ثبت فروشگاه

یو پی اس (UPS)

یو پی اس (UPS) یا منبع تغذیه بی وقفه یک دستگاه الکتریکی است که برق مورد نیاز را در زمان قطع شدن برق تامین می کند. این سیستم، بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار می گیرد که علاوه بر تنظیم برق شبکه و تثبیت آن، مانع از نفوذ نویز به دستگاه های حساس می شود و از تعمیرات و عقب افتادگی های هزینه دار جلوگیری می کند.

معمولاً تجهیزات الکترونیکی در صورت قطع ناگهانی برق، دچار اختلال می شوند به همین خاطر باید از UPS برای حفاظت از سیستم ها استفاده کرد. قیمت یو پی اس (UPS) به عوامل زیادی همچون سرعت قطع و وصل، کیفیت قطعات و دیگر عوامل بستگی دارد. استفاده از UPS سبب حفاظت از تجهیزات گران قیمت می شود. به همین دلیل افراد به خرید یو پی اس (UPS) اقدام می کنند.

یو پی اس (UPS)

دستگاه یو پی اس (UPS) چیست

دستگاه یو پی اس یا همان منبع تغذیه بی وقفه، مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply است. این دستگاه نوعی ذخیره برق 220 ولت است که در سیستم های اداری، خانگی، مراکز داده و... در زمان قطع برق مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم طوری طراحی شده است که از شوک ناگهانی که در تجهیزات مختلف مصرف کننده، در زمان قطعی برق به وجود می آید جلوگیری کند و دستگاه ها در امان بمانند. این محصولات در بخش های مختلف به کار گرفته می شوند.

به عنوان مثال یو پی اس کرکره برقی از مهم ترین تجهیزات است زیرا در صورت قطع بودن برق به راحتی می توان کرکره برقی را حرکت داد. همچنین یو پی اس دوربین مدار بسته نیز باید وجود داشته باشد. دوربین یک وسیله حفاظتی و امنیتی است که باید به صورت بیست و چهار ساعته وقایع را ضبط کند. به همین دلیل با قطع شدن برق نیز باید بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. این تجهیزات با هم تفاوت دارند و با توجه به نوع عملکرد مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال یو پی اس آسانسور با کرکره و دوربین تفاوت دارد.

انواع یو پی اس

UPS ها سه نوع دارند.

 • آنلاین (Online)
 • آفلاین (Offline)
 • لاین اینتراکتیو (Interactive Line)

UPS آفلاین (Offline)

این دسته از UPSها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که برق اصلی قطع می شود. هنگامی که برق قطع باشد، UPS آفلاین، برق مورد نیاز لوازم برقی را تامین می کند. این وسیله برای دستگاه هایی که باید به طور مداوم کار کنند، همانند دوربین مداربسته، کامپیوتر های رومیزی، لوازم الکترونیکی مصرفی و... بسیار کاربردی است. از UPSهای آفلاین در جاهایی که حساسیت بالایی نسبت به برق وجود داشته باشند یا خاموشی و راه اندازی مجدد سیستم ها امکان پذیر نباشد، نمی توان استفاده کرد. اما مزایای زیادی هم دارند برای مثال این UPSها کوچک، سبک، جمع و جور و ارزان قیمت هستند.

UPS آفلاین (Offline)

UPS آنلاین (Online)

UPSهای آنلاین ورودی برق را تصحیح کرده و آن را از نویز پاک سازی می کنند. این یو پی اس ها در مواردی مانند بروز نقص فنی، Over Load یا افزایش خارج از رنج دما به مد Bypass می روند. امروزه از UPSهای آنلاین بیشتر استفاده می شود به دلیل این که علاوه بر تامین برق مورد نیاز بدون وقفه، قابلیت دریافت توان خروجی مناسب و استاندارد دارند. همچنین از مزایای آن می توان به ولتاژ بالا، ساده بودن و زمان انتقال سریع اشاره کرد. UPS های آنلاین از سایر آن ها گران تر هستند. به دلیل این که حساسیت بالایی نسبت به نوسانات برق دارند. از UPSهای آنلاین می توان در تأسیسات مرکزی، سرورهای پیشرفته، تأسیسات بزرگ مخابراتی، برنامه های ذخیره سازی و تجهیزات شبکه پیشرفته استفاده کرد.

 UPSلاین اینتراکتیو (Interactive Line)

به دستگاه های برقی حساس نباید نوسانات شدید برقی وارد شود. به همین دلیل از تکنولوژی لاین اینتراکتیو برای دستگاه های حساس و گران قیمت استفاده می شود. UPSهای لاین اینتراکتیو نمی توانند با توان کم کار کنند. همچنین نمی توانند جلوی نوسانات و نویز جریان برق را به طور کامل بگیرند. ولی مزایای زیادی مانند اطمینان و بهره وری بالا، قابلیت بالا در فعال کردن بیش از یک ولتاژ، ورودی گسترده دامنه، اندازه جمع و جور و مناسب و قیمت ارزان دارند. معمولاً برای لوازم الکترونیکی مصرفی، سیستم های بازی و تجهیزات شبکه از این محصول استفاده می شود.

کاربرد و مزایای UPS

UPSها در شرایط مختلف کاربردهای متفاوتی دارند. که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

یو پی اس برای کامپیوتر

UPS می تواند برق را در باتری خود در هنگام قطعی برق ذخیره کند و با ارسال برق از باتری خود به سیستم، از خراب شدن قطعات و خاموش شدن آن جلوگیری کند. UPSهای آفلاین می توانند UPS مناسب برای کامپیوتر و کاربران خانگی باشند.

UPS در کارخانه ها

از UPS در کارخانه های صنعتی، خودروسازی، پتروشیمی، پالایشگاه ها و... استفاده می شود و وجود آن بسیار ضروری است. به دلیل این که قطعی برق می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای کارخانه ها به بار آورد.

UPS در بیمارستان ها

یکی دیگر از کاربردهای UPS، کاربرد در تجهیزات پزشکی مانند دستگاه شوک، نوار قلب، دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی، تجهیزات آزمایشگاهی و یخچال فریزر های پزشکی، تصویر برداری و... است. استفاده از UPS برای بیمارستان ها و مصارف پزشکی بسیار کاربردی است. زیرا هر گونه اختلال در تجهیزات پزشکی می تواند به معنای مرگ یا زندگی باشد.

UPS در اداره ها

در سیستم های بانکی و اداره ها به منظور حفظ اطلاعات و آسیب ندیدن آن ها و ارائه خدمات بهتر و سریع تر به مشتریان از دستگاه UPS استفاده می شود.

UPS در مصارف خانگی و ساختمانی

نمونه های استفاده از UPS در مصارف خانگی می توان به تامین روشنایی و برق دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون، یخچال، ماشین لباس شویی و... اشاره کرد. با توجه به میزان مصرف در منازل می توان از UPSهای کوچک استفاده کرد.

کاربرد و مزایای UPS

اجزای تشکیل دهنده UPS

یک UPS از چهار بخش مهم تشکیل می شود:

 1. یکسو کننده شارژ (رکتی فایر)
 2. باتری یو پی اس
 3. مبدل DC به AC (اینورتر)
 4. کلید غیرهادی (سوئیچ)

وجود هر کدام از اجزای UPS ضروری است و با عملکرد آن رابطه مستقیم دارد. نحوه کارکرد تجهیزات به این صورت است که بار، از ورودی AC تغذیه می کند. همزمان با ورودی AC توسط شارژر آن را به جریان DC تبدیل می کند و باتری را شارژ می کند. اگر ورودی AC قطع شود، با تبدیل ولتاژ DC باتری به برق AC ولتاژ بار را بدون هیچ گونه وقفه تامین می کند.

باتری یو پی اس

پس از قطع شدن برق، باتری یو پی اس 5 تا 15 دقیقه به شما امکان ذخیره اطلاعات را می دهد. البته این میزان زمان، به نوع باتری بستگی دارد. باتری های موجود در این تجهیزات 4 نوع هستند:

 • کادمیوم
 • لیتیوم
 • سیلور الکالین
 • اسید سرب

لازم به ذکر است که اسید سرب مهم ترین و پرکاربرد ترین نوع باتری است.

بهترین یو پی اس خانگی

UPS خانگی یکی از پرطرفدارترین ها است که از آن برای مصارف کوچک و خانگی استفاده می شود. و از لوازم خانگی مهم مانند یخچال، ماشین لباس شویی و ماشین ظرف شویی محافظت می کند. UPS های آنلاین در مصارف خانگی کمتر استفاده می شوند و برای دستگاه های الکترونیکی که از حساسیت بالایی برخودارند مانند تجهیزات آزمایشگاه و بیمارستان و لوازم برقی گران قیمت استفاده می شوند. UPSهای آفلاین و لاین اینتراکتیو برای مصارف خانگی مناسب تر هستند و همچنین قیمت یو پی اس خانگی بسیار ارزان تر است.

نکات مهم در نگهداری UPS

UPS با توان بالا باعث می شود که حداکثر توان خود را به کار نگیرد و بیشتر عمر کند. بهتر است بیشتر از UPSهای آفلاین یا لاین اینتراکتیو استفاده کنید. UPSهای آنلاین به دلیل این که بی وقفه عمل می کنند، امکان دارد دچار فرسودگی هایی شوند. مهم ترین قسمت UPS باتری آن است. باید محدودیت دمایی را برای باتری رعایت کنید و آن را هر چند وقت یکبار سرویس کنید. برای نگهداری از UPS می توانید از راهنمای خرید آن استفاده کنید.

بهترین برند UPS

برخی از بهترین برندهای ایرانی تولید کننده UPS عبارت اند از: یو پی اس فاراتل، یو پی اس آلجا، یو پی اس فاران،  آبان، آماک، تتیس، تکام، یو پی اس فاران، نیروسان، مگامداوم، ویرا و هژیر صنعت.

یو پی اس فاراتل

این شرکت توانسته انواع UPSهای محافظتی لوازم الکترونیکی خانگی، اداری، تجاری و... را تولید کند. خدمات شرکت فاراتل شامل خدمات تعمیر، سرویس و پشتیبانی محصولات، تامین قطعات یدکی و باتری است.

یو پی اس آلجا

شرکت لوازم جانبی الکترونیک و صنعت (آلجا) در سال 1382 فعالیت خود را آغاز کرد و در زمینه تجهیزات برق بدون وقفه (UPS)، تثبیت کننده ولتاژ، باتری و... فعالیت می کند.
شرکت آلجا توانسته با ایجاد نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش در سطح کشور و ارائه خدمات فنی و ضمانت بی قید و شرط در خصوص کالا های فروخته شده رضایت مشتریان را به خود جلب کند.

یو پی اس فاران

شرکت صنایع الکترونیک فاران، فعالیت خود را از سال 1383 آغاز کرد. امروزه این شرکت انواع UPS و تجهیزات دیگری مانند استابلایزر و اینورتر را تولید می کند. همچنین در حال حاضر از طریق بیش از 50 نمایندگی محصولات خود را در سراسر ایران ارائه می کند.

قیمت یو پی اس (UPS)

قیمت خرید یا فروش UPS به عوامل مختلفی بستگی دارد. که می توانند با توجه به میزان حساسیت و کارکرد آن متفاوت باشد. برای مثال UPS های آنلاین گران تر و آفلاین  ارزان تر هستند. ممکن است برای شما سوال باشد که چرا قیمت یک نوع UPS در هر برند متفاوت است؟ عواملی که می تواند در قیمت آن ها تاثیر بگذارد عبارت اند از:

 • کیفیتی که در قطعات UPS استفاده می شود.
 • سرعت و میزان شارژ دهی UPSها.
 • میزان اطمینان UPS خریداری شده.
 • نحوه پشتیبانی و خدمات پس از فروش، فروشنده UPS.

خرید یو پی اس (UPS)

برای خرید UPS می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات UPS را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت UPS و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند