ثبت فروشگاه

کفش ایمنی

کفش ایمنی یا کفش کار یکی از مهم ترین انواع ابزار ایمنی است که در محیط های شغلی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در پاسخ به سؤال کفش ایمنی چیه می توان گفت کفش کار یکی از مهم ترین تجهیزات فردی است که از پای افراد در برابر خطرات احتمالی ناشی از سقوط و برخورد اجسام سخت، محافظت می کند. این کفش ها شباهت زیادی به کفش های معمولی دارند و می توان گفت که باتوجه به ظاهر، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

جهت اطلاع از قیمت کفش ایمنی و خرید کفش ایمنی با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار ایمنی را مشاهده نمایید و به صورت مستقیم با آنها ارتباط برقرار نمایید. کفش عایق برق، کفش کارگری و کفش ایمنی مهندسی از رایج ترین و پرکاربردترین انواع این ابزار ایمنی هستند. انواع کفش و پوتین ایمنی در برابر عوامل محیطی مختلف، از مقاومت بالایی برخوردار هستند. آستر داخلی به کار رفته در این کفش ها به گونه ای است که تنفس پذیری بالایی دارند و از تعریق پا جلوگیری می کنند.

نوع دیگری از آسترها موجود هستند که ضد آب بوده و مانع از نفوذ آب به داخل کفش می شوند. کفش هایی که از این آستر برخوردار هستند، برای استفاده در فصول زمستانی و یا مناطقی که در آن ها بارندگی زیاد است مناسب هستند. در ادامه به معرفی انواع کفش های ایمنی و کاربردی که دارند، می پردازیم.

کفش ایمنی

تاریخچه کفش ایمنی

در ابتدا لازم است بدانید که تاریخچه استفاده از کفش های ایمنی به دوران انقلاب صنعتی فرانسه مربوط می شود. به طوریکه جنبش کارگری در دوره انقلاب صنعتی اروپا، شکل گرفت. از این رو نگرانی های کارکنان و افراد زیادی در زمینه ایمنی کار به وجود آمد. به عبارتی می توان گفت نگرانی های افراد در این زمینه، یکی از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن تاریخچه کفش های ایمنی به شمار می آید.

درنتیجه این جنبش ها گارگران و کارکنان بخش های مختلف، جهت فراهم شدن شرایط کاری مناسب تر، درخواست خود را ارائه و بازگو نمودند. پس از آن و در قرن 19 سیستم شغلی با پیچیدگی و پیشرفت های بسیاری روبه رو شد. از این رو رعایت اصول ایمنی ضرورتی، یکی از اصلی ترین موارد ایمنی کار برای افراد به شمار می آمد. در این میان جان بسیاری از افراد و کارگران مشاغل گوناگون، طی مدت زمان کاری آنها تهدید می شد.

درنتیجه، در اواخر قرن بیستم رعایت اصول ایمنی در ایالات متحده پدیدار شد. لازم به بیان است که پیش از این، کارفرمایان آسیب های ناشی از وجود حوادث مختلف که جان کارکنان را به خطر وا می داشت را در اولویت خود قرار نمی دادند. به طور کلی می توان گفت که با این اطلاعات، نمی توان آمار دقیقی از به کارگیری کفش های ایمنی بازگو کرد. تنها این اطلاعت در دسترس است که پیش از سال 1900 میلادی، رعایت نکات و اصول ایمنی مورد توجه مردم قرار نمی گرفت.

تاریخچه کفش ایمنی

انواع کفش ایمنی

کفش های ایمنی باتوجه به نوع کاربرد، در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند که در ادامه از آنها نام می بریم.

کفش ایمنی سر پنچه فولادی

رایج ترین کفش های ایمنی مجهز به یک زره فولادی در جلوی کفش هستند. این کفش کار از آسیب دیدن و یا حتی قطع انگشتان حین انجام کار و همچنین در برابر اجسام سنگین و برنده جلوگیری می کنند. این کفش ها از جنس چرم طبیعی و مصنوعی و یا مواد سخت مانند پی یو و تی پی یو تولید می شوند. به این نکته توجه داشته باشید که درجه ذوب این مواد، 80 درجه سانتی گراد است.

کفش هایی که از سرپنجه فولادی برخوردار هستند، ضد سایش و ضد لغزش هستند. همچنین از وزن سبکی برخوردار هستند و در محیط های شغلی که کارکنان با مواد اسیدی، نفتی و روغنی سرورکار دارند، استفاده می شوند. به طور کلی می توان گفت این کفش ها محافظ خوبی برای پا در برابر فشار و ضربه هستند.

کفش ایمنی سرپنجه فولادی

کفش ایمنی کانداکتیو

این نوع از کفش های ایمنی هادی جریان برق هستند و جهت استفاده در انجام فعالیت هایی نظیر معدن و یا کار با مواد اشتعال زا، مورد استفاده قرار می گیرند. در این محیط های نام برده شده، کارکنان در معرض خطرات احتمالی ناشی از انفجار قرار می گیرند. از این رو استفاده از این کفش های کار گزینه مناسبی در برابر این حوادث احتمالی به شمار می آید. لازم به ذکر است که کفش عایق برق به دو نوع ولتاژ ضعیف و عایق برق فشار قوی تقسیم می شوند.

ولتاژ ضعیف این ابزار ایمنی در برابر جریان برق تا 480 ولت مقاومت دارد. همچنین نوع فشار قوی این محصول در برابر جریان الکتریسیته تا 18000 ولت، از خود مقاومت نشان می دهد.

کفش ایمنی کانداکتیو

کفش ایمنی با سر پنجه کامپوزیت یا کفش ایمنی برق 

این نوع کفش ها از سرپنچه کامپوزیت برخوردار هستند که در برابر جریان الکتریسیته مقاومت دارند. این نوع کفش ایمنی در دو نوع محافظ فشار قوی و محافظ فشار ضعیف تولید می شوند. در ساختار کفش کار برقکاری از هیچ گونه فلزی استفاده نشده است و همچنین آن را با نماد CD نمایش می دهند. درنتیجه اگر به دنبال کفش کار عایق برق هستید، می توانید این محصول را خریداری نمایید.

کفش ایمنی کامپوزیت یا کفش عایق برق

کفش ایمنی پلاستیکی

کفش کار پلاستیکی از وارد شدن خطرات و صدمات شیمیایی به پای کاربران جلوگیری می کند. همچنین کفش های ایمنی پلاستیکی بسیار سخت هستند و تغییر فرم نمی دهند. 

کفش ایمنی پلاستیکی

کفش ایمنی کفه فلزی

این نوع از کفش های کفه فلزی در برابر سوراخ شدن مقاومت بالایی دارند. استفاده از این کفش ایمنی در معدن و عملیات استخراج کاربرد فراوانی دارد.

کفش ایمنی کفه فلزی

کفش ایمنی از جنس بوتیل یا کفش ایمنی ضد اسید

کفش ضد اسید همانطور که از نامش مشخص است، در برابر مواد خورنده مقاومت بالایی دارد. این کفش برای افرادی که در محیط های اسیدی فعالیت می کنند بسیار پرکاربرد است. 

کفش ایمنی از جنس بوتیل یا کفش ایمنی ضد اسید

کفش ایمنی ضد آب 

کفش ضد آب مجهز به آستر ضد آب یا گرتکس است و زیره آن از نوع تزریق مستقیم و یک تکه است. استفاده از این کفش ها در شرایط آب و هوایی پر بارش و محیط های مرطوب کاربرد دارد. 

کفش ایمنی ضد آب

چکمه ایمنی 

پوتین ایمنی ایمنی یا چکمه پلاستیکی نوعی کفش کار است که قسمت ساق و تا زیر زانو را می پوشاند. از این محصول در کارهایی نظیر آتش نشانی، کار در زمین کشاورزی و... استفاده می شود. این چکمه ضد آب است و از ورود آب به داخل پا جلوگیری می نماید.

چکمه ایمنی

انواع زیره کفش ایمنی 

به قسمت زیرین کفش که با زمین و وزن افراد تماس مستقیم دارد، زیره کفش گفته می شود. لازم به ذکر است که جنس زیره کفش های ایمنی معمولاً از موادی استفاده می شود که مولکول های بزرگی دارند و ساختار تکرارشونده آنها با کمک پیوندهای شیمیایی به هم متصل شده است. در ادامه به معرفی انواع زیره کفش های کار آنها می پردازیم.

زیره پلی اورتان (PU)

زیره کفش PU از ترکیب دو ماده نرم پلی ال و ایزوسیانات تولید شده است. این زیره از چگالی پایین و وزن سبکی برخوردار است. از این زیره کفش کار جهت استفاده طولانی مدت برای مصارف مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این زیره از استحکام بالا، عایق حرارتی مناسب، انعطاف بالا و موارد دیگر برخوردار است.

پی وی سی (PVC)

یکی دیگر از زیره های موجود در کفش کار، زیر پی وی سی است. این زیره بسیار سخت است و انعطاف پذیری پایینی دارد. زیره کفش PVC از مقاومت بالایی برخوردار است و یک عایق حرارتی بسیار مناسب به شمار می آید. این زیره به سختی شکسته می شود اما در سرما درصد شکنندگی آن بالا می رود. 

تی پی یو (TPU)

زیره کفش TPU از مقاومت بالایی در برابر لغزش و سایش برخوردار است و مانع از سر خوردن کاربر می شود. زیره کفش تی پی یو در حالت عادی بدون رنگ است و همین موضوع این امکان را در اختیار تولیدکننده قرار می دهد تا آن را به رنگ مورد نظر و متناسب با کفش خود در آورد.

کفش ایمنی زیره رابر(Ruber)

رابر یک زیره متداول در تمامی کفش های ایمنی است. این زیره از اصطکاک و گریپ بالایی برخوردار است و مانع از لغزش و سر خوردن کفش می شود. به این مدل زیره، لاستیکی گفته می شود که در برابر نفوذ آب مقاومت مناسبی دارد. این زیره عایق حرارتی خوبی است و در کفش های زمستانی نیز استفاده می شود. کفش ایمنی رابر از مقاوم ترین و مستحکم ترین انواع کفش های ایمنی به شمار می آید. از این کفش در محیط ها کاملاً اسیدی و با حرارت بالا و همچنین انجام فعالیت های سنگین استفاده می شود.

زیره ترمو پلی اورتان (TPU)

زیره کفش تی پی یو از مقاومت بالایی در برابر لغزش و سایش برخوردار است و مانع از سر خوردن کاربر می شود. زیره کفش TPU در حالت عادی بدون رنگ است و همین موضوع این امکان را در اختیار تولیدکننده قرار می دهد تا آن را به رنگ مورد نظر و متناسب با کفش خود تولید نماید.

انواع زیره کفش ایمنی

انواع رویه کفش کار

جنس خارجی و یا رویه کفش های ایمنی از متریال های مختلفی تولید می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 • رویه چرم گاوی
 • رویه چرم نبوک
 • رویه اشبالت و چرم جیر
 • رویه پارچه ای
 • رویه لاستیکی
 • رویه چرم مصنوعی

انواع رویه کفش کار

کاربرد کفش کار

از کفش ایمنی می توان در محیط های نفتی، روغنی، اسیدی و یا محیط هایی که الکتریسیته و امکان برق گرفتگی از زمین وجود دارد، مکان های صنعتی و کارخانه ها استفاده نمود. جنس زیره کفش های ایمنی معمولاً از موادی استفاده می شود که مولکول های بزرگی دارند و ساختار تکرارشونده آنها با کمک پیوندهای شیمیایی به هم متصل شده است. از کفش ایمنی می توان در محیط های نفتی، روغنی، اسیدی و یا محیط هایی که الکتریسیته و امکان برق گرفتگی از زمین وجود دارد، مکان های صنعتی و کارخانه ها استفاده نمود.

در ادامه این بخش، به معرفی رایج ترین کاربردهای این ابزار ایمنی می پردازیم.

 • استفاده در محیط هایی که کارکنان از نردبان استفاده می کنند و در معرض خطر لغزش قرار دارند.
 • استفاده جهت انجام فعالیت های ساختمان سازی که کارکنان در معرض خطراتی همچون سقوط اجسام مختلف قرار دارند.
 • استفاده در مشاغل گوناگون مانند تراشکاریکه افراد با ابزارآلات تیز و برنده سروکار دارند.
 • جهت استفاده در کارخانه های تولید مواد غذایی
 • استفاده در شرایط آب و هوایی بسیار گرم و بسیار سرد
 • استفاده جهت انجام فعالیت های برق کاری که افراد با جریان الکتریسیته در ارتباط هستند و ...

کاربرد کفش کار

ویژگی کفش ایمنی

استفاده از کفش های ایمنی از مزایا و اهمیت های به سزایی برخوردار است. همانطور که می دانید این کفش ها از کاربردهای زیادی برخوردار هستند و در مشاغل پرخطر مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به مهم ترین مزایای استفاده از کفش کار می پردازیم.

 • کفش های کار از وزن سبکی برخوردار هستند و در طولانی مدت می توان از آنها استفاده نمود.
 • به طور معمول جنس انواع کفش های کار از مواد پلیمری ساخته می شوند که مقاومت بالایی دارند.
 • کفی و پاشنه این ابزار ایمنی به گونه ای طراحی شده است که از آج های درشت و ریز برخوردار هستند. وجود این آج ها از لیز خوردن افراد جلوگیری می کند.
 • این کفش ها با بهترین رنگ ها و مواد مصرفی تولید می شوند و در برابر مواد اسیدی و شیمیایی تغییر رنگ نمی دهند.
 • انواع کفش های کار باتوجه به سایزبندی، گستره تنوع وسیعی دارند که هر کاربر می تواند مطابق با سایز پای خود بهترین گزینه را انتخاب نماید.
 • پوشش داخلی این محصولات به گونه ای است که از تعریق پا جلوگیری می کنند و از متریال های الیاف ساخته می شوند.
 • مقاومت بالا و دوام بسیار زیاد این محصول موجب شده است تا برندهای متعددی به تولید این ابزار ایمنی بپردازند.

ویژگی کفش ایمنی

اجزای تشکیل دهنده کفش ایمنی

پیش از این به معرفی انواع کفش های ایمنی و زیره و رویه استفاده شده در آنها پرداختیم. در این بخش، به ساختار کفش های ایمنی و اجزای تشکیل دهنده آنها می پردازیم.

کلاهک انگشتان پا

محفظه مخصوص انگشتان پا  از دیگر قسمت های تشکیل دهنده این ابزار است که قصد بررسی آن را داریم. این بخش از کفش ها از جنس سختی برخوردار هستند و محافظ خوبی برای انگشتان پای شما محسوب می شوند. این بخش از می تواند از متریال های پلی اورتان، آلومینیوم، کامپوزیت و مواردی از این قبیل ساخته شود. لازم به ذکر است که هر یک از این کلاهک های انگشت پا، از تحمل فشاری در حدود  ژول برخوردار هستند.

پوشش داخلی

پوشش داخلی این ابزار همانطور که از نامش مشخص است، به صورت مستقیم با پا در ارتباط است. این قسمت می تواند از متریال های آستر مانند پنبه، پشم، چرم، کامپوزیت و ... ساخته شود.

پوشش خارجی

رویه داخلی کفش ها از دیگر قسمت های تشکیل دهنده این محصول است. این پوشش معمولاً از جنس چرم صاف و براق تولید می شود و هوا را به خوبی عبور می دهد. به این نکته توجه داشته باشید که چرم ماده ای پایدار و محکم است و می تواند مقاومت بالایی در برابر خطرات احتمالی داشته باشد.

کفی کفش

همانطور که  می دانید کفی کفش های کار به منظور راحتی پای کاربران طراحی و تولید می شوند. جنس کفی های این ابزار ایمنی می تواند از پشم و یا چرم ساخته شده باشد. لازم به ذکر است که چرم ها و پشم های مخصوص به کار برده شده در ساختار کفش کار از دوام بالایی برخوردار هستند. درنتیجه می توانند گزینه مناسبی برای تولید کفش های ایمنی محسوب شوند.

زیره کفش

زیره کفش آخرین بخش تشکیل دهنده این ابزار ایمنی است که قسمت خارجی آن را دربر می گیرد. به این نکته توجه داشته باشید که جنس زیره کفش های کار می تواند از لاستیک و TPU ساخته شده باشد.

اجزای تشکیل دهنده کفش ایمنی

نکات مهم در خرید کفش کار و پوتین ایمنی

پیش از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که کفش کار را مطابق با نوع کاربری خود انتخاب نمایید. هنگام خرید کفش کار باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که در ادامه شما را با این نکات مهم آشنا خواهیم نمود.

 • هنگام خرید کفش ایمنی باید دقت داشته باشید که کفش مورد نظر مطابق با استانداردهای مورد نظر مانند واحدهای صنعتی، آتش نشانی ها، محیط های کاری و همچنین پروژه های ساختمانی، پروژه های نفت، پتروشیمی، راهسازی، سدسازی ها، برق کاری ها و شغل های دیگر باشد.
 • کفش انتخاب شما باید از متریال مقاوم در برابر حرارت، سایش و برش برخوردار باشد.
 • نوع سرپنجه در کفش کار باید به گونه ای باشد که از پا در برابر ضربات و فشارهای مختلف ناشی از سقوط اشیا مراقبت کند. توجه داشته باشید که یک کفش ایمنی خوب باید قابلیت تحمل فشار تا 200 ژول را داشته باشد. 
 • وزن کفش ایمنی کار در انتخاب و خرید از اهمیت بالایی برخوردار است. کفش ایمنی سبک باعث کاهش خستگی کاربر در حین کار با آن می شود. 
 • رویه کفش کار از بخش های اصلی این محصول است. رویه این ابزار ایمنی عموماً از جنس پلاستیک، چرم طبیعی و مصنوعی، برزنت و... تولید می شود. دقت داشته باشید که رویه ای مناسب است که ازمقاومت و استحکام بالایی در برابر روغن، بنزین، آب، حرارت و … برخوردار باشد. رویه کفش علاوه بر ظاهر مناسب و مقاومت بالا باید از تنفس پذیری بالا نیز برخوردار باشد تا مانع از تعریق و بو گرفتن پای کاربر شود. 
 • زیره کفش کار نیر یکی دیگر از بخش های مهم دیگر این محصول است. مهم ترین رکن زیره مناسب این است که از اصطکاک و گریپ بالا برخوردار باشد تا مانع از لغزش پا و سر خوردن کاربر شود. زیره کفش ایمنی معمولاً از جنس رابر و پی یو است که از مقاومت و اصطکاک بالایی برخوردار هستند. 

نکات مهم در خرید کفش کار و پوتین ایمنی

بهترین مارک کفش ایمنی 

در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری به تولید کفش ایمنی می پردازند. از محبوب ترین و برترین تولیدکنندگان کفش کار می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

کفش ایمنی کاتر پیلار 

کفش کار کاترپیلار یکی از محبوب ترین انواع کفش های ایمنی است. شرکت کاترپیلار یکی از تولیدکنندگان قدیمی و پر قدرت در زمینه کفش ایمنی و بسیاری از تجهیزات ایمنی دیگر است. این برند از محبوب ترین تولیدکنندگان در زمینه تولید ابزارآلات ایمنی است. کفش هایی که توسط این برند تولید می شوند از مقاومت بسیار بالایی در قسمت زیره و رویه برخوردار هستند.  این مارک در داخل کشور به عنوان یک برند خارجی مطرح با کیفیت بالا شناخته می شود. 

کفش ایمنی یحیی 

یحیی یکی از تولیدکنندگان داخلی در کشور است. برند یحیی کفش های کار متناسب با اصول و استانداردهای ارگونومیکی تولید می کنند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. برند یحیی علاوه بر کفش ایمنی به تولید انواع ماسک ایمنی، کلاه ایمنی، گوشی صداگیر، دستکش ایمنی و ... می پردازند. 

کفش ایمنی کاوه 

شرکت کاوه از دیگر تولیدکنندگان داخلی کفش کار است. این شرکت از سال 1382 آغاز به فعالیت کرده است. شرکت ایمنی کاوه تبریز همواره در تلاش است تا بهرمندی از اصول و قواعد ارگونومیکی و تکنولوژی های روز دنیا، کفش هایی مناسب مشاغل مختلف تولید کند. تمامی محصولات این شرکت دارای استاندارد CE اروپاست. این شرکت دارای استاندارد ایزو 9001 نیز است. 

از تولیدکنندگان دیگر در زمینه تولید انواع کفش کار می توان به کفش ایمنی نگهبان، پاتن، ملی، ارک، بهشتیان، شیما، کلار و... اشاره کرد. 

قیمت کفش ایمنی

قیمت کفش ایمنی به عوامل کلی مانند برند تولیدکننده و نوع کفش بستگی دارد. معمولا کفش هایی که عایق برق و مواد شیمیایی هستند قیمت بیشتری نسبت به دیگر انواع کفش کار دارند. زیرا این نوع از کفش های ایمنی از تاریخ انقضاء برخوردار هستند. جهت اطلاع از قیمت کفش کار با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار ایمنی را مشاهده نمایید.

خرید کفش ایمنی 

برای خرید کفش کار می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کفش کار ایمنی  و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع کاربرد


سایز