ثبت فروشگاه

رله

رله قطعه‌ای الکترومکانیکی است که در مدارات الکتریکی کاربرد دارد. رله همچون کلید عمل می‌کند. با این تفاوت که کلید برای باز و بسته کردن به نیروی دست نیاز دارد اما باز و بسته شدن رله توسط جریان الکتریکی صورت می‌گیرد. به کمک رله می‌توان دو بخش جدا در یک سیستم که منبع ولتاژ مختلف دارند را از هم جدا کرد. رله در واقع نوعی کلید سریع است که به صورت پیاپی و در کسری از زمان می‌تواند بدون هیچ گونه مشکلی قطع و وصل شود. البته لازم به ذکر است که وظیفه رله‌ها تنها باز و بسته کردن مدار نیست. این کار یک وظیفه پایه برای رله‌ها است و رله‌ها کاربرد‌های بیشتری دارند.

رله‌ها در حال حاضر در قالب رله‌های مکانیکی، حرارتی، مغناطیسی، الکترومکانیکی، الکترومغناطیسی و الکتوراستاتیکی عرضه می‌شود. اولین نمونه‌های رله توسط ژوزف هانری در سال 1224 مورد استفاده قرار گرفت. در میان این تجهیزات رله فن و رله دوبل کاربرد زیادی دارند. رله دوبل می‌تواند برق مثبت 12 ولت را به قطعات سیستم انژکتوری برساند. رله‌ها کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت دارند و می‌توان در بخش‌های مختلف از آن استفاده کرد. رله‌ها براساس پارامتر‌های گوناگونی تقسیم‌بندی می‌شوند.

رله سنجشی وظیفه کنترل و سنجش پارامتری خاص را برعهده دارند. کاربر یا اپراتور باید یک میزان خاص از حساسیت را برای این رله‌ها تعیین کند تا در صورت مشاهده تخطی و خروج از بازه تعیین شده، رله واکنش دهد. از پرکاربرترین رله‌های سنجش می‌توان به رله کنترل آمپر و رله کنترل ولتاژ اشاره کرد. رله‌های حفاظتی را می‌توان در این دسته‌بندی جای داد. زیرا رله‌های حفاظتی نیز از مدار در برابر اختلاف مقدار کمیت‌ها محافظت می‌کنند و لازمه محافظت نیز کنترل این کمیت‌ها است. رله زمانی اغلب به صورت تنها به کار گرفته نمی‌شوند. بلکه در کنار سایر رله‌ها و تجهیزات در مدار نصب می‌شوند. زمانی برای این رله‌ها در نظر گرفته می‌شود و رله مطابق با آن زمان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. یکی از خطا‌هایی که ممکن است در سیستم برق به وجود آید، توان برگشتی است. رله جهت یاب می‌تواند جهت نیرو و توان را تشخیص دهد و در صورت بروز مشکل قسمتی از شبکه را که دچار نقص شده از سایر قسمت‌ها ایزوله می‌کند. رله حالت جامد در دسته رله‌های الکترونیکی جای می‌گیرد به همین دلیل در شبکه‌های قدرت کاربرد زیادی ندارند. این رله‌ها هیچ قسمت مکانیکی ندارند به همین دلیل به آن‌ها رله حالت جامد گفته می‌شود.

انواع رله براساس پارامتر اندازه‌گیری نیز شامل موارد زیر است:

  • رله‌های جریانی
  • رله‌های ولتاژی
  • رله‌های فرکانسی
  • رله‌های توانی
  • رله‌های جهتی
  • رله‌های امپدانسی
  • رله‌های وابسته به کمیت‌های فیزیکی

قیمت رله

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از خرید رله مد نظر قرار دهید، ولتاژ و جریان رله است. همچنین جریان آستانه رله نیز مهم است. تیغه‌های رله نیز آخرین فاکتور مهم در خرید است که باید مد نظر قرار دهید. این موارد برروی قیمت رله نیز اثرگذار است.

خرید رله از راندنو

برای خرید رله می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت رله و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع