ثبت فروشگاه

کولیس

کولیس (caliper) یک ابزار اندازه گیری است که با استفاده از آن می توان قطر و طول داخلی و خارجی اجسام را اندازه گیری نمود. نحوه خواندن کولیس به گونه ای است که پس از تنظیم کردن کولیس، ابتدا باید میزان عدد صحیح را مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که آخرین خط از درجه بندی بر روی قسمت ثابت کولیس، نشان دهنده میزان عدد صحیح است. سپس برای خواندن کولیس نیز باید به مقداد عدد اعشاری نمایش داده شده توجه داشته باشید. میزان عدد اعشاری را نیز باید از روی قسمت متحرک این ابزار خواند.

به طوریکه خواندن کولیس را از 0 شروع می نمایید و تا اولین خط از قسمت های ثابت و متحرک که بر روی یکدیگر قرار می گیرند، شمارش می کنید. در نتیجه با اتمام شمارش، مقدار عدد اعشاری به دست می آید. ابزار اندازه گیری کولیس از دو قسمت ثابت و متحرک تشکیل شده است. قسمت ثابت این ابزار از یک خط کش تشکیل شده است که به دو صورت اینچی و متریک قسمت بندی شده است. از قسمت های متحرک کولیس نیز می توان به پیچ تنظیم، تیغه عمق سنج، فک متحرک و... اشاره نمود.

انواع کولیس سایزبندی های مختلفی دارند که از متداول ترین آنها می توان به کولیس های 30 سانتی متری، 20 سانتی متری و 15 سانتی متر اشاره نمود. کولیس ها دقت ها مختلفی دارند که از رایج ترین آن ها دقت های یک صدم و دو صدم میلی متر یا 0.0005 و 0.001 اینچ است. با توجه به رشد ساختمان سازی در ایران، کاربرد کولیس در این زمینه بسیار زیاد است. این وسیله کاربرد بسیار زیای در نیز دارد و از آن می توان جهت اندازه گیری در آزمایشگاه ها، کارگاه های بزرگ و کوچک، محیط های صنعتی و بسیاری از محیط های دیگر استفاده نمود.

کولیس

تاریخچه کولیس

پس از بررسی ابزار کولیس، به تاریخچه ابداع و استفاده از این ابزار اندازه گیری اشاره خواهیم نمود. در سال 1363 میلادی یک فرد فرانسوی به نام پیر ورنیه یک دستگاه برای اندازه گیری طول و عرض اجسام طراحی نمود. همچنین باتوجه به مطالعات ثبت شده، نخستین استفاده از کولیس ها به زمان رومیان و یونانیان مربوط می شود. کولیس های اولیه میان لاشه های بازمانده یک کشتی در اطراف کرانه های ایتالیا یافت شدند. در دوران سلسله هان در چین، مردم از کولیس های کشویی که از جنس برنز ساخته شده بودند، استفاده می کردند.

اما کولیس های ورنیه امروزی در سال 1851 توسط یک دانشمند آمریکایی به نام جوزف آر براون ساخته شد. لازم به ذکر است که این دستگاه، یک ابزار اندازه گیری است که با دقت بالایی ساخته شد و مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گرفته است.

تاریخچه کولیس

انواع کولیس

کولیس ها باتوجه به کارایی هایی که دارند در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. این وسیله بر اساس شاخص به سه نوع کولیس ورنیه، کولیس ساعتی و کولیس دیجیتالی تقسیم می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

کولیس ورنیه (ساده)‌

کولیس ورنیه یکی از متداول ترین انواع کولیس ها است که از آن در آزمایشگاه ها استفاده می شود. مخترع کولیس ورنیه یک ریاضی دان به نام ورنیر بود که مقیاس ورنیه را در ساختار این نوع از کولیس ها ابداع نمود. جهت اندازه گیری قطر داخلی و خارجی اجسام، استفاده از کولیس ورنیه مناسب ترین گزینه به شمار می آید. لازم به ذکر است که دهانه این نوع کولیس به آسانی در حالت ثابت باقی می ماند. معمولاٌ انواع کولیس های ورنیه از قابلیت اندازه گیری تا 30 سانتی متر و با دقت 0.02 میلی متر را اندازه گیری می نماید.

کولیس ورنیه (ساده)‌

کولیس عقربه ای (ساعتی)

کولیس ساعتی یا کولیس عقربه ای تقریباً مشابه کولیس ساده است. با این تفاوت که این ابزار یک عقربه به جای درجه بندی خطی برای نمایش عدد دارد. از این رو حین خواندن عدد، باید عددی را که عقربه نشان می دهد را به عدد خطکش اضافه نمایید. دقت کولیس ساعتی میان 0.02 میلی متر تا 0.001 میلی متر را اندازه گیری می کند. همچنین میان 15 تا 30 سانتی متر را اندازه گیری می نماید.

کولیس عقربه ای (ساعتی)

کولیس دیجیتال

کار با کولیس دیجیتالی بسیار آسان است و مشابه نوع ساده و عقربه ای این ابزار اندازه گیری است. این کولیس از یک نمایشگر دیجیتالی برخوردار است و به صورت خودکار اندازه را محاسبه می نماید. بسیاری از این وسایل قابلیت تبدیل واحد، اتصال به کامپیوتر و برنامه های آماری را نیز دارند. با استفاده از این کولیس می توان طول اجسام را در واحدهای اینچ، متر، فوت و ... مشاهده نمود.

کولیس دیجیتال

کولیس پرگاری یا جنی

از این نوع کولیس به منظور خط انداختن بر روی چوب یا فلز استفاده می شود. با استفاده از کولیس پرگاری می توان فاصله های میان اجسام را نیز اندازه گیری نمود.

کولیس فنردار

کولیس های فتردار محبوبیت چندانی ندارند و امروزه استفاده از آنها کاهش یافته است. با این نوع کولیس نیز می توان همانند دیگر انواع این ابزار، اندازه گیری های متعددی را انجام داد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که کار با این ابزار توسط یک خطکش دیگر امکان پذیر است. به عبارتی کولیس های فنردار درجه بندی نشده هستند و می تواند میان 7 تا 30 سانتی متر از طول یک جسم را اندازه گیری نماید.

همچنین کولیس ها به صورت کلی و باتوجه به زاویه های مختلف اجسام، به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

 •  داخل سنج: این مدل کولیس جهت اندازه گیری قطر داخلی قطعات استفاده می شود و در سه نوع استاندارد، میله ای و کاردی تولید و به بازار عرضه می شود. لازم به ذکر است که این نوع کولیس، در هر سه نمونه کولیس ها تولید شده است.
 • عمق سنج: این مدل جهت اندازه گیری عمق حفره ها مورد استفاده قرار می گیرد و در هر سه نمونه ساده، عقربه ای و دیجیتالی تولید شده است.
 •  فک بلند: از این مدل جهت اندازه گیری قطر خارجی قطعات استفاده می شود.
 •  پایه دار: این مدل از یک محور رومیزی و دو محور عمودی برخوردار است که قطه در زیر آن قرار گرفته و ارتفاع آن اندازه گیری می شود.

انواع کولیس

اجزای کولیس

کولیس ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که هر یک از این اجزا به منظور انجام یک فرآیند خاص، مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه شما را با اجزای تشکیل دهنده ابزار اندازه گیری کولیس آشنا خواهیم نمود.

فک های بالا

فک های بالایی کولیس به منظور اندازه گیری ابعاد داخلی اجسام مانند قطر حفره یا شکاف مورد استفاده قرار می گیرد.

فک های پایین

از فک های پایین کولیس به منظور اندازه گیری ابعاد خارجی اجسام مانند طول، عرض و قطر نیز استفاده می شود.

میله عمق

عمق حفره ها توسط این قطعه از کولیس اندازه گیری می شود. توجه داشته باشید که میله عمق با چرخاندن پیچ شستی، به سمت خارج یا بیرون هدایت می شود.

پیچ شستی

این قطعه از کولیس به منظور تنظیم دقیق سطوح اندازه گیری، مانند مجموعه فک ها و میله عمق مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به ثابت نگه داشتن اجسام حین انجام اندازه گیری کمک می نماید.

پیچ قفلی

این قسمت از کولیس، فک ها را در سرجای خودشان محکم می نماید. همچنین می توانید پس از اندازه گیری جسم مورد نظر، آن را بردارید و عددی که کولیس نشان می دهد را بخوانید.

اجزای کولیس

کاربرد کولیس

کولیس ها از کاربردهای به سزایی برخوردار هستند و به صورت کلی به منظور اندازه گیری عمق و طول و عرضه اجسام مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین همانطور که با انواع کولیس آشنا شدید، هر یک از انواع کولیس ها باتوجه به کاربردهای خاصی که دارند از یکدیگر متمایز شده اند.

نکات مهم استفاده از کولیس

استفاده از کولیس و انواع آـن باید به نکات خاصی توجه داشته باشید تا فرآیند فعالیت اندازه گیری شما با دقت انجام بگیرد.

 • توجه داشته باشید که باتوجه به مقیاس مورد نظر خود باید کولیس را انتخاب نمایید. زیرا ممکن است برخی از کولیس ها تنها یک مقیاس را نمایش دهند.
 • ابزار اندازه گیری کولیس را هرگز در کنار ابزارآلات دیگر قرار ندهید.
 • هنگام استفاده از کولیس ساعتی حتماً از قرار داشتن عقربه آن بر روی 0 و هنگام بسته بودن دهانه آن، اطمینان حاصل نمایید.
 • توجه داشته باشید که هنگام خواندن کولیس باید از بالا و به صورت عمودی به این ابزار نگاه کنید.
 • از قسمت تیز و چاقویی شکل دهانه ها به منظور اندازه گیری شیارها استفاده نمایید.
 • به هنگام استفاده از کولیس آن را با دست راست خود نگه دارید و انگشتان دست را پشت این ابزار و انگشت شست را بر روی شاسی ورنیه آن قرار دهید. با انجام این کار اعداد روبه روی شما نمایش داده می شوند و می توانید تسلط کافی بر روی کولیس ورنیه داشته باشید.
 • توجه داشته باشید که اگر به گرفتن دهانه ثابت کولیس با دست نیاز داشتید، توسط دست چپ خود این کار را انجام دهید.
 • حین انجام فعالیت اندازه گیری، جسم مورد نظر را با قسمت پهن و صاف دهانه ثابت آن بگیرید.
 • پس از استفاده تمامی سطوح کولیس را با پارچه مخصوص، تمیز نمایید.
 • ورنیه را ببندید و از منطبق شدن 0 خطکش و ورنیه اطمینان حاصل نمایید.
 • توجه داشته باشید که تنها در صورت نیاز از پیچ قفل قسمت متحرک آن استفاده نمایید و آن را بیش از حد باز و یا بسته نکنید.

نکات مهم استفاده از کولیس

نکات مهم در خرید کولیس

هنگام خرید این ابزار اندازه گیری باتوجه به نیاز خود و میزان طول و عرض و همچنین عمق اجسام، مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید.

 •  در هنگام خرید کولیس باید آن را متناسب با فعالیتی که قصد انجام آن را دارید، انتخاب نمایید.
 • توجه داشته باشید که برای اندازه گیری های دقیق که حساس هستند، باید از کولیس دیجیتالی استفاده نمایید.
 • ابعاد کولیس از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید این ابزار است که به طور معمول با اندازه های 0 تا 15 سانتی متر، 0 تا 20 سانتی متر، 0 تا 30 سانتی متر، 0 تا 50 سانتی متر، 0 تا 60 سانتی متر و 1 متر تولید و عرضه می شوند.
 • همانطور که به این موضوع اشاره نمودیم، بیشتر کولیس ها از هر دو مقیاس اندازه گیری برخوردار هستند. اما نوعی از کولیس ها نیز وجود دارند که فقط یک مقیاس اندازه گیری را دربر می گیرند.
 • میزان دقت کولیس از دیگر فاکتورهای مهمی است که هنگام خرید این ابزار اندازه گیری باید به آنها توجه داشته باشید. میزان دقت کولیس ها با 0.01 میلی متر، 0.02 میلی متر و 0.05 میلی متر متغیر هستند.
 • برند تولیدکننده کولیس از دیگر نکات حائز اهمیت در انتخاب این محصول است که بهتر است از برندهای معتبر خرید خود را انجام دهید.

نکات مهم در خرید کولیس

بهترین برند کولیس

برندهای متعددی به تولید انواع کولیس پرداخته اند. در ادامه به معرفی برندهای تولیدکننده کولیس ها می پردازیم.

کولیس میتوتویو

شرکت میتوتویو یکی از برترین برندهای تولیدکننده انواع ابزار اندازه گیری است. این برند در سال 1934 تأسیس و فعالیت خود را در زمینه تولید ابزارآلات اندازه گیری آغاز نمود. از برترین کولیس میتوتویو می توان به مدل های 20-196-500، کولیس دیجیتال 10-754-500 و ... اشاره نمود.

کولیس اینسایز

برند اینسایز از دیگر شرکت های تولیدکننده انواع ابزار اندازه گیری در جهان است. این شرکت در سال 1995 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در کشور چین واقع شده است. کولیس اینسایز مدل 300-1108، 200-1108 و ... از برترین کولیس های ارائه شده توسط این برند به شمار می آیند.

قیمت کولیس

قیمت کولیس با توجه به نوع آن متفاوت است. نوع دیجیتالی و  پیشرفته این محصول معمولاً قیمت بالاتری دارند.

خرید کولیس

برای خرید کولیس می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند