ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل قدرت

کابل قدرت به کابل هایی گفته می شود که در شبکه های انتقال، تأمین و توزیع برق به کار می رود. هادی به کار رفته شده در کابل فشار قوی، می تواند افشان و یا نیمه افشان باشد. عایق کابل های قدرت معمولاً PVC/A بوده و روکش آن ها نیز PVC/ST1 است. کابل های قدرت عموماً از آلیاژ مس و آلومینیوم ساخته شده اند. در هنگام استفاده از کابل های قدرت، باید ایمنی کافی برای کاربران در نظر گرفته شود.

کاربرد کابل قدرت

 امروزه از کابل قدرت زمینی، به دلیل دوام و استحکام بالایی که دارد، در زیر خاک نیز استفاده می شود. اکثر تولیدکنندگان کابل قدرت، جهت حفاظت از کابل ها در برابر فشار و ضربه های مکانیکی، افزایش ایمنی و دوام کابل، از زره ای از جنس مفتول استفاده می کنند. از کابل قدرت شیلد دار، در تأسیسات و اتصالات برق همچون کانال کابل و سینی کابل ها استفاده می شود. کابل قدرت 20 کیلو ولت، در ارتباط ترانس ها و تابلوهای قدرت کاربرد بسیاری دارد. بسیاری از کابل های قدرت در شبکه فوق توزیع به شبکه انتقال و توزیع، کاربرد دارند. ولتاژ کابل های قدرت معمولاً 1 کیلو ولت، 12 کیلو ولت، 20 کیلو ولت و گاهاً بیشتر می باشد.

ساختار کابل قدرت

  1. هادی کابل: هادی کابل برق از جنس آلومینیوم و یا مس بوده و به صورت Strand ساخته می شود.
  2. گرافیت بر روی هادی: وظیفه این بخش، یکنواخت سازی در کابل بوده و به عمل شیلدینگ نیز کمک می کند.
  3. عایق کابل: وظیفه عایق، حفاظت از اتصال کابل است و در سیم کشی زمینی از اتصال هادی به زمین نیز جلوگیری می کند.
  4. شیلد کابل: شیلد می تواند از جنس آلومینیوم، فولاد و یا مس باشد و به صورت نواری، سیمی و یا هر دو در کابل به کار می رود. وظیفه شیلد، افزایش سطح ایمنی برای کابل است.
  5. آرمور کابل: آرمور به کار رفته شده در کابل قدرت، آن را از تنش های مکانیکی، خوردگی و پارگی محافظت می کند. آرمور کابل می تواند از جنس PVC ،PE و ... باشد.

انواع کابل قدرت

  • فشار قوی
  • فوق فشار قوی
  • فشار ضعیف
  • فشار متوسط

در اصطلاح، ولتاژ کابل های قدرت می تواند از 600 ولت الی 20 کیلو ولت و در بعضی از موارد بالاتر، متغیر باشد. کابل های فشار قوی، می توانند تک رشته، دو رشته، سه رشته، چهار رشته و پنج رشته ای باشند. کابل قدرت سه رشته ای و چهار رشته ای بیشترین کاربرد را در صنعت برق دارد. استاندارد مرجع کابل های قدرت، IEC 60502 و یا ISIRI 3569 هستند. در راندنو، نماینده های بسیاری از کارخانجات ایرانی، کابل های قدرت خود را قیمت گذاری می کنند. بهترین برندهای تولیدکننده کابل قدرت در راندنو مشغول فعالیت هستند. خریداران می توانند برای مشاهده لیست قیمت کابل قدرت به راندنو مراجعه کرده و استعلام های خرید خود را به شیوه بسیار آسان در سایت قرار بدهند و فروشندگان مرتبط نیز می توانند به آسانی پیش فاکتورهای خود را به آنها ارسال نمایند. راندنو مرجع مناسبی برای مقایسه قیمت و کیفیت کابل های قدرت با یکدیگر است. در راندنو، فروشندگان با توجه به نوسانات قیمت مس و آلومینیوم، قیمت کابل های خود را در هر زمان به روزرسانی می نمایند.

سطح مقطع


تعداد رشته


جنس هادی


نوع هادی


ولتاژ


برند