ثبت فروشگاه

کولیس چیست و چه کاربردی دارد یکی از اساسی‌ترین سؤالات کاربران در حوزه ابزار اندازه‌گیری است. کولیس یکی از انواع ابزارآلات اندازه‌گیری است. از این ابزار برای اندازه‌گیری ضخامت و قطر اجسام استفاده می‌شود. همچنین اندازه‌گیری طول داخلی، خارجی و عمق قطعات با استفاده از این کالا میسر می‌شود. کولیس به انگلیسی Caliper نام دارد. ابزار اندازه‌گیری کولیس از دو قسمت ثابت و متحرک تشکیل شده است. قسمت ثابت این ابزار از یک خط کش تشکیل شده است که به دو صورت اینچی و متریک قسمت‌بندی شده است. همچنین بدنه ثابت و متحرک خطکش، فک داخل‌سنج و فک خارج‌سنج، تیغه عمق‌سنج و پیچ نگهدارنده از اصلی‌ترین اجزای کولیس هستند.

کار با کولیس بسیار آسان است و باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر ابزار از قبل روشن بود، مقیاس آن را حتماً بر روی 0 قرار دهید. برای کولیس خوانی تنها کافی است که پس از تنظیم آن، ابتدا میزان عدد صحیح را مشاهده کرد. توجه داشته باشید که آخرین خط از درجه‌بندی بر روی قسمت ثابت کولیس، نشان‌دهنده میزان عدد صحیح است. میزان عدد اعشاری را نیز باید از روی قسمت متحرک ابزار خواند. به طوریکه خواندن کولیس را از 0 شروع می‌نمایید و تا اولین خط از قسمت‌های ثابت و متحرک که بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند، شمارش می‌کنید. در نتیجه با اتمام شمارش، مقدار عدد اعشاری به دست می‌آید.

انواع کولیس سایزبندی‌های مختلفی دارند که از متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به کولیس‌های 30 سانتی‌متری، 20 سانتی‌متری و 15 سانتی‌متر اشاره کرد. همچنین رایج‌ترین دقت‌های اندازه‌گیری آن‌ها یک صدم و دو صدم میلی‌متر یا 0.0005 و 0.001 اینچ است. امروزه با توجه به رشد ساختمان‌سازی در ایران، کاربرد کولیس در این زمینه بسیار زیاد است. این وسیله کاربرد بسیار زیای در زمینه‌های مختلف دارد و یکی از کارآمدترین تجهیزات در آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌های بزرگ و کوچک، محیط‌های صنعتی و غیره  محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است کولیس‌ها براساس شاخص نیز از یکدیگر متمایز می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است:

  • کولیس ورنیه (ساده)‌: vernier caliper کولیس یکی از رایج‌ترین انواع این ابزار است و در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. دهانه این نوع کولیس به آسانی در حالت ثابت باقی می‌ماند. کولیس‌های ورنیه حداکثر 30 سانتی‌متر قابلیت اندازه‌گیری دارند و دقت آن‌ها 0.02 میلی‌متر است.
  • کولیس عقربه ای (ساعتی): این ابزار از یک عقربه برای نمایش درجه‌بندی خطی برخوردار است. در نتیجه برای خواندن عدد باید عددی که عقربه نشان می‌دهد را به عدد خطکش اضافه کرد. دقت کولیس ساعتی میان 0.02 میلی‌متر تا 0.001 میلی‌متر است. همچنین میان 15 تا 30 سانتی‌متر را اندازه‌گیری می‌نماید.
  • کولیس دیجیتال: این کولیس از یک نمایشگر دیجیتالی برخوردار است و به صورت خودکار اندازه را محاسبه می‌کند. نوع دیجیتالی این ابزار از قابلیت تبدیل واحد، اتصال به کامپیوتر و برنامه‌های آماری نیز برخوردار است. لازم به ذکر است توسط این ابزار می‌توان طول اجسام را در واحد‌های اینچ، متر و فوت مشاهده کرد.

قیمت کولیس

قیمت کولیس 15، 20 و 30 سانتی براساس پارامترهای یکسان متغیر است. نوع کولیس، مواد اولیه به کار رفته در ساختار آن و شرکت تولیدکننده کولیس از پارامترهایی هستند که بر قیمت این تجهیزات تأثیرگذار هستند. توجه نمایید نوع دیجیتالی و پیشرفته این کالا معمولاً قیمت بالاتری دارند. آکاد، ویگور، کولیس اینسایز و کولیس میتوتویو از بهترین تولیدکنندگان این ابزار اندازه‌گیری هستند.

شما کاربران گرامی جهت مشاهده لیست قیمت کولیس ارزان با مراجعه به سایت راندنو می‌توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصول در ارتباط باشید.

خرید کولیس از راندنو

هنگام خرید این ابزار اندازه‌گیری براساس نیاز خود و انتظاری که از محصول دارید، می‌توانید مناسب‌‌ترین نوع آن را خریداری نمایید. در ادامه از نکاتی که پیش از خرید هر نوع کولیس باید به آن‌ها توجه شود، نام برده شده است:

  •  نوع کاربرد
  • ابعاد کولیس
  • مقیاس اندازه‌گیری
  • میزان دقت کولیس
  • برند تولیدکننده

برای خرید کولیس دیجیتال و ساده می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کولیس و ریزسنج و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع