ثبت فروشگاه

موتور برق

موتورهای برق (ژنراتور) یا مولدهای برق معمولاً در مکان هایی که برق کشی نشده اند و امکان استفاده از برق وجود ندارد، به طور سیار مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه وظیفه تبدیل انرژی مکانیکی که با سوخت تامین می شود را به انرژی الکتریکی برعهده دارد. به این صوت که موتور برق، انرژی مکانیکی حاصل از سوخت را گرفته وآن را توسط ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. از موتور برق ها در مکان هایی همچون بیابان ها و کوه ها که فاقد برق هستند و همچنین در مواقع قطعی برق در مراکز مهم امنیتی، بیمارستان ها، ویلاها، ساختمان ها و مجتمع های بزرگ، دیتا سنترها، کارگاه ها و سرورها استفاده می شود. موتور برق های کوچک تر در ساعت های الکتریکی نیز تعبیه شده اند. موتور برق ها با اندازه و ابعاد معمول، بیشتر مصارف صنعتی داشته و در صنعت به کار برده می شوند، ولی موتور برق ها با سایزهای بزرگ جهت فشرده سازی خطوط لوله و ذخیره سازی پمپ ها مورد استفاده قرار می گیرند. وجود موتور برق ها، انقلاب و پیشرفت بزرگی در عرصه صنعت به وجود آورد، همچنین در حوزه خانگی نیز سبب سهولت و آسایش و کاهش کارهای سنگین شده است. ژنراتورهای بزرگ در بسیاری از مراکز خرید، در هنگام قطعی برق وظیفه جبران نبود انرژی را بر عهده دارند، همچنین شرکت های توزیع برق، برای تشویق جهت بکار گیری موتور ها و ژنراتورهای برق در نقاطی که افت ولتاژ وجود دارد و مصرف انرژی زیاد است، اقدام به تأمین سوخت برای کارفرمایان می کنند.

انواع موتور برق

 موتور برق ها بر اساس نوع سوخت مصرفی به سه نوع زیر تقسیم می شوند: 

 • موتور برق گاز سوز: این نوع موتور برق ها همان طور که از نامشان مشخص با گاز کار می کنند. این موتور برق در هنگام استفاده از خود گاز دی اکسید کربن تولید می نماید، به همین دلیل می بایست آن را در فضای آزاد استفاده کرد. این نوع از موتور برق به دلیل نوع سوختی که دارد، از خطر کم تری برخوردار است. موتورهای گاز سوز از گاز LPG استفاده می کنند و خطرات زیست محیطی کمتری دارند.
 •  موتور برق بنزینی: پرکابردترین نوع موتورهای برق، موتورهای برق بنزینی هستند و در مکان هایی که گاز وجود ندارد و یا دسترسی به گاز سخت است، مورد استفاده قرار می گیرند. ژنراتورهای بنزینی به دلیل تولید کربن دی اکسید، باید در فضاهای باز بکار گرفته شوند. این نوع موتور برق برای کار کردن های طولانی مناسب می باشد. به علت در دسترس بودن سوخت بنزین کاربرد این موتورها بسیار بیشتر می باشد.
 • موتور برق دیزلی یا گازوئیلی: موتوربرق های دیزلی یا گازوئیلی، سوخت مصرفی گازوئیل دارند و دارای مصارف صنعتی هستند. استفاده از آنها در مناطق غیر مسکونی و خارج از شهر نیز متداول است و نیاز به تخصص دارد. به علت قیمت ارزان گازوئیل این موتورها مقرون به صرفه می باشند.

همانطور که گفتیم در بین انواع موتورهای برق، موتورهای بنزینی بیشترین کاربرد و محبوبیت را دارند چرا که سوخت مصرفی آنها قابل دسترس تر بوده و هم چنین حمل و نقل آن آسان و نگهداری و تعمیر آن ها  نیز راحت تر می باشد.

موتور های برق از نظر نوع کاربرد نیز به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند که به شرح زیر می باشند: 

 •  موتور برق صنعتی: این موتور برق نسبت به نوع خانگی از توان بالاتری برخوردار بوده و از آن جهت تأمین برق سازمان ها و شرکت ها استفاده می شود.
 •  موتور برق خانگی: این نوع موتور برق از توان کم تری برخوردار است و برای مصارف خانگی استفاده می شود. 
 •  موتور برق های ثابت: این نوع موتور برق توان بسیار بالایی دارد و از آن برای تأمین برق مجموعه استفاده می شود و نسبت به انواع دیگر از قیمت بالاتری برخوردار می باشد. 
 • موتور برق کیفی یا ژنراتور کمپین: این ژنراتور آلاینده کم تری تولید می کند و برای محیط مناسب بوده و از آن برای سفر نیز می توان استفاده کرد. 

 موتورهای برق از نظر نوع روشن و خاموش شدن و یا همان استارت نیز به انواع هندلی، استارتی و اتوماتیک تقسیم می شوند.

راهنمای خرید موتور برق

 • توان خروجی، نوع سوخت، تکفاز یا سه فاز بودن و خروجی AC/DC موتورها درقیمت گذاری آن مؤثر می باشد.
 •   از مهم ترین مسائلی که باید در حین خرید موتور برق به آن توجه داشته باشیم، شرکت تولیدکننده موتور برق می باشد. در حال حاضر شرکت های زیادی به تولید این کالا می پردازند که از برترین و بهترین شرکت های می توان به رونیکس، هیوندا، استریم، هوندا، رویبن، لانسین، کاما و ... اشاره کرد. 
 •  از مهم ترین مشکلات موتور برق ها، ایجاد سر و صدا توسط آن ها می باشد، به همین دلیل بهتر است که موتور برق از سر و صدای کمتری برخوردار باشد. 
 •  از سالم بودن دستگاه، گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه اطمینان حاصل نمایید و آن را متناسب با مکان مورد استفاده، انتخاب نماییم. 

در راندنو می توانید انواع موتورهای برق از برندهای مختلف را مشاهده کرده و قیمت آنها را با یکدیگر مقایسه نمائید. همچنین خریداران به آسانی با فروشندگان موتورهای برق ارتباط برقرار می کنند.

لیست مقایسه

برند