ثبت فروشگاه

پنوماتیک 

پنوماتیک یک نوع سیستم صنعتی است که اجزای گوناگونی دارد. امروزه به کمک این سیستم بسیاری از فعالیت های صنعتی انجام می شود. پنوماتیک یک کلمه یونانی به معنای باد است و نقش اساسی در تولید دستگاه های گوناگون و علم مکاتروتیک دارد. در این سیستم از فناوری هوای فشرده برای راه اندازی یک عملگر، انجام کار یا متوقف کردن آن استفاده می شود. با استفاده از این سیستم و تجهیزات آن می توان انرژی حاصل از گازهای فشرده را کنترل می کرد. محرک های پنوماتیکی قدرت خود را از کمپرسورهای الکتریکی تامین می کنند که حرکات دورانی و یا خطی به وجود می آوردند. کارخانه ها با خرید تجهیزات سیستم پنوماتیک از گازهای فشرده برای کنترل دستگاه ها و تجهیزات ابزار دقیق استفاده می کنند. قیمت پنوماتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد اما لازم به ذکر است که این تجهیزات از ابزارهای هیدرولیکی گران تر هستند.

پنوماتیک

سیستم پنوماتیک چیست؟

به سیستمی که از هوای فشرده برای انجام کار استفاده می کند، سیستم پنومایتکی گفته می شود. این سیستم هوا را جذب می کند و به مدار انتقال می دهد تا انرژی مورد نیازش تامین شود. به همین منظور سیستم پنوماتیک کاربرد وسیعی در صنایع دارد. سیستم پنوماتیک را در صنایع گوناگون و حتی زندگی روزمره می توان مشاهده کرد. به عنوان مثال در دریل های دندان پزشکی از نیروی پنوماتیکی برای جرم گیری دندان بهره گیری می شود. 

اجزای پنوماتیک

برای استفاده از سیستم پنوماتیک اجزای مختلفی باید به کار گرفته شود که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

سیلندر

سیستم پنوماتیک از طزیق تبدیل نیرو به انرژی پتانسیل کار می کند. سیلندرها نیروی لازم برای حرکت موتور را با حرکت خود تامین می کنند. انرژی پتانسیل به کمک محرک یا سیلندر به انرژی جنشی تبدیل می شود. 

شیر پنوماتیک

برای کنترل جریان هوا در سیستم پنوماتیک از شیرها استفاده می شود. شیرها هرکدام عملکرد متفاوتی دارند:

 • شیر خروجی: از این شیر جهت تخلیه گازهای سیستم استفاده می شود.
 • شیر ایمنی: برای متوقف کردن ناگهانی شیر از این محصول استفاده می شود.
 • شیر هوا: برای کنترل هوای ورودی و خروجی این شیر استفاده می شود.
 • شیر سلونوئیدی (شیر برقی): از این شیر به کمک انرژی الکتریکی در سیستم های پیچیده تر استفاده می شود.

محرک

محرک ها موجب باز و بسته شدن سوپاپ ها و شیرها می شود.

موتور

در هنگام حرکت سیلندرها از موتور استفاده می شود.

اتصالات پنوماتیک

به دلیل عملکرد سیستم پنوماتیک تحت فشار هوا، از اتصالات برای آب بندی استفاده می شود. این اتصالات از جنس پلیمری و فلزی در شکل های گوناگون تولید می شوند.

لوله ها و شیلنگ ها

در سیستم پنوماتیک از لوله برای سیستم فشار قوی و از شلنگ برای سیستم فشار پایین استفاده می شود. لوله ها از جنس های گوناگونی تولید می شوند که نوع انعطاف پذیر و پلیمری این لوله ها مصرف بیشتری دارد.

پمپ خلا

پمپ های خلا تجهیزاتی هستند که به کمک دیفیوزر هوای فشرده شده را خارج می کنند و موچب ایجاد خلا می شوند.

تهویه و آماده ساز هوا

برای حفظ عملکرد سیستم پنوماتیکی باید هوای فشرده، فیلتر شود. به همین منظور از یک فیلتر هوا استفاده می کنیم. در هنگام استفاده از فیلتر باید فشار ورودی سیستم را به کمک رگولاتور فشار بررسی کرد. هوای خشک ورودی نیاز به روان کاری دارد تا به تجهیزات پایین دستی آسیبی نرساند.

کاهنده صدا

هنگامی که گاز از سیستم پنوماتیک خارج می شود، صدای زیادی از خود تولید می کند. به همین منظور برای کاهش صدا از کاهنده صدا استفاده می کنند.

اجزای پنوماتیک

پنوماتیک چطور کار می کند؟

در مرحله اول به کمپرسور هوا و بعد به محرک نیاز داریم. سپس با استفاده از سیستم لوله کشی، که هوا را از کمپرسور به محرک انتفال می دهند، مدار پنوماتیک شروع به کار می کند. به دستگاهی نیاز است که بتواند ورود و خروج هوا را برای عملکرد صحیح سیستم کنترل کند به همین منظور از سوپاپ ها و شیرها استفاده می کنیم. در مورد عملکرد سیستم پنوماتیک باید گفت، با توجه به این مورد که هوا تراکم پذیری بالایی دارد، در صورت نبود مخزن هوا تنها با استفاده لوله و اتصال کمپرسور به محرک عملکرد سیستم بسیار آهسته می شود. در نتیجه به مخزن برای ذخیره هوای فشرده نیاز خواهیم داشت.

مزایا سیستم پنوماتیک

 • قابل استفاده در محیط های خطرناک به دلیل عدم ایجاد جرقه
 • تمیز بودن این سیستم در مقایسه با سیستم هیدرولیک
 • زیاد بودن نیرو و بهره وری بالا
 • بازدهی بالا و عملکرد مناسب
 • عدم نیاز خط برگشت سیال

کاربرد پنوماتیک

از سیستم پنوماتیک در صنایع زیادی استفاده می شود. از مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • علم رباتیک
 • ماشین آلات صنعتی
 • صنابع غذایی و ضدعفونی
 • متوقف کردن خودروهای سنگین
 • صنعت موسیقی مانند ارگ های بزرگ کلیسایی 

پنوماتیک یا هیدرولیک

سیستم پنوماتیکی و هیدرولیکی هر دو برای انتقال نیروی رفت و برگشتی استفاده می شوند. این دو سیستم با وجود وزن کم قدرت بسیاری را فراهم می کنند.

 • توان تولیدی: در صورتی که نیاز به توان تولیدی متوسط و سرعت بالا داشته باشیم و دقت اهمیت زیادی نداشته باشد، سیستم پنوماتیک بهتر است.
 • شرایط آب و هوایی: در شرایط محیطی که دمای هوا متغیر است کارکرد سیستم پنوماتیک دچار اختلال می شود و هیدرولیک بهتر است.
 • دقت: ماشین آلات پنوماتیکی نسبت به سیستم های هیدرولیکی معمولاً سرعت پاسخ دهی و دقت پایین تری دارند.
 • قیمت: دستگاهای پنوماتیک قیمتی بالاتر با عملکردی پایین تر دارند زیرا انرژی الکتریکی زیادی برای شروع فعالیت کمپرسور مصرف می کنند.
 • قدرت: ابزارهای پنوماتیکی برای شروع و پایان کار خود به قدرت بالایی نیاز ندارند. در صورتی که موتورهای الکتریکی در سیستم های هیدرولیک چرخ دنده های سنگین با اینرسی بالایی دارند.
 • سادگی استفاده: سیستم های پنوماتیکی ابعادی کوچک و وزن سبک تری دارند. به همین دلیل از نیرو و فشار کمتری استفاده می کنند. در ساخت سیستم پنوماتیکی از مواد اولیه سبک استفاده می شود. ابزارهای هیدرولیکی از قطعات فلزی ساخته می شوند تا بتواند نیرو و فشار بیشتری را تحمل کنند.
 • ایمنی: در سیستم نیوماتیک احتمال نشت سیالات و گاز وجود دارد. اما در مقابل سیالات هیدرولیکی اشتعال پذیر هستند. به طور کلی سیستم هیدرولیک، ایمنی کمتری در مقایسه با سیستم نیوماتیک دارد.
 • شرایط عملیاتی: در سیستم های هیدرولیکی از روغن استفاده می شود. در صورتی که عملگر سیستم نیوماتیک باد است. سیستم هیدرولیک نیازی به روانکاری مجزا ندارد و صدای کمتری به نسبت سیستم پنوماتیکی دارد.

پنوماتیک یا هیدرولیک

بهترین برند سیستم و تجهیزات پنوماتیک

امروزه از این سیستم در بسیاری از محیط های صنعتی استفاده می شود. به همین دلیل شرکت های زیادی به تولید و ساخت قطعات نیوماتیک می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اطلس توانا

شرکت اطلس توانا در سال 1386 فعالیت خود را با توجه به نیاز کشور به منظور کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در سوخت آغاز کرد. برند اطلس توانا تحول بزرگی در حوزه هوای فشرده ایجاد کرد. این شرکت با پیشرفت تکنولوژی هم گام شده است و توانسته به عنوان یک شرکت دانش بنیان ثبت شود.

الیت

الیت در سال 1389 با نام شناخته شده بازرگانی کاسپین فعالیت خود را آغاز نمود. این کمپانی با تمرکز بر ارائه محصولات با کیفیت، گارانتی معتبر، قیمت مقرون به صرف و تأمین پایدار توانسته مشتریان بسیار زیادی را جذب کند.

از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به سیستم پنوماتیک پنویک، ای زد، ای بی سی و دیگر موارد اشاره کرد.

قیمت پنوماتیک

قیمت سیستم پنوماتیک و اجزای آن به عوامل مختلفی همچون برند، نوع سیستم، گستردگی آن، تجهیزات سیستم، کاربرد و دیگر موارد بستگی دارد.

خرید پنوماتیک 

برای خرید سیستم پنوماتیک و قطعات آن می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات تجهیزات پنوماتیک را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پنوماتیک و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی و مراکز فروش آن را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند