ثبت فروشگاه

کولیس

کولیس یک ابزار اندازه گیری است که می توان توسط آن قطر و طول داخلی و خارجی بسیاری از اجسام را اندازه گیری کرد. به طور کلی کولیس از دو قسمت ثابت و متحرک تشکیل شده است. قسمت ثابت این وسیله از یک خط کش تشکیل شده است که به دو صورت اینچی و متریک قسمت بندی شده است. از قسمت های متحرک کولیس نیز می توان به پیچ تنظیم، تیغه عمق سنج، فک متحرک و... اشاره کرد. کولیس ها دارای دقت های مختلفی هستند. کولیس ها سایزبندی های مختلفی دارند که از متداول ترین آن ها می توان به کولیس های 30 سانتی متری، 20 سانتی متری و 15 سانتی متر اشاره کرد. کولیس ها دقت ها مختلفی دارند که از رایج ترین آن ها دقت های  یک صدم و دو صدم میلی متر یا 0.0005 و 0.001 اینچ می باشد. با توجه به رشد ساختمان سازی در ایران، کاربرد کولیس دز این زمینه بسیار زیاد می باشد. این وسیله کاربرد بسیار زیاددیگری نیز دارد و از آن می توان جهت اندازه گیری در آزمایشگاه ها، کارگاه های بزرگ و کوچک، محیط های صنعتی و بسیاری از محیط های دیگر استفاده کرد.

انواع و قیمت کولیس

کولیس ها به دو صورت شاخص و ساختار به دو نوع تقسیم می شود.این وسیله بر اساس شاخص به سه نوع کولیس ورنیه، کولیس ساعتی و کولیس دیجیتالی تقسیم می شود، اما به صورت کلی در بازار با دسته بندی زیر شناخته می شود.

 1.  کولیس ساده (ورنیه)‌: از متداول ترین کولیس ها به شمار می رود که از آن در آزمایشگاه ها استفاده می شود.
 2. کولیس عقربه ای (ساعتی): این مدل کولیس تقریباً مشابه کولیس ساده است با این تفاوت که در حین خواندن عدد، باید عددی را که عقربه نشان می دهد را به عدد خطکش اضافه کنیم.
 3.  کولیس دیجیتالی: کار با این نوع بسیار راحت می باشد. این کولیس ها مشابه نوع ساده و عقربه ای آن می باشد و دارای نمایشگر دیجیتالی می باشد و به طور خودکار اندازه را محاسبه می کند. بسیاری از این وسایل قابلیت تبدیل واحد، اتصال به کامپیوتر و برنامه های آماری را نیز دارند.

قیمت انواع کولیس با توجه به نوع آن متفاوت می باشد نوع دیجیتالی و  پیشرفته این محصول معمولا دارای قیمت بیشتری نیز می باشند. کاربران می توانند کولیس دلخواه خود را در سایت راندنو انتخاب کرده و برای خرید آن به صورت مستقیم از نماینده اصلی در سایت اقدام نمایند. این محصول بر اساس ساختار نیز به انواع زیر تقسیم می شوند:

 •  داخل سنج: این مدل کولیس جهت اندازه گیری قطر داخلی قطعات استفاده می شود و در سه نوع استاندارد، میله ای و کاردی موجود می باشد. این نوع کولیس در هر سه نمونه کولیس ها تولید شده است.
 • عمق سنج: این مدل جهت اندازه گیری عمق حفره ها می باشد و در هر سه نمونه ساده، عقربه ای و دیجیتالی تولید شده است.
 •  فک بلند: از این مدل جهت اندازه گیری قطر خارجی قطعات استفاده می شود.
 •  پایه دار: این مدل دارای یک محور رومیزی و دو محور عمودی است که قطه در زیر آن قرار گرفته و ارتفاع آن اندازه گیری می شود.

نکات مهم در خرید کولیس

 •  در هنگام خرید کولیس باید آن را متناسب با کاری که می خواهیم انجام دهیم و سایزبندی مد نظر خود انتخاب کنیم.
 • برای انجام کارهای حساس می بایست از کولیس دیجیتالی استفاده کرد.
 • شرکت سازنده این محصول بسیار مهم است که از بین آن ها در سایت می توان به شرکت های اینسایز، میتوتویو، رونیکس و آکاد اشاره کرد.
 • خریداران می توانند در سایت راندنو با نمایندگان کولیس های مختلف در ارتباط باشند و از آن ها استعلام قیمت کالای مورد نظر خود را دریافت کنند و ارزان ترین قیمت را انتخاب کنند.
لیست مقایسه

برند