ثبت فروشگاه

رگلاتور چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟ انواع رگلاتور در دسته ابزار اندازه گیری قرار می‌گیرند. رگلاتور وسیله‌ای است که فشار گاز را در صورت تغییر ناگهانی جریان کنترل می‌کند. به عبارت دیگر، نوعی شیر فشارشکن است که وظیفه کنترل، تنظیم و تثبیت فشار گاز خروجی را برعهده دارد. این تجهیزات از جنس برنج، آلومینیوم، کروم و استنلس استیل ساخته می‌شوند. رگلاتور‌هایی که از جنس استنلس استیل ساخته می‌شوند، مزیت‌های زیادی دارند و با تمامی محیط‌ها، حتی محیط‌های آغشته به ترکیبات سولفور نیز سازگاری دارند. علاوه بر این، از هدر رفتن گاز جلوگیری می‌کنند و جذب گاز‌های واکنش‌پذیر را به حداقل می‌رسانند.

افزایش فشار گاز موجب ایجاد خسارت به دستگاه شده و طول عمر آن را کوتاه می‌کند. به همین دلیل به رگلاتور نیاز است، چرا که این قابلیت را دارد از ایجاد خسارت به دستگاه در هنگام تغییر فشار ناگهانی جلوگیری کند و در نتیجه دوام دستگاه را بالا ببرد. استفاده از رگلاتور گاز در صنایع مختلف نفت و گاز، معدن و پنوماتیک استفاده می‌شود. همچنین این دستگاه بر روی انواع کمپرسور‌ باد، وسایل نقلیه، ملزومات آشپزخانه و به طور کلی وسایلی که به کاهش فشار آب نیاز دارند، نصب می‌شود.

رگلاتور فشار قوی و فشار ضعیف از رایج‌ترین انواع این ابزار هستند. همچنین براساس نوع تنظیمات و اندازه از یکدیگر متمایز می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است:

  • رگلاتور صنعتی: رگلاتور گاز صنعتی از رایج‌ترین و پر استفاده‌ترین انواع این محصول است که در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این محصول همان شیر مناسبی است که به منظور کنترل گاز خروجی استفاده می‌شود. رگولاتور صنعتی به طور معمول از جنس برنج ساخته می‌شود و فشاری بین 200 تا 300 بار را تحمل می‌کند. درصد خلوص گاز‌های استفاده شده در نوع صنعتی پایین است و حساسیت خاصی ندارند. رگلاتور ال پی جی (LPG)، CNG ،CO2، نیتروژن و آرگون از انواع رگولاتور صنعتی به شمار می‌آیند.
  • رگلاتور آزمایشگاهی: گاز‌های پزشکی و آزمایشگاهی درصد خلوص بالایی دارند. رگلاتورهای قابل استفاده برای گازهای آزمایشگاهی باید بدنه مقاوم و مستحکمی داشته باشند و در برابر هرگونه خوردگی محفوظ باشند. به همین علت، رگلاتورهای مورد استفاده برای گازهایی با درصد خلوص بالا، باید از جنس برنج با روکش استنلس استیل یا کروم تولید شوند. رگلاتور کپسول اکسیژن نمونه‌ای از رگلاتورهای آزمایشگاهی است و فضای کمتری نسبت به مدل‌های صنعتی اشغال می‌کنند.
  • رگلاتور گاز شهری: این رگلاتور یک دستگاه مکانیکی است که مانند یک شیر کنترل عمل می‌کند. رگلاتور گاز شهری فشار گاز خروجی را از یک مخزن کنترل می‌کند و هنگام استفاده از آن، باید از یک دستگاه فشارشکن استفاده کرد. لازم به ذکر است که فشار گاز موجود در مخزن‌های ذخیره بالا است و به صورت مستقیم استفاده می‌شود. از این رو در خطوط لوله‌ای مانند گاز شهری، باید از یک تنظیم‌کننده فشار استفاده کرد تا در شرایط مطلوب و بهینه‌تری از جریان گاز استفاده شود.

بدنه، دسته کنترل، فنر، دیافراگم، ولو و محل ورود گاز از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده رگلاتور به شمار می‌آیند.

قیمت رگلاتور

قیمت انواع رگلاتور به عوامل مختلفی مانند نوع محصول، گاز مصرفی، استاندارد‌های بهره‌گیری شده در ساختار رگلاتور و برند تولیدکننده آن بستگی دارد. رگو، ستاک و رگلاتور ایران گاز از بهترین تولیدکنندگان این تجهیزات در بازار هستند.

خرید رگلاتور از راندنو

پیش از خرید رگلاتور گاز مایع و دیگر مدل‌های این تجهیز، فاکتورهای زیر را در نظر داشته باشید:

  • توجه به گاز مورد استفاده و درنظرگیری خواص شیمیایی آن
  • جنس رگلاتور
  • فشار خروجی رگلاتور
  • تک مرحله یا دو مرحله بودن آن
  • دقت و تلورانس رگلاتور
  • دمای سیال عبوری

برای خرید رگلاتور فشار قوی می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت رگلاتور گاز کپسول و قیمت رگلاتور مخزن گاز و همچنین برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند