ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

رک شبکه

رک شبکه یا رک سرور محفظه ای است که تجهیزات شبکه مانند پچ پنل، سوئیچ، کابل شبکه، پچ کورد، روتر، سرور و ... را در خود جای می دهد. رک شبکه از تجهیزات شبکه محافظت کرده و از ورود ضربه، فشار و صدمات فیزیکی به آن ها جلوگیری می کند. در حقیقت، رک یک اتاق کوچک سرور محسوب می شود. رک با به وجود آوردن تهویه مناسب به کمک فن، از ورود گرد و غبار به داخل تجهیزات سرور جلوگیری می کند و مانع گرم شدن بیش از حد این تجهیزات می شود. تمامی تجهیزات شبکه دارای ابعاد استاندارد هستند. رک سرور نیز به گونه ای طراحی شده است که بتواند ابعاد مختلف این تجهیزات را در خود جای دهد. بدنه آن ها اغلب از فلز است و به رنگ مشکی ساخته می شود.

مشخصات رک شبکه

  • تعداد یونیت: تمامی رک های شبکه دارای ارتفاع هایی هستند که اصطلاحاً به آن ها یونیت گفته می شود. هر یک یونیت معادل 4.4 سانتی متر و یا 1.7 اینچ است. به طور مثال، سوئیچ 2 یونیت، ارتفاعی معادل 8.8 سانتی متر دارد. بنابراین پیش از خرید رک شبکه باید به واحد یونیت رک و یونیت تجهیزات شبکه توجه کرد.
  • عمق رک سرور: رک ها براساس نوع کاربرد دارای عمق های متفاوتی هستند. به عنوان مثال، رک شبکه در عمق 45، 60، 80، 100 و ... به بازار عرضه می شود.
  • عرض رک: رک ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند به راحتی تجهیزات شبکه را در خود جای دهند. اغلب آن ها عرضی معادل 19 اینچ دارند.
  • درب رک: رک ها دارای درب هایی هستند که این درب ها می تواند جنسی از نوع شیشه، فلز، طلق و ... داشته باشد. رک های درب شیشه ای به دو شکل تمام شیشه و شیشه با فریم فلزی ارائه می شوند. برخی از رک ها دارای قابلیت باز شدن درب از بالا نیز می باشند.
  • سینی رک: این سینی ها دارای عرض مشخص با توجه به عمق و عرض رک هستند. جنس آن ها از ورق گالوانیزه آبکاری شده است و ضخامت آن بین 1 تا 2.5 میلی متر متغیر می باشد.

انواع رک شبکه

رک های شبکه به دو نوع رک شبکه دیواری و رک شبکه ایستاده تقسیم می شوند:

رک شبکه دیواری

رک دیواری اغلب در ارتفاع های 5، 6، 7، 9 و گاهاً 12 و 15 یونیت به بازار عرضه می شوند. هم چنین عمق این رک ها می تواند 35، 45 و یا 60 سانتی متر باشد. این رک ها با فاصله و ارتفاع مناسب از سطح زمین بر روی دیوار نصب می شوند. بدنه اغلب این رک ها از جنس فلز استیل و یا آلومینیوم است و درب آن ها می تواند از جنس شیشه ای و یا فلزی باشد. عمق رک دیواری اغلب از عمق رک سرور ایستاده کمتر است.

برخی از رک های دیواری امکان باز شدن از کنار و یا چرخش 100 درجه ای دارند و کاربر هم از کنار و هم از پشت می تواند به تجهیزات داخل رک دسترسی پیدا کند. از پرکاربردترین رک های دیواری شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رک شبکه 4 یونیت

این رک ها اغلب دارای عمق های 30، 40 و 45 می باشند. به رک سرور کوچک، مینی رک سرور نیز گفته می شود.

رک شبکه 7 یونیت

داخل رک 7 یونیت می توان قسمتی از یک شبکه و یا تمام یک شبکه کوچک را جای داد. این رک ها دارای ارتفاع 30 سانتی متری هستند و با عمق های 40، 45 و 60 سانتی متری تولید می شوند.

رک شبکه 9 یونیت

رک سرور 9 یونیت دارای ابعاد استاندارد و تنوع بالایی است و در بسیاری از مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این رک در عمق های 40، 45 و 60 تولید و ارائه می شود. این رک ها بیشترین کاربرد را در مجموعه ها دارند.

رک شبکه ایستاده

این رک دارای ابعاد بزرگتری نسبت به رک دیواری است و به راحتی می توان بسیاری از تجهیزات شبکه را در آن جای داد. از این رک اغلب در مجموعه هایی که کابل کشی بسیاری دارند، استفاده می شود. رک شبکه ایستاده دارای ورودی و خروجی در بالا و پایین است که کابل شبکه به آن وارد شده و از آن خارج می شود.

اغلب رک های شبکه ایستاده از هر 4 طرف باز می شوند و قابلیت دسترسی به داخل رک برای آنها فراهم شده است. رک ایستاده اغلب در ارتفاع های 16، 21، 22، 28، 36، 40، 44 یونیت و ... تولید می شود. هم چنین قابلیت تولید در عمق های 60، 80، 100 و .. را نیز دارد. درب این تجهیزات می تواند از جنس شیشه های نشکن سکوریت، نوعی طلق و یا فلز باشد. اغلب رک های ایستاده دارای چرخ هستند که جهت جابه جایی آسان تر در زیر آن ها نصب شده است.

متعلقات رک

  • سینی رک: ورق هایی از جنس فلز با ضخامت های 1، 1.5، 2، 2.5 میلی متر و ... داخل رک به صورت ثابت و یا متحرک وجود دارد که تجهیزات شبکه بر روی آن ها قرار می گیرد.
  • فن رک: فن های کوچکی داخل این رک ها قرار می گیرد و وظیفه خنک کردن تجهیزات را برعهده دارد. اغلب رک ها به یک عدد فن مجهز هستند که در قسمت فوقانی نصب می شود. برخی از رک ها نیز فن ندارند و فن باید به صورت جداگانه خریداری شود.
  • ترمینال پاور (پاور ماژول): دستگاه هایی که داخل رک قرار می گیرند، نیاز به جریان برق دارند. توزیع برق داخل رک توسط این تجهیزات انجام می شود. برخی از رک ها به ترمینال مجهز شده اند و در برخی دیگر ترمینال را باید به صورت جداگانه خریداری کرد. ترمینال ها در انواع 3، 4، 8 و 9 پورتی و ... ارائه می شوند.   
  •  پیچ و مهره رک: پیچ و مهره هایی از جنس فلز گالوانیزه داخل رک وجود دارد که درون شکاف های رک قرار می گیرد و آن ها را ثابت می کند.
  • چرخ رک: در رک های ایستاده جهت جابه جایی آسان تر می توان 4 چرخ در زیر هر رک نصب کرد. چرخ های جلویی اغلب دارای قفل و چرخ های عقبی ساده هستند.

از دیگر متعلقات رک می توان به لایت پنل، قفل های ریتالی، LCD پنل و … اشاره کرد.

قیمت رک شبکه

از برترین برندهای تولیدکننده این تجهیزات می توان به رک شبکه پایا سیستم، الگونت، رک سرور تیام شبکه، اچ پی آسیا (HPA)، HPI و ... اشاره کرد. قیمت رک شبکه معمولاً با تعداد یونیت، ایستاده یا دیواری بودن، برند، چرخدار بودن، فن و پاور ماژول داشتن متفاوت می باشد.

خرید رک شبکه

برای خرید رک شبکه باید به نکاتی مانند عمق، ارتفاع (یونیت)، دیواری یا ایستاده بودن، تعداد فن، جنس بدنه، چرخ دار بودن یا نبودن، نوع کارکرد، برند، استانداردهای تولید و ... توجه کرد و با توجه به توپولوژی و ابعاد شبکه آن ها را انتخاب کرد.

در سایت راندنو می توانید لیست قیمت انواع رک شبکه را مشاهده کرده و با فروشندگان و نمایندگان فروش رک شبکه و سایر تجهیزات شبکه به طور مستقیم و بدون واسطه در ارتباط باشید.

مشاهده ادامه مطلب

برند