ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یک نوع کابل هم محور است که از چند بخش تشکیل شده است. داخل این کابل یک رشته هادی مسی قرار گرفته است که به وسیله یک لایه روکش عایق پلیمری (اغلب پلی اتیلن) پوشیده شده است و یک محافظ رسانا (اسکرین) از آن حفاظت می کند. هادی مسی و رسانای این کابل ها می تواند از نوع مفتولی و یا به هم تابیده شده باشد.

برای خرید این محصول همین حالا اقدام نمایید.

کابل های هم محور کواکسیال اصطلاحاً دارای یک ژاکت بیرونی یا روکش هستند. وجود این روکش در این نوع کابل ها، سبب می شود که از هسته مسی کابل در مقابل دریافت نویز الکترومغناطیسی و یا ضربه های فیزیکی محافظت شود. استاندارد کابل کواکسیال براساس JIC C 3501 است. 

کاربرد کابل آنتن 

 • عموم سیگنال ها و داده ها به خصوص در پروژه های مخابراتی از طریق کابل آنتن انتقال پیدا می کنند. برای مشاهده قیمت کابل آنتن به سایت راندنو مراجعه کنید.
 •  از این نوع کابل ها در منازل، اداره ها، شرکت های ارائه دهنده خدمات مربوط به اینترنت، انتقال داده هایی هم چون صدا و تصویر و ... استفاده می شود.
 • در مسافت های کوتاه و برای مواردی مانند اندازه گیری های الکترونیکی نیز از این کابل ها استفاده می شود.
 •  در صنعت مخابرات از کابل های Coaxial جهت برقراری ارتباط میان دفاتر مرکزی و دکل های تلفن استفاده می شود.
 • کابل آنتن یا کواکسیال می تواند به دستگاه هایی هم چون ریپیتر متصل شود و از این طریق در فواصل بسیار طولانی، اطلاعات صوتی و تصویری منتقل شود. 

ساختار کابل Coaxial

کابل های هم محور کواکسیال می توانند از نوع Thinnet و یا Thicknet باشند. کابل هایی که در دسته اول قرار می گیرند، نازک هستند و قطری معادل 2.50 اینچ دارند و به دلیل انعطاف خوب، از این کابل ها می توان در اغلب شبکه های برق استفاده کرد. کابل هایی که تحت عنوان Thick net به بازار عرضه می شوند نیز، انعطاف پذیر هستند و قطر آن ها به دلیل ضخیم تر بودن هسته مسی، 2 برابر کابل کواکسیال Thinnet و برابر با 5.0 اینچ است. 
هرچه مس به کار رفته شده در کابل بیشتر باشد، کابل می تواند سیگنال های دریافتی را برای مسافت های طولانی تری ارسال کند.

انواع کابل کواکسیال

کابل هم محور براساس مقدار امپدانس به دو دسته 50 و یا 75 اهمی تقسیم می شوند. لازم به ذکر است که برای اتصال کابل های کواکسیال از یک نوع کانکتور (فیش) به نام BNC استفاده می شود. BNC همانند کابل در دو نوع 50 و 75 اهمی تولید می شود و به شکل پرسی، پیچی و لحیمی موجود است.
نامگذاری این کابل ها با دو حرف RG آغاز می شود. RG به معنای امواج رادیویی است و مخفف عبارت Radio Guide است. اعداد قرار گرفته شده در مقابل کلمه RG به نسخه و قطر کابل ها بستگی دارد. این کابل ها براساس کاربردشان به چند مورد زیر تقسیم بندی می شوند:

 • کابل کواکسیال RG-6

کابل RG6 به کابلی گفته می شود که مقاومتی معادل 75 اهم دارد و اغلب برای انتقال داده در تلویزیون، ماهواره و ... از آن استفاده می شود. به این کابل ها کابل کواکسیال صوتی نیز گفته می شود.

 • کابل RG-11 کواکسیال

کابل RG11 در فواصل طولانی تر و یا ارتفاعات بیشتر کاربرد دارد. درگاه و خروجی کابل های RG-11 بزرگ تر از RG-6 است. 

 • کابل کواکسیال RG-59 و RG-60

کابل های هم محور کواکسیال RG59 یا RG59 بیشترین کیفیت را در انتقال داده های صوتی و تصویری  دارند.

 • کابل هم محور ترکیبی

این کابل ها بیشترین کاربرد را در نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته دارند و به آن ها کابل کواکسیال دوربین مدار بسته نیز گفته می شود. این کابل ها می توانند به صورت موازی در کنار هم قرار بگیرند و اطلاعات صوتی، تصویری و حتی برق را منتقل کنند بدون این که نویزی دریافت کنند.

نکات مهم در خرید کواکسیال

 1. سطح مقطع (قطر) کابل 
 2.  نوع روکش به کار رفته در کابل
 3. امپدانس کابل براساس اهم
 4. کاربرد کواکسیال و انواع آن

از بهترین برندهای تولیدکننده این محصولات می توان به کابل کرمان، سیمیا، البرز الکتریک نور، خراسان افشارنژاد، دامغان، تک سیم البرز و ... اشاره کرد. 
برای مشاهده قیمت کابل کواکسیال می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با بهترین فروشندگان این حوزه در ارتباط باشید. 
 

برند