ثبت فروشگاه

سنباده

سنباده یا سمباده وسیله ای است که از دانه های سخت ساینده و خورنده ای که با چسب های مخصوص بر روی صفحات کاغذی، مقوایی و پارچه ای چسبانده شده است و از آن جهت جلا دادن، سایش و پرداخت استفاده می شود. ذرات ساینده زیادی مانند: ماسه، سنگ چخماخ، سنگ کوارتز، سنگ لعل، اکسید آلومینیوم، براده فلزات، کربور سیلیسیم و کاربید سیلیسیم در سنباده وجود دارد. با کشیدن سنباده بر روی سطح چوب و فلز نواقص پاک و سطح کار صاف و صیقلی می شود. لازم به ذکر است که جنس ساینده می بایست نسبت به جنس جسمی که ساییده می شود سخت تر باشد. کاغذ سنباده هم می تواند از جنس کاغذ و هم  از جنس پارچه هایی مثل: پلی کربنات تولید شود.

انواع سمباده

سنباده ها بر اساس مواد ساینده ای که در آن ها به کار رفته است و کاربردی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

  1. سنباده کاغذی: اولین نوع از سنباده ها که رایج ترین و متداول ترین آن نیز به شمار می رود سنباده های کاغذی می باشند و از آن ها جهت تمیز کردن زیر سطوح گچی یا صاف کردن و یا صیقل دادن سطوحی چوبی استفاده می شود. این نوع سنباده کرم رنگ است و به دلیل سستی که دارد، پس از مدتی دانه های خود را از دست می دهد. به این سنباده، سنباده چوب نیز گفته می شود.
  2. سنباده دستی: این وسیله مجهز به گیره های نگه دارنده، پد پلاستیکی و دسته ای برای حرکت است. این نوع سنباده برای سطوح وسیع تر مناسب است و کار کردن با آن نسبت به سنباده رولی راحت تر است.
  3. سنباده اسفنجی: این سنباده از اسنفنج انعطاف پذیر و پوشانده شده با ذرات سایشی، تولید شده است. این نوع سنباده به دلیل انعطاف پذیری بالا این امکان را به کاربرد می دهد تا لبه های گرد را به طور یکنواخت سنباده بزند.
  4. سنباده آهنی: سنباده های آهنی نوع دیگری از سنباده ها هستند که ذرات ساینده آن ها روی پارچه قالب بندی می شوند. این نوع سنباده ها در دو رنگ قرمز و آبی موجود می باشند که رنگ آبی برای فلزات و رنگ قرمز برای چوب استفاده می شود.
  5. سنباده پوستاب: سنباده پوستاب نیز از ذرات ساینده سیلیسیمی تولید شده است تا  در اثر تماس با آب دچار زنگ زدگی نشود. این سنباده به دلیل شکنندگی زیاد می بایست قبل از استفاده با آب ترکیب شود به همین دلیل به آن پوستاب می گویند و از آن جهت از بین بردن و صاف کردن سطوح خش دار فلزی استفاده می شود.
  6. ته پوست: ته پوست گونه ای دیگر از سنباده است که نسبت به سنباده های دیگر نرم تر بوده و از آن می توان برای مراحل پایانی استفاده کرد.

خرید سمباده

سنباده ها بر اساس ریزی و درشتی ذرات ساینده خود و تعداد آن ها در واحد سطح درجه بندی می شوند. هر چه قدر تعداد دانه ها زیاد تر شود، اندازه آن ها کوچکتر و ریز تر و در نهایت نرم تر می شوند. در ایران معمولا از سیستم های اروپایی برای این درجه بندی استفاده می شود. لازم به ذکر است که هنگام خرید سنباده آن را متناسب با کاری که می خواهیم انجام دهیم انتخاب کنیم و در حین انجام عملیات سنباده کاری ابتدا از سنباده های نرم تر استفاده کنیم.
شرکت های زیادی به تولید سنباده های مختلف می پردازند که از مهم ترین بوش، کنزانس و آیرون مکس اشاره کرد.
خریداران می توانند در سایت راندنو با عضویت رایگان و ایجاد استعلام فروشندگان مورد نظر خود را شناسایی نمایند. فروشندگان نیز می توانند با عضویت در این سایت ویترینی از کالاهای خود را به نمایش بگذارند. سایت راندنو همواره در تلاش است تا با شناسایی فروشندگان محصولات مختلف جهت خرید راحت و آسان آن ها را به خریداران معرفی نماید.

لیست مقایسه

برند


نوع