ثبت فروشگاه

دژنگتور

دژنگتور یک واژه فرانسوی به معنای کلید قدرت است. در زبان فارسی به این وسیله مدار شکن یا قطع کننده نیز گفته می شود. قطع و وصل اتوماتیک کلیدها در هنگام بروز مشکل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با قطع کلید قدرت، قسمت آسیب دیده شبکه از قسمت سالم جدا می شود. زیرا زمانی که رله های حفاظتی به درستی عمل نکنند و یا عمل قطع را انجام ندهند، قسمت عظیمی از شبکه آسیب می بیند. دژنگتور همچون یک کلید مینیاتوری، مدار را در هنگام بروز اتصال کوتاه محافظت می کند. این قطعه همانند سکسیونر کلید قطع مدار است ولی تفاوت هایی نیز با آن دارد. به طور کلی دژنگتور وظیفه حفاظت از شبکه را برعهده داشته و شامل 2 قسمت اصلی محفظه قطع و مکانیسم عمل کننده است. معمولاً تفاوت عمده دژنگتورها با کلیدهای دیگر از جمله سکیونرها، قابل قطع بودن زیر بار دژنگتورها است.

دژنگتور

عملکرد دژنگتور

دژنگتور از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. هرکدام از این بخش ها وظیفه ای را برعهده دارند.

محفظه قطع

محفظه قطع فضایی است که در آن کنتاکت متحرک و ثابت به همراه قوس الکتریکی وجود دارد. سرعت حرکت کنتاکت متحرک بالا است و قوس ایجاد شده در هنگام قطع و بروز عیب، از قوس هنگام وصل شدید‌‌‌‌‌‌تر است. با بالا رفتن ولتاژ از 63 کیلوولت و با بالا رفتن جریان، فاصله بین 2 کنتاکت کم شده و شدت قوس افزایش می یابد.

مکانیسم عمل کننده

مکانیسم عمل کننده نیروی لازم جهت حرکت کنتاکت را فراهم می کند و از طریق یک اهرم به کنتاکت متحرک متصل است و کنتاکت متحرک را نیز برای قطع و وصل کلید کنترل می کند. مکانیسم عمل کننده انرژی را در خود ذخیره می کند تا با استفاده از این انرژی در مدت زمان کوتاهی مدار قطع شود. این انرژی توسط موتورها و سایر تجهیزات تولید شده است و تولید این انرژی زمان بر است. به همین دلیل این انرژی ذخیره شده تا در صورت نیاز در کوتاه ترین زمان انتقال یابد.

انواع دژنگتور

دژنگتورها انواع مختلفی دارند و براساس ساختار و عملکرد به چند دسته تقسیم بندی می شوند.

دژنگتور روغنی (ocbs)

این دسته از دژنگتورها، محفظه فولادی پر از روغن دارند و توسط یک فنر بسیار قوی، عملیات قطع و وصل در داخل روغن انجام می شود. این محصولات جهت تنظیمات از یک رله استفاده می کنند. معمولاً مکانیزم این نوع دژنگتور تبخیر روغن در اثر جرقه کنتاکت ها است.

دژنگتور با گاز عایقی sf6

این دژنگتور همانند مدل روغنی عمل می کند. با این تفاوت که عمل قطع و وصل در داخل محفظه ای از گاز sf6 صورت می گیر. نکته قابل توجه این محصول این است که گاز sf6 در مقایسه با مواد عایقی دیگر مانند هوا یا روغن، توانایی جذب و انتقال انرژی حرارتی قوس بالا ندارد و به عنوان ماده ای ایده آل در کلیدهای قدرت مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، این ماده خاصیت الکترونگاتیویتی دارد که موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود. امروزه یک از پر کاربردترین دژنگتورها در صنعت برق ایران دژنگتور گازی است.

دژنگتور با خلا

این مدل اغلب برای پست های فضای بسته با عایق هوا طراحی و ساخته شده است. به طور تخصصی به این کلیدها، کلیدهای vd4 نیز گفته می شود که به دو صورت ثابت و یا کشویی می تواند نصب شود. این کلیدها از استحکام و طول عمر بالایی برخوردار است. قطع و وصل جریان در این کلیدها در محفظه خلاء انجام می گیرد.

انواع دژنگتور

بهترین برند دژنگتور

در صنعت برق ایران دژنگتورها هم به صورت وارداتی و هم تولید داخل عرضه می شوند. از بهترین شرکت های تولید کننده این محصول می توان به پارس سوئیچ اشاره کرد.

قیمت دژنگتور

قیمت این محصولات به نوع، جنس بدنه، ساختار، عملکرد، استانداردها، برند و شرکت سازنده بستگی دارد.

خرید دژنگتور

برای خرید دژنگتور می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت دژنگتور و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع