ثبت فروشگاه

تجهیزات آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی یا تجهیزات اطفاء حریق به طور کلی جهت خاموش کردن آتش، کاربرد دارند. در ابتدا لازم است بدانید که وجود تجهیزات آتش نشانی در ساختمان اقدامی بسیار ضروری محسوب می شود. زیرا اگر در ثانیه های ابتدایی به مهار کردت آتش اقدام نشود، آسیب های جبران ناپذیری به جان و مال افراد وارد می شود. از این رو نصب تجهیزات آتش نشانی در مکان های عمومی مختلف، یکی از الزامات ایمنی هر محیط است که باید به این موضوع پرداخته شود. همچنین انواع تجهیزات آتش نشانی از طیف گسترده ای از انواع ابزارآلات برخوردار هستند.

توجه داشته باشید که تجهیزات ایستگاه آتش نشانی و تجهیزات آتش نشانی فردی تفاوت هایی با یکدیگر دارند که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

تجهیزات آتش نشانی

انواع تجهیزات آتش نشانی فردی

همانطور که به این موضوع پرداخته شد، لیست تجهیزات آتش نشانی در چند دسته متفاوت قرار می گیرد. تجهیزاتی که در دسته بندی حفاظت فردی قرار می گیرند، ابزاری هستند که از آتش نشان در برابر شرایط محیطی، حریق، مواد شیمیایی، اجسام تیز و برنده و دیگر خطرات موجود در محل وقوع حادثه، محافظت می کنند. در ادامه به معرفی انواع وسایل آتش نشانی فردی خواهیم پرداخت.

لباس آتش نشانی

لباس کار آتش نشانی یکی از اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات آتش نشانی است که از بدن کارکنان در برابر حریق، اسید و مواد شیمیایی خورنده محافظت می نماید. لباس عملیاتی آتش نشانی نیز باید به گونه ای طراحی شده باشد که هیچگونه محدودیتی برای کاربران حین انجام فعالیت های آتش نشانی ایجاد نکند یا به عبارتی انعطاف پذیر باشد.

لباس آتش نشانی

کلاه آتش نشانی

کلاه ایمنی همانطور که از نامش مشخص است جهت محافظت از سر و گردن کارکنان، استفاده می شود. این ابزار ایمنی هنگام فعالیت در محیط هایی که امکان اصابت اجسام سنگین با سر افراد وجود دارد، کاربرد دارد.

کلاه آتش نشانی

دستکش آتش نشانی

از دستکش ایمنی نیز جهت محافظ از دست آتش نشان ها در برابر عوامل خطرناکی مانند سوختگی، پارگی، بریدن و موارد دیگر، استفاده می شود.

دستکش آتش نشانی

کپسول آتش نشانی

کپسول اتش نشانی CO2، پودر و گاز و آب و کف از انواع کپسول های آتش نشانی هستند که در وزن های مختلف تولید می شوند. از این وسیله ایمنی به منظور مهار کردن آتش، استتفاده می شود.

کپسول آتش نشانی

عینک ایمنی

از عینک ایمنی به منظور محافظت از چشم افراد در برابر اجسام تیز، آتش، مواد اسیدی و ... استفاده می شود.

عینک ایمنی

کفش ایمنی

از کفش آتش نشانی نیز جهت محافظت از پا در برابر برق گرفتگی، آتش، اجسام سنگین و ... استتفاده می شود.

کفش ایمنی

سیستم تنفس هوای فشرده

انواع ماسک نیز باتوجه به کارایی هایی که دارند، به چند دسته تقسیم می شوند. ماسک ها به صورت تمام صورت و نیم صورت، به منظور محافظت از صورت افراد کاربردهای ویژه ای دارند. همچنین برای تنفس اکسیژن نیز می توان از ماسک های متناسب با کاربرد خود استفاده نمایند.

انواع تجهیزات آتش نشانی فردی

انواع تجهیزات آتش نشانی صنعتی

تجهیزات صنعتی لوازمی هستند که با استفاده از آنها می توان به خاموش کردن آتش اقدام نمود. همچنین با وجود این وسایل صنعتی نیز می توان میزان امینت را در محیط مورد نظر، افزایش داد. در ادامه به انواع تجهیزات آتش نشانی صنعتی می پردازیم.

گوش اطفاء حریق

گوی یا توپ اطفاء حریق وسیله ای گرد شکل است که حاوی پودر است. با انداختن این ابزار درون حریق، باعث مهار شدن آتش می شود. این توپ از وزن کمی برخوردار است و برای تمامی افراد قابل استفاده است.

جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی از دیگر انواع وسایل آتش نشانی صنعتی است که تمامی ابزارآلات آتش نشانی در این محفظه قرار می گیرد. جعبه ابزارهای آتش نشانی باید به گونه ای طراحی و تولید شوند که به آسانی باز شوند و قفل نداشته باشد. همچنین بهتر است که ضخامت جعبه ابزار آتش نشانی بیشتر از 1 میلی متر نباشد.

شلنگ آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی از دیگر تجهیزات آتش نشانی است که با جنس هاس مختلف و اندازه های گوناگون، تولید و به بازار عرضه می شوند.

شیر هیدرانت آتش نشانی

این محصول در دو نوع ایستاده و فنی، باتوجه به کارایی هایی که دارند تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین شیر هیدرنت را در محیط های پر رفت و آمد مانند خیابان ها نصب می کنند.

کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ یکی از انواع اتصالات آتش نشانی است که برای اتصال شیلنگ آتش نشانی، مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات آتش نشانی همانطور که از نامشان مشخص است، جهت متصل نمودن قطعات اصلی لوازم ها به یکدیگر، استفاده می شوند. به عبارتی برای اتصال تجهیزات آتش نشانی، به واسطه هایی نیاز است که با استفاده از انواع اتصالات، می توان فعالیت مورد نظر را انجام داد.

مانیتور آتش نشانی

این ابزار برای پرتاب ناگهانی آب به محیط آتش سوزی توسط آتش نشان ها، کاربرد دارد.

قرقره هوزریل آتش نشانی

یکی از تجهیزات آتش نشانی کاربردی و رایج در زمینه مهار کردن آتش، قرقره آتش نشانی است که شلنگ دور آن می پیچد.

اسپرینکلر

اسپرینکلر نوعی آب پاش سقفی است که به منظور اطفاء حریق، در انواع مختلفی تولید و استفاده می شود. پایین زن، بالازن و مخفی از انواع اسپرینکلر به شمار می آیند.

بوستر پمپ آتش نشانی

بوستر نیز به مجموعه ای از پمپ و شیرآلات و تابلو برق است که به منظور تأمین آب نازل ها هنگام اطفاء حریق، استفاده می شود.

ماشین آتش نشانی

همانطور که می دانید تجهیزات امداد و نجات آتش نشانی در خودورهای آتش نشانی قرار می گیرند. همچنین علاوه بر فرمانده، تیم آتش نشانی نیز با استفاده از خودرو آتش نشانی به محل حادثه اعزام می شوند. ماشین آتش نشانی پیشرو و ماشین آتش نشانی پسرو از انواع ماشین های آتش نشانی هستند که هر یک کاربردهای جداگانه ای دارند.

خودرو پیشرو آتش نشانی: این خودرو جزو ماشین های سنگین ایستگاه حریق است. از دو کابین برخوردار است که هنگام اعزام به مآموریت، جلوی ناوگان حرکت می کند. فرمانده تیم و آتش نشانان در این خودرو حضور دارند. از تجهیزات موجود در این ماشین آتش نشانی می توان از مخزن آب و انواع تجهیزات آبرسانی آتش نشانی، انواع تجهیزات هیدرولیکی و موارد دیگر نام برد.

خودرو پسرو آتش نشانی: این ماشین نیز مانند نوع قبلی در دسته ماشین های سنگین قرار می گیرد. تنها تفاوت این خودرو با ماشین پیشرو، در تعداد کابین آنها است که ماشین پسرو یک کابین دارد. در نتیجه گنجایش مخزن آب این ماشین از خودرو پیشرو بیشتر است. در نتیجه تأمین کننده آب مورد نیاز یک پروژه آتش سوزی به شمار می آید.

انواع تجهیزات آتش نشانی صنعتی

انواع تجهیزات آتش نشانی اعلام حریق

تجهیزات آتش نشانی اعلام حریق نیز نقش مهمی در اطفاء حریق و مهار کردن آتش دارند. در ادامه شما را با انواع تجهیزات آتش نشانی اعلام حریق آشنا خواهیم نمود.

کنترل پنل

این ابزار دستگاه مرکزی اعلام حریق است که نقش اصلی آن، فرمان دهنده سیستم اعلام حریق است.

دتکتور اعلام حریق

دتکتور یا ردیاب به نوعی سنسورهای سیستم اعلام حریق هستند که در انواع مختلفی تولید می شوند. دتکتور دودی، حرارتی، مولتی، بیم دتکتور و گازی از انواع اریج این محصول به شمار می آیند.

شستی اعلام حریق

کاربران از این ابزار به منظور اعلام دستی حریق استفاده می کنند.

آژیر اعلام حریق

یکی دیگر از انواع تجهیزات آتش نشانی، آژیر اعلام حریق است که افراد با شنیدن صدای آن، هشدار را دریافت می کنند.

فلاشر اعلام حریق

فلاشر نیز کاربردی مشابه به آژیر اعلام حریق دارد با این تفاوت که افراد با دیدن آن، هشدار را دریافت می کنند.

انواع تجهیزات آتش نشانی اعلام حریق

آموزش تجهیزات آتش نشانی

در ابتدا لازم است بدانید که به صورت کلی مدت زمان دوره آموزش تجهیزات آتش نشانی 110 ساعت است. همچنین اصول اولیه حریق، سیستم های اعلام حریق، مبانی حریق، سیستم های اطفاء حریق، بررسی الگوهای آتش سوزی، گزارش نویسی صحنه حریق و ... از مهم ترین مباحثی هستند که در این دوره به افراد آموزش داده می شوند.

لازم به ذکر است که یکی از رایج ترین و پرکاربردترین تجهیزات آتش نشانی، کپسول آتش نشانی است که بسیاری از افراد به هنگام حریق، طرز استفاده صحیح از این ابزار ایمنی را نمی دانند. در برخی از مواقع امکان دارد که طریقه استفاده از آن را بلد باشند، اما به دلیل استرس های ناشی از حادثه حریق که به آنها وارد شده است، نحوه استفاده از آن را فراموش می کنند. از این رو آموزش استفاده از انواع تجهیزات آتش نشانی یکی از مهم ترین دوره هایی است که هر فرد فارغ از آتش نشان بودن، باید آن را فرا بگیرد و نحوه صحیح استفاده از تجهیزات آتش نشانی را آموزش ببیند.

آموزش تجهیزات آتش نشانی

بهترین تجهیزات آتش نشانی

برندهای بسیاری به تولید انواع تجهیزات ایمنی پرداخته اند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

تجهیزات آتش نشانی ایمن صنعت

ایمن صنعت یکی از برندهای محبوب تولیدکننده تجهیزات آتش نشانی و ایمنی است. این شرکت بیش از 15 سال است که در زمینه تأمین و توزیع تجهیزات حفاظت فردی و اتش نشانی فعالیت می نماید. محصولات ایمنی و آتش نشانی این شرکت از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و در این مدت زمان تأسیس خود توانسته است مشتریان زیادی راا به خود جذب نماید. لازم به ذکر است که ایمن صنعت یک فروشگاه اینترنتی است که در حوزه تولید انواع تجهیزات آتش نشانی فعالیت می کند.

تجهیزات جانبی آتش نشانی ویگور

یکی دیگر از تولیدکننده تجهیزات آتش نشانی برند ویگور است. برند ویگور علاوه بر تولید ابزارآلات دستی و برقی، به تولید انواع تجهیزات آتش نشانی نیز پرداخته است.

تجهیزات اتش نشانی خزر سیلندر، دراگر، زیگورات پلاست، هارویک و ... از دیگر تولیدکنندگان انواع تجهیزات آتش نشانی به شمار می آیند.

قیمت تجهیزات آتش نشانی

همانطور که در ابتدا گفته شد، تجهیزات آتش نشانی از گستره وسیعی برخوردار هستند. نوع و برند تولیدکننده تجهیزات آتش نشانی از جمله عواملی هستند که بر قیمت انواع تجهیزات آتش نشانی تأثیرگذار هستند. همچنین قیمت تجهیزات آتش نشانی به عواملی مانند سایز و اندازه ابزار، ویژگی ها، مواد استفاده شده در تولید آنها و کاربرد لوازم اتش نشانی بستگی دارد.

خرید تجهیزات آتش نشانی

برای خرید تجهیزات آتش نشانی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت انواع تجهیزات آتش نشانی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند