ثبت فروشگاه

دژنگتور

دژنگتور یک واژه فرانسوی به معنای کلید قدرت است. اگر بخواهیم با برگردان این کلمه به زبان انگلیسی آن را ترجمه کنیم، دژنگتور به معنای مدار شکن یا قطع کننده نیز می باشد. قطع و وصل اتوماتیک کلیدها در هنگام بروز مشکل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با قطع کلید قدرت، قسمت آسیب دیده شبکه از قسمت سالم جدا می شود زیرا زمانی که رله های حفاظتی به درستی عمل نکنند و یا عمل قطع را انجام ندهند، قسمت عظیمی از شبکه آسیب می بیند. دژنگتور همچون یک کلید مینیاتوری، مدار را در هنگام بروز اتصال کوتاه محافظت می کند. این قطعه همانند سکسیونر کلید قطع مدار است ولی تفاوت هایی نیز با آن دارد. به طور کلی دژنگتور وظیفه حفاظت از شبکه را برعهده داشته و شامل 2 قسمت اصلی محفظه قطع و مکانیسم عمل کننده می باشد. معمولاً تفاوت عمده دژنگتورها با کلیدهای دیگر از جمله سکیونرها، قابل قطع بودن زیر بار دژنگتورها می باشد.
محفظه قطع
محفظه قطع فضایی است که در آن کنتاکت متحرک و ثابت به همراه قوس الکتریکی وجود دارد. سرعت حرکت کنتاکت متحرک بالا است و قوس ایجاد شده در هنگام قطع و بروز عیب، از قوس هنگام وصل شدید‌‌‌‌‌‌تر است. با بالا رفتن ولتاژ از 63 کیلوولت و با بالا رفتن جریان، فاصله بین 2 کنتاکت کم شده و شدت قوس افزایش می یابد.
مکانیسم عمل کننده
مکانیسم عمل کننده نیروی لازم جهت حرکت کنتاکت را فراهم می کند و از طریق یک اهرم به کنتاکت متحرک متصل است و کنتاکت متحرک را نیز برای قطع و وصل کلید کنترل می نماید. مکانیسم عمل کننده انرژی را در خود ذخیره می کند تا با استفاده از این انرژی در مدت زمان کوتاهی مدار قطع شود. این انرژی توسط موتورها و سایر تجهیزات تولید شده است و تولید این انرژی زمان بر می باشد. به همین دلیل این انرژِی ذخیره شده تا در صورت نیاز در کوتاه ترین زمان انتقال یابد.
دژنگتورها انواع مختلفی دارند: دژنگتور روغنی (ocbs)، دژنگتور با گازعایقی sf6 و دژنگتور با خلاء
دژنگتور روغنی
در این دسته از دژنگتورها، محفظه فولادی پر از روغن بوده و توسط یک فنر بسیار قوی، عملیات قطع و وصل در داخل روغن انجام می شود. این دسته از دژنگتورها جهت تنظیمات دارای رله می باشند. معمولاً مکانیزم این نوع دژنگتور تبخیر روغن در اثر جرقه کنتاکت ها می باشد.
دژنگتور با گاز عایقی sf6
این دژنگتور همانند دژنگتور روغنی عمل می کند با این تفاوت که عمل قطع و وصل در داخل محفظه ای از گاز sf6 صورت می گیرد و نکته قابل توجه اینکه گاز sf6 در مقایسه با مواد عایقی دیگر مانند هوا و یا روغن، توانایی جذب و انتقال انرژی حرارتی قوس بالا داشته و به عنوان ماده ای ایده آل در کلیدهای قدرت مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، این ماده دارای خاصیت الکترونگاتیویتی است که موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود. امروزه یک از پر کاربردترین دژنگتورها در صنعت برق ایران می باشد.
دژنگتور با خلاء
 این مدل دژنگتور اغلب برای پست های فضای بسته با عایق هوا طراحی و ساخته شده است. به طور تخصصی به این کلیدها، کلیدهای vd4 گفته می شود که به دو صورت ثابت و یا کشویی می توانند نصب شوند. این کلیدها از استحکام و عمر بالایی برخوردار هستند. قطع و وصل جریان در این کلیدها در محفظه خلاء انجام می گیرد. در صنعت برق ایران دژنگتورها هم وارداتی و هم تولید داخل می باشند. در سایت راندنو تلاش شده تا دژنگتورها با تمامی مشخصات فنی و قیمت در معرض دید خریداران قرار گیرد. همچنین خریداران علاوه بر امکان گذاشتن استعلام می توانند با فروشندگان حوزه برق قدرت نیز به صورت مستقیم در ارتباط باشند.

لیست مقایسه

برند


نوع