ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

سیم ارت

سیم ارت یا سیستم اتصال به زمین یکی از مهم ترین کالاهای زیرمجموعه سیم و کابل، در صنعت برق محسوب می شود. جنس هادی سیم ارت، مس و اغلب از نوع افشان است. سیم ارت تنها از لحاظ ظاهری و بی برق بودن به سیم نول شباهت دارد اما کاربرد آن ها متفاوت است. برای تشخیص سیم ارت از نول می توان به سطح مقطع و یا رنگ آن توجه کرد و البته لازم به ذکر است که وجود سیم ارت اجباری نیست. سیم ارت ماشین لباسشویی، سیم ارت یخچال، سیم ارت اجاق گاز و ... در یک ساختمان جهت افزایش ایمنی نصب می شود.

کاربرد سیم ارت

این سیم جهت محافظت از فرد در برابر برق گرفتگی، محافظت از تجهیزات الکتریکی، جلوگیری از وقوع آتش سوزی در اثر اتصالات و ... مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا گاهی ممکن است جریان الکتریکی به نحوی به بدنه دستگاه منتقل شده، بدنه دستگاه دارای برق شده و فرد با لمس آن دچار برق گرفتگی شود. در واقع، تمامی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی می توانند دچار نشتی جریان برق شوند. این سیم بدین منظور به کار می رود که جریان اضافی را به خارج دستگاه و به سمت زمین هدایت کرده تا بتواند اثرات ناشی از جریان برق را خنثی نماید. سیم های ارت معمولاً در کارایی و عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی نقشی ندارند و اکثراً جهت ایجاد ایمنی بیشتر از آن ها استفاده می شود. نوع دیگر این سیم ها نیز جهت تخلیه بار الکتریکی رعد و برق مورد استفاده قرار می گیرد. سیم ارت در تمامی وسایل الکترونیکی کوچک و بزرگ موجود است. در صنعت ساختمان سازی و سیم کشی ساختمان ها از سیم ارت ساختمان استفاده بسیاری می شود. به عنوان مثال در تمامی پریزها سیم ارت تعبیه شده است. اگر سیم فاز درون یک پریز، معیوب و یا خورده شده باشد، سیم ارت در پریز می تواند به عنوان یک جایگزین سیم منفی عمل کرده و از آتش سوزی درون پریز جلوگیری نماید.

چاه ارت

سیم ارت از یک سو به دستگاه الکتریکی و الکترونیکی و از سوی دیگر به یک چاه ارت متصل می شود. چاه ارت یک نوع حفره عمیق است که در اعماق زمین و در یک رطوبت نسبی قرار گرفته است. درون این چاه، یک نوع صفحه مسی قرار دارد که اطراف آن با بنتونیت پر شده است. برای برخی از چاه ها، سیم مفتول مسی بدون روکش به عنوان سیم ارت استفاده می شود که در نهایت سیم ارت سیم کشی های ساختمان و پروژه ها به آن متصل می گردد.

ساختار و روکش سیم ارت

 سیم ارت می تواند از نوع افشان یا مفتول باشد. اغلب در مصارف خانگی و ولتاژ های پایین تر از نوع سیم ارت افشان استفاده می شود. روکش سیم ارت از نوع PVC است که یک عایق بسیار خوب به شمار می رود و ایمنی خوبی را برای سیم ارت فراهم کرده است. سیم ارت در سطح مقطع های متفاوت به بازار عرضه می شود. معمولاً از سیم سایز 1 تا سیم سایز 95، سیم ارت تولید می شود که مصرف کنندگان باید با توجه به مکان استفاده و نوع کاربرد مورد نظر خود، هر یک را انتخاب نمایند.

سیم ارت چه رنگی است؟

در اغلب شرکت های تولیدکننده سیم و کابل، رنگ سیم های ارت معمولاً سبز و زرد و به صورت ترکیبی است. البته کابل ها هم دارای نوع ارت بوده که با سیم ارت متفاوت است و این نوع کابل ها دارای دو لایه روکش و رنگ مشکی هستند.

خرید و قیمت سیم ارت

از برترین شرکت های تولیدکننده سیم و کابل به خصوص سیم ارت می توان به شرکت تک سیم البرز، کمان، البرز، خراسان افشارنژاد، سهند، پارس صنعت، دامغان، همدان، تک، زاگرس، سیمیا، سیمکو، زیتون، دماوند و ... اشاره کرد. در هنگام خرید سیم ارت باید نکاتی مانند سطح مقطع، نوع هادی، برند و ... را مد نظر داشت.
 سایت راندنو ویترینی از هزاران کالا است که هر کدام با مشخصات فنی در راندنو قرار گرفته شده است و می توان با مراجعه به آن، کالاها را با یکدیگر مقایسه کرد و بهترین خرید را انجام داد.

سطح مقطع


نوع هادی


برند