ثبت فروشگاه

کابل افشان

کابل افشان به کابلی گفته می شود که از دو یا چند سیم تک رشته افشان و مسی تشکیل شده است. این کابل ها انعطاف پذیری بالایی دارند. به همین دلیل، به آن ها کابل نرم نیز گفته می شود. این محصولات اغلب در مکان هایی که نیاز به پیچش و انعطاف زیادی وجود دارد، استفاده می شوند. کابل های افشان دارای هادی و روکشی بر روی هادی هستند. جنس هادی این کابل ها مسی است و عایق آن ها می تواند جنس های مختلفی داشته باشد. قیمت کابل افشان به جنس روکش بستگی دارد. در بعضی محیط ها همچون پالایشگاه ها، مراکز توزیع برق و دیگر موارد باید به خرید کابل افشان از نوع زره دار اقدام کنید.

مقدار جریان دهی این نوع سیم و کابل با یکدیگر متفاوت است. مقاومت کابل افشان مسی اغلب در حرارت 20 درجه سانتی گراد آزمایش می شود. بدین ترتیب، قابلیت کاربرد این کابل در درجه های متفاوت مشخص می گردد. ولتاژ کار این کابل ها بسیار حائز اهمیت است. این ولتاژ معمولاً 300 الی 500 ولت، 600 الی 1000 ولت، 12 کیلو ولت یا 20 کیلو ولت و فشار قوی 32 و 63 کیلو ولت است.

تاریخچه استفاده از این نوع کابل ها به اواخر دهه 70 میلادی باز می گردد. این کابل ها ابتدا روکشی از نوع کائوچو داشتند و بعدها در سال 1980، این کابل ها به کمک مواد نفوذناپذیری عایق شدند. کابل افشان Flexible Cable کابلی انعطاف پذیر و پرکاربرد است.

کابل افشان

کاربرد کابل افشان

 1. ایجاد اتصال در لوازم برقی
 2. کاربردهای ساختمانی، سیستم های روشنایی و ...
 3. استفاده در زمینه مهندسی صدا و سیگنال های صوتی
 4. در صنعت خودروسازی و اتصالات داخلی خودرو
 5. استفاده در صنعت هواپیمایی و حمل و نقل
 6. استفاده در شبکه های توزیع و انتقال جریان الکتریکی

کاربرد کابل افشان

مشخصات فنی کابل افشان

استفاده از کابل افشان مزایای بسیار زیادی دارد و دلیل آن هم مشخصات فنی این کابل است. به عنوان مثال، این کابل ها دارای مشخصات زیر هستند:

 • انعطاف پذیری بالای این کابل سبب کاربری راحت آن شده است.
 • این محصولات تنوع بسیار بالایی در بخش سطح مقطع و تعداد رشته دارند.
 • این کابل مقاومت بالایی در مسیرهای برق کشی پرپیچ و خم دارد.
 • این محصول وزن سبکی دارد و حمل و نقل و جابه جایی آن ساده است.
 • قطر بیرونی این کابل ها کم است و بیشتر وزن کابل را هادی های مسی تشکیل داده اند.

مشخصات کابل افشان

انواع کابل افشان

کابل های افشان براساس پارامترهای مختلفی تقسیم بندی می شوند.

انواع کابل مسی افشان براساس سطح ولتاژ

این محصولات می توانند در حالت سبک، قدرت و ... تولید شوند. از کابل سبک افشان به عنوان رابط در بسیاری از تجهیزات الکتریکی، ماشین آلات و ... استفاده می شود. کابل افشان قدرت نیز در فضاهای خارجی، نیروگاه های توزیع برق، پست های انتقال برق و ... بکار می رود. به دلیل انعطاف بالای این محصولات، از انواع سیم و کابل افشان در بسیاری از صنایع استفاده می شود.

این کابل ها در تعداد رشته ها و سطح مقطع های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. در میان این نوع کابل ها، کابل کنترل افشان و کابل افشان فرمان دارای تعداد رشته های بیشتری هستند. کابل افشان 4*2 و کابل افشان 6*2 و کابل افشان 10*4 کاربرد بیشتری نسبت به سایر کابل های مسی افشان دارند. از نظر سایز کابل افشان باید گفت اغلب آن ها از سطح مقطع 0.5 تا 500 به بازار عرضه می شوند.

انواع کابل مسی افشان براساس سطح ولتاژ

انواع کابل مسی افشان براساس شکل مقطع

مقطع این کابل ها می تواند گرد و یا تخت باشد. کابل افشان تخت نسبت به کابل افشان گرد، انعطاف پذیری و استحکام مکانیکی بالاتری دارد. همچنین استفاده از این کابل ها در یک مجموعه، فضای کمتری را اشغال می کند. از کابل تخت افشان نیز در سیستم های نوار نقاله، جرثقیل و بالابر، آسانسور و ... استفاده می شود.

انواع کابل مسی افشان براساس شکل مقطع

روکش کابل برق منعطف

این کابل ها می توانند دارای روکش های مختلفی از جمله روکش PVC، لاستیک، پلی اتیلن و ... باشند. روکش LSZH در این محصولات، در هنگام سوختن دود سمی از خود تولید نمی کند. کابل افشان لاستیکی دارای محافظ ضخیم و مقاومت بالایی است که سبب افزایش طول عمر کابل می شود. همچنین انعطاف پذیری این کابل با وجود روکش های لاستیکی بیشتر می شود. کابل های منعطف با روکش PVC نیز مقاومت بالایی در برابر ساییدگی، رطوبت و ... دارند.

روکش کابل برق منعطف

کابل افشان شیلد دار

برخی از کابل های افشان دارای یک لایه شیلد بر روی سیم های خود هستند. این شیلدها در کابل های مخابراتی برای جلوگیری از نویز و در کابل های عادی، برای جلوگیری از آسیب و جویده شدن جانوران بکار می روند. گاهی هم سیستم ارتینگ به شیلدهای کابل متصل می شود که این کار جهت امنیت بیشتر صورت می گیرد.

این کابل ها در محیط هایی با احتمال وجود اختلال های الکتریکی همچون نویز و پارازیت مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل دارای یک لایه محافظ نازک فلزی است که روی سیم و کابل قرار گرفته است. این شیلدها می توانند مسی یا آلومینیومی باشند. از این محصول می توان در محیط های صنعتی، اداری، نظامی و ... استفاده کرد.

کابل افشان شیلد دار

کابل افشان دو روکشه

کابل های چند رشته افشان به صورت خودکار دو روکشه محسوب می شوند. زیرا روکش اول روکش سیم ها است و یک لایه روکش بر روی آن نیز از جنس عایق های مختلف پوشش داده می شود. اما برخی از کابل های تک رشته نیز می توانند دو روکشه باشند. برخی از کارخانه ها مانند کابل افشان خراسان افشارنژاد کابل های تک رشته با دو روکش PVC ارائه می دهند که هم دارای مقاومت بیشتر و هم قیمت بالاتری نسبت به نوع عادی است.

کابل افشان دو روکشه

کابل افشان دریایی

یکی از انواع این کابل، کابلی است که در دریا برای انتقال نیرو به سکوهای دریایی، حفاری، اتصال جرایز به شبکه های انتقال برق، انتقال برق به نیروگاه آبی و ایجاد ارتباط بین جزایر از آن استفاده می شود. این کابل ها مقاومت بسیار بالایی دارند و در برابر آب و رطوبت از خود حفاظت می کنند. در صنایع کشتی سازی، ساخت زیردریایی، شناور و ... از این کابل استفاده می شود.

کابل های NYMHY و NYLHY

این کابل ها از پرکاربردترین کابل های افشان موجود در بازار هستند. اغلب آن ها روکش هایی سفید و مشکی دارند. زمانی که به کابل هایی با مقاومت بالا نیاز باشد، از این کابل ها استفاده می شود. البته کابل NYMHY مناسب فضاهای داخلی است. کابل های NYY نیز در رده کابل های قدرت قرار می گیرند و نوع افشان آن ها موجود است.

تفاوت کابل افشان و مفتول

از هر دو نوع کابل مفتول و افشان در صنعت استفاده می شود. این دو نوع کابل تفاوت هایی با هم دارند که عبارتند از:

 1. انعطاف پذیری کابل های افشان بسیار بیشتر از کابل های مفتول است.
 2. کابل مفتول نسبت به افشان استحکام فیزیکی بیشتری دارد.
 3. در کابل های مفتولی، مقاومت اهمی بیشتر از کابل های افشان است.
 4. قیمت کابل مفتول از نوع افشان کمتر است. 

تفاوت کابل افشان و مفتول

برترین برندهای کابل افشان

امروزه کابل های مسی افشان در بسیاری از مجموعه ها و در پروژه های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل شرکت های زیادی به تولید و ساخت این نوع کابل برق می پردازند.

کابل افشان خراسان

خراسان افشارنژاد یکی از بهترین برندهای سیم و کابل در ایران است. این شرکت به تولید انواع سیم و کابل می پردازد. این شرکت در سال 1345 و در خراسان تأسیس شده است. این شرکت به تولید کابل فشار ضعیف، کابل کنترل، کابل فشار قوی (قدرت) با عایق PVC و XLPE، کابل افشان جوشکاری و کابل های شیلد دار از نوع افشان می پردازد. کابل های افشارنژاد خراسان در سطخ مقطع و تعداد رشته های گوناگون عرضه می شوند.

کابل افشان ایران

این شرکت در سال 1362 تأسیس شده است. کابل های شرکت ایران کیفیت بالایی دارند و اغلب آن ها با روکش های لاستیکی به بازار عرضه می شوند. محصولات این شرکت موفق به دریافت استانداردهای ملی و بین المللی شده اند و پیش از ورود به بازار، در آزمایشگاه های تخصصی مورد تست و ارزیابی قرار می گیرند. کابل ایران از بهترین مواد اولیه به عنوان روکش و عایق در سیم و کابل خود استفاده می کند.

کابل افشان اردستان

شرکت تولیدی کابل اردستان در سال 1383 با هدف تولید کابل های مسی افشان و باکیفیت تأسیس شده است. این شرکت به تولید انواع کابل برق انعطاف پذیر می پردازد. کابل های این شرکت عایق های لاستیکی دارند و در سطح مقطع های گرد و تخت عرضه می شوند. از کابل انعطاف پذیر می توان در صنايع نفت، گاز و پتروشيمی، صنايع دريايی و کشتی سازی، صنايع آب و فاضلاب استفاده کرد.

کابل افشان البرز

شرکت البرز الکتریک نور به تولید کابل های باکیفیت و انعطاف پذیر می پردازد. این کابل ها در انواع مختلف شیلد دار و بدون شیلد به بازار عرضه می شوند. کابل های انعطاف پذیر این شرکت هادی های مسی و عایق های PVC و لاستیکی باکیفیتی دارند. این شرکت با هدف رفع نیازهای مصرف کنندگان در حوزه سیم و کابل در سال 1383 تأسیس شده است. این شرکت در حال حاضر به تولید بیش از 150 نوع محصول می پردازد.

از دیگر برندهای برتر در زمینه تولید این کابل می توان به کابل افشان پارسیان، افق البرز، کمان، مسین و دیگر موارد اشاره کرد.

قیمت کابل افشان

قیمت کابل افشان به عواملی هم چون تعداد رشته، خلوص مس، سطح مقطع، نوع روکش، نوع کابل، شرکت سازنده و ... بستگی دارد. جهت مشاهده قیمت روز این کابل می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نماینده فروش و تولیدکننده و شرکت کابل افشان به طور مستقیم در ارتباط باشید. 

خرید کابل افشان

برای خرید کابل افشان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل افشان و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند