ثبت فروشگاه

چکش

چکش وسیله ای بسیار کاربردی برای ضربه زدن به اشیای مختلف می باشد. چکش ها بر اساس نوع سری خود به انواع مختلفی از جمله دوشاخ، سر صاف، سر گرد، سر نرم و غیره  تقسیم می شوند. تفاوت عمده این مدل ها در سری آن می باشد. چکش از دو بخش دسته و سری تشکیل می شود. از استفاده رایج چکش ها می توان به شکستن اجسام مختلف، کوبیدن و بیرون کشیدن میخ نام برد.

انواع چکش و کاربرد آن ها

 1. چکش مهندسی: چکش معمولی است برای ضربه زدن و شکستن اجسام مختلف به کار می رود.
 2. چکش سر کروی: از سر این چکش برای پرچ کاری و شکل دادن به لبه های پین های فلزی و انواع فلزات نازک استفاده می شود.
 3. چکش نجاری: از قسمت پهن این چکش برای ضربه زدن، تخریب کردن انواع چوب و کوبیدن انواع میخ به چوب ها استفاده می شود و از سری دوشاخ این چکش به عنوان اهرم و کشاندن میخ و پیچ بیرون از دیوار  می توان استفاده کرد.
 4. چکش جوش زدا: توسط این چکش می توان پوسته های به وجود آمده روی محل جوش کاری را از بین برد.
 5. چکش زمین شناسی: زمین شناسان برای نمونه برداری از این چکش استفاده می کنند و هم چنین برای شکستن سنگ ها نیز کاربرد دارد. یک سمت سری این چکش گرد و سمت دیگر تیز می باشد.
 6. چکش آلومینیومی: این چکش به شما کمک می کند بدون آسیب دیدن به سطوح آن ها را شکل دهید و به آن ها ضربه بزنید. دو سر این چکش گرد و دایره ای شکل می باشد.
 7. چکش آجر: از این چکش به عنوان یک چکش معمولی می توان استفاده کرد و به دلیل داشتن سری تیز می تواند در شکستن سنگ ها نیز کاربرد داشته باشد.
 8. چکش پونز: دارای یک سر آهنربایی و یک سر دوشاخ برای بیرون آوردن میخ است و برای ضربه زدن به پونز و میخ های کوچک نیز استفاده می شود.
 9. چکش مس و چرم: جنس سری این چکش از مس و چرم می باشد و به شما کمک می کند تا هنگام ضربه زدن به اجسام رد ضربه باقی نماند.
 10. چکش آهنگری: با استفاده از این چکش می توان فلزاتی را که از کوره بیرون می آوردید شکل داده و خم کنید.

جنس و وزن چکش ها

 • جنس دسته چکش: دسته چکش ها معمولا از جنس چوب، فلز و یا فایبرگلاس است. دسته چکش ها از نظر قوس، شکل و ضخامت با یکدیگر متفاوت اند. چکش های تیتانیومی از چکش های فولادی قدرت بالاتری دارند. برای اینکه لرزش و آسیب به دست، درهنگام کار با چکش وارد نشود، یک تکه از آن را با پوشش کائوچویی یا لاستیکی می پوشانند.
 • جنس سری چکش: جنس سری چکش ها برای جدا نشدن آن از دسته از فلز ساخته می شود. جنس این فلزها معمولا تیتانیوم، برنج، فولاد، برنز، پلاستیک، کائوچو، چوب و یا چرم هستند.
 • وزن چکش: وزن چکش ها با توجه به سری آن ها سنجیده می شود. چکش هایی با چنگک صاف دارای سری به طول ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و به وزن ۵۰۰ تا ۸۰۰ گرم می باشد. چکش های دوشاخ دارای دسته ای به طول ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و به وزن ۲۰۰ تا ۶۰۰ گرم می باشند.

نکات ایمنی در استفاده از چکش

 1. دسته چکش به هیچ عنوان رنگ غیر استاندار نشود.
 2. هیچ گاه با یک چکش به چکش دیگری ضربه وارد نکنید.
 3. می بایست از عینک دارای حاشیه محافظ جهت محافظت از چشم استفاده کرد تا از ذرات جدا شده جسم چکش خورده به چشم جلوگیری شود.
 4. از استفاده از چکش های شکسته خودداری شود.
 5. وزن چکش می بایست با توجه به سختی کار انتخاب شود.

 

 

لیست مقایسه

برند


نوع