ثبت فروشگاه

پیچ 

پیچ از کاربردی ترین اتصالات غیر دائم در صنایع مختلف به شمار می آید. پیچ ها اتصالاتی استوانه ای شکل و رزوه دار هستند که از دو بخش سر و بدنه تشکیل شده اند. از انواع این محصول جهت اتصال دو قطعه به یکدیگر استفاده می شود. این قطعه یکی از مهمترین و کاربردی ترین دسته بندی های یراق در صنعت است. این کالا اغلب از فلز، پلاستیک و پلیمر به صورت میله با شیارهای دورانی یا رزوه تولید می شوند. این شیارها معمولاً به صورت نیم دایره، مربع، ذوزنقه و مثلث بر روی سطح جانبی بدنه ایجاد می شوند. این محصول در ابعاد و اندازه های گوناگون به تولید و به بازار عرضه می شوند.

پیچ ها در انتهای خود دارای یک سر به شکل خاص هستند که امکان چرخش و رانده شدن را امکان پذیر می کنند. انواع پیچ در اکثر صنایع بزرگ و کوچک کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که پیچ به انگلیسی برابر با عبارت Screw یا Bolt است. جالب ااست بدانید که Screw پیچ هایی هستند که بدون نیاز به مهره مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ های ام دی اف، شیروانی، مغزی و ... از این دسته از پیچ ها به شمار می آیند.

همچنین Bolt نیز از دسته پیچ هایی هستند که جهت اتصال قطعات به یکدیگر به مهره نیاز دارند و از انواع آنها می توان به پیچ های آهنی، ورشویی و ... اشاره کرد.

پیچ

انواع پیچ

این قطعه پرکاربرد بر اساس شکل ظاهری و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه به انواع پیچ و کاربرد هر یک از آنها می پردازیم.

پیچ آلن (سوکتی)

این مدل از پرکاربردترین نوع این محصول به شمار می رود که دارای فرورفتگی در سر خود است. این مدل به وسیله آچار آلن باز و بسته می شود. این قطعه برای متصل کردن دو وسیله و اتصال دو جسم خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنینن در اندازه های بسیار ریز تولید و به بازار عرضه می شوند. 

پیچ آلن(سوکتی)

پیچ فلزی 

پیچ فلز یا SMS این مدل دارای رزوه سرتاسری و با فواصل کوتاه است. از نوع فلزی برای اتصال بین ورق های فلزی و فایبرگلاس و بعضی اوقات ورق های پلاستیکی استفاده می شود. این مدل در سه نوع دوسو، چهارسو و واشردار در بازار موجود است. کاربردهای متنوع این یراق، موجب شده تا در ابعاد و اندازه های بسیاری از نظر طول و قطر تولید شود. لازم به ذکر است که این نوع از قطعات بدون به کارگیری ااز مهره مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ سرمته 

این مدل شباهت زیادی به نوع فلزی دارد و دارای سر مته ای هستند. این کالا می تواند به راحتی سطح مورد نظر را سوراخ کند. برای استفاده از این محصول دیگر نیازی به سوراخ کاری نیست و به کمک نوک مته ای که دارد به راحتی سطح مورد نظر را سوراخ کند. از ایننوع برای سقف ها کاذب، ساخت پنجره های فولادی، ساخت کانکس، ساخت وسایل چوبی و …استفاده می شود. 

پیچ سرمته

پیچ استوانه

این پیچ ها از رزوه معمولی و به اصطلاح ماشینی برخوردار هستند. این قطعات برای محکم شدن به مهره نیاز دارند و گل پیچ آنها معمولاً به شکل دوسو در بازار ارائه می شود.

پیچ چوب (پیچ ام دی اف)

این پیچ ها همانطور که از نامشان پیداست در صنایع چوب کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند. نوع ام دی اف دارای رزوه های بزرگ و با فواصل زیاد است و از آنها جهت اتصال انواع چوب و ام دی اف استفاده می شود. این قطعه معمولاً از نوع خودکار و از روکش زینک و استیل برخوردار است.

پیچ چوب(پیچ ام دی اف)

پیچ فلکه

این نوع از اتصالات از رایج ترین انواع این محصولات بوده و شکل ظاهری ان از دیگر پیچ ها متمایز شده است. این وسیله همانطور که از نامش پیداست جهت اتصال به عنوان دستگیره فلکه ای کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربرد این پیچ ها می توان در زمینه های صنعتی گوناگون و منازل اشاره کرد.

پیچ چشمی

این مدل به پیچ انباری نیز مشهور است. این کالا اغلب با مهره مورد  استفاده قرار می گیرند و برای تحمل بار کششی و برشی استفاده می شوند. این پیچ ها از یک حلقه در انتهای خود برخودار هستند. به کمک این حلقه می توان اجسام را به وسیله یک طناب یا نوار به آن متصل کرده و آنها را جابه جا کرد. برای متصل کردن یا نگهداری لوسترها، کابل ها یا انواع زنجیر و نخ مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع برای نگهداری ساخته شده اند. 

پیچ مغزی 

این قطعات نوع دیگر پیچ های ماشینی هستند و برای اتصال سطوح د رفضاهای محدود کاربرد دارند. این مدل فاقد هر گونه سری جهت باز و بسته کردن هستند.  این مدل به طور کامل در جسم فرو می رود. اگر به دنبال کارهای تمیز و بدون زائده اضافه هستید، می توانید از این قطعه استفاده کنید. 

پیچ مغزی

پیچ لگ

این نوع از پیچ ها نوعی پیچ چوب بوده و در نوع سری شش گوش تولید و به بازار عرضه می شوند. این قطعات از تحمل گشتاورهای بالا برخوردار هستند. همچنین رزوه های انتهای این کدل به صورت پیچ مخروطی تولید می شوند. این دسته از ییچ ها در قسمت پلاستیکی رول پلاک کاربرد فراوانی داشته و مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ شش گوش

این پیچ ها همانطور که از نامشان پیداست از سر شش گوش  برخوردار هستند. این محصول از پرکاربردترین انواع پیچ در صنعت به شمار می روند که می توان آن ها را به وسیله آچار فرانسه باز و بسته کرد. این محصول در مدل تمام رزوه و نیمه رزوه (گل ریز و گل درشت) طراحی شده اند. این مدل به Hex Bolt در بازار شناخته شده هستند. 

 پیچ ماشینی

پیچ ماشینی یا MS دارای رزوه های سرتاسری بوده و معمولاً به همراه مهره استفاده می شود. پیچ های نوک بر ومغزی نوعی از این مدل به شمار می روند. این مدل از جنس استیل با روکش گالوانیزه و یا زینک ساخته شده اند. پیچ نوک بر جزو پیچ های ماشینی بوده با این تفاوت که نوک آن باریک تر است تا مسیر را برای چرخش و حرکت پیچ هموار کند.

پیچ ماشینی

پیچ بار 

این مدل دارای سر نیم هلال هستند و در زیر سری خود یک لایه مربعی شکل دارند. این مدل با ارتعاش پیدا کردن مانع از شکسته شدن اتصال می شود. این نوع به Carriage Bolt نیز معروف هستند. در محیط هایی که احتمال حرکت، جابجایی اجزا و بیرون آمدن پیچ وجود دارد، از این محصول استفاده می شود.

پیچ شانه دار

این مدل به صورت نیم رزوه ساخته شده و دارای یک لایه استوانه ای محکم است. این قطعه جهت اتصال تجهیزات صنعتی بسیار کاربردی بوده و از عمر بسیار بالایی نیز برخوردار است.

استاد بولت 

در مواردی که به پیچ کردن دوطرف یک صفحه نیاز است، از این قطعه به کارگیری می شود. این نوع قطعات دارای یک مهره اختصاصی هستند و در صنعت شیرآلات کاربرد زیادی دارند. در اصل این مدل در شکل ها و طرح های مختلفی ساخته شده اند که از جمله مهم ترین آنها می توان به یو بولت، جی بولت، هنگر بولت، انکر بولت و تی بولت اشاره کرد که هرکدام کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

پیچ چسب دار

این دسته از پیچ ها از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند. در شرایطی که قطر پیچ از قطر سوراخ بزرگتر باشد، می توان اطراف پیچ را در محلی که وارد سوراخ شده است، با چسب مایع مخصوص پوشش داد. لازم به ذکر است که ان پیچ ها به خوبی باید نصب شوند تا کارایی آنها از بین نرود. همچنینن این دسته از پیچ ها اگر در سطحی فرو بروند دیگر امکان خارج کردن آن وجود ندارد.

پیچ ماسوره ای

این قطعات پیچ های قدرتی 5 تکه ای هستند که از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. پیچ های ماسوره ای دارای یک کلاهک چند ضلعی هستند و به راحتی می توان آنها را شناسایی کرد. لازم به ذکر است که مدل های بلندتر این محصول از دو ماسوذره برخوردار هستند. این پیچ ها در مقایسه با پیچ های گوه ای از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و در موارد گوناگونی کاربرد دارند.

پیچ گوه ای

این پیچ ها ضد زنگ بوده و از مقاومت بالایی برخوردار هستند. اینن پیچ ها از یک گیره در قسمت سری خود برخوردار هستند و بدنه قلاویز شده و مهره را به یکدیگر متصل کرده و نگه می دارد. قطر این پیچ ها 0.35 تا 0.5 اینچ بوده و کاربرد زیادی در صنعت دارند. همچنین از پیچ های ماسوره ای ضعیف تر هستند و چون طی استفاده تغییر شکل می دهند و کج می شوند، در اکثر موارد موجب وقوع مشکلاتی می شوند.

پیچ گوه ای

کاربرد پیچ 

این کالا همانطور که از نامش پیداست، وظیفه چفت کردن دوقطعه یا یک قطعه به سطح را برعهده دارند. از این محصول در مشاغل مختلف کاربرد دارد از مهم ترین مشاغل این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • ساخت وسایل چوبی و کارگاه های نجاری 
 • صنعت مبل سازی 
 • صنعت خودرو 
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • کشتی سازی 
 • ساختمان سازی 
 • پل سازی و سد سازی 

کاربرد پیچ

مزایای استفاده از پیچ

استفاده از این قطعات کاربردی از مزایا و ویژگی های حائز اهمیتتی برخوردار است که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • استفاده از انواع پیچ ها نصب آسانی دارد و به وسیله پیچ گوشتی های دستی یا برقی محکم می شوند.
 • به کارگیری از انواع پیچ جهت اتصالات قطعه هزینه کمی را دربر می گیرد.
 • پیچ ها از مقاوت بالایی در برابر حرارت برخوردار هستند و یک از مزیت های این محصولات در انواع صنایع به شمار می آید.

مزایای استفاده از پیچ

جنس انواع پیچ

از مواد نام برده شده در ادامه این مطلب می توان در ساخت انواع پیچ بهره گیری کرد.

تیتانیوم

پیچ های ساخته شده از جنس تیتانیوم سبک بوده و در برابر خوردگی مقاوم هستند. این مواد هنگامی که با آلیاژهای دیگر ترکیب شود، استحکام آنها را افزایش می دهد.

استیل و انواع فولاد

پیچ های ساخته شده از استیل یا فولاد ضذ زنگ در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاوم هستند. لازم به ذکر است که استحکام آنها همانند فولاد کربن نیست. پیچ های ساخته شده از فولاد سخت شده نیز همانطور که از نامشان پیداست از ماهیت سختی برخوردار هستند اما خاصیت شکنندگی بالایی نیز در کنار این ویژگی دارند. همچنین پیچ های ساخته شده از فولاد از استحکام بالایی برخوردار هستند اما در برابر خوردگی آسیب پذیر هستند.

پلاستیک

پیچ های ساخته شده از پلاستیک قیمت پایینی داشته و در برابر خوردگی مقاوم هستند. این دسته از قطعات مناسب برای بارهای سبک بوده و در مجاورت آب یا مکان های مرطوب کاربرد دارند.

مولیبدنوم

این قطعات از نقطه ذوب بالایی دارند و از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین جهت استفادهه برای بارهای سنگین نیز کاربردی هستند.

آلیاژ مس

این دسته از قطعات نیز در برابر سایش مقاوم بوده و از ظرفیت بار بالایی برخوردار هستند.

برنج

پیچ های ساخته شدهه از آلیاژ برنج از مقاومت و رسانایی بالایی برخوردار هستند. این قطعات در برابر خوردگی مقاوم بوده و لازم به ذکر  است که نفوذپذیری مغناطیسی کمی دارند.

آلومینیوم

پیچ های ساخته شده از آلومینیوم سبک بوده و ساخت آنها نیز آسان است. اینن دسته از پیچ هها نیز رسانایی الکتریکی و حرارتی خوبی دارند. همچنین دربرابر خوردگی مقاوم هستند.

سوپرآلیاژها

سوپرآلیاژها یا آلیاژهای فوق العاده از مقاومت بالایی برخوردار هستند. این پیچ ها مقاومت مکانیکی و پایداری سطح بالایی دارند و مقاوم در برابر خزش و دمای بالا شناخته شده هستند.

جنس انواع پیچ

تفاوت پیچ خودکار و پیچ مهره دار 

نوع مهره دار همان گونه که از نامشان مشخص است به یک مهره جهت تثبیت و سفت شدن در اتصال نیاز دارند. در مقابل نوع خودکار دارای نوک تیز جهت فرو رفتن و سفت شدن در داخل سطح مورد نظر برخوردار است. مدل خودکار به صورت یک ساقه مخروطی شکل و نوک تیز جهت فرو رفتن راحت تر در مواد مختلف طراحی شده اند. اما نوع مهره دارد به صورت استوانه ای جهت گردش مهره در شیارهای این قطعه طراحی شده است. پیچ های خودکاز از قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به پیچ های غیر خودکار برخوردار هستند. پیچ های مهره دار جهت باز کردن و استفاده مجدد مناسب تر و کاربردی تتر هستند. لازم به ذکر است که پیچ های خودکار از سرهای متنوعی در بازار موجود هستند اما غالب پیچ های مهره ای معمولاً سری شش ضلع یا مربعی دارند. همچنین پیچ های مهره ای در مقایسه با پیچ های خودکار، توان تحمل بارهای بزرگتری را دارند.

نکات مهم در خرید پیچ 

 • این محصولات در انواع مختلف و سایزهای بزرگ و کوچک طراحی و بهه بازار ارائه می شوند. هر یک از انواع این قطعات مخصوص کار و سطح مشخصی کاربرد دارند. به همین دلیل در هنگام انتخاب و خرید این کالا باید به نوع آن توجه داشته باشید. سایز این محصولات معمولا بر اساس طول و قطر تعیین می شود.
 • رنگ این قطع به صورت متفاوتی در بازار وجود دارد و بستگی به نوع آبکاری آن ها دارند. معمولاً رنگ های استیل و نقره ای ، طلایی، مشکی و غیره مورد علاقه کاربران هستند.
 • سطح این محصول باید دارای رزوه های  یکدست و فاقد هر گونه خوردگی باشد و از جنس مقاوم تولید شده باشد. 
 • جنس محصول باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد و بتوان از آن در شرایط آب و هوایی مختلف از آن استفاده کرد.

نکات مهم در خرید پیچ

گرید یا کلاس پیچ 

گرید یا کلاس یکی از نکات و پارامترهای مختلف در رابطه با خرید این محصول است. گرید یا کلاس به میزان مقاومت و استحکام این محصول بستگی دارد. هر چه گرید بالاتری باشد به معنای وجود بیشتر کربن و استحکام بالاتر این محصول است. گریدهای 3.6، 4.6، 4.8، 5.6، 6.8، 8.8، 9.8، 10.9، 12.9 از کریدهایی هستند که در استاندارد DIN آمده اند. به گرید 8.8 به پیچ خشکه معروف است. 

بهترین برندهای  پیچ

شرکت های متعددی به تولید این محصول کاربردی پرداخته اند که در ادامه به معرفی هرکدام از آنها می پردازیم.

پیچ دیاموند

برند دیاموند از تولیدکنندگان مطرح انواع پیچ و مهره در کشور است. انواع محصولات تولیدی این شرکت از جنس استنلس استیل بوده و از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. از محبوب ترینن پیچ های تولیدشده توسط این شرکت می توان به پیچ ام دی اف دیاموند مدل MDF-4-25 ،MDF-4-20 ،MDF-4-30 ،MDF-4-40 و ... اشاره کرد.

پیچ کاسپین

شرکت تولیدی پیچ و رول پلاک کاسپین از دیگر برندهای محبوب تولیدکننده قطعات به شمار می آید. این شرکت با بهره گیری از نیروی جوان و مجرب توانسته است محصولات با کیفیتی را به بازار ارائه دهد و رضایتمصرف کنندگان زیادی را جلب کند. از محبوب ترین محصول تولید شده مخصوص چوب توسط این شرکت می توان از پیچ چوب کاسپین سایز 8*1.5، سایز 12*3، 10*2 و ... نام برد.

از ددیگر شرکت ههای تولیدکننده انواع این قطعات می توان به برند دی اند ان، دامار و ... اشاره کرد.

قیمت پیچ 

قیمت این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. از مهم ترین عوامل موثر می توان به سایز و قطر این قطعه اشاره کرد. هر چه سایز بزرگ تر باشد قیمت آن نیز بیش تر است. از نکات مهم دیگر می توان به نوع آن اشاره کرد. به عنوان مثال نوع استاد بولت قیمت بیشتری نسبت به نوع چوب و یا شش گوش دارد. 

خرید پیچ 

برای خرید پیچ می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پیچ و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند