ثبت فروشگاه

هواکش

هواکش و انواع متداول آن در بسیاری از محیط ها جهت تصویه هوا کاربرد دارند. هواکش ها نقش به سزایی در سیستم گردش هوا در اماکن مختلف را دارا می باشند و امروزه هواکش ها و سیستم های تهویه متنوعی تولید و به بازار ارائه می شوند. در انتخاب این کالا انواع هواکش، قطر پروانه، جنس هواکش، نوع مصرف، ابعاد و دیگر مشخصه های آن حائز اهمیت می باشند که در ذیل توضیح داده خواهد شد.

انواع هواکش

هواکش ها از نظر نوع کاربرد در دو نوع تولید و به بازار عرضه می شوند:

 •  هواکش خانگی
 •  هواکش صنعتی 

هواکش ها و فن ها از نظر جنس و نوع ساخت نیز به دودسته تقسیم می شوند :

 • هواکش پلاستیکی
 • هواکش فلزی

هواکش آشپزخانه (خانگی)

هواکش خانگی به منظور سالم سازی و جابجایی هوا در منازل، اداره ها و ... کاربرد دارد که این مسئله از موضوعات حائز اهمیت در بهداشت محیط  و سلامت افراد به شمار می آید. ساختمان داخلی یک هواکش خانگی از یک الکتروموتور، یک پروانه و یک قاب خارجی تشکیل شده است. هواکش ها خانگی معمولا از نوع پلاستیکی بوده و می بایست با لوله به کار رفته در ساختمان هم خوانی داشته باشد.


انواع هواکش خانگی

 • هواکش خانگی پروانه ای
 • هواکش خانگی لوله محوری
 • هواکش خانگی پره محوری

هواکش خانگی پروانه ای : هواکش خانگی پروانه ای که معمولاً دارای سه تا شش پره است، از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می شود. این نوع هواکش  از ساده ترین انوع هواکش خانگی به شمار می آید که در یک قالب خارجی قرار می گیرد و به الکترو موتور وصل می شود که این اتصال به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد.
هواکش خانگی لوله محوری : هواکش خانگی لوله محوری از لحاظ عملکرد شباهت زیادی به هواکش پروانه ای دارد اما پروانه ها و الکترو موتور آن بر خلاف هواکش پروانه ای که در یک قاب خارجی قرار می گیرد،  درون یک محفظه استوانه ای شکل قرار داده می شود و بیش تر به عنوان تهویه صنعتی از آن استفاده می شود  و کاربرد آن به عنوان هواکش خانگی کمتر است.
هواکش خانگی پره محوری : این دسته از هواکش های خانگی از لحاظ ساختار مشابه هواکش لوله محوری است با این تفاوت که پره های راهنما قبل از هواکش  قرار می گیرند و  تعداد پره ها از انواع دیگر هواکش ها بیشتر است.

هواکش ضد آب

هواکش ضد آب  از مقاوت و کارایی بالاتری نسبت به هواکش های معمولی برخوردار است و می توان از آن در محیط های مرطوب نیز با خیال آسوده ا استفاده نمود. همچنین این هواکش خانگی مقاوت بالایی در برابر غبار دارد.

هواکش صنعتی

هواکش یا فن صنعتی به منظور سالم سازی هوا در مکان های کارگاهی و کارخانه ای، حفظ  سلامت  کارگران، بازسازی هوای کارخانه و تاأمین رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد. هواکش های صنعتی معمولا از نوع فلزی می باشند که بیشتر آن ها کاربرد آزاد دارند یعنی بدون لوله هم می توانند کار کنند.

انواع هواکش صنعتی

 1. هواکش صنعتی  پروانه ای
 2. هواکش صنعتی  لوله محوری
 3. هواکش صنعتی  پره محوری
 4. هواکش صنعتی گریز از مرکز

قیمت هواکش

کاربران برای مشاهده لیست قیمت انواع هواکش می توانند به سایت راندنو مراجعه کرده و با فروشندگان به صورت مستقیم در ارتباط باشند. هواکش خزر فن، دمنده، پارس، هایلوکس و غیره از معتبرترین برندهای موجود در بازار می باشند.

تفاوت هواکش خانگی با هواکش صنعتی

با توجه به کاربردهای هواکش خانگی و صنعتی، این دو هواکش تفاوت قیمتی بسیاری با هم دارند. هواکش های خانگی نسبت به هواکش های صنعتی از پیچیدگی های کمتری برخوردارند. از طرفی، ابعاد هواکش های خانگی نسبت به نوع صنعتی کوچکتر می باشد و جنس بدنه آن ها معمولا پلاستیکی هستند. سرعت چرخش پره های خانگی کمتر بوده و معمولا بدون صدا کار می کنند.

تفاوت هواکش دمنده با هواکش

هواکش دمنده و هواکش از نظر عملکرد یکسان اند و فقط از لحاظ فنی و نحوه به گردش در آوردن هوا  با یکدیگر  تفاوت دارند. هواکش توانایی جابه جایی هوای یک منطقه و یا ناحیه خاصی را دارد، در حالیکه دمنده نقاطی را برای انتقال هوا انتخاب می کند.

نکات مهم در هنگام خرید هواکش خانگی

هواکش ها را باید براساس نوع کاربرد مورد انتظار و اندازه محیط  انتخاب کرد تا بهترین کارایی و کیفیت را برای ما داشته باشند. همچنین نباید فراموش کرد که سرویس کردن هواکش ها ی خانگی و صنعتی به عمر و کیفیت هواکش کمک می کند. از طرفی به خصوص برای هواکش حمام یا هواکش دستشویی، ضد آب بودن آن نیز حائز اهمیت است. میزان قدرت مکندگی هواکش و بی صدا بودن آن نیز از نکاتی است که باید در هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرد.

لیست مقایسه

برند