ثبت فروشگاه

دورسنج (تاکومتر)

دورسنج (تاکومتر) دستگاهی است که در صنعت برای کنترل دوران، تعداد دور اجسام دوار، سرعت خطی و ... از آن استفاده می شود. کلمه تاکومتر از دو بخش یونانی تاکو به معنای سرعت و مترون به معنای اندازه گیری تشکیل شده است. این محصولات در انواع مختلفی عرضه می شوند. تاکومتر یکی از انواع تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری محسوب می شود.

جهت استعلام قیمت دورسنج با مراجعه به سایت راندنو، می توانید لیست فروشندگان محصول مورد نظر خود را مشاهده نمایید. همچنین اگر به دنبال مرکز فروش دورسنج ارزان هستید، می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصول در ارتباط باشید و به خرید دورسنج اقدام نمایید.

دورسنج (تاکومتر)

دورسنج چیست

در پاسخ به سوال تاکومتر چیست باید گفت که دورسنج یا تاکومتر ابزاری است که می تواند به صورت تماسی یا غیرتماسی سرعت دوران و تعداد دور اجسام دوار را اندازه گیری کند. این دستگاه می تواند سرعت چرخش شفت یا دیسک تجهیزات کارخانه ای و صنعتی را اندازه گیری کند. برای تخمین سرعت ترافیک و حجم آن نیز از تاکومتر استفاده می شود. همچنین به کمک تاکومتر می توان سرعت چرخش میل لنگ موتور را اندازه گیری کرد. در نتیجه از این وسیله در اتوموبیل و هواپیما نیز استفاده می شود. 

انواع دورسنج

دورسنج ها براساس نحوه کاربرد به دو دسته تماسی و غیرتماسی تقسیم بندی می شوند. همان طور که از نام این تاکومترها مشخص است، برای اندازه گیری به کمک تاکومتر تماسی محورها یا جزئی از دورسنج باید به دستگاه مورد نظر متصل شود. اما تاکومترهای غیرتماسی به این شکل نیستند. این تجهیزات همچنین براساس ساختار و کاربردی که دارند نیز به چند دسته تقسیم می شوند:

دورسنج آنالوگ یا دورسنج عقربه ای

این تجهیزات به صورت مکانیکی عمل می کنند و سابقه استفاده از آن ها به سال ها قبل برمی گردد. اولین تاکومترهای آنالوگ در سال 1817 ساخته شدند. این تجهیزات به کمک اصل گریز از مرکز به اندازه گیری دور و دیگر پارامترها می پردازند. در سال 1840 در تمامی لوکوموتیوها از این تاکومتر استفاده می شد. این تجهیزات براساس عملکرد چرخش یک شفت یا محور عمودی که به فنر متصل شده است کار می کنند.

دورسنج دیجیتال یا دورسنج لیزری

تاکومتر دیجیتال نوع جدیدتر و بسیار پیشرفته تر از تاکومتر آنالوگ است. این محصولات مدارهای الکترونیکی دارند که با واحد RPM تعداد دورها را اندازه گیری می کند. همچنین براساس نحوه کاربرد نیز به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

 • دورسنج دیجیتال مکانیکی: این محصولات از یک شفت یا محور عمودی ساخته شده اند. در انتهای محور یک کلید وجود دارد که پس از چرخش محور فعال می شود. هربار که این کلید سوئیچ می شود به این معنا است که گردش موتور صورت گرفته است. این سوئیچ در انتها به یک میکرو کنترلر متصل می شود که تعداد دفعات سوئیچ را ثبت می کند. این اعداد روی یک نمایشگر نشان داده می شوند.
 • دورسنج نوری: این محصولات به وسیله یک سنسور نوری و لیزری دروان یا دور موتور را اندازه گیری می کند. امروزه از این محصولات به جای دورسنج های مکانیکی استفاده می شود.
 • دورسنج مادون قرمز: این تجهیزات بسیار دقیق تر و حساس تر از تاکومترهای نوری هستند. این محصولات از سنسورهای مادون قرمز بهره برده اند. این محصولات در آزمایشگاه ها و دیگر مکان های حساس مورد استفاده قرار می گیرند. نوع مکانیکی این محصولات نیز به بازار عرضه می شود
 • تاکومتر مغناطیسی: این محصولات به کمک خاصیت مغناطیسی دور و میزان دوران را اندازه گیری می کنند.

انواع دورسنج

عملکرد دورسنج

تاکومترهای مختلف عملکردهای گوناگونی دارند. به عنوان مثال دورسنج الکتریکی براساس حرکت نسبی میان میدان مغناطیسی و شفت دستگاه جفت شده کار می کند. موتور تاکومتر نیز همانند یک ژنراتور کار می کند. به این معنا که ولتاژ براساس سرعت شفت تولید می شود. در نتیجه تعداد چرخش هایی که یک میل لنگ در دقیقه انجام می دهد را اندازه گیری می کند. به همین دلیل برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه، اپراتور باید از دور موتور در حالت استاندارد و محدوده عملکرد آن آگاهی داشته باشد. این تجهیزات می توانند با جریان برق مستقیم با متناوب کار کند.

کاربرد دورسنج

 • اندازه گیری سرعت موتورهای دوار و شمارش گردش آن ها به کمک دورسنج موتور
 • استفاده در فن های متحرک
 • خط تولید موتور و خودرو
 • استفاده در تجهیزات پروانه دار
 • استفاده در خطوط تولید و نوار نقاله ها
 • تخمین و اندازه گیری حجم ترافیک
 • اندازه گیری زمان و فرکانس در محیط های صنعتی

کاربرد دورسنج

نکات مهم در هنگام خرید دورسنج

 1. محدوده اندازه گیری تعداد دور
 2. سرعت اندازه گیری
 3. نوع مکانیزم 
 4. قابلیت های اضافی
 5. پرتابل بودن یا قابلیت نصب
 6. برند و شرکت تولیدکننده
 7. قیمت

بهترین برند تاکومتر

امروزه از تاکومتر در اغلب محیط های صنعتی استفاده می شود. شرکت های زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت های می توان به مورد زیر اشاره کرد:

دورسنج یونیتی

یکی از ابزارهای تولیدی شرکت یونیتی دورسنج است. دورسنج این برند می تواند از طریق روش غیرتماسی (لیزری) به اندازه گیری دور دستگاه ها بپردازد. این دورسنج دارای نشانگر اضافه بار، روشن بودن لیزر و ضعیف بودن باتری دارد. 

دورسنج یونیتی مدل UT372 و مدل UT373 از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

دورسنج هیوکی

هیوکی یکی از برترین برندها در زمینه تولید تجهیزات ابزار دقیق است. تاکومترهای این شرکت در انواع مختلفی عرضه می شوند. هیوکی برندی ژاپنی و باکیفیت است که از سال 1935 فعالیت خود را آغاز کرده است.

از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به دورسنج فلوک، دورسنج تستو، دورسنج مستک، دورسنج ای زد، دورسنج لوترون و ... اشاره کرد.

قیمت دورسنج (تاکومتر)

قیمت این تجهیزات به عوامل مختلفی همچون محدوده اندازه گیری تعداد دور دستگاه، سرعت اندازه گیری دورسنج، پارامترهای قابل اندازه گیری،منبع تغذیه، نوع مکانیزم دستگاه (لیزری، مکانیکی و ...)، پرتابل و قابل حمل بودن دستگاه، نوع کاربری (تماسی و غیرتماسی)، حافظه جانبی، قابلیت اتصال به کامپیوتر و ... بستگی دارد. شما می توانید در سایت راندنو قیمت دورسنج مکانیکی، قیمت دورسنج دیجیتال و قیمت سایر دورسنج ها از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین دورسنج را انتخاب نمایید.

خرید دورسنج (تاکومتر)

برای خرید دورسنج (تاکومتر) می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت دورسنج (تاکومتر) و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند