ثبت فروشگاه

کابل کنترل

کابل کنترل (Control Cable) یا کابل فرمان یکی از انواع کابل برق است که جهت اندازه گیری و محافظت از تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل ها در دسته کابل های فشار ضعیف قرار می گیرند. وظیفه اصلی این کابل، انتقال سیگنال های آنالوگ، دیجیتال و ارسال نتایج حاصل از جریان، ولتاژ، انرژی و توان است. در ادامه به معرفی این کابل و عوامل مؤثر در قیمت کابل کنترل می پردازیم تا با آگاهی کامل نسبت به خرید کابل کنترل اقدام نمایید.

در خطوط مونتاژ و تولید، نوار نقاله، تابلو فرمان و ... نیز از این گونه کابل ها استفاده می شود. کابل فرمان به دو نوع کابل کنترل شیلد دار و کابل بدون شیلد کنترل تقسیم می شود. شیلد به کار رفته در این کابل ها می تواند از جنس مس و یا آلومینیوم باشد. در نوع شیلد‌دار، شیلد از نویزهای الکترومغناطیسی جلوگیری می کند و مانع دریافت اختلالات مکانیکی و الکتریکی می شود. این شیلد به صورت بافته شده در ساختار کابل به کار می رود.

ولتاژ کابل کنترلی از نوع فشار ضعیف است زیرا با بالا رفتن ولتاژ، دقت اندازه گیری کابل کاهش پیدا می کند. از این نوع کابل ها می توان برای ولتاژهای 300 تا 500 ولت استفاده کرد. در مدارهایی که دارای PLC و کنترل کننده هستند، از این کابل ها استفاده می شود.

محدوده دمایی قابل تحمل در این کابل ها موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. از این کابل ها می توان در مکان هایی با درجه حرارت مثبت 5 تا مثبت 40 درجه سانتی گراد استفاده کرد. استفاده از این کابل در تمامی تجهیزات و ماشین آلات، معابر عمومی، کانال های زیر زمینی، پل های هوایی، کارگاه های ساختمانی و ... امکان پذیر است.

کابل هایی از نوع فرمان دارای مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش هستند و در برخی موارد در نوع ضد حریق نیز تولید می شوند. در ساختار این نوع کابل ها، هالوژن به کار نرفته و علاوه بر این، این کابل ها دارای خاصیت ضد آب نیز هستند. این کابل ها با تعداد رشته بالا، معمولاً برای تبادل سیگنال و انتقال جریان الکتریکی به کار می روند.

کابل کنترل

کاربرد کابل فرمان و کنترل

 1. رباتیک
 2. آسانسور
 3. خطوط مونتاژ
 4. دستگاه نساجی
 5. دستگاه CNC
 6. جرثقیل و بالابر
 7. دستگاه های چاپ
 8. سیستم های تله مرکزی
 9. تابلوهای کنترل مرکزی
 10. پست های فشارقوی و نیروگاه ها

کاربرد کابل فرمان و کنترل

مزایای استفاده از کابل فرمان

 • استفاده از این کابل ها سبب می شود تا آسیب کمتری به دیگر دستگاه ها و تجهیزات خط تولید وارد شود. زیرا این کابل ها در مقابل نوسان برق مقاوم هستند.
 • استفاده از این کابل ها سبب صرفه جویی در هزینه ها می شود. زیرا از تخریب قسمت های مختلف برای کابل کشی جلوگیری می گردد. عملیات کابل کشی با این کابل ها بسیار ساده تر است.
 • از این کابل ها می توان به راحتی داخل سینی کابل استفاده کرد.
 • در شرایط آب و هوایی و فیزیکی خاص این کابل ها عملکرد خوبی از خود نشان می دهند.
 • متدهای مختلف کابل کشی به واسطه این کابل ها به راحتی  قابل اجرا است.

مزایای استفاده از کابل فرمان

انواع کابل کنترل

 • کابل مقطع گرد کنترل: این دسته از کابل ها شامل کابل کنترل افشان NYSLY و کابل های مفتولی کنترل و نیمه افشان NYY-J هستند. مقطع این کابل ها همانند سایر کابل ها است.
 • کابل مقطع تخت کنترل: این نوع کابل ها با نام HO7VVH2-F نیز شناخته می شوند. سطح مقطع این کابل ها ظاهری تخت دارد.

کابل های فرمان طبق استاندارد VDE به انواع SY، CY و YY تقسیم بندی می شوند. در ادامه این کابل ها را بررسی خواهیم کرد:

کابل کنترل YY (YSLY / HSLH)

این کابل ها در تمامی مکان ها کاربرد دارند و برای تنش های جزئی مناسب هستند. این محصولات ساختاری شبیه به کابل های CY دارند با این تفاوت که بدون حفاظ مکانیکی ارائه می شوند.

کابل کنترل CY (YSLCY / HSLCH)

این کابل ها به صورت چند هسته ای و به صورت انعطاف پذیر با پلی استر عرضه می شوند. این دسته از کابل های فرمان در برابر اختلالات الکترومغناطیسی مقاوم هستند. در ساختار آن ها از محافظ EMI استفاده شده است.

کابل کنترل SY (YSLYSY / HSLHSH)

این کابل ها مقاومت بالایی دارند و در مکان هایی با تنش بالا می توان از آن ها استفاده کرد. این کابل ها انعطاف پذیر هستند و محافظی از جنس سیم فولادی گالوانیزه یا نوار GSWB دارند.

کابل های کنترل با کاربردهای خاص

این دسته از کابل ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند به همین دلیل در انواع گوناگونی به بازار عرضه می شوند:

 • کابل کنترل نسوز: این کابل ها به صورت دفنی در زمین و فضای باز به کار گرفته می شوند. همچنین در مقابل اشعه و مواد شیمیایی از خود مقاومت نشان می دهند.
 • کابل تخت فرمان: این کابل ها د ر سایزها و عایق های مختلفی ساخته می شوند. برای انتقال سیگنال کنترلی و تامین برق جرثقیل می توان از این کابل ها استفاده کرد.
 • کابل فرمان ضد آب و روغن: در محیط های شیمیایی و صنایعی همجون پتروشیمی و نفت از این کابل ها استفاده می شود. این کابل ها یک لایه عایق از جنس کامپاند لاستیک دارند.

انواع کابل کنترل

ساختار کابل کنترل

این کابل ها از چند بخش مختلف تشکیل شده اند. در ادامه به بررسی ساختار این کابل ها خواهیم پرداخت:

هادی کابل

کابل های فرمان در تعداد رشته های متنوعی به بازار عرضه می شوند. این کابل ها ممولاً در تعداد رشته های 2 تا 61 و سطح مقطع های حداکثر 2.5 میلی متر مربع عرضه می شوند. رشته های به هم تابیده شده در این نوع کابل به صورت هم مرکز و از جنس مس آنیل شده هستند. برای شناسایی کابل هایی که حداکثر 5 رشته دارند، از رنگ بندی های مختلفی استفاده می شود. رعایت استاندارد جهانی IEC 60228 برای این کابل ها، یک امر بسیار ضروری محسوب می شود. لازم به ذکر است که هادی این کابل ها از نوع افشان و انعطاف پذیر است.

روکش کابل

 برای روکش این کابل ها از PVC و یا XLPE استفاده می شود. هر دو نوع این روکش مقاومت بالایی برای کابل فراهم می کنند. کابل هایی که به روکش PVC مجهز شده اند، انعطاف پذیری بسیار خوبی دارند.

زره و شیلد

نوعی از این کابل ها وجود دارند که به یک لایه شیلد فلزی مجهز شده اند. این شیلد مقاومت کابل را افزایش می دهد. در نتیجه این کابل ها انتقال درست اطلاعات و سیگنال ها را تضمین می کنند. این شیلدها رشته های به هم بافته شده هستند که از کابل در برابر امواج یا میدان های اطراف محافظت می کنند. در پروژه های کنترلی و همچنین پروژه هایی که کابل برق در کنار این کابل ها به کار می رود، استفاده از این نوع کابل ها پیشنهاد شود.

نوعی دیگر از این کابل ها به زره و آرمور فولادی مجهز شده اند. زره ای که در زیر عایق نهایی این کابل ها به کار رفته است، از رشته های داخلی کابل در برابر صدمات مکانیکی و فیزیکی محافظت می کند. به این کابل ها کابل مسلح نیز گفته می شود. در پروژه های مربوط به نفت، گاز و پتروشیمی بیشتر از این کابل ها استفاده می شود.

ساختار کابل کنترل

تفاوت کابل ابزار دقیق و کنترل

کابل ابزار دقیق جهت ارسال یا انتقال سیگنال هایی با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل ها نسبت به نوع کنترلی حساس تر هستند. کابل های ابزار دقیق در محیط هایی که نویز زیادی در آن ها وجود دارد، بیشتر استفاده می شوند.

تفاوت کابل ابزار دقیق و کنترل

برترین برندهای کابل برق کنترل

در حال حاضر استفاده از کابل های کنترل در صنعت و خطوط تولید بسیار رواج پیدا کرده است. به همین دلیل شرکت های زیادی به ساخت این نوع کابل ها می پردازند:

شرکت کابل کنترل سپهر

یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع این کابل ها می توان به شرکت سپهر اشاره کرد. این شرکت به تولید محصولات متنوع در این زمینه می پردازد. کابل کنترل خودرو از نوع سبک و سنگین، کابل مناسب ماشین آلات راه سازی و کشاورزی از محصولات این شرکت هستند. سیستم مدیریت کیفیت این شرکت مبتنی بر استاندارد IATF 16949:2016 است. به همین دلیل تمامی کالاها باکیفیت و مناسب هستند.

شرکت کابل کنترل امجد

این شرکت در زمینه تولید انواع کابل ابزار دقیق، فرمان و کنترل فعالیت می کند. این شرکت محصولاتی با رده کیفی بالا تولید می کند و کابل های آن از لحاظ تعداد رشته، سطح مقطع و نوع روکش بسیار متنوع هستند. این شرکت به تولید کابل کنترل برد بالا و افشان نیز می پردازد. کارخانه امجد در استان البرز واقع شده است.

شرکت کابل کنترل ایران

از دیگر شرکت هایی که محصولات متنوع و باکیفیتی در حوزه سیم و کابل تولید می کند، می توان به شرکت ایران اشاره کرد. کابل های این شرکت نیز موفق به دریافت استانداردهای لازم شده اند و از کیفیت لازم برخوردار هستند. این کابل ها در سطح مقطع ها و تعداد رشته های گوناگونی عرضه می شوند، به همین دلیل تمامی نیازهای مشتریان را برطرف می کنند.

از دیگر برندهای برتر در زمینه تولید این کابل ها می توان به خراسان افشارنژاد، سیمیا، دامغان، همدان، البرز الکتریک نور و مسینا کابل ایمن اشاره کرد.

قیمت کابل کنترل

قیمت این کابل ها به موارد زیادی همچون میزان حساسیت در انتقال سیگنال ها، حفاظ کابل، شیلددار بودن یا نبودن کابل، سطح مقطع، تعداد رشته، عایق، روکش و ... بستگی دارد. برند و اصالت کالا نیز موضوع بسیار مهمی است که بر روی قیمت کابل اثرگذار است. قیمت کابل فرمان براساس متر محاسبه می شود که این قیمت با توجه به نرخ ارز و قیمت مس همواره متغیر است.

خرید کابل کنترل

برای خرید کابل کنترل می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده کابل کنترل لاله زار و دیگر شهرها ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل کنترل و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

سطح مقطع


تعداد رشته


جنس هادی


نوع هادی


برند