ثبت فروشگاه

چکش

چکش وسیله ای بسیار کاربردی برای ضربه زدن به اشیاء مختلف است. چکش ها بر اساس نوع سری خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند. چکش از دو بخش دسته و سری تشکیل می شود. سر چکش ها از فولاد کربنی است بنابراین قدرت و استحکام بالایی دارد. بعضی از چکش ها سری هایی از جنس مس، برنج و سایر فلزات و آلیاژها دارند. دسته چکش از جنس چوب، فولاد یا موادی از کامپوزیت است. از چکش ها در شکستن اجسام مختلف، کوبیدن و بیرون کشیدن میخ استفاده می شود.

چکش

انواع چکش و کاربرد آن ها

چکش ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به انواع آنها و کاربرد هریک پرداخته می شود.

چکش مس و چرم

جنس سری این چکش از مس و چرم است. این چکش کمک می کند تا هنگام ضربه زدن به اجسام ردی از ضربه باقی نماند.

چکش مهندسی

چکش معمولی است برای ضربه زدن و شکستن اجسام مختلف به کار می رود.

چکش مهندسی

چکش جوش زدا

به کمک این چکش می توان پوسته های به وجود آمده روی محل جوش کاری را از بین برد.

چکش سر صاف

ظاهر این چکش با چکش سر کروی فرق دارد. این چکش برای شکل دادن به فلزات کاربرد دارد و قسمت ضربه زن آن به صورت صاف است و دسته آن از جنس چوب یا فلز است.

چکش سر کروی

از سر این چکش برای پرچ کاری و شکل دادن به لبه های پین های فلزی و انواع فلزات نازک استفاده می شود.

چکش سر کروی

چکش لاستیکی

قسمت ضربه زن این چکش از جنس پلاستیک است و باعث می شود تا به هنگام کار، ضربه های وارد بر سطوح آسیبی ایجاد نکنند.

چکش آلومینیومی

این چکش کمک می کند بدون آسیب دیدن به سطوح به آنها ضربه بزنید. دو سر این چکش گرد و دایره ای شکل است.

چکش نجاری

از قسمت پهن این چکش برای ضربه زدن، تخریب انواع چوب و کوبیدن انواع میخ به چوب ها استفاده می شود و از سری دوشاخ این چکش به عنوان اهرم و کشاندن میخ و پیچ بیرون از دیوار استفاده می شود.

چکش نجاری

چکش آجر

از این چکش به عنوان یک چکش معمولی استفاده می شود و به دلیل داشتن سری تیز می تواند در شکستن سنگ ها نیز کاربرد داشته باشد.

چکش پونز

دارای یک سر آهنربایی و یک سر دوشاخ بمنظور بیرون آوردن میخ است و برای ضربه زدن به پونز و میخ های کوچک نیز استفاده می شود.

چکش زمین شناسی

زمین شناسان برای نمونه برداری از این چکش استفاده می کنند و برای شکستن سنگ ها نیز کاربرد دارد. یک سمت سری این چکش گرد و سمت دیگر تیز است.

چکش زمین شناسی

پتک

این نوع چکش نسبت به سایر چکش ها دارای قدرت بیشتری است. از این چکش در تخریب و کندن بتن و سطوح مقاوم استفاده می شود. وزن این چکش زیاد است و در هنگام کار با آن نیروی زیادی لازم است.

چکش آهنگری

با استفاده از این چکش می توان فلزاتی را که از کوره بیرون آورده می شوند را شکل داد و خم کرد.

چکش رفکس یا معاینه

این نوع چکش در پزشکی و ارتوپدی کاربرد دارد که برای تشخیص و تست اعصاب استفاده می شود. جنس قسمت ضربه زن این چکش نرم است.

چکش رفکس یا معاینه

چکش همه کاره 

این چکش ترکیبی از چند ابزار دستی است که شامل انبر، چکش و وسایل برشی است. از چکش در طبیعت گردی استفاده می شود.

چکش اضطراری

این چکش از یک استوانه آلومینیومی شکل ساخته شده است. بخش ضربه زن آن الماسه دارد که هنگام ضربه زدن به شیشه آن را خورد می کند. این چکش در مواقع اضطراری کاربرد دارد.

چکش صافکاری

چکش صافکاری در کارهای مکانیکی و صافکاری کاربرد دارد که برای ضربه زدن به قسمت های آسیب دیده خودرو استفاده می شود. چکش صافکاری انواع مختلفی دارد که می توان به چکش صافکاری یک سر تخت، یک سر آجدار اشاره کرد.

چکش صافکاری

چکش برقی

برای استفاده از این نوع چکش، نیروی برق لازم است. چکش برقی انواع مختلفی دارد و برای تخریب قوی و سطوح محکم کاربرد دارد. قدرت تخریب این چکش بالا است و می تواند در مدت زمان کمی، حجم بالایی از کار را انجام دهد.

جنس و وزن چکش ها

چکش ها دارای جنس و وزن های مختلفی هستند.

جنس دسته چکش

دسته چکش ها از جنس چوب، فلز و یا فایبرگلاس است. دسته چکش ها از نظر قوس، شکل و ضخامت با یکدیگر متفاوت هستند. چکش های تیتانیومی نسبت به چکش های فولادی قدرت بیشتری دارند. 

جنس سری چکش

برای جدا نشدن سری چکش از دسته، سری آن را از فلز ساخته می سازند. جنس این فلزها از تیتانیوم، برنج، فولاد، برنز، پلاستیک، کائوچو، چوب و یا چرم هستند.

وزن چکش

وزن چکش ها با توجه به سری آن ها محاسبه می شوند. چکش هایی با چنگک صاف دارای سری به طول ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و به وزن ۵۰۰ تا ۸۰۰ گرم می باشد. چکش های دوشاخ دارای دسته ای به طول ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و به وزن ۲۰۰ تا ۶۰۰ گرم می باشند.

نحوه صحیح به دست گرفتن چکش

روش صحیح گرفتن چکش به این صورت است که باید دست مشت شود و انگشت شست بالای انگشتان قرار گیرد. باید دسته را از انتهای آن در دست بگیرید زیرا نیروی بیشتری فراهم می شود و تعادل ابزار بهتر می شود. باید سعی کنید که برای گرفتن چکش از کل دست خود استفاده کنید تا هنگام کوبیدن، میخ ها خم نشوند زیرا زاویه ضربه چکش موازی با بدنه میخ قرار می گیرد اما اگر دسته چکش از بالا گرفته شود، ضربه ها از زاویه پایین به میخ وارد می شوند.

نکات ایمنی در استفاده از چکش

 1. هیچ وقت با یک چکش به چکش دیگری ضربه وارد نشود.
 2. از عینک دارای محافظ برای محافظت از چشم استفاده شود.
 3. از استفاده از چکش های شکسته خودداری شود.
 4. وزن چکش باید با توجه به سختی کار انتخاب شود.

نکات ایمنی در استفاده از چکش

نکات مهم به هنگام خرید چکش

 1. نوع کاربرد
 2. کیفیت قطعات بکار رفته
 3. برند و شرکت تولیدکننده
 4. اندازه چکش و قدرت آن
 5. وزن چکش
 6. شکل و جنس سری
 7. طراحی و جنس دسته
 8. گارانتی
 9. قیمت

برترین برندهای چکش

امروزه برندهای مختلفی به تولید انواع چکش ها می پردازند. در ادامه به برترین برندهای چکش پرداخته می شود.

چکش ایران پتک

ایران پتک یکی از برترین شرکت هایی است که به تولید انواع ابزار دستی در ایران می پردازد. این شرکت محصولات باکیفت و مقرون به صرفه ای را تولید و به بازار عرضه می کند. چکش ایران پتک، پتک، قیچی، کاتر، انواع آچار و ...  محصولات را تولید می کند. چکش ایران پتک مدل AB 2410 دسته چوبی دارد، مطابق با استاندارد ملی ایران تولید شده است و شکل سطح مقطع آن مربع است.

چکش نووا

شرکت نووا یکی از برترین شرکت هایی است که به تولید انواع ابزار دستی، ابزار بادی، ابزار برقی، ابزار جوش و برش، یراق آلات، کیف و جعبه ابزار و ...  می پردازد. این شرکت چکش های خوب و باکیفیتی را تولید می کند. چکش نووا مدل NTH-2501 دارای یک سرتخت و یک سر تیشه ای است، از فولاد ریخته گری ساخته شده است، در برابر ضربه مقاوم است، وزن آن 215 گرم است، شکل سطح مقطع آن مربع است و دسته آن از جنس فایبرگلاس با طراحی ارگونومیک است.

از دیگر برندهای خوب چکش می توان به رونیکس، وینکس، سامکو، توسن، اینکو، لیون، فیسکارس و ... اشاره کرد.

قیمت چکش

چکش بر اساس عواملی مانند نوع کاربرد، کیفیت قطعات بکار رفته، برند و شرکت تولیدکننده، اندازه چکش و قدرت آن، وزن چکش، شکل و جنس سری، طراحی و جنس دسته، گارانتی و ... قیمت گذاری می شود. جهت اطلاع از قیمت چکش با مراجعه به سایت راندنو می توانید با فروشندگان این محصول ارتباط مستقیم برقرار نمایید.

خرید چکش

برای خرید چکش می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت چکش و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع