ثبت فروشگاه

پیچ گوشتی  

پیچ گوشتی یا پیچ گشتی از کاربردی ترین و متداول ترین انواع ابزارآلات دستی به شمار می آید. در پاسخ به سؤال چرا میگن پیچ گوشتی باید گفت این ابزار دستی با خاصیت گشتاوری و اهرمی، جهت باز و بسته نمودن انواع پیچ مورد استفاده قرارمی گیرد. پیچ گوشتی های دستی عموماً از نوک، دسته و میله تشکیل شده اند. دسته این ابزار معمولا عایق است و به آسانی دردست قرار می گیرد تا فشار وارده به دست را کنترل نماید. دسته پیچ گوشتی ها از طراحی متنوع، رنگ وسایزهای گوناگونی برخوردار هستند. جهت اطلاع از قیمت پیچ گوشتی با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار دستی را مشاهده نمایید. همچنین جهت تهیه پیچ گوشتی خاص با مراجعه به راندنو می توانید به صورت مستققیم با فروشندگان این ابزارآلات دستی ارتباط برقرار نمایید.

لازم به ذکر است که دسته هایی ازجنس پلاستیک سخت، در پیچ گوشتی های معمولی استفاده می شود. توجه داشته باشید میله در این وسیله باید از جنس کروم یا وانادیوم باشد تا فشارهای وارده را خوب کنترل کند و در برابر خوردگی مقاوم باشد. همچنین سری ابزار می تواند از جنس آلیاژهای مختلفی مانند تیتانیوم، استیل ضدزنگ، CVM و... باشد.

پیچ گوشتی  

 انواع پیچ گوشتی براساس سری

این ابزار باتوجه به نوع سری و پیچ های مورد استفاده، در انواع مختلفی تولید و عرضهه می شوند. در این بخش به معرفی انواع پیچ گشتی ها براساس نوع سری می پردازیم.

پیچ گوشتی دو سر

پیچ گوشتی تخت یا دوسو از ساده ترین انواع این ابزار دستی به شمار می آید. با استفاده این وسیله می توان پیچ های معمولی و تخت را باز و بسته نمود.

پیچ گوشتی سه پر

از این پیچ گوشتی جهت باز و بسته نمودن پیچ های خاص، مانند پیچ دستگاه های کنسول بازی، دوربین، لپ تاپ و مورادی از این قبیل استفاده می شود. لازم به ذکر است که پیچ  گوشتی سه سو با این ابزار تفاوت دارد اما برخی از کاربران این دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

پیچ گوشتی چهارسو

این نوع از پیچ گوشتی ها، جهت باز و بسته نمودن پیچ های چهارسو مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این ابزار دستی، می توان کنترل بیشتری بر روی پیچ مورد نظر داشت. همچنین توسط این پیچ گوشتی امکان سرخوردن پیچ نیز کمتر می شود. لازم به ذکر است کاربرد پیچ گوشتی دوسو و چهارسو تقریباً مشابه یکدیگر است. با این تفاوت که نمونه دوسو این ابزار برای کار بر روی پیچ هایی با دو سر مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ گوشتی ستاره ای 

پیچ گوشتی ترکس یا ستاره ای شش پره دارد که باعث می شود شکل ستاره مانندی به خود بگیرد. نوک این وسیله درون سرپیچ های ستاره ای کاملا چفت می شود و عیب این وسیله این است که اگرنیروی چرخش زیادی اعمال شود، سر وسیله می شکند.

پیچ گوشتی آهنربایی

این ابزار همانطور که از نامش مشخص است، در قسمت سری از یک آهنربا برخوردار است. وجود این آهنربا موجب می شود تا پیچ به پیچ گوشتی جذب شود و هنگام چرخش از افتادن آن جلوگیری می نماید. استفاده از پیچ گوشتی مغناطیسی در شرایطی که پیچ بسیار کوچک است و محیطی که دسترسی به آنجا سخت است، کاربرد دارد.

پیچ گوشتی ساعتی

این ابزار به پیچ گوشتی موبایل نیز معروف است. این پیچ گوشتی ظاهر بسیارظریف و نازکی دارد. از این پیچ گوشتی جهت انجام فعالیت های ظریف استفاده می شود. همچنین این ابزار جهت باز و بسته نمودن پیچ های ریز، گزینه مناسبی به شمار می آیند. جهت تهیه پیچ گوشتی ساعتی در راندنو می توانید با فروشندگان این ابزار ارتباط مستقیم برقرار نمایید.

پیچ گوشتی جغجغه ای

ان نوع از پیچ گوشتی از یک چرخ جغجغه ای استفاده می کند و امکان چرخش پیچ را تنها در یک جهت انجام می دهد. هنگام استفادهه از این ابزار نیازی نیست آن را از پیچ  خارج نمایید و مجدداً با زاویه مناسب آن را وارد پیچ نمایید. لازم به ذکر است که معمولاً این پیچ گوشتی ها با سری های قابل تعویض به بازار ارائه می شوند.

پیچ گوشتی آلن

این پیچ گوشتی یکی از رایج ترین ابزارآلات دستی، برای باز و بسته نمودن پیچ شش گوشه است. به عبارتی پیچ شش گوش را می توان توسط پیچ  گوشتی شش سو یا آلن باز و بسته نمود.

پیچ گوشتی دسته T

این پیچ گوشتی همانطور که از نامش مشخص است، ظاهری شبیه به حرف T انگلیسی دارد. هنگام کار با این ابزار می توان از نیروی گشتاور بیشتری جهت باز و بسته نمودن انواع پیچ، استفاده نمود. هممچنین این ابزار دستی به دلیل برخورداری از دسته بزرگتر، فشار زیادی را متحمل می شود.

پیچ گوشتی مشتی

این نوع از پیچ  گوشتی ها از اندازه کوچکی برخوردار هستند. همچنین استفاده از این ابزار در محیط هایی که نمی توان از دسته بلند استفاده نمود، پیشنهاد می شود.

پیچ گوشتی 90 درجه

استفاده از این ابزار دستی در شرایطی که محیط محدود است، کاربرد دارد. این ابزار با چرخش 90 درجه، انواع پیچ را باز و بسته می نماید. لازم به ذکر است که این ابزار در دو نوع معمولی و جغجغه ای تولید و به بازار ارائه می شود.

پیچ گوشتی چند کاره

این وسیله از کاربرد به سزایی در صنایع گوناگون برخوردار است. این مدل از پیچ گوشتی ها از یک دسته و یک میله ساخته شده اند. همچنین طراحی این پیچ گوشتی به گونه ای است که می توان سری پیچ های مختلف را بر روی آن نصب نمود. 

 انواع پیچ گوشتی براساس سری

انواع پیچ گوشتی براساس ساختار

پیچ گوشتی ها براساس ساختار به چند دسته رایج و کاربردی تقسیم می شوند. در ادامه به معرفی انواع این ابزار براساس نوع ساختار آنها خواهیم پرداخت.

پیچ گوشتی چکش خور

در انتهای این ابزار یک قطعه آهنی تخت وجود دارد که به صورت مستقیم به میله پیچ گوشتی متصل است. وجود این فلز موجب می شود این وسیله جهت ضربه زدن نیز مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین از اصلی ترین کاربرد پیچ گوشتی ضربه ای می توان به وارد نمودن ضربه به قطعه مورد نظر اشاره نمود.

پیچ گوشتی تقویت پذیر

این نوع از پیچ گوشتی شباهت زیادی به پیچ گوشتی معمولی دارد. تنها تفاوت این دو محصول در این است که انتهای دسته پیچ گوشتی تقویت پذیر، یک قسمت مهره شکل قرار دارد. همچنین می  توان آچار را اطراف این قسمت قرار داد پیچ هایی که به سفت شدن نیاز دارند یا به شدت سفت شده اند را به آسانی باز و بسته نمود.

پیچ گوشتی عایق

برخی دیگر از انواع این محصول وجود دارند که در مقابل جریان الکتریکی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و معمولاً مورد استفاده برق کاران قرار می گیرند. میله اصلی این ابزار از روکش عایق ساخته شده است تا از امکان برق گرفتگی جلوگیری شود.

انواع پیچ گوشتی براساس ساختار

ویژگی های پیچ گوشتی

پس از پاسخ به پرسش پیچ گوشتی چیست و چه کاربردی دارد به آشنایی با ویژگی های این ابزار دستی پرکاربرد می پردازیم.

 • مناسب استفاده در محیط های کوچک
 • برخورداری از قابلیت حمل و نقل آسان
 • ساخته شده از آلیاژهای کروم وانادیوم
 • برخورداری از دسته نرم و ضد لغزش

ساختار پیچ گوشتی

پیچ گوشتی ها نیز مانند دیگر ابزارآلات از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. در ادامه به بخش های اصلی تشکیل دهنده انواع پیچ  گوشتی اشاره خواهیم کرد.

دسته پیچ گوشتی

دسته پیچ گوشتی بخش انتهایی این ابزار است که از پوشش مقاومی برخوردار است. این محصول از پوشش های گوناگونی برخوردار است و در طول زمان تغییرات چشم گیری داشته اند. همچنین دسته این ابزار کاربری استفاده را برای کاربران راحت تر کرده است. لازم به ذکر است طراحی مناسب دسته از اهمیت به سزایی برخوردار است. قطر زیاد یا کم دسته، موجب می شود که دست کاربران هنگام استفاده خسته شود. همچنین بلند بودن یا کوتاه بودن بیش از حد دسته،  تمرکز کاربر را از بین می برد. به طور کلی نامناسب بودن جنس دسته، موجب می شود که دسته این محصول در اثر ضربه بشکند. امروزه دسته های پیچ گوشتی معمولاً از جنس پلاستیک سخت و لاستیک ساخته می شوند که از ساختار مقاوم و همچنین نرمی برخوردار هستند.

شفت یا میله محور

میله پیچ گوشتی ها اغلب از جنس فولاد سخت ساخته می شوند و در اثر وارد شدنن هرگونه ضربه، مقاوم هستند. این قسمت از پیچ گوشتی ظاهری استوانه ای شکل دارد و در پیچ گوشتی های بزرگتر به صورت شش گوش نیز ساخته می شود. مواد استفاده شده در ساختار میله محور پیچ گوشتی متفاوت است و درجه سختی های گوناگونی دارد. از این رو هر پیچ گوشتی از قابلیت تحمل فشار متفاوتی نیز برخوردار است.

لازم به ذکر است که میزان بلندی و ضخامت میله محور، بر تسلط کاربران نیز تأثیرگذار است. به طوریکه اگر میله از حد معمول بلندتر باشد، مانع دید کاربر می شود. همچنین کوتاه بودن میله باعث می شود که به راحتی نتوانید پیچ ها را باز و بسته نمایید. باید توجه داشته باشید هرچه میله ضخیم تر باشد، جنس آن مستحکم تر است. اما اگر این ضخامت بیش از حد باشد، تسلط شما را حین انجام کار از بین می برد.

سری پیچ گوشتی

بخش دیگر تشکیل دهنده این ابزار، سری پیچ گوشتی است. این قسمت به شفت متصل شده است که هم به صورت جدا شونده و هم دائمی ساخته می شود. جنس سری این ابزار از تیتانیوم، فولاد، ضد زنگ و فلزات اشباع نشده گوناگون ساخته می شود. هر یک از انواع سری های پیچ گوشتی از مقاومت های مختلفی برخوردار هستند. سری های پیچ گوشتی همانطور که در ابتدا اشاره کردیم در انواع دوسو، سه سو، چهارسو و انواع دیگر تولید می شوند. توجه داشته باشد که کیفیت سری پیچ گوشتی ها در انجام راحت تر کارها تأثیرگذار هستند. به این نکته توجه داشته باشید سری هایی که جنس نامرغوبی دارند، پیچ را هرز می کنند و موجب خرابی آن می شوند.

سری پیچ گوشتی

راهنمای استفاده از پیچ گوشتی

در این بخش قصد داریم تا شما را با روش صحیح استفاده از پیچ گوشتی ها آشنا نماییم.

 1. ابتدا اطمینان حاصل نمایید که پبچ با پیچ گوشتی انتخابی شما چفت شده است.
 2. سپس پیچ را در محل مورد نظر، به صورت مستقیم نگه دارید.
 3. سر وسیله باید منطبق با شیارهای پیچ باشد و پیچ را به آرامی به داخل فرو ببرید و در جهت عقربه های ساعت بپیچانید.
 4. درصورت نیاز به درآوردن پیچ، دسته وسیله را درخلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. 

نکات ایمنی کار با پیچ گوشتی

در ادامه این بخش به نکات مهم ایمنی که هنگام کار با این ابزار باید رعایت شود، خواهیم پرداخت.

 • از چفت بودن سری پیچ در شیار پیچ اطمینان حاصل نمایید. توجه داشته باشید که سری پیچ بیش از حد لق یا سفت نباشد.
 • در محیط هایی که قرار گرفتن پیچ در آنها دشوار است، ابتدا توسط یک مته یا یک وسیله نوک تیز یک سوراخ کوچک ایجاد نمایید و سپس به بستن پیچ اقدام نمایید. با انجام این کار به قطعه و پیچ فشار وارد نمی شود و از ترک خوردگی قطعه مورد نظر جلوگیری می نماید.
 • تحت هیچ شرایطی از پیچ گوشتی ها، برای سوراخکاری استفاده نکنید.
 • از تمیز بودن دسته پیچ گوشتی اطمینان حاصل نمایید. زیرا کار با پیچ گوشتی های چرب و کثیف، موجب بروز حادثه های جبران ناپذیری می شود.
 • از انواع پیچ گوشتی جهت تخلیه بار الکتریکی خازن و باتری، استفاده نکنید.
 • از پیچ گوشتی ها در جای مناسبی نگهداری نمایید تا به نوک آنها آسیب وارد نشود و هم دسترسی به آنها سریع تر انجام بگیرد.
 • از پیچ گوشتی های دسته شکسته استفاده نکنید.
 • به هیچ وجه از پیچ گوشتی ها به عنوان اهرم یا دیلم استفاده نکنید. زیرا جنس این ابزار سخت و خشک بوده و هنگام شکسته شدن، تکه های به سمت شما پرتاب می شوند.
 • از پیچ گوشتی های معمولی در محیط هایی که جریان برق وجود دارد، استفاده نکنید.

نکات ایمنی کار با پیچ گوشتی

بهترین پیچ گوشتی

برندهای متعددی به تولید این ابزار دستی پرداخته اند. در ادامه به محبوب ترین و معتبر ترین برندهای تولیدکننده این ابزار پرکاربرد خواهیم پرداخت.

پیچ گوشتی رونیکس

رونیکس یکی از برترین و محبوب ترین برندهای تولیدکننده انواع ابزارآلات در جهان است. این برند در سال 1379 توسط محمدرضا رامخو تأسیس شد. محصولات این برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و باتوجه به استانداردهای بین المللی تولید و عرضه می شوند. پیچ گوشتی برقی رونیکس یکی از پرطرفدارترین پیچ گوشتی های ارائه شده توسط این شرکت هستند. پیچ گوشتی رونیکس 8530، 8536، 2906، 2513، 2510، 2506 و 8500 از پرمصرف ترین انواع این ابزار دستی هستند که توسط رونیکس ارائه شده اند.

پیچ گوشتی استنلی

استنلی یکی از برترین و محبوب ترین شرکت های تولیدکننده انواع ابزارآلات از جمله ابزار دستی است. این شرکت در سال 1857 تأسیس شد. از برترین پیچ گوشتی تولیدشده توسط این برند می توان به مدل های 007-65-0، 005-65-2 و موارد دیگر اشاره نمود.

پیچ گوشتی آیرون مکس

برند آیرون مکس از دیگر برندهای محبوب و معتبر تولیدکننده انواع ابزارآلات در جهان است. محصولات تولیدشده توسط این برند از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و طبق استانداردهای لازم ارائه می شوند. از برترین پیچ گوشتی تولیدشده توسط این برند می توان به پیچ گوشتی آیرون مکس مدل IX2-PC-B ،IM-1012FS و مدل های دیگر اشاره نمود.

پیچ گوشتی شیائومی

شیائومی یکی از برندهایی است که علاوه بر تولید ابزارآلات دستی، به ارائه انواع محصولات دیجیتالی پرداخته است. همچنین پیچ گوشتی شارژی شیائومی یکی از پرمصرف ترین نمونه های تولیدشده توسط این برند محسوب می شود. پیسچ گوشتی شیائومی مدل wiha ،mi 16-in-1 ratchet screwdriver و مدل های دیگر، از محبوب ترین پیچ گشتی هایی هستند که توسط این برند به بازار عرضه شده اند.

پیچ  گوشتی نووا

شرکت نووا در سال 1387 فعالیت خود را آغاز نمود. محصولات تولیدشده این برند از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و قیمت مقرون به صرفه ای دارند. از برترین پیچ گوشتی تولیدشده  توسط این برند می توان از مدل های NTS-1650 ،NTS-2160 ،NTS-1015 و دیگر مدل ها نام برد.

پیچ گوشتی توسن، ورا، ویها، بوش و متابو از دیگر تولیدکنندگان قدرتمند و محبوب انواع پیچ گوشتی به شمار می آیند.

قیمت پیچ گوشتی

قیمت پیچ گوشتی باتوجه به نوع کاربرد، جنس دسته، نوع میله شفت، برند تولیدکننده و موارد دیگر متغیر است. همچنین استانداردهای بهره گیری شده در ساختار این محصول، از دیگر عواملی است که بر قیمت این ابزار دستی تأثیرگذار است. جهت تهیه پیچ گوشتی ریز با مراجعه به سایت راندنو می توانید به صورت مستقیم با فروشندگاان این تجهیزات ارتباط برقرار نمایید.

خرید پیچ گوشتی

برای خرید پیچ گوشتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پیچ گوشتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع پیچ گوشتی