ثبت فروشگاه

رگلاتور

رگلاتور یا رگولاتور، یک نوع شیر فشار شکن است که وظیفه کنترل، تنظیم و تثبیت گاز را برعهده داشته و می تواند با کاهش فشار گاز ورودی، آن را به میزان فشار مورد نیاز تبدیل کند. گازی که درون مخزن و سیلندر وجود دارد به دلیل این که از فشار بالایی برخوردار است، مستقیما قابل استفاده نیست. علاوه بر این رگلاتور می تواند فشار گاز خروجی را نیز ثابت کند. در نتیجه می توان گفت وظیفه اساسی یک رگولاتور تثبیت و تنظیم فشار خروجی گاز از خط لوله ها است. این تجهیزات از جنس برنج، آلومینیوم، کروم، استنلس استیل و... تولید شده اند. رگلاتورهایی که به جنس استنلس استیل ساخته شده اند دارای مزیت های بسیاری مانند سازگاری با تمامی محیط ها حتی محیط های آغشته به ترکیبات سولفور هستند و علاوه بر این باعث هدر رفتن گاز نشده و جذب گازهای واکنش پذیر را به حداقل می رسانند.

کاربرد رگلاتور 

از رگلاتورگاز در صنایع مختلف نظیر نفت، گاز، معدن و پنوماتیک استفاده می شود. دستگاه رگلاتور در کمپرسورهای هوا، وسایل نقلیه، آشپزی، وسایلی که به کاهش فشار آب نیاز دارند، نیز کاربرد دارد.
استفاده از این وسیله یک امر بسیار ضروری است زیرا سبب افزایش دوام دستگاه می شود. فشار زیاد گاز باعث ایجاد خسارت به دستگاه شده و طول عمر آن را کوتاه می کند به همین دلیل به یک رگلاتور نیاز است، چرا که رگولاتور این قابلیت را دارد که از ایجاد خسارت به دستگاه در هنگام تغییر فشار ناگهانی جلوگیری کند.

انواع رگلاتور

فشارشکن، در دو نوع تک مرحله ای و دو مرحله ای وجود دارد لازم به ذکر است که ساختار این رگلاتورها با یکدیگر یکسان است.

 • رگلاتور تک مرحله ای فشار گاز موجود در سیلندر و مخزن را طی یک مرحله به فشار خروجی گاز مورد نیاز تبدیل می کند. 
 • رگلاتور دو مرحله ای فشار مورد نیاز و خروجی را طی دو مرحله به فشار خروجی مطلوب تبدیل می کند. این رگلاتورها می توانند فشار گاز بسیار پایین تری به نسبت رگلاتور تک مرحله ایجاد کنند. 

علاوه بر این لازم به ذکر است که رگلاتورهای پنوماتیکی، می توانند از نوع دقت بالا، پروپرشنال و ساده باشند. همچنین بر اساس ساختمان سازنده در دو نوع فنری و پایلوت دار عرضه می شوند. 

البته رگلاتورها بر اساس محیط استفاده به دو نوع صنعتی و آزمایشگاهی تقسیم می شوند: 

رگلاتور صنعتی

اکثر رگلاتورهای موجود در اطراف ما و صنعت از این مدل هستند. رگولاتور صنعتی اغلب از جنس برنج هستند و فشاری بین 200 تا 300 بار را تحمل می کنند. علت استفاده از جنس برنج در این رگلاتورها به نوع گاز آن ها برمی گردد، درصد خلوص گازهای استفاده شده در نوع صنعتی پایین است و حساسیتی بر روی آن ها نیست. رگلاتور مخازن گاز مایع ال پی جی (LPG)، CNG ،CO2، نیتروژن و آرگون و... از این مدل رگلاتور هستند. 

رگلاتور آزمایشگاهی 

گازهای پزشکی و آزمایشگاهی از درصد خلوص بالایی برخوردارند. این رگلاتورها باید دارای بدنه مقاوم و مستحکم باشند تا با گاز مورد نظر واکنشی ندهند و از هر گونه خوردگی از این بابت محفوظ باشند. به همین علت این مدل از رگلاتورها از جنس برنج با روکش استنلس استیل یا کروم و... تولید شده اند. رگلاتور کپسول اکسیژن از نمونه این مدل است. 

قطعات تشکیل دهنده رگلاتور

یک رگلاتور از اجزای اصلی عنصر اعمال نیرو، عنصر محدود کننده و عنصر اندازه گیری تشکیل شده است. 

 • رگلاتورهای پنوماتیکی به پورت های ورودی، خروجی و دو عدد پورت جهت اتصال به مانومتر و بستن گیج مجهز شده اند.
 • عنصر اول وظیفه تامین نیرو برای بخش محدود کننده را بر عهده دارد و می تواند یک نوع فنر و یا وزنه باشد.
 • عنصر دوم یک نوع شیر بوده که مقدار جریان را کنترل می کند. این شیر به طور مستقیم با دیافراگم در ارتباط بوده و باز و بسته شدن آن، فشار را تنظیم می کند.
 • وظیفه عنصر آخر نیز کنترل خروجی و ورودی جریان است.

استانداردهای رگولاتور

رگلاتور در سه نوع اکسیال، صنعتی و خانگی ساخته می شود.
در رگلاتور از سه نوع استاندارد، جهت تنظیم فشار گاز استفاده می شود.

 • استاندارد BS EN 334: این نوع استاندارد، برای رگلاتورهایی که قابلیت تنظیم فشار گاز با فشار ورودی 100 بار را دارند به کار می رود.
 • استاندارد BS EN ISO 10524-1: این معیار، برای رگلاتورهای مخصوص استفاده در صنعت پزشکی است و در صعنت پزشکی به کار می رود
 • استاندارد CGA E-4: استاندارد آخر، مناسب رگلاتورهای تنظیم کننده فشار گاز و کاهش دهنده آن تا حدود 800 تا 900 است. این رگلاتورها می توانند گاز کارآمد و امنی را ارائه بدهند.

نکات مهم در خرید رگلاتور

 • جنس رگلاتور: جنس رگلاتور از عوامل مهم در خرید این محصول است. همان طور که گفته شد جنس رگولاتور باید متناسب با نوع گاز مورد استفاده در آن انتخاب شود در صورتی که گاز خورنده نباشد می توان از جنس برنج و یا برنج با روکش کروم باشد. اما در صورتی که گاز مورد استفاده خورنده باشد باید جنس رگلاتور از برنج با روکش کروم با روکش استنلس استیل، هیدروژن کلراید، نیتریک اکساید و... باشد. 
 • فشار ورودی رگلاتور باید متناسب با فشار گاز یا مایع درون کپسول یا لوله گاز باشد. 
 • فشار خروجی رگلاتور نیز متناسب با کاری است که ما انجام می دهیم و توسط کارشناس تعیین می شود.
 • نوع رگولاتور ( تک مرحله یا دو مرحله بودن) 
 • دقت و تلورانس
 • دمای سیال عبوری

در صورتی که رگلاتور متناسب با صنعت و نوع گاز تهیه نشود، ممکن است تحت تاثیر خواص شیمیایی گاز قرار گرفته و موجب از بین رفتن رگلاتور می شود.

در حال حاضر شرکت های متنوعی به تولید رگولاتور می پردازند. از مهم ترین شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به رگلاتور ایران گاز، شهاب، رگو، توکل، پارس، الکتروفن و... اشاره کرد. 

کاربران می توانند در سایت راندنو قیمت رگلاتور را برای مصارف مختلف از نمایندگان و عاملین فروش آن ها در حسن آباد تهران و شهرهای مختلف دریافت کرده و از آن ها خرید نمایند.

لیست مقایسه

برند