ثبت فروشگاه

رک شبکه

رک شبکه یا رک سرور محفظه ای است که تجهیزات شبکه مانند پچ پنل، سوئیچ، کابل شبکه، پچ کورد، روتر، سرور و ... را در خود جای می دهد. این محصول از تجهیزات شبکه محافظت می کند و از ورود ضربه، فشار و صدمات فیزیکی به آن ها نیز جلوگیری می کند. در حقیقت، رک یک اتاق کوچک برای سرور محسوب می شود.

رک با به وجود آوردن تهویه مناسب به کمک فن، از ورود گرد و غبار به داخل تجهیزات سرور جلوگیری می کند و مانع گرم شدن بیش از حد این تجهیزات می شود. تمامی تجهیزات شبکه دارای ابعاد استاندارد هستند. رک سرور نیز به گونه ای طراحی شده است که بتواند ابعاد مختلف این تجهیزات را در خود جای دهد. بدنه آن ها اغلب از فلز است و به رنگ مشکی ساخته می شود.

رک شبکه

رک شبکه چیست؟

در حوزه شبکه و فناوری اطلاعات، به محفظه ای که قطعات شبکه همچون سرور، پچ پنل، روتر، سوئیچ، مودم و ... را در خود جای می دهد، رک گفته می شود. این وسیله در سایزها و ابعاد مختلف به بازار عرضه می شود. رک ها معمولاً طبقاتی دارند که تجهیزات شبکه روی آن ها قرار می گیرد. وظیفه اصلی رک نگهداری و محافظت از تجهیزات شبکه است. Rackها برساس استاندارد در انواع درب دار و بدون درب به بازار عرضه می شوند. این رک ها کاربرد بسیار زیادی دارند. از مهمترین کاربرد رک شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نگهداری تجهیزات شبکه
 • افزایش طول عمر تجهیزات شبکه
 • پایین آوردن دمای تجهیزات به کمک فن
 • محافظت از تجهیزات در برابر عوامل محیطی
 • ساماندهی و نظم بخشیدن به تجهیزات شبکه
 • آسان تر کردن دسترسی به تمامی تجهیزات شبکه
 • محافظت از تجهیزات شبکه در برابر سرقت و دستکاری افراد

انواع رک شبکه

رک ها به دو نوع رک دیواری و rack ایستاده تقسیم می شوند:

رک شبکه دیواری

رک دیواری اغلب در ارتفاع های 5، 6، 7، 9 و گاهاً 12 و 15 یونیت به بازار عرضه می شوند. هم چنین عمق این رک ها می تواند 35، 45 و یا 60 سانتی متر باشد. این رک ها با فاصله و ارتفاع مناسب از سطح زمین بر روی دیوار نصب می شوند. بدنه اغلب این رک ها از جنس فلز استیل و یا آلومینیوم است و درب آن ها می تواند از جنس شیشه ای و یا فلزی باشد. عمق رک دیواری اغلب از عمق رک سرور ایستاده کمتر است.

برخی از رک های دیواری امکان باز شدن از کنار و یا چرخش 100 درجه ای دارند و کاربر هم از کنار و هم از پشت، می تواند به تجهیزات داخل رک دسترسی پیدا کند. از پرکاربردترین رک های دیواری شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رک شبکه 4 یونیت

این رک ها اغلب دارای عمق های 30، 40 و 45 هستند. به رک سرور کوچک، مینی رک سرور نیز گفته می شود.

 • رک دیواری 7 یونیت

داخل رک 7 یونیت می توان قسمتی از یک شبکه و یا تمام یک شبکه کوچک را جای داد. این رک ها دارای ارتفاع 30 سانتی متری هستند و با عمق های 40، 45 و 60 سانتی متری تولید می شوند.

 • رک دیواری 9 یونیت

رک سرور 9 یونیت دارای ابعاد استاندارد و تنوع بالایی است و در بسیاری از مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این رک در عمق های 40، 45 و 60 تولید و ارائه می شود. این رک ها بیشترین کاربرد را در مجموعه ها دارند.

رک شبکه دیواری

رک شبکه ایستاده

این رک دارای ابعاد بزرگ تری نسبت به رک دیواری است و به راحتی می توان بسیاری از تجهیزات شبکه را در آن جای داد. از این رک اغلب در مجموعه هایی که کابل کشی زیادی دارند، استفاده می شود. رک شبکه ایستاده دارای ورودی و خروجی در بالا و پایین است که کابل شبکه به آن وارد شده و از آن خارج می شود.

اغلب رک های شبکه ایستاده از هر 4 طرف باز می شوند و قابلیت دسترسی به داخل رک برای آنها فراهم شده است. رک ایستاده اغلب در ارتفاع های 16، 21، 22، 28، 36، 40، 44 یونیت و ... تولید می شود. هم چنین قابلیت تولید در عمق های 60، 80، 100 و ... را نیز دارد. درب این تجهیزات می تواند از جنس شیشه های نشکن سکوریت، نوعی طلق و یا فلز باشد. اغلب رک های ایستاده دارای چرخ هستند که جهت جابه جایی آسان تر در زیر آن ها نصب شده است.

 • محبوب ترین رک های ایستاده:
 1. رک ایستاده 22 یونیت
 2. رک ایستاده 42 یونیت

رک شبکه ایستاده

رک سرور

این رک نیز از نوع ایستاده است. بدنه محکم فلزی و رنگ کوره ای دارد و معمولاً برای شبکه های بزرگ تر استفاده می شود.

رک لابراتواری

این رک ها اغلب برای تاسیسات مخابرات و تلویزیونی به کار می روند. این محصولات دارای یک بدنه 2 یا 4 ستون فلزی هستند که زیر آن ها 4 عدد چرخ قرار گرفته است. این رک ها در ابعاد مختلف همچون 28، 40، 42 و 44 یونیت ساخته می شوند و می توانند از نوع دو ستونه یا چهار ستونه باشند. تمامی این رک ها ایستاده هستند.

کیس رکمونت

کیس رکمونت از نمونه رک های موجود در بازار هستند که به دلیل کوچک بودن سایز مورد توجه تکنسین های برق قرار گرفته اند. در این تجهیزات پاور نصب می شود و در ابعاد 3 یا 4 یونیت عرضه می شوند. اچ پی آی و پایا سیستم از برترین شرکت های تولیدکننده کیس رکمونت هستند.

کیس رکمونت

نصب رک ها

رک ها براساس مکان نصبشان به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

 • رک شبکه Outdoor
 • رک شبکه Indoor

رک شبکه اوت دور رک هایی هستند که مقاومت فیزیکی بالاتری دارند به همین دلیل در محیط های خارجی می توان از این محصولات استفاده کرد. این رک ها ضد آب هستند و هیچگونه گرد و خاکی به داخل آن ها نفوذ نمی کند.علاوه براین نور خورشید و مواد شیمیایی ساختار آن ها را برهم نمیزند. از برترین برندهای تولید کننده رک شبکه اوت دور می توان به HPI و پایا سیستم اشاره کرد. رک های Indoor برای محیط های داخلی و مسقف مناسب هستند. هر دو نوع رک ها در دو مدل ایستاده و دیواری تولید می شوند.

نصب رک ها

متعلقات رک شبکه

رک ها دارای لوازم جانبی و متعلقاتی هستند که به واسطه آن ها مدیریت تجهیزات و حفاظت از آن ها ساده تر می شود. در ادامه برخی از پرکاربردترین لوازم های جانبی در رک آورده شده اند.

 • سینی رک: ورق هایی از جنس فلز با ضخامت های 1، 1.5، 2، 2.5 میلی متر و ... داخل رک به صورت ثابت و یا متحرک وجود دارد که تجهیزات شبکه بر روی آن ها قرار می گیرد.
 • فن رک: فن های کوچکی داخل این رک ها قرار می گیرد و وظیفه خنک کردن تجهیزات را برعهده دارد. اغلب رک ها به یک عدد فن مجهز هستند که در قسمت فوقانی نصب می شود. برخی از رک ها نیز فن ندارند و فن باید به صورت جداگانه خریداری شود.
 • ترمینال پاور (پاور ماژول): دستگاه هایی که داخل رک قرار می گیرند، نیاز به جریان برق دارند. توزیع برق داخل رک توسط این تجهیزات انجام می شود. برخی از رک ها به ترمینال مجهز شده اند و در برخی دیگر، ترمینال را باید به صورت جداگانه خریداری کرد. ترمینال ها در انواع 3، 4، 8، 9 پورتی و ... ارائه می شوند.   
 •  پیچ و مهره رک: پیچ و مهره هایی از جنس فلز گالوانیزه داخل رک وجود دارد که درون شکاف های رک قرار می گیرد و آن ها را ثابت می کند.
 • چرخ رک: در رک های ایستاده جهت جابه جایی آسان تر، می توان 4 چرخ در زیر هر رک نصب کرد. چرخ های جلویی اغلب دارای قفل و چرخ های عقبی ساده هستند.

از دیگر لوازم جانبی رک شبکه می توان به لایت پنل، قفل های ریتالی، LCD پنل و … اشاره کرد.  

متعلقات رک شبکه

بهترین برند رک سرور

رک یکی از اصلی ترین تجهیزات شبکه محسوب می شود و نقش بسیار مهمی را در آن ایفا می کند به همین دلیل استفاده از آن در تمامی شبکه ها رواج یفته است. با افزایش کاربرد این تجهیزات، شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصوات پرداخته اند. از باکیفیت ترین شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رک شبکه اچ پی آسیا (HPA)

شرکت رک HPA یکی از مشهورترین شرکت هایی است که در حوزه تولید تجهیزات شبکه فعالیت می کند. این شرکت به دلیل کیفیت بالای محصولاتش نه تنها در بازارهای داخلی بلکه در بازارهای خارجی نیز بسیار قوی عمل کرده است. این شرکت علاوه بر تولید رک به تولید تجهیزات جانبی و متعلقات رک نیز می پردازد. این رک ها در انواع و ابعاد مختلفی به بازار عرضه می شود. رک دیواری و رک ایستاده از محصولات این شرکت هستد. این رک ها دارای رنگ الکترواستاتیکی ثابت و ضد خش هستند. همچنین نشانگر ارتفاع برای نصب راحت این تجهیزات در بدنه وجود دارد. این محصولات در حالت دیواری بسیار نصب ساده ای دارند و مدل ایستاده آن 4 عدد چرخ قفل دار دارد. اگر به رک مناسب و باکیفیت نیاز دارید، می توانید به خرید رک شبکه اچ  پی آسیا اقدام کنید.

رک شبکه الگونت

شرکت الگونت بیش از 20 سال سابقه در زمینه تولید انواع تجهیزات شبکه دارد. این شرکت به تولید انواع رک ایستاده و دیواری می پردازد. الگونت محصولات خود را براساس نیاز مشتریان و خریداران طراحی می کند. محصولات این شرکت از کیفیت بالایی برخوردارند و خرید رک الگونت می تواند برای شما به صرفه باشد. این رک ها رنگ ثبت و پودری دارند و مدل های ایستاده آن می تواند به چرخ های قفل دار مجهز شود.

رک شبکه پایا سیستم

شرکت پایا سیستم در سال 1370 تاسیس شده است. این شرکت به تولید تجهیزات شبکه همچون رک می پردازد. رک های این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند و محصولات آن ها به اروپا، آفریقا و خاورمیانه صادر می شود. این شرکت موفق به دریافت 5 مدال کیفیت بین المللی شده است. پایا سیستم انواع رک  دیواری و ایستاده تولید می کند. متعلقات رک و تجهیزات جانبی آن نیز توسط این شرکت تولید می شود. رک های پایا سیستم طراحی شیک . مستحکمی دارد و حالت ایستاده آن به 4 عدد چرخ جهت جابه جایی راحت مجهز شده است. این حصول 4 عدد فن دارد و درب جلویی آن به راحتی جدا می شود.

 • از برترین برندهای تولیدکننده این تجهیزات همچنین می توان به آماد سیستم، رک متا الکترونیک، الگونت، رک سرور تیام شبک، رک HPI و ... اشاره کرد.

قیمت رک شبکه

برای خرید رک باید به نکاتی مانند عمق، ارتفاع (یونیت)، دیواری یا ایستاده بودن، تعداد فن، جنس بدنه، چرخ دار بودن یا نبودن، نوع کارکرد، برند، استانداردهای تولید و ... توجه کرد و با توجه به توپولوژی و ابعاد شبکه آن ها را انتخاب کرد.

قیمت رک معمولاً به تعداد یونیت، ایستاده یا دیواری بودن، نوع برند، چرخدار بودن، فن و پاور ماژول داشتن آن بستگی دارد. همچنین برند رک نیز عاملی مهم در انتخاب رک است و برروی قیمت آن نیز اثرگذار است. رک شبکه دست دوم یا استوک نیز در بازار موجود است که قیمت آن از رک نو بسیار پایین تر است.

خرید رک شبکه

برای خرید رک شبکه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت رک شبکه و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند