ثبت فروشگاه

سیم ارت

سیم ارت یا سیم اتصال به زمین یکی از مهم ترین کالاهای زیرمجموعه سیم و کابل، در صنعت برق محسوب می شود. جنس هادی این سیم ها، مس و اغلب از نوع افشان است. این محصولات تنها از لحاظ ظاهری و بی برق بودن به سیم نول شباهت دارد اما کاربرد آن ها متفاوت است.

برای تشخیص سیم نول از ارت می توان به سطح مقطع و یا رنگ آن توجه کرد. سیم ارت ماشین لباسشویی، سیم ارت یخچال، سیم ارت اجاق گاز و ... در یک ساختمان جهت افزایش ایمنی نصب می شوند. در واقع استفاده از این محصولات یکی از روش ها جهت جلوگیری از برق گرفتگی است زیرا تمامی تجهیزاتی که دارای جریان الکتریکی هستند، ممکن است نشتی جریان برق داشته باشند.

سیم ارت

کاربرد سیم ارت

این سیم جهت محافظت از فرد در برابر برق گرفتگی، محافظت از تجهیزات الکتریکی، جلوگیری از وقوع آتش سوزی در اثر اتصالات و ... مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا گاهی ممکن است جریان الکتریکی به نحوی به بدنه دستگاه منتقل شود، در این صورت بدنه دستگاه دارای برق می شود و فرد با لمس آن دچار برق گرفتگی می شود. در واقع، تمامی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی می توانند دچار نشتی جریان برق شوند. این سیم بدین منظور به کار می رود که جریان اضافی را به خارج دستگاه و به سمت زمین هدایت کند تا بتواند اثرات ناشی از جریان برق را خنثی نماید.

سیم Earth معمولاً در کارایی و عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی نقشی ندارند و اکثراً جهت ایجاد ایمنی بیشتر از آن ها استفاده می شود. نوع دیگر این سیم ها نیز جهت تخلیه بار الکتریکی رعد و برق مورد استفاده قرار می گیرد. این سیم ها در تمامی وسایل الکترونیکی کوچک و بزرگ موجود است. در صنعت ساختمان سازی و سیم کشی ساختمان ها از سیم ارت ساختمان استفاده بسیاری می شود. به عنوان مثال در تمامی پریزها این سیم تعبیه شده است. اگر سیم فاز درون یک پریز، معیوب و یا خورده شده باشد، سیم Earth در پریز می تواند به عنوان یک جایگزین سیم منفی عمل کرده و از آتش سوزی درون پریز جلوگیری نماید.

کاربرد سیم ارت

چاه ارت

سیم Earth از یک سو به دستگاه الکتریکی و الکترونیکی و از سوی دیگر به یک چاه ارت متصل می شود. چاه ارت یک نوع حفره عمیق است که در اعماق زمین و در یک رطوبت نسبی قرار گرفته است. درون این چاه، یک نوع صفحه مسی قرار دارد که اطراف آن با بنتونیت پر شده است. برای برخی از چاه ها، سیم مفتول مسی بدون روکش به عنوان سیم Earth استفاده می شود که در نهایت سیم Earth سیم کشی های ساختمان و پروژه ها به آن متصل می گردد.

ساختار و مشخصات سیم ارت

این سیم می تواند از نوع افشان یا مفتول باشد. اغلب در مصارف خانگی و ولتاژ های پایین تر از نوع سیم ارت افشان استفاده می شود. روکش سیم از نوع PVC است که یک عایق بسیار خوب به شمار می رود و ایمنی خوبی را برای سیم ها فراهم کرده است. این سیم ها در سطح مقطع های متفاوت به بازار عرضه می شوند. معمولاً از سیم سایز 1 تا سیم سایز 95، سیم برق ارت تولید می شود که مصرف کنندگان باید با توجه به مکان استفاده و نوع کاربرد مورد نظر خود، هر یک را انتخاب نمایند.

ساختار و مشخصات سیم ارت

سیم ارت چه رنگی است؟

در اغلب شرکت های تولیدکننده سیم و کابل، رنگ سیم ارت در ساختمان معمولاً سبز و زرد و به صورت ترکیبی است. البته کابل ها هم دارای نوع ارت بوده که با سیم ارت متفاوت است و این نوع کابل ها دارای دو لایه روکش و رنگ مشکی هستند. به طور کلی علامت سیم ارت ساختمان در ایران و اروپا سیم های سبز و زرد هستند.

سیم ارت چه رنگی است؟

بهترین برند سیم برق ارت

در حال حاضر استفاده از انواع سیم ارت در تمامی مجموعه ها ضروت پیدا کرده است به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. شرکت های زیر از برترین شرکت ها در حوزه تولید این محصولات هستند.

سیم ارت کمان

کمان از برترین شرکت های تولیدکننده انواع سیم و کابل به خصوص ارت است. این شرکت از سال 1370 تاسیس شده است و در مان سال های ابتدایی محصولات آن موفق به دریافت استانداردهای ملی و بین المللی شد. این شرکت از ماشین آلات حرفه ای و پرسنل مجرب در خطوط تولید خود بهره برده است. همچنین محصولات این شرکت پیش از ورود به بازار در آزمایشگاه های مخصوص توسط کارشناسان تست و ارزیابی می شود. سیم های مخصوص ساختمان و ارت این شرکت دارای عایق های پی وی سی هستند و در سایزهای مختلف به بازار عرضه می شوند.

سیم ارت سیمیا

سیمیا از دیگر شرکت هایی است که در زمینه تولید سیم و کابل به خصوص ارت فعالیت می کند. این شرکت محصولات باکیفیتی به بازار عرضه می کند. سیمیا با بیش از 40 سابقه در زمینه تولید انواع سیم و کابل توانسته جایگاه خوبی در بازار کسب کند. در حال حاصر سیمیا می تواند بیش از 18 هزارتن سیم و کابل به بازار عرضه کند. محصولات این شرکت پیش از ورود به بازار در آزمایشگاه های مخصوص تست و ارزیابی می شوند. سیم و کابل ساختمانی و ارت این شرکت بسیار باکیفیت هستند و از روکش های پی وی سی بهره برده اند.

  • از برترین شرکت های تولیدکننده سیم و کابل به خصوص سیمهای ارت می توان به شرکت تک سیم البرز، البرز، خراسان افشارنژاد، سهند، پارس صنعت، دامغان، همدان، تک، زاگرس، سیمکو، زیتون، دماوند و ... اشاره کرد.

قیمت سیم ارت

در هنگام خرید سیم ارت باید نکاتی مانند سطح مقطع، نوع هادی، متراژ سیم، استاندارد، کیفیت، برند و ... را مد نظر داشت. این عوامل برروی قیمت این محصولات نیز اثرگذار هستند.

خرید سیم ارت

برای خرید سیم ارت می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سیم ارت و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

سطح مقطع


نوع هادی


برند