ثبت فروشگاه

پنوماتیک 

پنوماتیک یک نوع سیستم صنعتی است که اجزای گوناگونی دارد. امروزه به کمک این سیستم بسیاری از فعالیت‌های صنعتی انجام می‌شود. پنوماتیک یک کلمه یونانی به معنای باد است و نقش اساسی در تولید دستگاه‌های گوناگون و علم مکاتروتیک دارد. در این سیستم از فناوری هوای فشرده برای راه اندازی یک عملگر، انجام کار یا متوقف کردن آن استفاده می‌شود. با استفاده از این سیستم و تجهیزات آن می‌توان انرژی حاصل از گازهای فشرده را کنترل می‌کرد. محرک‌های پنوماتیکی قدرت خود را از کمپرسورهای الکتریکی تامین می‌کنند که حرکات دورانی و یا خطی به وجود می‌آوردند. کارخانه‌ها با خرید تجهیزات سیستم پنوماتیک از گازهای فشرده برای کنترل دستگاه‌ها و تجهیزات ابزار دقیق استفاده می‌کنند. قیمت پنوماتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد اما لازم به ذکر است که این تجهیزات از ابزارهای هیدرولیکی گران‌تر هستند. به سیستمی که از هوای فشرده برای انجام کار استفاده می‌کند، سیستم پنومایتکی گفته می‌شود. این سیستم هوا را جذب می‌کند و به مدار انتقال می‌دهد تا انرژی مورد نیازش تامین شود. به همین منظور سیستم پنوماتیک کاربرد وسیعی در صنایع دارد. سیستم پنوماتیک را در صنایع گوناگون و حتی زندگی روزمره می‌توان مشاهده کرد. به عنوان مثال در دریل‌های دندان پزشکی از نیروی پنوماتیکی برای جرم گیری دندان بهره‌گیری می‌شود. همچنین از سیستم پنوماتیک در صنایع زیادی استفاده می‌شود. از مهم‌ترین آن می‌توان به علم رباتیک، ماشین آلات صنعتی، صنایع غذایی و ضدعفونی، متوقف کردن خودروهای سنگین و صنعت موسیقی مانند ارگ‌های بزرگ کلیسایی اشاره کرد. برای استفاده از سیستم کنترل پنوماتیک اجزای مختلفی باید به کار گرفته شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

  • سیلندر: سیستم پنوماتیک از طریق تبدیل نیرو به انرژی پتانسیل کار می‌کند. سیلندرها نیروی لازم برای حرکت موتور را با حرکت خود تامین می‌کنند. انرژی پتانسیل به کمک محرک یا سیلندر به انرژی جنشی تبدیل می‌شود. 
  • شیر پنوماتیک: برای کنترل جریان هوا در سیستم پنوماتیک از شیرها استفاده می‌شود. شیرها هرکدام عملکرد متفاوتی دارند که شامل: شیر خروجی، شیر ایمنی، شیر هوا و شیر سلونوئیدی (شیر برقی) است.
  • محرک: محرک‌ها موجب باز و بسته شدن سوپاپ‌ها و شیرها می‌شود.
  • موتور: در هنگام حرکت سیلندرها از موتور استفاده می‌شود.
  • اتصالات پنوماتیک: به دلیل عملکرد سیستم پنوماتیک تحت فشار هوا، از اتصالات برای آب بندی استفاده می‌شود. این اتصالات از جنس پلیمری و فلزی در شکل‌های گوناگون تولید می‌شوند.
  • لوله ها و شیلنگ ها: در سیستم پنوماتیک از لوله برای سیستم فشار قوی و از شلنگ برای سیستم فشار پایین استفاده می‌شود. لوله‌ها از جنس‌های گوناگونی تولید می‌شوند که نوع انعطاف پذیر و پلیمری این لوله‌ها مصرف بیشتری دارد.
  • پمپ خلا: پمپ‌های خلا تجهیزاتی هستند که به کمک دیفیوزر هوای فشرده شده را خارج می‌کنند و موچب ایجاد خلا می‌شوند.
  • تهویه و آماده ساز هوا: برای حفظ عملکرد سیستم پنوماتیکی باید هوای فشرده، فیلتر شود. به همین منظور از یک فیلتر هوا استفاده می‌کنیم. در هنگام استفاده از فیلتر باید فشار ورودی سیستم را به کمک رگولاتور فشار بررسی کرد. هوای خشک ورودی نیاز به روان کاری دارد تا به تجهیزات پایین دستی آسیبی نرساند.
  • کاهنده صدا: هنگامی که گاز از سیستم پنوماتیک خارج می‌شود، صدای زیادی از خود تولید می‌کند. به همین منظور برای کاهش صدا از کاهنده صدا استفاده می‌کنند.

قیمت تجهیزات پنوماتیک

قیمت سیستم پنوماتیک و اجزای آن به عوامل مختلفی همچون برند، نوع سیستم، گستردگی آن، تجهیزات سیستم، کاربرد و دیگر موارد بستگی دارد.

خرید تجهیزات پنوماتیک از راندنو

برای خرید سیستم پنوماتیک و قطعات آن می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات تجهیزات پنوماتیک را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پنوماتیک و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی و مراکز فروش آن را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند