ثبت فروشگاه

پیچ ام دی اف

پیچ ام دی اف یا پیچ چوب از یراق های پرکاربرد جهت ایجاد اتصال بین دو قطعه چوبی به شمار می آید. این قطعه برای اتصالات تجهیزات چوبی مانند کابینت ها، قفسه ها و... مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ چوب با رزوه های بزرگ و با فاصله ساخته می شود.

بخشی از پیچ چوب که رزوه ندارد، جهت لغزیدن به داخل قطعه رویی تعبیه شده است. از این جهت به آن پیچ خوکار نیز گفته می شود. پیچ MDF، مقاومت سایر پیچ ها را ندارد و متناسب با تراکم انواع ام دی اف ها تولید و به بازار عرضه می شود. این محصول وزن کم و انعطاف پذیری بالایی دارند و به همین جهت سریع دچار آسیب می شوند. این پیچ ها به دلیل نوک تیزی که دارند، به راحتی درون چوب یا ام دی اف فرو می رود. جنس پیچ های چوب معمولأ از آهن و استیل است.

همچنین این تعلقات یراق از استانداردهای ASTM ،DIN و ISO ساخته می شوند. مناسب ترین این استانداردها، DIN 97 است. این استاندارد معمولأ پیروی زیادی در ساختار پیچ های ام دی اف از آن می شود. این پیچ ها معمولأ از جنس فولاد، آلومینیوم، برنز، برنج و ... ساخته می شوند.

مزایای پیچ چوب

پیچ های ام دی اف پرکاربرد بوده و از مزایای چشمگیری برخوردار هستند که در ادامه به تعدادی از این مزایا اشاره می کنیم:

  • این پیچ ها گزینه مناسبی برای اتصال لبه قطعات چوب هستند زیرا امکان شکستگی چوب وجود ندارد.
  • پیچ ام دی اف مرغوب و با کیفیتی باید، از آلیاژ کربن استیل ساخته شود. این مدل معمولأ به رنگ مشکی است. از این رو این پیچ های ام دی اف دچار زنگ زدگی نمی شوند.
  • پیچ  خودکار به وسیله پیچ گوشتی برقی و شارژی به آسانی وارد ام دی اف شده و هیچگونه آسیبی به بافت چوب وارد نمی کند.

کاربرد پیچ چوب

این پیچ در زمینه های صنعتی گوناگون و منازل کارایی دارد. پیچ های MDF برای انواع اتصالات چوبی و مونتاژ آنها مانند کابینت های آشپزخانه، کمدها و قفسه ها، جاکفشی ها، مبلمان ها، کتابخانه ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این پیچ ها برای اتصال فایبرگلاس و پلاستیک هم مورد استفاده قرار می گیرند.
از دیگر کاربرد های این قطعه، نصب انواع لوازم بر روی دیوار است زیرا قسمت جدانشدنی آن رولپلاک بوده و همانند میخ عمل می کند. در نتیجه نیازی به مهره ندارد و می توان پیچ را باز کرده و از شکاف بیرون آورد. 

انواع پیچ چوب از لحاظ سایز

پیچ های ام دی اف در سایزهای مخلفی تولید می شوند. یکی از مواردی که سایز این پیچ ها را از یکدیگر متمایز می کند، اندازه طول پیچ های چوب است. پیچ های چوب با قطرهای مختلف و در سایزهای 3، 4، 5، 6، 7، 8، 10 و ... تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پیچ چوب از لحاظ شکل ظاهری

همانطور که گفته شد در ساخت پیچ چوب از انواع متریال های استیل، فولاد، آهن و ... به کار گرفته می شود. در ادامه به انواع گوناگون این پیچ ها می پردازیم:

  1. پیچ چوب سرخزینه پیچ گوشتی خور: سری یا گلی این پیچ به شکل دوسو طراحی شده است. این مدل در دو مدل فولادی و استیل به بازار عرضه می شود. از مدل های فولادی این پیچ به دلیل مقاومت و ماندگاری بیشتر، معمولأ برای اتصالات بر روی دیوار و تجهیزات ساختمانی استفاده می شود.
  2. پیچ چوب استیل: نوع استیل این پیچ ها در استانداردهای 304 و 316 طراحی و تولید می شوند. از مدل های استیل این پیچ به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و اکسید شدن، برای مکان هایی که رطوبت بالایی دارند، استفاده می شود. 
  3. پیچ چوب سرخزینه عدسی پیچ گوشتی خور: در ساختار این مدل از انواع پیچ چوب، از استاندارد DIN 7995 بهره گیری می شود. قسمت گل این مدل به شکل چهارسو طراحی شده است و برای انواع گوناگون اتصالات کاربرد دارد.
  4. پیچ چوب سر شش گوش: در تولید و ساخت این مدل از پیچ چوب از استاندارد DIN 571 بهره گیری شده است. پیچ چوب سر شش گوش همانطور که از نامش مشخص است، گل آن به صورت شش گوش طراحی شده است.

نکات مهم هنگام استفاده از پیچ چوب

به منظور کاهش شکاف و جلوگیری از آسیب دیدن چوب یا ام دی اف، چند نکته جزئی هنگام استفاده از پیچ چوب وجود دارد که در ادامه به این موارد اشاره می کنیم:

  • در ابتدا سعی کنید با دریل یک سوراخ راهنما بر روی قسمت مورد نظر چوب برای خود ایجاد کنید.
  • سوراخ راهنما بسته به جنس چوب است. به طوریکه در چوب سخت با قطر بیشتر، سایز مته انتخابی باید برابر با اندازه پیچ در نظر گرفت. برای چوب های نرم و با قطر کمتر، سایز سوراخ راهنما یا مته انتخابی باید نصف سایز پیچ در نظر گرفته شود.
  • در آخر برای استحکام بیشتر بین دو قطعه چوب، قبل از محکم کردن پیچ ها می توان از چسب چوب استفاده کرد. در ادامه پیچ را به وسیله پیچ گوشتی در حفره قرار داده و آن را محکم کنید.

قیمت پیچ ام دی اف

پیچ های ام دی اف مقرون به صرفه به رنگ سیاه در بازار موجود هستند. جنس این پیچ ها سیاه معمولأ از کربن استیل است. قیمت این پیچ ها با توجه به جنس و سایز آنها متغیر است. برای خرید پیچ چوب به فروشگاه ها و مراکز معتبر مراجعه نمایید و پیچ  متناسب با کارایی خود را انتخاب کنید.

خرید پیچ ام دی اف

هنگام خرید انواع پیچ MDF با توجه به نیاز کار خود آن را اتخاب کنید. گلی پیچ ها یا پیچ چوب چهارسو و دوسو بودن آن را بسته به نیاز خود انتخاب نمایید. همچنین سایز پیچ چوب را متناسب با قطر چوب در نظر بگیرید و افدام به خرید این محصول کنید. همانطور که گفته شد پیچ ام دی اف 5 سانت، 4 سانت، 10 سانت و انواع دیگر به صورت عمده در در بازار موجود هستند.
برای خرید پیچ ام دی اف می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پیچ ام دی اف و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


سایز