ثبت فروشگاه

تراز لیزری

تراز لیزری یکی از انواع ابزار اندازه گیری است که با استفاده از نور لیزر، تراز کردن سطوح مختلف را انجام می دهد. متر و تراز لیزری نیز یکی از کارآمدترین انواع ابزارآلات اندازه گیری هستند که سطوح مختلف را با استفاده از آنها می توان اندازه گیری نمود. لازم به ذکر است که کارکرد هر یک از این ابزارهای اندازه گیری با یکدیگر تفاوت هایی دارد که به بررسی تراز لیزری و انواع آن خواهیم پرداخت.

این ابزار اندازه گیری، نمونه پیشرفته تر و دقیق تر دیگر ابزارآلات اندازه گیری قدیمی است که امروزه در صنایع ساخت و ساز و عمرانی، جایگزین مناسبی برای تراز دستی شده است. از این ابزار به منظور تراز کردن سطوح، ایجاد شیب، عمود کردن سطوح مختلف و ... می توان استفاده نمود. طرز کار تراز لیزری به گونه ای است که با استفاده از فناوری لیزر، در مدت زمان بسیار کمی فعالیت های مختلف اندازه گیری را انجام می دهد. به عبارتی این ابزار با بهره گیری از مکانیزم خودتراز، انواع مقاطعی که فاصله های زیادی از یکدیگر دارند را تراز می کند.

همچنین این ابزار جایگزین مناسبی برای شلنگ تراز است که جهت انجام امور ساختمانی کاربرد ویژه ای دارد. لازم به ذکر است که این ابزار اندازه گیری، برای مشخص نمودن فاصله های بیشتر از یک متر مناسب است. همچنین می توان گفت که امروزه توجه خریداران انواع تراز، به مدل هایی که از نقطه لیزری می باشد، معطوف شده است.

تراز لیزری

انواع تراز لیزری

این ابزار به نسبت کاربرد آن انواع گوناگونی دارد. پرکاربرد ترین نوع این محصول، تراز چرخشی است که حول محور X وy میگردد و مدل ثابت آن که برای بردهای کمتر از 60 طراحی شده است. در ادامه به معرفی انواع تراز لیزری می پردازیم.

تراز لیزری نقطه ای

نوع دیگری از تراز لیزری در بازار موجود است که با نام تراز نقطه ای شناخته شده اند. تراز لیزری نقطه ای از ساده ترین انواع این دستگاه است که جهت انجام کارهای ساده تر، مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه کار تراز لیزری نقطه ای به گونه ای است که یک نقطه نورانی را بر روی سطح مورد نظر نمایان می کند و با جابه جایی سری این دستگاه می توانید محل نقطه را جابه جا نمایید.

تراز لیزری نقطه ای

تراز لیزری خطی

تراز لیزری های خطی همانطور که از نامشان مشخص است به منظور هم تراز نمودن سطوح افقی و عمودی، کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که این لیزرها باید بر روی سطح یا سه پایه ثابت شوند تا بتوانید خطوط عمودی و افقی را طراحی نمایید. از مزایای این تراز لیزری می توان به دوام بالای آنها اشاره نمود. لازم به ذکر است که این نوع ترازهای لیزری نسبت به تراز لیزری های نقطه ای، قیمت بالاتری دارند. همچنین توجه داشته باشید که این تراز لیزری متحرک نیست وباید به صورت دستی آن را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال دهید. تراز لیزری های خطی باتوجه به کاربردهایی که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پپردازیم.

 •  تراز لیزری دوخطی: تراز لیزری 2 خط ترکیبی از شاقول و تراز است که برای سنجش سطوح سقف کاذب و کابینت کاربرد دارد.
 •  تراز لیزری سه خط: تراز لیزری 3 خط از یک گونیا در سقف و کف و یک نقطه شاقولی در قسمت کف برخوردار است. برای دیوار کشی، نصب کاشی و سرامیک با سطح یکنواخت می توان از این نوع تراز لیزری استفاده نمود.
 • تراز لیزری چهار خط:
 •  تراز لیزری نقطه و خط: ترکیبی از تراز خطی و شاقول لیزری است که یک سمت دستگاه نقطه و قسمت دیگر آن خط می دهد. همچنین در فعالیت های ساختمانی، نصب آسانسور و موارد دیگر کاربرد دارد.
 • تراز پنج خط لیزری: این نوع تراز لیزری از چهار گونیا در قسمت سقف و کف برخوردار است. همچنین امکان انجام تمامی فعالیت های سنجشی و ترازی ساختمانی را با استفاده از این نوع تراز لیزری انجام داد. همچنین هنگام نصب کرکره، چهارچوب و ... نیز استفاده می شود.
 • تراز هشت خط لیزری: یکی از کامل ترین نوع ترازها است وهمچنین دقیق ترین نوع آن محسوب می شود که دقت آن 0.1 میلی متر است.

تراز لیزری خطی

تراز لیزری چرخشی

این نوع از ترازهای لیزری به منظور استفاده در محیط های وسیع تر و انجام پروژه های پیچیده تر مورد استفاده قرار می گیرند. لیزرهای چرخشی مجهز به یک موتور چرخشی هستند که قابلیت اندازه گیری بسیار دقیقی دارند. این موتور چرخش خطوط نور را در اطراف دستگاه می چرخاند و عملیات مورد نظر انجام می گیرد.

تراز لیزری چرخشی

کاربرد تراز لیزری

همانطور که در ابتدا گفته شد، استفاده از ترازهای لیزری کاربردهای به سزایی دارد. از اصلی ترین کاربرد این ابزار اندازه گیری می توان به فعالیت های معماری داخل و خارج ساختمان اشاره نمود. در ادامه به دیگر کاربردهای تراز لیزری خواهیم پرداخت.

 1. هم راستایی درب و پنجره ها هنگام نصب
 2. نصب کاشی و سرامیک، آجر و سفاله بتنی برروی دیوار
 3. نصب دیوارهای کاذب و پارتیشن بندی
 4. چسباندن کاغذ دیواری
 5. نصب اتصالات برقی درساختمان ها
 6. نصب انواع کلید و پریز
 7. نصب کابینت وقفسه های آشپزخانه
 8.  نصب و تراز نمودن ستون ها
 9. نصب انواع لوله در مسیرهای طولانی

کاربرد تراز لیزری

مزایای استفاده از تراز لیزری

طرز کار تراز لیزری به گونه ای است که عملیات اندازه گیری و تراز کردن را با دقت بالایی انجام می دهد. در ادامه به مزایای استفاده از تراز لیزری می پردازیم.

 • افزایش سرعت انجام کار
 • برخورداری از بالا بودن دقت کار
 • عدم نیاز به تکرار مجدد فعالیت مورد نیاز
 • کاهش هزینه های اجرای تراز توسط نیروی انسانی
 • عدم ایجاد خطای انسانی

مزایای استفاده از تراز لیزری

طرز کار تراز لیزری

در این سیستم، توسط اشعه های لیزر و امتداد نشانگر لیزری در جهت خط های قائم (Y) و افق (X)، فرآیند تراز اتوماتیک انجام می گیرد. پرتوهای خروجی بعد از خروج ازدستگاه به صورت سه خط ترازعمود برهم هستند. یکی درراستای افق و دوخط دیگر دراستای عمود، نسبت به یکدیگر زاویه 90 درجه تشکیل می دهند. محل برخورد دوخط عمود با یکدیگر و خط افقی، باعث ایجاد سه نقطه شاقولی و یک نقطه در قسمت پایین دستگاه می شود. اغلب ترازهای لیزری، از قابلیت نمایش تنها یک خط درراستای عمود و یک خط در راستای افقی برخوردار هستند. نحوه کار ترازهای لیزری نیز به گونه ای است که معمولا به صورت اتوماتیک قابلیت خودترازی دارند و اگر تراز نباشند، به وسیله یک چراغ چشمک زن یا یک سیستم صوتی هشدارعدم تراز، اطلاع رسانی می کنند.

طرز کار تراز لیزری

راهنمای خرید تراز لیزری

هنگام خرید تراز لیزری به چند فاکتور باید توجه داشته باشید. در ادامه شما را با نکات مهم در خرید تراز لیزری آشنا خواهیم نمود.

 • در ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید که هر چه دامنه خودتراز این ابزار بالاتر باشد، به منظور اندازه گیری نقاط شیب دارتری می توانید از آن استفاده نمایید.
 • برخی از انواع این ابزار اندازه گیری، از قفل پاندولی برخوردار هستند. با استفاده از این قابلیت شما می توانید خطوطی عمود بر هم، در راستاهای مختلف را ایجاد نمایید.
 • چند خط بودن دستگاه از دیگر فاکتورهای مهمی است که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشته باشید.
 • برخورداری از پایه مگنت دار یا آهنربایی از دیگر مزایای کاربردی است. از این رو در صورت نیاز می توانید این نوع تراز لیزری را خریداری نمایید.
 • پرتابل بودن و قابلیت استقرار برسطوح مختلف از دیگر ویژگی هایی است که برخی از انواع تراز لیزری از آن برخوردار هستند.
 • برخی دیگر از انواع محصول از سیستم هشداردهنده نوری و صوتی برخوردار هستند. این نوع از تراز لیزری در صورت تراز نبودن دستگاه، به شما هشدار می دهد.
 • از دیگر نکاتی که هنگام خرید تراز لیزری باید به آن توجه داشته باشید، سبک وقابل حمل بودن دستگاه است.
 • توجه داشته باشید که هر چه تعداد محورهای افقی وعمودی بیشتر باشد، عملیات های اندازه گیری  و تراز کردن با دقت بیشتری انجام می شوند.
 • رنگ نور لیزر نیز از دیگر فاکتورهایی است که هنگام خرید این ابزار باید به آن توجه نمایید.

راهنمای خرید تراز لیزری

بهترین تراز لیزری

برندهای متعددی به تولید انواع تراز لیزری پرداخته اند. در ادامه به معرفی برترین و محبوب ترین مارک تراز لیزری می پردازیم.

تراز لیزری رونیکس

رونیکس یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین برندهای تولیدکننده انواع ابزارآلات در ایران است. این برند در سال 1379 توسط محمدرضا رامخو تأسیس شد و تاکنون توانسته است به یکی از معتبرترین برندهای تولیدکننده انواع ابزار اندازه گیری، برقی و دستی در بازار تبدیل شود. محصولات رونیکس از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و باتوجه به استانداردهای بین المللی تولید و به بازار عرصه می شوند. تراز لیزری رونیکس 9502، 9501، 9537، 9504 و ... از محبوب ترین تراز لیزری های ارائه شده توسط این شرکت هستند.

تراز لیزری بوش

بوش از دیگر شرکت های مطرح در زمینه تولید انواع ابزارآلات، از جمله تراز لیزری در جهان است. این برند در سال 1886 توسط رابرت بوش در شهر اشتوتگارد آلمان تأسیس شد. تراز لیزری بوش مدل GCL 2-15 ،GCL 2-50C ،GLL 3-80P ،GLL 5-50X و ... از پرطرفدارترین تراز لیزری های تولیدشده توسط برند بوش هستند.

تراز لیزری توسن

یکی دیگر از برندهای ترازلیزری که تولیدکننده این محصول کاربردی است، شرکت توسن است. شرکت توسن فعالیت خود را از سال 1382 آغاز نمود و امروزه به یکی از برندهای معتبر تولیدکننده انواع ابزارآلات است. ابزارآلات تولیدشده توسط توسن از کیفیت بالایی برخوردار هستند و مطابق با استانداردهای بین المللی به بازار ارائه می شوند. تراز لیزری توسن 2011، 2010، 3602 و همچنین تراز لیزری توسن مدل M1010CL از محبوب ترین تراز لیزری های عرضه شده این برند به شمار می آیند.

تراز لیزری دیوالت، کنزاکس، نووا، هیوندای و ... از دیگر برندهای معتبر و شناخته شده ای هستند که به تولید انواع تراز لیزری پرداخته اند.

قیمت تراز لیزری

قیمت تراز لیزری باتوجه به عواملی مانند نوع تراز لیزری و برند تولیدکننده آن متغیر است. جهت تهیه تراز لیزری ارزان قیمت با مراجعه به سایت راندنو می توانید با فروشندگان این ابزار اندازه گیری ارتباط مستقیم برقرار نمایید.

خرید تراز لیزری

برای خرید تراز لیزری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تراز لیزری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند