ی پی وی سی می توانند دارای طول های مختلفی همچون 13.5، 16، 21، 29، 36، 48 و 90 میلی متری باشند که در شاخه های 6 متری و بسته های 20 عددی تولید شده و با وزن های مختلفی عرضه می شوند. بسته به وزن لوله ها، میزان مقاومت و استحکام آنها نیز تغییر می کند. به طور مثال، لوله هایی با وزن بالاتر دارای استحکام بیشتری در برابر فشارهای مختلف می باشند. لوله های پی وی سی به طور معمول، در رنگ های سفید، مشکی، طوسی و آبی روشن عرضه می شوند.

کاربردهای لوله PVC

  • این لوله ها در صنعت برق به عنوان عامل محافظ و نگهدارنده کابل های برق بکار می روند. در ساختمان سازی و لوله گذاری زیر خاک و داخل دیوارها نیز برای کبل کشی برق از این لوله ها استفاده می شود.
  • در معدود مواردی نیز، این لوله ها در لوله کشی های آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.
  • در مخابرات نیز، این نوع لوله ها وظیفه رساندن کابل های مخابراتی زمینی به تابلوهای مخابراتی را برعهده دارند.

مزایای لوله PVC

  1. مقاومت در برابر شعله: این لوله ها به سختی شعله ور می شوند واگر آتش بگیرند، در غیاب ماده سوختنی به سوختن ادامه نمی دهند. البته نوع نسوز این کالا نیز به صورت مجزا تولید می شود. 
  2. مقاومت در برابر خوردگی کابل: در بسیاری از موارد، حرارت خورشید و هوای آزاد در کابل کشی های غیر زمینی و خوردگی کابل توسط جانوران در کابل کشی های زمینی، موجب اتصالی در شبکه فشار ضعیف می شود. از این رو برای محافظت از کابل ها از لوله پلیکا استفاده می شود.
  3. قیمت مناسب: این لوله ها نسبت به لوله فلزی و فلکسیبل دارای قیمت ارزان تری می باشند.
  4. استحکام در برابر ضربه: لوله های پی وی سی مقاومت بسیار بالایی نسبت به لوله های سفالی قدیمی دارند و مقاومت این لوله ها در دماهای پایین کاهش می یابد اما در این شرایط نیز استحکام در برابر ضربه این نوع لوله ها بسیار بالا می باشد.
  5. استحکام کششی بلند مدت: استحکام لوله های پی وی سی در زمان کشیدگی دو برابر بیشتر از سایر لوله ها می باشد.
  6. مدول آلاستیته بالا وانعطاف پذیری: مقاومت در برابر شکست یکی از مهم ترین مزیت های لوله پی وی سی است. مدول آلاستیته باعث می شود در شرایط نا پایدار زمین همچون زمین لرزه، پدیده دو پهنی و ترک درلوله ها ایجاد نشود.
  7. مقدار زبری پایین: مقدار زبری، عاملی مؤثری در کاهش دبی می باشد. لوله های یو پی وی سی (UPVC) به دلیل داشتن سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار پایینی در برابر جریان سیال از خود نشان می دهند. همچنین باکتری ها در قسمت های دارای پستی و بلندی لوله تجمع می کرده و مسیر جریان آب را می بندند. زبری پایین لوله های یو پی وی سی مانع تجمع باکتری ها وهمچنین مانع تجمع لجن فاضلابی می شود.

خرید لوله PVC

در سایت راندنو فروشندگان انواع لوله PVC یا پلیکا، محصولات خود را قیمت گذاری کرده اند و به راحتی با خریداران در تماس می باشند. لوله پی وی سی شفاف دارای قیمت بیشتری نسبت به انواع دیگر لوله ها می باشد. همچنین خریداران می توانند در راندنو، درخواست خرید خود را ثبت کرده و از فروشندگان متفاوتی پیش فاکتور دریافت نمایند. برندهای سه ستاره سمنان، گلپایگان، پایپ ایران و ... از بهترین برندهای ایرانی می باشند.

لیست مقایسه

برند


سایز