ثبت فروشگاه

کلید صنعتی

کلید صنعتی برق وسیله ای بسیار کاربردی در صنعت است و انواع مختلفی از آن تولید شده و در بازار موجود است. کلیدها در برق قدرت، برق فشار ضعیف، فشار متوسط و تابلوهای صنعتی کاربرد دارند. وظیفه این کلیدها، قطع و وصل کردن جریان الکتریکی، افزایش ایمنی و فعالیت هایی مربوط به جریان برق است. در تابلوهای برق نیز برای قطع و وصل کردن جریان کل مدار، در ورودی و خروجی تابلوها کلید تعبیه می شود. لازم به ذکر است کلیدهای صنعتی اکثراً تابلویی هستند به این معنا که در اکثر مواقع برای تابلوها از آن ها استفاده می شود. در کلیدها فقط فازها داخل کلید می روند و کلید، تنها توانایی قطع و وصل کردن فاز را دارد.

برای کنترل وسایل الکتریکی در صنایع مختلف استفاده از کلیدهای صنعتی الزامی است. به طور کلی کلید وسیله ای است که تغییر حالتی در آن به وجود می آید و این تغییر حالت سبب قطع، وصل و تغییر وضعیت در مدار می شود. کلیدهای صنعتی براساس کاربرد و عملکردی که از خود ارائه می دهند، به شکل های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. به عنوان مثال از نظر جریان عبوری یا آمپراژ در چند نوع عرضه می شوند. همچنین کلید صنعتی روکار و توکار نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

انواع کلید صنعتی براساس ساختار

این کلیدها براساس نوع عملکرد و ساختاری که دارند، به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

کلید ساده

این کلیدها برای تغییر حالت به انرژی مکانیکی نیاز دارند و این عمل برروی کلید به صورت مستقیم انجام می شود. این کلیدها نیز خود به دو دسته لحظه ای و دائمی تقسیم بندی می شوند. کلیدهای لحظه ای مانند شستی زنگ برای تغییر وضعیت تنها به اعمال نیرو لحظه ای نیاز خواهند داشت. در صورتی که کیلدهای دائمی به نیرویی مداوم نیاز دارند. این کلیدها در انواع زیر به بازار عرضه می شوند:

  • پوش باتن
  • کلید اهرمی
  • کلید غلتکی
  • کلید زبانه ای
  • سلکتور سوئیچ
  • کلید گردان
  • کلید مرکب

کلید مرکب

این کلید نیروی مکانیکی برای تغییر وضعیت را از انرژی حاصل از برق، مغناطیس، حرارت، نور، برودت و ... دریافت می کند. انواع رله، بی متال، کنتاکتور، کلید اتوماتیک و ... در این دسته بندی جای می گیرند.

انواع کلید صنعتی مرکب بر اساس کاربرد

کلیدهای مرکب در صنایع مختلف، شبکه های توزیع برق، کارخانجات صنعتی و .... مورد استفاده قرار می گیرد. این کلیدها براساس کاربرد به چند دسته تقسیم بندی شده اند:

کلید صنعتی دو حالته

به این کلیدها اصطلاحاً کلیدهای صفر و یک نیز گفته می شود به این معنا که این کلید ها دو حالت قطع و وصل را در اختیار ما قرار می دهند.

کلید خاموش و روشن

یکی از ساده ترین انواع کلید، کلید خاموش و روشن است که با استفاده از آن فقط می توان جریان را قطع و وصل کرد. 

کلید دو طرفه

این کلیدها به کلید ژنراتور شهرت دارند و اصطلاحاً با نام چنج اور نیز شناخته می شوند. برای جابه جایی منبع انرژی از این کلیدها استفاده می شود.

کلید دو طرفه

کلید گردان

از کلید گردان می توان به عنوان فرمان دهنده و تغییر وضعیت مدار استفاده کرد. همچنین کلید گردان را می توان کلیدی همراه با عمل نیمه دستی تعریف کرد.

کلید اتوماتیک

این کلیدها از تجهیزات در برابر اتصال کوتاه و جریان اضافی حفاظت می کنند. به این کلیدها کلید کمپکت نیز گفته می شود. کلید کمپکت وظیفه قطع یا وصل مدار الکتریکی را برعهده دارد. این کلید یکی از انواع کلیدهای الکترومکانیکی فشار ضعیف محسوب می شود.   

کلید اتوماتیک

کلید ریکلوزر

کلید ریکلوزر کلیدی جهت قطع و وصل مدار جریان متناوب است که این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

کلید ریکلوزر

کلید حرارتی

این کلیدها نوعی کلید محافظ موتور هستند که می توانند جریان را در زیر بار قطع و وصل کنند. این محصولات اغلب برای روشن و خاموش کردن الکتروموتورها مورد استفاده قرار می گیرند.

کلید حرارتی

کلید فیوز

کلید فیوز دستگاهی است که اغلب روی تابلو به کار گرفته می شود و یا با قطع آن فیوز از مدار خارج می شود و می توان آن را تعویض، تعمیر یا تنظیم کرد. از کلید فیوز برای حفاظت از تجهیزات و افزایش ایمنی اپراتور استفاده می شود.

کلید فیوز

کلید صنعتی سه فاز

این کلیدها موتورهای سه فاز آسنکرون را راه اندازی می کنند و می توانند سبب گردش موتورها شوند. این کلیدها گاهاً به عنوان ترمز موتورهای سه فاز نیز به کار می روند. لازم به ذکر است که کلید صنعتی تک فاز نیز به بازار عرضه می شود. کلیدهای 3 فاز قابلیت انتقال برق را به صورت جداگانه به 3 فاز دارند و کلیدهای تک فاز فقط به یک فاز قابلیت انتقال دارند.

کلید جداساز

این کلیدها می توانند در شرایط عادی جریان اضافی و غیرعادی را تحمل کنند. کلید جداساز در صنایع مختلف به کار گرفته می شود. این کلیدها در حالت قطع سبب می شوند تا کنتاکت ها از هم جدا شوند.

انواع کلید صنعتی بر اساس شدت جریان و فاز

کلیدها بر اساس شدت جریان شش دسته 160 آمپر، 250 آمپر، 400 آمپر، 800 آمپر، 1000 آمپر و 1250 آمپر تقسیم می شوند که ولتاژ اغلب آن ها 220 ولت است.

بهترین برندهای کلید صنعتی

استفاده از کلید صنعتی در تمامی صنایع الزامی است. بدون وجود آن ها برخی از امور به درستی صورت نمی گیرد. امروزه برندهای خارجی و ایرانی بسیاری در صدد تولید این کالا قرار گرفتند. از برترین این برندها می توان به موارد زیر اشراه کرد:

کلید صنعتی کاوه

گروه صنعتی الکتروکاوه یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع کلید صنعتی، فیوز مینیاتوری و دیگر تجهیزات برق صنعتی است. این شرکت در سال 1361 تاسیس شده است و از بهترین ماشین آلات و حرفه ای ترین پرسنل در کارخانه خود استفاده کرده است. محصولات شرکت کاوه مطابق با استانداردهای بین المللی IEC عرضه می شود و همگی تاییدیه هایی از سازمان استاندارد ملی ایران دارند.

کلید صنعتی اشنایدر

اشنایدر شرکتی در زمینه تولید تجهیزات صنعتی است که مقر آن در فرانسه واقع شده است. این کمپانی در سال 1836 تاسیس شده است. شرکت اشنایدر یکی از فعال ترین شرکت های دنیا در زمینه تولید محصولات برق صنعتی است. این شرکت در زمینه رباتیک نیز فعالیت می کند.

  • از دیگر برندهای برتر می توان به شیوا امواج، هیوندای، لگراند، افن، آی اس بی اس، انتک، پیجاز الکتریک، پارس سوئیچ و ... اشاره کرد.  

قیمت کلید صنعتی

قیمت این کلیدها به عواملی همچون جنس کلید، عملکرد آن، نحوه نصب، کارایی کلید، برند و شرکت سازنده آن بستگی دارد. کلید صنعتی ضد آب نیز ساخته می شود که قیمت آن بیشتر از کلیدهای عادی است.

خرید کلید صنعتی

برای خرید کلید صنعتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید صنعتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند