ثبت فروشگاه

کپسول آتش نشانی 

کپسول آتش نشانی یکی از تجهیزاتی است که جهت خاموش کردن آتش به کار می رود. این محصول از یک محفظه فولادی و قابل حمل تشکیل شده است که مقدار مشخصی از مواد خاموش کننده در داخل آن قرار دارد و این مواد توسط اهرمی که بر روی کپسول آتشنشانی وجود دارد، به  بیرون پرتاب می شود. کپسول آتش نشانی یکی مهم ترین و اساسی ترین کالاها برای منازل، ادارات و حتی ماشین ها به شمار می رود. 

انواع کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی بر اساس مواد خاموش کننده آتشی که داخل آن ها قرار گرفته است، به انواع مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام برای خاموش کردن مواد خاصی کاربرد دارد.
1. کپسول آتش نشانی آبی: کپسول های آبی (آب و گاز) است که از رایج ترین کپسول ها به شمار می رود و از آن ها جهت خاموش کردن آتش سوزی های کلاس A (مواد خشک یا جامدات) همچون چوب، کاغذ، پارچه، پلاستیک، الیاف، نفتالین، لاستیک و غیره استفاده می شود. این کپسول ها در چهار نوع  جت آبی، اسپری آبی، آب همراه با افزودنی ها و بخار آب یا مه تولید می شوند.
2. کپسول آتش نشانی حاوی فوم (کف): نوع دیگر کپسول های آتش نشانی هستند که از آن ها برای خاموش کردن آتش سوزهای کلاس A (مواد خشک و جامدات) و کلاس B (مایعات قابل اشتعال) مانند بنزین، کاغذ، گازوئیل، پارچه، پلاستیک، الکل و غیره استفاده می شود و این کپسول ها دارای برچسب کرم رنگ می باشند. کف و یا فوم با پوشاندن سطح بیرونی مایعات و مانع از رسیدن بخارهای قابل اشتعال به هوا، موجب مهار آتش می شوند.
3. کپسول های خاموش کننده دی اکسید کربن (CO2): این کپسول ها با حذف اکسیژن از مثلث آتش، آن را خاموش می کنند. از این نوع کپسول برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس B و کلاس E استفاده می شود و کاربرد زیادی برای خاموش کردن مکان هایی که در آن تجهزات و وسایل الکتریکی وجود دارد و آتش سوزی براثر اتصال است، استفاده می شود. این کپسول ها دارای برچسب کرم رنگ هستند و پس از خاموش کردن، از خود هیچ پسماندی بجای نمی گذارند.
4. پودرهای خشک: از پرکاربردترین نوع کپسول ها به شمار می روند و از آن برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس A، B، کلاس C (گازهای قابل اشتعال) و کلاس E (برق و الکتریسته) استفاده می شود. اما کاربرد اصلی این کپسول ها برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاسD (فلزات قابل اشتعال) می باشد. پودرهای موجود در این کپسول ممکن است موجب ایجاد صدمه به قدرت بینایی و بروز مشکلات تنفسی شود، به همین دلیل این نوع کپسول برای ساختمان ها و مصارف خانگی توصیه نمی شود ودارای برچسب آبی می باشد.
5. کپسول های خاموش کننده، شیمیایی سرد: از این مورد برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس F (روغن های خوراکی) مثل روغن های خوراکی موجود در آشپزخانه ها و رستوران ها همچون روغن مایع، روغن سویا، روغن زیتون و غیره مناسب هستند.  مواد شیمیائی سرد به سرعت شعله های آتش را خنثی می‌کنند و آتش ناشی از سوختن روغن را سرد می‌کنند و به صورت شیمیایی واکنش داده و یک ماده صابونی شکل بوجود می آید. این کپسول ها دارای برچسب زرد رنگ هستند و از آنها می توان برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس A و B نیز استفاده کرد. 
6. کپسول های سبز:‌ این نوع از کپسول ها به کپسول های بایوفوم شهرت دارند و موادی که در آن به کار رفته است متناسب و سازگار با محیط زیست می باشد. 

مضرات پودر کپسول آتش نشانی

پودرهای شیمیایی کپسول آتش نشانی برای اطفای حریق مورد استفاده قرار می گیرد. این پودرهای شیمیایی پوست را تحریک می کند و برای جلوگیری از آسیب های پوستی می بایست از دستکش استفاده نمود. همچنین ورود گرد این پودرها به درون دستگاه تنفسی سبب ایجاد مشکلات تنفسی حاد می شود. از دیگر مشکلات این پودرها در صورت بلعیده شدن درد شدید معده است. 

نکات مهم در انتخاب و خرید کپسول گاز

 در سطح جهان شرکت های زیادی در سطح جهان و ایران به تولید کپسول خاموش کننده می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به شرکت های دژ، ایران نجات، بایا، پارسا، روناک، توچال،‌سپهر، پیشرو و شرکت های دیگر اشاره کرد.

 همان گونه که توضیح داده شد، کپسول ها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام برای اطفاء حریق مناسبی به کار گرفته می شود. به همین دلیل می بایست کپسول را متناسب با مکان قابل استفاده خریداری نماییم. 

سایت راندنو همواره در تلاش است تا با شناسایی عاملین و نمایندگان فروش کپسول های آتش نشانی، کپسول آتش نشانی دژ و لیست قیمت کپسول آتش نشانی بایا آنها را به خریداران معرفی نماید.

لیست مقایسه

برند


نوع