ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

رک شبکه چیست؟

رک شبکه یا رک سرور محفظه ای است که تجهیزات شبکه مانند پچ پنل، سوئیچ، کابل شبکه، پچ کورد، روتر، سرور و ... را در خود جای می دهد. این محصول از تجهیزات شبکه محافظت کرده و از ورود ضربه، فشار و صدمات فیزیکی به آن ها نیز جلوگیری می کند. در حقیقت، رک یک اتاق کوچک سرور محسوب می شود.

رک با به وجود آوردن تهویه مناسب به کمک فن، از ورود گرد و غبار به داخل تجهیزات سرور جلوگیری می کند و مانع گرم شدن بیش از حد این تجهیزات می شود. تمامی تجهیزات شبکه دارای ابعاد استاندارد هستند. رک سرور نیز به گونه ای طراحی شده است که بتواند ابعاد مختلف این تجهیزات را در خود جای دهد. بدنه آن ها اغلب از فلز است و به رنگ مشکی ساخته می شود.

انواع رک 

رک ها به دو نوع رک شبکه دیواری و rack ایستاده تقسیم می شوند:

رک دیواری

رک دیواری اغلب در ارتفاع های 5، 6، 7، 9 و گاهاً 12 و 15 یونیت به بازار عرضه می شوند. هم چنین عمق این رک ها می تواند 35، 45 و یا 60 سانتی متر باشد. این رک ها با فاصله و ارتفاع مناسب از سطح زمین بر روی دیوار نصب می شوند. بدنه اغلب این رک ها از جنس فلز استیل و یا آلومینیوم است و درب آن ها می تواند از جنس شیشه ای و یا فلزی باشد. عمق رک دیواری اغلب از عمق رک سرور ایستاده کمتر است.

برخی از رک های دیواری امکان باز شدن از کنار و یا چرخش 100 درجه ای دارند و کاربر هم از کنار و هم از پشت، می تواند به تجهیزات داخل رک دسترسی پیدا کند. از پرکاربردترین رک های دیواری شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رک شبکه 4 یونیت

این رک ها اغلب دارای عمق های 30، 40 و 45 هستند. به رک سرور کوچک، مینی رک سرور نیز گفته می شود.

  • رک دیواری 7 یونیت

داخل رک 7 یونیت می توان قسمتی از یک شبکه و یا تمام یک شبکه کوچک را جای داد. این رک ها دارای ارتفاع 30 سانتی متری هستند و با عمق های 40، 45 و 60 سانتی متری تولید می شوند.

  • رک دیواری 9 یونیت

رک سرور 9 یونیت دارای ابعاد استاندارد و تنوع بالایی است و در بسیاری از مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این رک در عمق های 40، 45 و 60 تولید و ارائه می شود. این رک ها بیشترین کاربرد را در مجموعه ها دارند.

رک شبکه ایستاده

این رک دارای ابعاد بزرگ تری نسبت به رک دیواری است و به راحتی می توان بسیاری از تجهیزات شبکه را در آن جای داد. از این رک اغلب در مجموعه هایی که کابل کشی زیادی دارند، استفاده می شود. رک شبکه ایستاده دارای ورودی و خروجی در بالا و پایین است که کابل شبکه به آن وارد شده و از آن خارج می شود.

اغلب رک های شبکه ایستاده از هر 4 طرف باز می شوند و قابلیت دسترسی به داخل رک برای آنها فراهم شده است. رک ایستاده اغلب در ارتفاع های 16، 21، 22، 28، 36، 40، 44 یونیت و ... تولید می شود. هم چنین قابلیت تولید در عمق های 60، 80، 100 و ... را نیز دارد. درب این تجهیزات می تواند از جنس شیشه های نشکن سکوریت، نوعی طلق و یا فلز باشد. اغلب رک های ایستاده دارای چرخ هستند که جهت جابه جایی آسان تر در زیر آن ها نصب شده است.

محبوب ترین رک های ایستاده:

  1. رک ایستاده 22 یونیت
  2. رک ایستاده 42 یونیت

رک سرور

این رک نیز از نوع ایستاده است. بدنه محکم فلزی و رنگ کوره ای دارد و معمولاً برای شبکه های بزرگ تر استفاده می شود.

نکات اساسی در هنگام خرید رک 

برای خرید رک باید به نکاتی مانند عمق، ارتفاع (یونیت)، دیواری یا ایستاده بودن، تعداد فن، جنس بدنه، چرخ دار بودن یا نبودن، نوع کارکرد، برند، استانداردهای تولید و ... توجه کرد و با توجه به توپولوژی و ابعاد شبکه آن ها را انتخاب کرد. تجهیزاتی که در هنگام خرید رک می بایست به آنها توجه نمود:

  • سینی رک: ورق هایی از جنس فلز با ضخامت های 1، 1.5، 2، 2.5 میلی متر و ... داخل رک به صورت ثابت و یا متحرک وجود دارد که تجهیزات شبکه بر روی آن ها قرار می گیرد.
  • فن رک: فن های کوچکی داخل این رک ها قرار می گیرد و وظیفه خنک کردن تجهیزات را برعهده دارد. اغلب رک ها به یک عدد فن مجهز هستند که در قسمت فوقانی نصب می شود. برخی از رک ها نیز فن ندارند و فن باید به صورت جداگانه خریداری شود.
  • ترمینال پاور (پاور ماژول): دستگاه هایی که داخل رک قرار می گیرند، نیاز به جریان برق دارند. توزیع برق داخل رک توسط این تجهیزات انجام می شود. برخی از رک ها به ترمینال مجهز شده اند و در برخی دیگر، ترمینال را باید به صورت جداگانه خریداری کرد. ترمینال ها در انواع 3، 4، 8، 9 پورتی و ... ارائه می شوند.   
  •  پیچ و مهره رک: پیچ و مهره هایی از جنس فلز گالوانیزه داخل رک وجود دارد که درون شکاف های رک قرار می گیرد و آن ها را ثابت می کند.
  • چرخ رک: در رک های ایستاده جهت جابه جایی آسان تر، می توان 4 چرخ در زیر هر رک نصب کرد. چرخ های جلویی اغلب دارای قفل و چرخ های عقبی ساده هستند.

از دیگر متعلقات رک می توان به لایت پنل، قفل های ریتالی، LCD پنل و … اشاره کرد.

قیمت رک سرور

از برترین برندهای تولیدکننده این تجهیزات می توان به رک شبکه پایا سیستم و الگونت، رک سرور تیام شبکه، اچ پی آسیا (HPI) و HPA اشاره کرد. قیمت رک معمولاً با تعداد یونیت، ایستاده یا دیواری بودن، نوع برند، چرخدار بودن، فن و پاور ماژول داشتن متفاوت است.

در سایت راندنو می توانید لیست قیمت انواع rack را مشاهده کرده و با فروشندگان و نمایندگان فروش رک شبکه و سایر تجهیزات شبکه به طور مستقیم و بدون واسطه در ارتباط باشید.

برند