ثبت فروشگاه

کلید صنعتی برق وسیله‌ای بسیار کاربردی در صنعت است و انواع مختلفی از آن تولید شده و در بازار موجود است. کلید‌ها در برق قدرت، برق فشار ضعیف، فشار متوسط و تابلو‌های صنعتی کاربرد دارند. وظیفه این کلید‌ها، قطع و وصل کردن جریان الکتریکی، افزایش ایمنی و فعالیت‌هایی مربوط به جریان برق است. در تابلو‌های برق نیز برای قطع و وصل کردن جریان کل مدار، در ورودی و خروجی تابلو‌ها کلید تعبیه می‌شود. لازم به ذکر است کلید‌های صنعتی اکثراً تابلویی هستند به این معنا که در اکثر مواقع برای تابلو‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. در کلید‌ها فقط فاز‌ها داخل کلید ‌می‌روند و کلید، تنها توانایی قطع و وصل کردن فاز را دارد. برای کنترل وسایل الکتریکی در صنایع مختلف استفاده از کلید‌های صنعتی الزامی است. به طور کلی کلید وسیله‌ای است که تغییر حالتی در آن به وجود می‌آید و این تغییر حالت سبب قطع، وصل و تغییر وضعیت در مدار می‌شود. کلید‌های صنعتی براساس کاربرد و عملکردی که از خود ارائه می‌دهند، به شکل‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند. این کلید‌ها براساس نوع عملکرد و ساختاری که دارند، به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

کلید‌ها بر اساس شدت جریان شش دسته 160 آمپر، 250 آمپر، 400 آمپر، 800 آمپر، 1000 آمپر و 1250 آمپر تقسیم می‌شوند که ولتاژ اغلب آن‌ها 220 ولت است. کلید‌های ساده برای تغییر حالت به انرژی مکانیکی نیاز دارند و این عمل برروی کلید به صورت مستقیم انجام می‌شود. این کلید‌ها نیز خود به دو دسته لحظه‌ای و دائمی تقسیم‌بندی می‌شوند. کلید‌های لحظه‌ای مانند شستی زنگ برای تغییر وضعیت تنها به اعمال نیرو لحظه‌ای نیاز خواهند داشت. در صورتی که کیلد‌های دائمی به نیرویی مداوم نیاز دارند. این کلید‌ها در انواع مختلفی همچون پوش باتن، کلید اهرمی، کلید غلتکی، کلید زبانه‌ای، سلکتور سوئیچ، کلید گردان و کلید مرکب تولید می‌شوند. کلید مرکب نیروی مکانیکی برای تغییر وضعیت را از انرژی حاصل از برق، مغناطیس، حرارت، نور و برودت دریافت می‌کند. انواع رله، بی‌متال، کنتاکتور و کلید اتوماتیک در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. کلید‌های مرکب در صنایع مختلف، شبکه‌های توزیع برق و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کلید‌ها براساس کاربرد به چند دسته تقسیم‌بندی شده‌اند:

  • کلید صنعتی دو حالته: به این کلید‌ها اصطلاحاً کلید‌های صفر و یک نیز گفته می‌شود به این معنا که این کلید‌ها دو حالت قطع و وصل را در اختیار ما قرار می‌دهند.
  • کلید خاموش و روشن: یکی از ساده‌ترین انواع کلید، کلید خاموش و روشن است که با استفاده از آن فقط می‌توان جریان را قطع و وصل کرد.  
  • کلید دو طرفه: این کلید‌ها به کلید ژنراتور شهرت دارند و اصطلاحاً با نام چنج اور نیز شناخته می‌شوند. برای جابه جایی منبع انرژی از این کلید‌ها استفاده می‌شود.
  • کلید گردان: از کلید گردان می‌توان به عنوان فرمان دهنده و تغییر وضعیت مدار استفاده کرد. همچنین کلید گردان را می‌توان کلیدی همراه با عمل نیمه دستی تعریف کرد.
  • کلید اتوماتیک: این کلید‌ها از تجهیزات در برابر اتصال کوتاه و جریان اضافی حفاظت می‌کنند. به این کلید‌ها کلید کمپکت نیز گفته می‌شود. کلید کمپکت وظیفه قطع یا وصل مدار الکتریکی را برعهده دارد.
  • کلید ریکلوزر: کلید ریکلوزر کلیدی جهت قطع و وصل مدار جریان متناوب است که این کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد.
  • کلید حرارتی: این کلید‌ها نوعی کلید محافظ موتور هستند که جریان را در زیر بار قطع و وصل کنند. این محصولات برای روشن و خاموش کردن الکتروموتور‌ها استفاده می‌شود.
  • کلید فیوز: کلید فیوز دستگاهی است که اغلب روی تابلو به کار گرفته می‌شود و یا با قطع آن فیوز از مدار خارج می‌شود و می‌توان آن را تعویض، تعمیر یا تنظیم کرد. از کلید فیوز برای حفاظت از تجهیزات و افزایش ایمنی اپراتور استفاده می‌شود.
  • کلید صنعتی سه فاز: این کلید‌ها موتور‌های سه فاز آسنکرون را راه‌اندازی می‌کنند و می‌توانند سبب گردش موتور‌ها شوند. این کلید‌ها گاهاً به عنوان ترمز موتور‌های سه فاز نیز به کار ‌می‌روند.
  • کلید جداساز: این کلید‌ها می‌توانند در شرایط عادی جریان اضافی و غیرعادی را تحمل کنند. کلید جداساز در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. این کلید‌ها در حالت قطع سبب می‌شوند تا کنتاکت‌ها از هم جدا شوند.

قیمت کلید صنعتی

قیمت این کلید‌ها به عواملی همچون جنس کلید، عملکرد آن، نحوه نصب، کارایی کلید، برند و شرکت سازنده آن بستگی دارد.

خرید کلید صنعتی از راندنو

برای خرید کلید صنعتی تابلو برق می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید صنعتی برق سه فاز و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند