ثبت فروشگاه

مرکز کنترل اعلام حریق

کنترل پنل اعلام حریق یا تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق، یکی از تجهیزات سیستم اعلام حریق در ساختمان است که وظیفه ی بررسی اطلاعات، وضعیت و راه اندازی ورودی ها و خروجی ها را برعهده دارد. در ادامه به انواع و تجهیزات این مرکز می پردازیم که عناصر اصلی در تمامی سیستم ها هستند و با توجه به سازنده و کاربرد برای این وسیله ممکن است اجزای دیگری نیز برای ارتباط سیستم با سایر سیستم ها وجود داشته باشد.

 

انواع کنترل پنل اعلام حریق

 • مرکز کنترل اعلام حریق آدرس پذیر (Addressable): این مرکز کنترل سیستم اعلام حریق آدرس پذیر دارای چندین دتکتور و شستی است که با پوشش دادن یک منطقه از ساختمان، در قالب یک مدار به هم پیوسته به تابلوی کنترل مرکزی متصل می شوند. در این سیستم هر کدام از دتکتورها و شستی ها دارای آدرس منحصر به فرد خود هستند که از طریق آن تابلوی کنترل مرکزی قادر به شناسایی و تعیین محل دقیق هر یک از دتکتورها می باشد. مدار کشف در این سیستم ها به صورت حلقه ای است که از تابلو شروع می شود و به همان تابلو نیز خاتمه می یابد. لازم به ذکر است که کلیه تجهیزات کشف و اعلام در همین مدارهای حلقوی جای می گیرند.
 • مرکز کنترل اعلام حریق متعارف یا غیر آدرس پذیر (Conventional): در این سیستم نیز چندین دتکتور و  شستی که یک منطقه از ساختمان را پوشش می دهند، در قالب یک مدار به هم پیوسته به تابلوی اعلام حریق مرکزی متصل می شوند. هر مدار موجود در تابلو نماینده ی یک منطقه است. نحوه ی نصب تجهیزات کشف و آشکارسازی نسبت به تابلوی کنترل مرکزی به صورت شاخه ای می باشد. هر تابلوی کنترل مرکزی می تواند 2،4،8،12،16 ویا مدارهای بیشتری را پشتیبانی کند.

اجزای مرکز کنترل سیستم اعلام حریق

 1. مکان نصب مدارهای هشداردهنده دیداری و شنیداری: در سیستم ها آژیرها و چراغ های چشمک زن از مدار کشف و تشخیص که مبنای تعیین مناطق هستند، جدا هستند. اما در برخی سیستم ها که به سیستم دو سیمه معروف است می توان آژیرها و چشمک زن ها را در مسیر دتکتورها و شستی ها قرار داد. که این امر موجب می شود صرفه جویی قابل توجهی در مقدار لوله گذاری و سیم و کابل کشی به عمل بیاید.
 2. دتکتورهای متصل به کنترل پنل سیستم اعلام حریق: این دتکتورها دارای عملکردی رله گونه و دارای دو حالت عادی و هشدار هستند که حساسیت آن ها در کارخانه سازنده از پیش تنظیم شده است و نمی توان در آن تغییری به وجود آورد. توجه داشته باشید که در هر منطقه نباید بیشتر از 40 دتکتور یا آشکارساز قرار گیرد. به طور کلی می توان گفت در این سیستم ها اجزای میدانی مانند انواع دتکتورها و شستی های اعلام حریق به صورت آنالوگ همگی به طور موازی به یک زوج سیم متصل می شوند. در حالتی که هرکدام از این وسایل از حالت نرمال به آلارم تغییر کند، سیگنال افزایش یافته و تابلو اعلام حریق مرکزی با توجه به این تغییر جریان و افزایش آن نسبت به حالت نرمال به حالت آلارم تغییر وضعیت خواهد داد.
 3. منابع تغذیه مرکز کنترل اعلام حریق: وظیفه این منابع تامین انرژی الکتریکی جهت راه اندازی تجهیزات مختلف سیستم است. در بیشتر مراکز کنترل، منابع تغذیه فقط به مرکز کنترل متصل می شود و سایر تجهیزات اعلام حریق تغذیه لازم را برای عملکرد خود از مرکز کنترل دریافت می کند. این منابع عبارتند از باطری ها، برق ورودی اصلی 220 ولت شهری و سایر منابع تغذیه که نقش کمکی و یا پشتیبان را برعهده دارند. تغذیه تمامی تجهیزات اعلام حریق را می توان Vdc24 تخمین زد. پس می توان نتیجه گرفت برق 220 ولت ورودی توسط این مرکز کنترل به 24 Vdc تبدیل می کند سپس به همه ی تجهیزات می فرستد.
 4. باتری مرکز کنترل اعلام حریق: وظیفه این وسیله در سیستم کنترل اعلام حریق تامین انرژی الکتریکی کل سیستم در هنگام قطع برق شهری را برعهده دارد. میزان ظرفیت این باطری باید در  حالت عادی تا 24 ساعت بعلاوه 5 دقیقه در حالت آژیر زدن جوابگوی نیازهای تغذیه ای سیستم باشد.
 5. ورودی های مرکز کنترل اعلام حریق: وظیفه این دستگاه ها آشکار کردن شرایط حریق یا خطر و اعلام به مرکز کنترل می باشد. این دستگاه ها عبارتند از انواع دتکتورها، شستی ها اعلام حریق و سایر ورودی ها.
 6. خروجی های مرکز کنترل اعلام حریق: وظیفه این دستگاه ها اعلام خطر و هشدار در زمان وقوع حریق به کاارکنان و مسولان در محل می باشد. این دستگاه ها عبارتند از رله ها، آژیرها و فلاشرها، تلفن کننده ها و سایر خروجی ها.

حالت های سیستم اعلام حریق

در حالت عادی دتکتورها جریان مصرفی بسیار کمی دارند اما در صورت بروز شرایط حریق، جریان مصرفی آن ها نسبت به تابلوی کنترل مرکزی افزایش می یابد و ممکن است تا 50 میلی آمپر نیز برسد. حالت های کنترل پنل را می توان به این 4 حالت تقسیم کرد:

 • حالت عادی: جریان در محدوده ای مشخص
 • اتصال کوتاه: جریان زیاد غیر عادی
 • حالت حریق: جریان زیاد
 • حالت عیب: جریان کم یا قطع جریان

کلیدها و چراغ های تعبیه شده روی مرکز کنترل اعلام حریق
کلیدها و چراغ هایی که در این جا به آن ها می پردازیم جزو پرکاربردترین ها می باشند ولی نسبت به سازنده و مدل کنترل پنل ممکن است دارای انواع مختلفی نیز باشند.

معرفی کلیدهای پرکاربرد کنترل پنل اعلام حریق

 1. دکمه Reset: جهت بازگرداندن مرکز کنترل به وضعیت عادی استفاده می شود.
 2. دکمه Alarm Silence / Resound: جهت قطع صدای آژیرها و یا فعال کردن مجدد آن ها به کار می رود.
 3. دکمه Silence Buzzer: جهت قطع صدای بازر داخل مرکز کنترل تعبیه شده است.
 4. دکمه Lamp Test: جهت امتحان کردن لامپ ها ، نشانگرها و صفحه نمایش روی مرکز کنترل تعبیه شده است و با فشردن این دکمه لامپ ها روشن می شوند.
 5. کلید فعال سازی دکمه های کنترلی Enable Control: این کلید روی تمامی مراکز کنترل اعلام حریق وجود دارد و در صورت تعبیه نشدن این کلید روی کنترل پنل کلیدهای Reset و Alarm Silence / Resound کار نخواهند کرد. این کلید برای جلوگیری از خرابکاری و یا دستکاری کنترل پنل توسط افراد غیر مسول تعبیه شده است. همچنین در بعضی از کنترل پنل ها این کلید به صورت نرم افزاری تعبیه شده است تا کاربر امکان این را داشته باشد که بتواند از طریق صفحه کلید و زدن کلمه عبور  عملکرد دکمه های کنترلی را فعال کند.

معرفی چراغ های نشانگر تعبیه شده روی مرکز کنترل اعلام حریق

 1. Alarm LED: یک چراغ هشدار قرمز است که در صورت روشن شدن نشانگر وجود شرایط هشدار است و به ازای هر یک از زون های ورودی نیز یک چراغ تعبیه شده است.
 2. Fault LED: یک چراغ خطای زرد است که در صورت روشن شدن نشانگر وجود شرایط خطا در زون ورودی است و به ازای هر زون ورودی نیز یک چراغ وجود دارد.
 3. Fire: برای نشان دادن وضعیت هشدار در یک سیستم از این چراغ استفاده می شود و همچنین اگر هر یک از زون های ورودی نیز به حالت هشدار بروند، این چراغ روشن می شود.
 4. Power on: در صورت وجود تغذیه در کنترل پنل این چراغ روشن می ماند.
 5. Delay on: این چراغ وجود یک تاخیر زمانی در یکی از زون های ورودی و یا خروجی های آژیر است.
 6. General Disablement: این چراغ بیانگر غیر فعال بودن یکی از زون های ورودی یا خروجی است. و تا رفع غیر فعال بودن آن روشن می ماند.
 7. Power Fault: روشن شدن این چراغ زرد بیانگر این مساله است که مشکلی برای برق اصلی و یا باتری های کنترل پنل به وجود آمده است.
 8. Sounder Fault: این چراغ زرد رنگ در مواقعی که هر یک از خروجی های آژیر مرکز کنترل و یا مدارهای آن دچار خطا شوند، روشن می شود.
 9. General Fault: نشانگر وجود خطا در یک سیستم است. همچنین اگر هر خطای دیگری نیز به وجود بیاید این چراغ روشن می شود.
 10. Buzzer Silenced: این چراغ در مواقعی که صدای بازر قطع شود، روشن می شود.

خرید مرکز کنترل اعلام حریق و لیست قیمت مرکز کنترل اعلام حریق

از انواع برندهای تولید کننده این محصول می توان به کنترل پنل اعلام زیتکس، کنترل پنل اعلام حریق تسلا، کنترل پنل اعلام حریق زتا، آریاک و ... اشاره کرد که کاربران می توانند برای اطلاع از دیگر شرکت های فروش تجهیزات اعلام حریق به سایت راندنو مراجعه کنند. علاوه بر این در این سایت کاربران می توانند از نحوه خرید و قیمت کنترل پنل اعلام حریق نیز مطلع شوند.

لیست مقایسه

برند


تعداد زون


سیستم