ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل کنترل

کابل کنترل یکی از انواع کابل برق است که جهت اندازه گیری و محافظت از تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه اصلی این کابل، انتقال سیگنال های آنالوگ، دیجیتال و ارسال نتایج حاصل از جریان، ولتاژ، انرژی و توان است. در خطوط مونتاژ و تولید، نوار نقاله، تابلو فرمان و ... نیز از این گونه کابل ها استفاده می شود. کابل فرمان به دو نوع کابل کنترل شیلد دار و کابل کنترل بدون شیلد تقسیم می شود. شیلد به کار رفته شده در کابل فرمان می تواند از جنس مس و یا آلومینیوم باشد. در نوع شیلد‌دار، شیلد از نویزهای الکترومغناطیسی جلوگیری می کند و مانع دریافت اختلالات مکانیکی و الکتریکی می شود. عایق نهایی کابل های فرمان نیز از جنس PVC است. ولتاژ کابل های کنترلی از نوع فشار ضعیف است زیرا با بالا رفتن ولتاژ، دقت اندازه گیری کابل کاهش پیدا می کند. از این نوع کابل ها می توان برای ولتاژهای 300 تا 500 ولت استفاده کرد. در مداراتی که دارای PLC و کنترل کننده هاهستند، از کابل های فرمان استفاده می شود.

انواع کابل کنترل

  • کابل کنترل مقطع گرد: این دسته از کابل ها شامل کابل های کنترل افشان NYSLY و کابل های کنترل مفتولی و نیمه افشان NYY-J هستند.
  • کابل کنترل مقطع تخت: این نوع کابل ها با نام HO7VVH2-F نیز شناخته می شوند.

از کابل فرمان می توان در مکان هایی با درجه حرارت 5+ تا 40+ درجه سانتی گراد استفاده کرد. استفاده از کابل کنترل در تمامی تجهیزات و ماشین آلات، معابر عمومی، کانال های زیر زمینی، پل های هوایی، کارگاه های ساختمانی و ... امکان پذیر است. کابل های فرمان دارای مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش هستند و در برخی موارد در نوع ضد حریق نیز تولید می شوند. در ساختار این نوع از کابل های فرمان، هالوژن به کار نرفته و علاوه بر این، دارای خاصیت ضد آب نیز می باشند. کابل های فرمان با تعداد رشته بالا معمولاً برای تبادل سیگنال و انتقال جریان الکتریکی به کار می روند.

کابل های فرمان دارای تعداد رشته های 2 تا 61 هستند و سطح مقطع آن ها نیز حداکثر 2.5 میلی متر می باشد. رشته های به هم تابیده شده در این نوع کابل به صورت هم مرکز هستند. برای شناسایی کابل هایی که حداکثر 5 رشته دارند، از رنگ بندی های مختلفی استفاده می شود. رعایت استاندارد جهانی IEC 60228 برای کابل های فرمان، یک امر بسیار ضروری محسوب می شود.

از برترین برندهای تولیدکننده کابل کنترل می توان به کابل کنترل سپهر، امجد، سبزوار، مسیکو، ایران، خراسان افشار نژاد و ... اشاره کرد. برای مشاهده قیمت کابل کنترل و فروشندگان آن ها می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

سطح مقطع


تعداد رشته


جنس هادی


نوع هادی


برند