ثبت فروشگاه

کابل قدرت

کابل قدرت یا کابل فشار قوی به کابل هایی گفته می شود که در شبکه های انتقال، تأمین و توزیع برق به کار می روند. هادی به کار رفته شده در کابل فشار قوی می تواند افشان و یا نیمه افشان باشد. عایق این کابل ها معمولاً PVC/A و روکش آن ها نیز PVC/ST1 است. کابل های قدرت عموماً از آلیاژ مس و آلومینیوم ساخته شده اند. در هنگام استفاده از این کابل ها، باید ایمنی کافی برای افراد در نظر گرفته شود. در ادامه به معرفی این کابل و عوامل مؤثر در قیمت کابل قدرت می پردازیم تا با آگاهی کامل نسبت به خرید کابل قدرت اقدام نمایید.

ولتاژ کابل های قدرت می تواند از 600 ولت الی 20 کیلو ولت و در برخی موارد، در مقادیر بالاتر از این ها نیز متغیر باشد. کابل های فشار قوی می توانند تک رشته، دو رشته، سه رشته، چهار رشته و پنج رشته ای باشند. کابل قدرت سه رشته ای و چهار رشته ای بیشترین کاربرد را در صنعت برق دارند. استاندارد مرجع کابل های قدرت، IEC 60502 و یا ISIRI 3569 است.

کابل قدرت

کاربرد کابل فشار قوی

امروزه از کابل قدرت زمینی، به دلیل دوام و استحکام بالایی که دارد، در زیر خاک نیز استفاده می شود. همچنین این کابل ها در تابلوهای توزیع، نیروگاه ها، روشنایی خیابانی، کنتور برق منازل و ... نیز بکار برده می شوند. این مدل کابل ها برای انتقال برق در ولتاژهای بالاتر کاربرد دارند.

اکثر تولیدکنندگان کابل قدرت، جهت حفاظت از کابل ها در برابر فشار و ضربه های مکانیکی، افزایش ایمنی و دوام کابل، از زره ای از جنس مفتول استفاده می کنند. از کابل قدرت شیلد دار در تأسیسات و اتصالات برق همچون کانال کابل و سینی کابل استفاده می شود. کابل فشار قوی 20 کیلو ولت در ارتباط ترانس ها و تابلوهای قدرت کاربرد زیادی دارد. 

کاربرد کابل فشار قوی

انواع کابل قدرت

این نوع سیم و کابل در انواع فشار قوی و فوق فشار قوی به بازار عرضه می شود. همچنین از لحاظ نوع هادی نیز این کابل ها دسته بندی می شوند که عبارتند از:

  • کابل مسی فشار قوی: این کابل ها دارای هادی هایی از جنس مس آنیل شده هستند. کابل های مسی انعطاف پذیری بالایی دارند و در تعداد رشته و سطح مقطع های متنوعی به بازار عرضه می شوند. این کابل ها جریان الکتریکی را به خوبی انتقال می دهند و از لحاظ رسانایی بهترین نوع کابل هستند.
  • کابل فشار قوی آلومینیومی: این کابل ها از هادی های آلومینیومی استفاده کرده اند. به همین دلیل قیمت آن ها مقرون به صرفه تر از کابل مسی است.

انواع کابل قدرت

ساختار کابل فشار قوی

این کابل ها از چند لایه تشکیل شده اند که هرکدام ویژگی خاصی دارند. در ادامه به بررسی ساختار این کابل ها می پردازیم:

هادی کابل

هادی کابل برق قدرت از جنس آلومینیوم یا مس است و به صورت Strand ساخته می شود. این کابل ها می توانند سطح مقطع های متنوعی داشته باشند و در انواع تک رشته، دو رشته، سه رشته، چهار رشته و 5 رشته به بازار عرضه شوند. هادی این کابل از نظر مقطع می تواند به دو شکل زیر باشد:

  • کابل قدرت افشان: این کابل ها انعطاف پذیری بالایی دارند و هادی آن ها از جنس مس است.
  • کابل مفتول قدرت: کابل های مفتولی فشار قوی انعطاف پذیری کمتری دارند و هادی آن ها می تواند از جنس آلومینیوم یا مس باشد.

گرافیت بر روی هادی

وظیفه گرافیت (Graphite) که بر روی هادی استفاده می شود، یکنواخت سازی در کابل است و به عمل شیلدینگ نیز کمک می کند. در استاندارد کابل قدرت باید از گرافیت در ساختار کابل استفاده شود.

عایق کابل

وظیفه عایق، حفاظت از اتصال کابل است. عایق کابل در سیم کشی زمینی از اتصال هادی به زمین نیز جلوگیری می کند. عایق ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. اغلب کابل های برق قدرت دارای عایق های PVC هستند. برخی از آن ها نیز روکش XLPE دارند که می توانند ولتاژهایی بالاتر را متحمل شوند.

شیلد کابل

شیلد می تواند از جنس آلومینیوم، فولاد و یا مس باشد و به صورت نواری، سیمی و یا هر دو در کابل به کار رود. وظیفه شیلد، افزایش سطح ایمنی برای کابل است. همچنین کابل شیلد دار قدرت میزان اختلال در انتقال را تا حد زیادی کاهش می دهد.

آرمور کابل

کابل قدرت آرموردار به عنوان یک کابل زره دار در برابر تنش های مکانیکی، خوردگی و پارگی از خود مقاومت بالایی نشان می دهد. آرمور کابل می تواند از جنس PVC ،PE و ... باشد. البته نوعی کابل فشار قوی سربدار و زره دار نیز به بازار عرضه می شود که ویژگی بسیار خوبی دارد. از این کابل ها در محیط هایی که هیدروکربن، حلال، مواد خورنده و دیگر موارد وجود دارد استفاده می شود.

روکش کابل

روکش نهایی، کابل های برق فشار قوی را در برابر صدمات فیزیکی محافظت می کند. این روکش از جنس های مختلفی مانند PE و PVC و HDPE است.

ساختار کابل فشار قوی

کابل قدرت تورچ CO2

در دستگاه های جوش و برش، کابلی به نام کابل تورچ به کار می رود که عضو مهمی از این سیستم ها است. کابل تورچ CO2 برای جوشکاری با گاز CO2 و همچنین انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل ها در سایزهای 3 تا 4 متری به کار گرفته می شوند. این کابل ها در دو مدل هوا خنک و آب خنک عرضه می شوند. نوع هوا خنک این کابل ها کاربرد بیشتری دارد. برخی از این کابل ها برای جوشکاری با گاز آرگون نیز مناسب هستند.

کابل قدرت تورچ CO2

برترین برند کابل فشار قوی

از این کابل ها در تمامی صنایع می توان استفاده کرد. کاربرد این محصولات در حال حاضر بسیار بیشتر از سال های اخیر شده است. به همین دلیل شرکت های زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین شرکت های تولیدکننده کابل ولتاژ بالا اشاره خواهیم کرد:

کابل فشار قوی کمان

این شرکت از سال 1370 فعالیت خود را با هدف رفع نیازهای سیم و کابل در بازار ایران آغاز کرده است. این شرکت در حوزه تولید کابل های مفتول، افشان، کواکسیال، جوشکاری، سیم های ارت و ... فعالیت می کند. محصولات این شرکت از تنوع بالایی برخوردار هستند و کیفیت آن ها بسیار مناسب است.

کابل فشار قوی سیمیا

سیمیا از دیگر شرکت هایی است که به تولید سیم و کابل می پردازد. این شرکت از سال 1360 فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر قادر به تولید بیش از 18000 تن سیم و کابل است. محصولات این شرکت مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید می شوند. کابل های ولتاژ بالای این شرکت را می توان در شبکه های توزیع و انتقال برق، کارخانه ها، سیستم های روشنایی و ... به کار برد.

کابل فشار قوی البرز الکتریک نور

این کابل ها نیز همچون دیگر شرکت های معتبر سیم و کابل دارای کیفیت مورد قبولی هستند. تمامی محصولات این شرکت از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند و تنوع محصولات این شرکت، مصرف کنندگان را از خرید کابل دیگر برندها بی نیاز می کند. این شرکت در سال 1383 فعالیت خود را آغاز کرده است و به تولید کابل های شیلد دار، کواکسیال، افشان و ... می پردازد.

از دیگر شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به سهند، تک سیم البرز، خراسان افشارنژاد، دامغان، همدان، پرتو الکتریک و ... اشاره کرد.

قیمت کابل قدرت

قیمت کابل فشار قوی به عوامل زیادی همچون میزان تحمل کابل در برابر جریان، میزان افت و خیز ولتاژ، سطح مقطع، تعداد رشته کابل، جنس هادی، نوع شیلد، آرموردار بودن یا فاقد آرمور بودن و ... بستگی دارد. قیمت کابل ولتاژ بالا براساس متر محاسبه می شود.

خرید کابل قدرت

برای خرید کابل قدرت یا کابل فشار قوی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل قدرت و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

سطح مقطع


تعداد رشته


جنس هادی


نوع هادی


ولتاژ


برند