ثبت فروشگاه

چکش چیست و چه انواعی دارد؟ چکش بخشی از مجموعه ابزار است که در دسته ابزارآلات دستی قرار می‌گیرد. این وسیله نوعی ابزار کوبشی است که از دو بخش دسته و ضربه‌زننده تشکیل شده است. از این ابزار برای شکستن اجسام مختلف، وارد کردن ضربه، کوبش و بیرون کشیدن میخ از قطعات استفاده می‌شود. همچنین این محصول کاربرد صنعتی و خانگی نیز دارد. چکش به انگلیسی Hammer نام دارد. امروزه با توجه به استفاده روزافزون از این ابزار، در انواع مختلفی تولید می‌شود و برای کاربری‌های متنوع نیز مناسب است.

این تجهیزات براساس نوع سری، ابعاد، جنس سری و جنس دسته از یکدیگر متمایز می‌شوند. سری این ابزاز دستی از فولاد کربنی ساخته می‌شود و قدرت و استحکام بالایی نیز دارد. این بخش می‌تواند از جنس مس، برنج و سایر فلزات و آلیاژ‌ها ساخته شود. دسته چکش نیز از جنس چوب، فولاد و کامپوزیت ساخته می‌شود. در ادامه به بررسی انواع چکش و کاربرد هر یک از آن‌ها پرداخته شده است:

 • چکش مسی: قسمت ضربه زننده این ابزار از مس ساخته شده است. استفاده از این وسیله در شرایطی مناسب است که کاربر قصد نداشته باشد رد ضربه بر روی سطح مورد نظر باقی بماند.
 • چکش چوبی: استفاده از این ابزار برای انجام فعالیت‌های نجاری مناسب است. مواد اولیه به کار رفته در ساختار این ابزار، چوب راش است. ضربه به چوب و اتصالات چوبی، از رایج‌ترین کاربرد این ابزار به شمار می‌آید.
 • چکش برق کاری: ظاهر این نوع چکش شبیه به مدل‌های نجاری است. دسته آن نیز از جنس فایبرگلاس ساخته می‌شود و عایق برق است. استفاده از این کالا برای انجام فعالیت‌های برقکاری مناسب است.
 • چکش مهندسی: این چکش برای انجام فعالیت‌های فنی و مهندسی کاربرد دارد. این ابزار روکش دارد و جنس بدنه آن از فایبرگلاس ساخته می‌شود و خاصیت ضد لغزش دارد.
 • چکش پلاستیکی: قسمت ضربه زن این وسیله از جنس لاستیک ساخته می‌شود. هنگام استفاده از این ابزار، ضربه‌های وارده بر سطح مورد نظر دچار آسیب نخواهد شد.
 • چکش آلومینیومی: چکش آلومینیوم بدون آسیب به سطوح، ضربه وارد می‌کند. دو سر این ابزار به صورت گرد و دایره‌ای شکل طراحی می‌شود.
 • چکش نجاری: از قسمت پهن این وسیله برای ضربه زدن، تخریب انواع چوب و کوبیدن انواع میخ به چوب استفاده می‌شود. از سری دوشاخ این چکش به عنوان اهرم و خارج کردن میخ و پیچ از دیوار نیز استفاده می‌شود.
 • پتک: انواع پتک نسبت به سایر چکش‌ها، وزن بالاتر و قدرت بیشتری دارند. از این ابزار کوبشی برای تخریب، کندن بتن و سطوح مقاوم استفاده می‌شود.
 • چکش آهنگری: این ابزار از فولاد سخت ساخته می‌شود و برای ایجاد ضربه‌های محکم مناسب است. با استفاده از این محصول، می‌توان فلزاتی که از کوره خارج می‌شوند را شکل داد و یا آن‌ها را خم کرد.
 • چکش صافکاری: این محصول برای انجام فعالیت‌های مکانیکی و صافکاری کاربرد دارد.

از دیگر انواع چکش می‌توان به چکش جوش‌زدا، چکش سر صاف، چکش سر کروی، چکش سقف، چکش آجر، چکش پونز و چکش اشمیت اشاره کرد.

قیمت چکش

قیمت انواع چکش به پارامترهایی مانند نوع کاربرد، کیفیت ضربه، اندازه و قدرت محصول، شکل و جنس سری، طراحی و جنس دسته، برند تولیدکننده و گارانتی محصول بستگی دارد.

خرید چکش از راندنو

پیش از خرید این ابزار دستی پرکاربرد به نکات زیر توجه نمایید:

 • اولین نکته مهم پیش از خرید این ابزار، توجه به نوع کاربری است. شما با توجه به جنس و ضخامت قطعه کار، می‌توانید متناسب‌ترین نوع چکش را خریداری نمایید.
 • دسته این ابزار از جنس چوب، فلز و یا فایبرگلاس ساخته می‌شود و از نظر قوس، شکل و ضخامت با یکدیگر تفاوت دارند. توجه داشته باشید که نمونه‌های تیتانیومی نسبت به انواع فولادی، قدرت بیشتری دارند.
 • به وزن ابزار توجه نمایید که با توجه به سری آن‌ها محاسبه می‌شود. سری برخی از انواع این ابزار حدود 30 تا 45 سانتی‌متر طول دارند و وزن آن‌ها میان 500 تا 800 گرم است.

برای خرید چکش کوچک و بزرگ می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت چکش آهنی و قیمت چکش آهنگری و همچنین برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع