ثبت فروشگاه

دستگاه خراطی  

دستگاهی است که برای فرم دادن وتراش، گرد کردن قطعات چوبی استفاده می شود و در انواع  خانگی وکارگاهی تهیه می شود که از اجزای بدنه ی فلزی، موتور الکتریکی، شفت چهار نظام وفولی و مرغکئ فلزی تشکیل شده است.

انواع ماشین خراطی 

  • ماشین خراطی ساده: که  خود به دو دسته ساده ورومیزی تقسیم می شود جهت کارگاه های کوچک مناسب است وبرای انجام کارهای ظریف استفاده می شود دراین مدل دستگاه نمیتوان کپی تراشی انجام داد
  • ماشین خراطی سی ان سی: از پیشرفته ترین ماشین های خراطی که  با وارد کردن مدل سه بعدی از پیش تعیین شده امکان خراطی با دقت وسرعت را می دهد این دستگاه دارای امکانات سی ان سی روتاری نیز می باشد و می توان پایه نرده ها وستون چوبیبه آسانی و انبوه تولید کرد. 
  • ماشین خراطی کپی تراش: درانواع دستی و اتوماتیک وجود دارد این دستگاه یا سطح داخلی چوب تراش می دهد یا سطح خارجی را تراش می زند در کپی تراش یک قطعه ای به عنوان مدل ویا الگو برروی دستگاه نصب می شود تیغه به صورت دستی قطعه را تراشیده ودستگاه از روی مدل تولید شده کپی می کند تعداد تولید شده در دستگاه کپی تراش بسته به تعداد تیغه تراش یا کله آن دارد 

انواع ماشین خراطی رومیزی و ایستاده

ماشین خراطی رومیزی معمولا ساختمان ضعیف تر وقدرت کمتری دارند ولی ماشین خراطی های ایستاده پرطرفدارتر باکیفیت بهتر،استخوان بندی مستحکم تروکارایی بالاتری دارند.

اجزای مهم دستگاه خراطی

  • موتورکه معمولا بهتر است سه فاز باشد این نوع موتور استهلاک کم ترووزن کم تر وگشتاوری بالایی دارد.
  • بدنه که بهتر است ازنوع چدن ماشین کاری شده باشد بدنه چدنی با وزن بیشتر مانع ایجاد لرزش هنگام کار با دستگاه می شود. 
  • چرخش کلگی ماشین خراطی: دراین دستگاه امکان چرخش نود درجه فراهم شده است که شما را قادرمی سازد بدون فاصله اقدام به تراش با قطرهای بالاتر نمایید این مدل برای ساخت کاسه روشویی چوبی مناسب است. 
  • مرغک در ماشین خراطی: یک قطعه متحرک در راستای طول ماشین خراطی است که به صورت آزادانه می چرخد وهم راستا وهم مرکز با سه نظام است. 
  • تنظیم دور ماشین خراطی: برای قطعات بزرگتر وسنگین تر دورکم تر وبرای قطعات کوچک دور بیشتر انتخاب می کنیم تنظیم دور توسط تسمه فولی های چندگانه انجام می شود. 

نکات ایمنی هنگام کار با دستگاه خراطی 

توصیه می شود هنگام کار با دستگاه خراطی از عینک محافظ، ماسک تنفسی استفاده کرد همچنین لباس باید ایمن باشد بلند یا گشاد نباشد تا خطری ایجاد نکند دستگاه باید کار را به صورت مستحکمی توسط مرغک بگیرد. مرغک دستگاه باید به صورت محکمی به ریل ها قفل شود. در رفتن و پرتاب شدن قطعه کار می تواند بسیار خطرناک باشد

امروزه شرکت های زیادی به تولید دستگاه خراطی می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به شرکت های آلفا جت، ایران رنده، فکس و آینهل و... اشاره کرد. 

لیست مقایسه

برند


بازه سرعت


بازه توان